Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΜΟΙΒΗ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟΥ ΜΕ ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ


επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Ερώτηση

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

ΕΧΩ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΠΟΥ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΒΑΣΕΙ Σ.Σ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 30 ΕΥΡΩ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΘΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ 26 ΗΜΕΡΕΣ Χ20 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΑΠΔ? ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΤΟΥ? ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ 20 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ Ή 20Χ6:5 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
ΕΧΩ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΠΟΥ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΒΑΣΕΙ Σ.Σ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 30 ΕΥΡΩ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΘΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ 26 ΗΜΕΡΕΣ Χ20 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΑΠΔ? ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΤΟΥ? ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ 20 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ Ή 20Χ6:5 ?

θα του δινεις το καθαρο ημερομισθιο επι 6 στο τελος καθε εργασιμης εβδομαδας η καθε μερα αν τον πληρωνεις ετσι.στην απδ 25 ημερες επι το μικτο ημερομισθιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΧΩ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΠΟΥ ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ ΜΕ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ 5 ΗΜΕΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ.

ΒΑΣΕΙ Σ.Σ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΟΥ ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 30 ΕΥΡΩ. ΕΓΩ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΘΑ ΤΟΥ ΒΑΖΩ 26 ΗΜΕΡΕΣ Χ20 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΑΠΔ? ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.

ΠΩΣ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΤΟ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟ ΤΟΥ? ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ 20 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ Ή 20Χ6:5 ?

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=13214#

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Με τη μέθοδο να μετράμε τις μέρες παρουσίας και να πολλαπλασιάζουμε με το 1,2 για να έχουμε τις ημέρες αμοιβής του εργατοτεχνίτη, ο Ιανουάριος του 2007 πρέπει να πληρωθεί με 27,6 ημεροσμίσθια, και να ασφαλιστεί με 28 λόγω στρογγυλοποίησης προς τα πάνω ;;;;

Είναι σωστό έτσι; Εγώ μέχρι τώρα πρόσθετα τα Σάββατα του μήνα στις μέρες παρουσίας, και ότι έβρισκα το θεωρούσα και ημέρες ασφάλισης αλλά και ημέρες αμοιβής.

Διαβάζοντας βέβαια όλα αυτά, θεωρώ ότι έκανα μεγάλο λάθος.

Άν είναι εύκολο απαντήστε μου συγκεκριμένα για τον μήνα Ιανουάριο του 2007, πόσα ημερομίσθια θα πληρωθεί ο εργατοτεχνίτης, και για πόσα θα ασφαλιστεί;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Με τη μέθοδο να μετράμε τις μέρες παρουσίας και να πολλαπλασιάζουμε με το 1,2 για να έχουμε τις ημέρες αμοιβής του εργατοτεχνίτη, ο Ιανουάριος του 2007 πρέπει να πληρωθεί με 27,6 ημεροσμίσθια, και να ασφαλιστεί με 28 λόγω στρογγυλοποίησης προς τα πάνω ;;;;

Είναι σωστό έτσι; Εγώ μέχρι τώρα πρόσθετα τα Σάββατα του μήνα στις μέρες παρουσίας, και ότι έβρισκα το θεωρούσα και ημέρες ασφάλισης αλλά και ημέρες αμοιβής.

Διαβάζοντας βέβαια όλα αυτά, θεωρώ ότι έκανα μεγάλο λάθος.

Άν είναι εύκολο απαντήστε μου συγκεκριμένα για τον μήνα Ιανουάριο του 2007, πόσα ημερομίσθια θα πληρωθεί ο εργατοτεχνίτης, και για πόσα θα ασφαλιστεί;

Ευχαριστώ

Μια χαρά τα υπολογίζετε: Για τον Ιαν.2007 27 θα πληρωθεί, 27 θα ασφαλιστεί. Ημερολογιακές μείον Κυριακές.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

MHΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΜΜΕΝΟΙ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΟΥΜΕ ΣΤΟΥΣ ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΟΥΣ ΤΟ 20,22,23 * 1,2 ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΟΛΟΓΕΙΟ?

ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Yπέβαλα ηλεκτρονικό ερώτημα στο ΙΚΑ για το παραπάνω θεμα και μου απάντησαν να απευθηνθώ στο ΙΚΑ της περιοχής που ανήκει η επιχείρηση.

Υπάληλος του τοπικού ΙΚΑ (Ελεγκτής) μου απάντησε προφορικά ότι πρέπει να υπολογίζω 25 ημερομήσθια ανά μήνα, χωρίς όμως να το δικαιολογήσει.

Τελικά τι είναι το σωστό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Yπέβαλα ηλεκτρονικό ερώτημα στο ΙΚΑ για το παραπάνω θεμα και μου απάντησαν να απευθηνθώ στο ΙΚΑ της περιοχής που ανήκει η επιχείρηση.

Υπάληλος του τοπικού ΙΚΑ (Ελεγκτής) μου απάντησε προφορικά ότι πρέπει να υπολογίζω 25 ημερομήσθια ανά μήνα, χωρίς όμως να το δικαιολογήσει.

Τελικά τι είναι το σωστό??

Τι ειδικότητα έχει και με βάση ποια ΣΣΕ αμείβεται;

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για την αμοιβή και το τρόπο υπολογισμού να ρωτάς την επιθεώρηση εργασίας

Για τις ασφαλιστικες ημέρες το ΙΚΑ

Ξαναλέω:

-οι τιμές ημερομισθιόυ που ανακοινώνει κάποια ΣΣΕ αφορά αμοιβή κατά ημέρα 6,67 ωρών δλδ 6 ώρες και 40 λεπτά

- οταν κάποιος όμως εργάζεται 8 ώρες θα πρέπει να λάβει αμοιβή και για τα παραπάνω 80 λεπτά (8-6,67=1,33 ή 1 ώρα και 20 λεπτά) ή διαφορετικά 8/6,67=1,2

από αυτό λοιπόν προκύπτει το 1,2 που το λέμε κια το 20% του Σαββάτου από΄τότε που έχουμε πενθήμρο και 40ωρο

για τα σφαλιστικά τώρα

η ασφαλιστική νμοθεσία λέει : για κάθε ημε΄ρες εργασίας σε μία εβδομ΄δα θα έχεις +1 ένσημο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επαναφέρω το θέμα.

Ημερομίσθιος με 5μερη εργασία και αποδοχές π.χ.50,00

Τα καθαρά του είναι π.χ.40,00.

Πληρώνεται για 20 μέρες εργασίας= 20Χ1,2=24 Δηλ.40,00 Χ 24=960,00

Το επιδομα αδείας πως θα υπολογιστεί?

40,00 Χ 13μέρες=520,00

ή

40,00 Χ 6μερο / 5μερο Χ 13μέρες =624,00(δηλαδή 40,00 Χ 1,2 Χ 13 μέρες)

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Επαναφέρω το θέμα.

Ημερομίσθιος με 5μερη εργασία και αποδοχές π.χ.50,00

Τα καθαρά του είναι π.χ.40,00.

Πληρώνεται για 20 μέρες εργασίας= 20Χ1,2=24 Δηλ.40,00 Χ 24=960,00

Το επιδομα αδείας πως θα υπολογιστεί?

40,00 Χ 13μέρες=520,00

ή

40,00 Χ 6μερο / 5μερο Χ 13μέρες =624,00(δηλαδή 40,00 Χ 1,2 Χ 13 μέρες)

Ευχαριστώ.

Βγάλε απο το ομορφο μυαλό σου το 1,2 και παρτο απο την αρχή .

Έχεις ημερες εργασίας και μικτό ημερομίσθιο για 6 ωρες και 40 . Τις ημέρες εργασίας τις βρίσκεις αν απο κάθε μήνα αφαιρέσεις τις Κυριακές . Πχ εχεις 26 ημερές εργασίας επι το μικτό ημερομίσθιο = αποδοχες του μήνα . Το επίδομα αδείας είναι το μικτό επι 13 . Τα καθαρά θα τα βγαλεις μετα απο τους υπολογισμούς αυτούς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Βγάλε απο το ομορφο μυαλό σου το 1,2 και παρτο απο την αρχή .

