Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΑ ΛΟΓΩ ΟΦΕΙΛΩΝ ΣΤΗ ΔΟΥ


gapdk

Ερώτηση

Καλησπέρα ......

Αν και για έναν φίλο μου δεν ήταν καλή, αφού σήμερα, παρέλαβε με δικαστικό επιμελητή Έκθεση Αναγκαστικής Κατάσχεσης του σπιτιού του λόγω βεβαιωμένων οφειλών στη ΔΟΥ.

Ο συγκεκριμένος, έχει ποσά και από προσωπικό φόρο εισοδήματος αλλά και ως ομόρρυθμος εταίρος

(εμφανίζει οφειλές από ΒΕΒΑΙΩΜΕΝΟ ΦΠΑ της Ο.Ε. (το οποίο του καταλογίστηκε μετά από προσωρινό έλεγχο και αφού πληρώθηκε μόνο η προκαταβολή για τη βεβαίωσή του εκκρεμούν οι δόσεις από Ιανουάριο μέχρι και Απρίλιο), από Περαίωση της Ο.Ε. κλπ κλπ, συνολικού ποσού που ανέρχεται στα 65.000 ευρώ περίπου.

Ο ίδιος ισχυρίζεται ότι του έχει έρθει μόνο ΜΙΑ ειδοποίηση μέχρι τώρα (ισχύει αυτό που γνωρίζω ότι υπάρχουν 2 ειδοποιήσεις και μια τελική ΠΡΟ ΚΑΤΑΣΧΕΣΗΣ ή έχει αλλάξει κάτι σε αυτό...-μήπως επειδή αφορά και ΦΠΑ η οφειλή είναι άμεσα απαιτητή)

Τι μπορεί να κάνει σε αυτήν την περίπτωση?

Υπάρχει ελπίδα να γλιτώσει το σπίτι του ή είναι τελεσίδικο?

Ρύθμιση επιδέχεται (όπως ξέρω ότι γινόταν στο ΙΚΑ ακόμα και αν είχε σταλεί η έκθεση κατάσχεσης????)

Ευχαριστώ και περιμένω με ανυπομονησία τις εμπειρίες σας και πιθανές προτάσεις.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Και βέβαια επιδέχεται ρύθμιση.. ας πάει να το δει.. και να φροντίσει αυτή την φορά να την ακολουθήσει.

Το θέμα είναι ότι το σπίτι έχει ήδη προσημειωθεί..

Υ.Γ. Δύο ειδοποιήσεις? Σε ανάλογη περίπτωση δεν υπήρξε καμία.. αντί του γαλατά , ενεφανίσθη ο κλητήρας.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και βέβαια επιδέχεται ρύθμιση.. ας πάει να το δει.. και να φροντίσει αυτή την φορά να την ακολουθήσει.

Το θέμα είναι ότι το σπίτι έχει ήδη προσημειωθεί..

Υ.Γ. Δύο ειδοποιήσεις? Σε ανάλογη περίπτωση δεν υπήρξε καμία.. αντί του γαλατά , ενεφανίσθη ο κλητήρας.. :)

Thanks Soulis!!! Καλά εσύ φίλε μου έχεις αναλάβει εργολαβία τα δικά μου ερωτήματα φαίνεται..... :)

Περίπου γνωρίζουμε και σε πόσες δόσεις μπορεί να γίνει ένα τέτοιο ποσό ρύθμιση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην δικιά μου περίπτωση χρειάστηκε ακόμη 20% ως προκαταβολή και 24 δόσεις για το υπόλοιπο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...