Έχεις ημερες εργασίας και μικτό ημερομίσθιο για 6 ωρες και 40 . Τις ημέρες εργασίας τις βρίσκεις αν απο κάθε μήνα αφαιρέσεις τις Κυριακές . Πχ εχεις 26 ημερές εργασίας επι το μικτό ημερομίσθιο = αποδοχες του μήνα . Το επίδομα αδείας είναι το μικτό επι 13 . Τα καθαρά θα τα βγαλεις μετα απο τους υπολογισμούς αυτούς .

Υπάρχει λόγος που την κάνω αυτή την ερώτηση.

Από επιθεώρηση εργασίας είπαν σε εργαζόμενο

κάτι και θέλω να δω τις απαντήσεις σας.

Υ.Γ.Ευχαριστώ και για το όμορφο και για το...μυαλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-γιωτης-

καλησπερα. μια ερωτηση θα ηθελα να κανω για ενα θεμα που με απασχολει

δουλευω τυπογραφος σε επαρχιακη εφημεριδα, πενθημερο με 38ωρη απασχοληση ΣΣΕ 09.

στην αποδειξη μισθοδοσιας αναγραφονται 26 ημερομισθια, ομως με πληρωνουν πολυ λιγοτερα, αφου ισχυριζονται οτι δουλευω λιγοτερες απο 26 μερες το μηνα.

τυχαινουν μηνες που εχουν 21,22 αλλα και 23 εργασιμες. Οι απολαβες μου ειναι σταθερες στα 26 ημερομισθια? εχουν δικαιωμα να με πληρωνουν λιγοτερο, γιατι "εργαζομαι" μονο 21,22 κλπ μερες αναλογα το μηνα? (παντα κανονικα πενθημερο)

επισης τον τελευταιο χρονο πηρα 10 μερες αδεια. Ποιο ειναι το υψος της αποζημιωσης για τις υπολοιπες ημερες αδειας τις οποιες δεν πηρα? συγνωμη για το μακροσκελες ποστ. ευχαριστω προκαταβολικα

αμα ποσταρα σε λαθος θεμα, συγχωρεστε με αλλα χαθηκα στο φορουμ... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλησπερα. μια ερωτηση θα ηθελα να κανω για ενα θεμα που με απασχολει

δουλευω τυπογραφος σε επαρχιακη εφημεριδα, πενθημερο με 38ωρη απασχοληση ΣΣΕ 09.

στην αποδειξη μισθοδοσιας αναγραφονται 26 ημερομισθια, ομως με πληρωνουν πολυ λιγοτερα, αφου ισχυριζονται οτι δουλευω λιγοτερες απο 26 μερες το μηνα.

τυχαινουν μηνες που εχουν 21,22 αλλα και 23 εργασιμες. Οι απολαβες μου ειναι σταθερες στα 26 ημερομισθια? εχουν δικαιωμα να με πληρωνουν λιγοτερο, γιατι "εργαζομαι" μονο 21,22 κλπ μερες αναλογα το μηνα? (παντα κανονικα πενθημερο)

επισης τον τελευταιο χρονο πηρα 10 μερες αδεια. Ποιο ειναι το υψος της αποζημιωσης για τις υπολοιπες ημερες αδειας τις οποιες δεν πηρα? συγνωμη για το μακροσκελες ποστ. ευχαριστω προκαταβολικα

αμα ποσταρα σε λαθος θεμα, συγχωρεστε με αλλα χαθηκα στο φορουμ... B)

γνωρίζετε όπως λέτε αυτό..

"δουλευω τυπογραφος σε επαρχιακη εφημεριδα, πενθημερο με 38ωρη απασχοληση ΣΣΕ 09"

και στη συνέχεια αφήνετε να σας "δουλεούν" με τα παραμύθια που σας λένε παρακάτω ...

πληρώνεστε κανονικά για 26 ημερομίσθια ....

όσο αφορά το δεύτερο προβληματισμό σας αποτελεί τη συνέχεια του "δουλέματος" που τρώτε..

και επειδή υπάρχει και κάτι πολύ φρέσκο διαβάστε το .. http://www.taxheaven.gr/sse/article.php?id=877

υ.γ

το εφικτόν βεβαίως συν υπολογίστε το. δλδ.

1.ζητήστε τις κανονικές σας απολαβές.. και πάρτε πιθανόν την απόλυσή σας

2.κάντε πως δεν καταλαβαίνεται και μόλις βρείτε κάτι καλύτερο κάντε τη ..

ερώτημα.. σε έντυπα του "δημοκράτη" Κουρή δουλεύετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλησπερα. μια ερωτηση θα ηθελα να κανω για ενα θεμα που με απασχολει

δουλευω τυπογραφος σε επαρχιακη εφημεριδα, πενθημερο με 38ωρη απασχοληση ΣΣΕ 09.

στην αποδειξη μισθοδοσιας αναγραφονται 26 ημερομισθια, ομως με πληρωνουν πολυ λιγοτερα, αφου ισχυριζονται οτι δουλευω λιγοτερες απο 26 μερες το μηνα.

τυχαινουν μηνες που εχουν 21,22 αλλα και 23 εργασιμες. Οι απολαβες μου ειναι σταθερες στα 26 ημερομισθια? εχουν δικαιωμα να με πληρωνουν λιγοτερο, γιατι "εργαζομαι" μονο 21,22 κλπ μερες αναλογα το μηνα? (παντα κανονικα πενθημερο)

επισης τον τελευταιο χρονο πηρα 10 μερες αδεια. Ποιο ειναι το υψος της αποζημιωσης για τις υπολοιπες ημερες αδειας τις οποιες δεν πηρα? συγνωμη για το μακροσκελες ποστ. ευχαριστω προκαταβολικα

αμα ποσταρα σε λαθος θεμα, συγχωρεστε με αλλα χαθηκα στο φορουμ... B)

Εγώ πάλι δεν κατάλαβα..

σαν ημερομίσθιος με πενθήμερο θα δουλέψεις ..

20 ημέρες και θα πληρωθείς 24

21 ημέρες και θα πληρωθείς 25

22 ημέρες και θα πληρωθείς 26

23 ημέρες και θα πληρωθείς 27

ανάλογα τον μήνα..

Αν πληρώνεσαι με σταθερό μισθό θα πάρεις σταθερά το ημερομίσθιο σου Χ 26 ανά μήνα.

εσύ άλλα παίρνεις στο χέρι και άλλα γράφει η απόδειξη μισθοδοσίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα..

εσύ άλλα παίρνεις στο χέρι και άλλα γράφει η απόδειξη μισθοδοσίας?

o φόβος του ιδρύματος.. γιατί εκεί δεν μασάνε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
o φόβος του ιδρύματος.. γιατί εκεί δεν μασάνε...

Λάθος..

Αυτό που εγώ συναντώ είναι άλλο..

Αμοιβή στην απόδειξη < Αμοιβής στο χέρι

και όλοι ευχαριστημένοι..και το ίδρυμα.

Πρέπει να είσαι μεγάλο θύμα ή υποψήφιος για σύνταξη για το αντίθετο.. B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-FROZEN-

Ξέρετε πόσοι εργοδότες δεν αναπροσάρμοσαν τους μισθούς σύμφωνα με τις ισχύουσες συμβάσεις του 2009 (πχ εμπορικών) προφασιζόμενοι κρίση και καλά;

Εμείς σα λογιστές τι μισθοδοσία περνάμε; Την αυξημένη σύμφωνα με τη σύμβαση για να είμαστε τυπικά εντάξει ή την πραγματική;

Να δώσουμε αποδείξεις για υπογραφή αναβάλλεται. Άστες να μαζεύονται και βλέπουμε... B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας.

οντως αλλα παιρνω στο χερι, αλλα γραφει η αποδειξη, ναι.. και φυσικα χερι πολυ πολυ < απο αποδειξη

Ηξερα οτι ετρωγα τρελο δουλεμα, αλλα ηθελα και μια "επιστημονικη" απαντηση απο τους πλεον ειδικους..

θα επανελθω με νεα... απολυσης? ιδωμεν B) $

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-νικος-

Δουλεύω σε τυπογραφείο τυπώνω μηχανοργαφικα έντυπα σε offset δίχρωμο πιεστήριο

δικαιούμαι ανθυγιεινό επίδομα ?

Πόσα πρέπει να παίρνω καθαρά στο χέρι χωρίς τριετία ? Και με μια τριετία ?

Πόσο είναι επί της 100% η κρατήσεις εργαζόμενου – εργοδότου ?

Γιατί είναι υποχρεωτική η βεβαίωση αποδοχών από τον εργοδότη ,χωρίς αυτί μπορεί να υπάρξει

κάποια αμφισβήτηση των χρημάτων που έχω να πάρω η που πήρα ?

Πρέπει να έχει σφραγίδα και υπογραφή της εταιρίας ?

το αν είμαι ημε/μισθιος η μισθωτός το καθορίζει η εταιρία που εργάζομαι η σύμβαση εργασίας μου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα σας!να σας ρωτησω.εγω ημουνα πωλητρια σε αρτοζαχαροπλαστειο μισθωτη με 918 ευρω το μηνα ενος χρονου συμβαση τωρα εχω γινει ημερομισθια βοηθος ζαχαροπλαστη με 35.16 ευρω τον μηνα αοριστου χρονου.οτι εχω χασει εχω χασει αλλα τι ακριβωσ δεν ξερω.και στις δυο περιπτωσεις ειμαι δηλωμενη πενθημερο.και μια ακομα ερωτηση προυπηρεσια απο κατηγορια εστιασης μπορει να μετρησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα σας!να σας ρωτησω.εγω ημουνα πωλητρια σε αρτοζαχαροπλαστειο μισθωτη με 918 ευρω το μηνα ενος χρονου συμβαση τωρα εχω γινει ημερομισθια βοηθος ζαχαροπλαστη με 35.16 ευρω τον μηνα αοριστου χρονου.οτι εχω χασει εχω χασει αλλα τι ακριβωσ δεν ξερω.και στις δυο περιπτωσεις ειμαι δηλωμενη πενθημερο.και μια ακομα ερωτηση προυπηρεσια απο κατηγορια εστιασης μπορει να μετρησει?

Καλό είναι να ρωτήσετε στην Επιθεώρηση Εργασίας. Είναι υποχρεωμένοι να απαντήσουν στα ερωτήματά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

εχω μια περιπτωση εργαζομενου εργατοτεχνιτης με 8ωρο / 5μερο και ημερομισθιο 28,80€ ΕΓΣΣΕ. ειναι συγγενης Α βαθμού με τον εργοδοτη, οποτε εχει 25 ημερες που υποχρεωτικα τον ασφαλιζει το ικα.

25*28,80=720,00 € μικτα τον μηνα αμοιβη και σ αυτο το ποσο υπολογιζονται οι εισφορεσ και παιρνει δωρα ως εργατης.

ειναι σωστη αυτη η αντιμετώπιση??

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

εχω μια περιπτωση εργαζομενου εργατοτεχνιτης με 8ωρο / 5μερο και ημερομισθιο 28,80€ ΕΓΣΣΕ. ειναι συγγενης Α βαθμού με τον εργοδοτη, οποτε εχει 25 ημερες που υποχρεωτικα τον ασφαλιζει το ικα.

25*28,80=720,00 € μικτα τον μηνα αμοιβη και σ αυτο το ποσο υπολογιζονται οι εισφορεσ και παιρνει δωρα ως εργατης.

ειναι σωστη αυτη η αντιμετώπιση??

 

 

Αν τον πληρώνετε με το μήνα τότε τον αμείβετε με 26 * 28,80 = 748,80. Άλλο αμοιβή, άλλο ασφάλιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...