Προς το περιεχόμενο

ΚΦΑΣ- ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ,ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙς


eleni1981

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με βαση την εγκυκλιο (την εχω επισυναψει )που εστειλε ο Συμβ.Συλλογος προς ολα τα μελη του σχετικα με την εφαρμογη του Ν4093/2012 :

 

-Τα συμβόλαια πλεον επεχουν θέση ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ. Δεν εκδίδεται  πλέον ΑΠΥ στους επιτηδευματιες σε αντικατασταση του συμβολαιου ,γιατι το συμβολαιο εχει την ιδια ισχυ.

-τα συμβόλαια άνω των 301,00 ευρω πηγαινουν ΚΕΠΥΟ

-είναι υποχρεωτική η αναγραφη πάνω στα συμβολαια της παρακρατησης φορου της μικτης αξιας με συμβαλλομενο επιχειρηματια

 

-Η εκδοση ΑΠΥ(θεωρημενη)  συνεχίζεται για ιδιωτες,δεν χρειαζεται νεα θεωρηση,μπορει να συνεχιστει και αυτη που υπηρχε απ το 2012 .

 

-ΑΘΕΩΡΗΤΟ Τιμ.παροχης υπηρεσιων εκδιδεται :

-οταν ο επιτηδευματιας επιμένει στην έκδοση τιμολογιου παροχής σε αντικατασταση του συμβολαιου προαιρετικα μπορει   να εκδωθει   (αναγράφοντας σε ποιο συμβ.αναφερεται και την παρακρατηση φορου).

Στα βιβλία μας καταχωρουμε το συμβολαιο σαν ποιο ισχυρο αποδεικτικο στοιχειο.

-στην περιπτωση εισπραξης αμοιβης για οποιαδηποτε παροχη υπηρεσιας(περαν των συμβολαιων)

 

Αυτο το σημειο με δυσκολεψε...

Στο άρθρο 7 του Κώδικα Φορολογικής Απεικόνισης Συναλλαγών και στην παράγραφο 5 αναγράφεται ότι :

«5. Oι διατάξεις του άρθρου αυτού δεν έχουν εφαρμογή στις συναλλαγές των περιπτώσεων α’ και β’ της παραγράφου 16 του άρθρου 6, εφόσον από τις επιχειρήσεις πώλησης των ειδών ή παροχής των υπηρεσιών αυτών ή από τα πρόσωπα είσπραξης ανταποδοτικών τελών, εκδίδονται άλλα έγγραφα, που περιλαμβάνουν τα στοιχεία της απόδειξης λιανικής και αντίτυπο αυτών των εγγράφων παραδίδεται στον πελάτη, καθώς και στην είσπραξη αμοιβής από συμβολαιογράφο, εφόσον η αμοιβή του αναγράφεται στο συμβόλαιο για το οποίο εισπράττεται».

Θα μπορουσε να δωσει καποιος μια δικια του εξηγηση?

 

 

Οι πιο εμπειροι συνάδελφοι και με περισσοτερη εξοικιωση με το νομο  εαν γνωριζουν κατι διαφορετικο ......ή εστώ εγω τα έχω διατυπώσει/κατανοησει λάθος....

 

Αντε,και καλή μας αρχή....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δεν καταλλαβαίνεις;

όχι πες μου τι δεν καταλλλαβαίνεις;

 

μήπως ότι δεν κόβει ο συμβολαιογράφος αλσ-υπ αν το συμβόλαιο έχει την τιμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η επιστολή προς τα μέλη τους.

 

 

Προς:

Τα μέλη του Συμβολαιογραφικού Συλλόγου

Εφετείου Θεσσαλονίκης

         

   Θέμα: Νέες διατάξεις Κώδικα Απεικόνισης Φορολογικών  Συναλλαγών (Κ.Α.Φ.Σ.)

 

Σύμφωνα με τις νέες διατάξεις του Κ.Α.Φ.Σ. -ο οποίος αντικατέστησε τον Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων- και την ΠΟΛ.1004/2013 του Υπουργείου Οικονομικών και μετά από συνεννόηση της Συντονιστικής Επιτροπής Συμβολαιογραφικών Συλλόγων Ελλάδος με το φοροτεχνικό κ.Γκούμα,  σας γνωρίζουμε ότι έχουν επέλθει οι εξής αλλαγές, οι οποίες τίθενται άμεσα σε εφαρμογή:

  • Το συμβόλαιο ως έγγραφο συναλλαγής έχει την ισχύ του ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ. Αυτό σημαίνει ότι για τις συναλλαγές μας με άλλους επαγγελματίες, δεν εκδίδουμε πλέον αποδείξεις παροχής υπηρεσιών σε αντικατάσταση των συμβολαίων, διότι το συμβόλαιο έχει την ίδια ισχύ.
  • Αν εισπράττουμε  όμως αμοιβή για οποιαδήποτε άλλη ενέργεια η οποία είτε δεν αναγράφεται σε συμβόλαιο είτε δεν αφορά σύνταξη συμβολαίου τότε:

α) σε ιδιώτες εκδίδουμε Α.Π.Υ. ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ

β) σε επαγγελματία εκδίδουμε ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΘΕΩΡΗΤΟ.

 

Επίσης σας επισημαίνουμε:

Όταν η μικτή αμοιβή που αναφέρεται στο συμβόλαιο με πελάτη επαγγελματία υπερβαίνει τα 300,00 ευρώ, τότε είμαστε υποχρεωμένοι να καταγράψουμε σε παράγραφο του συμβολαίου την παρακράτηση φόρου του 20%.

Επειδή στην πράξη, τα λογιστήρια των επαγγελματιών/πελατών μας ενδέχεται να επιμείνουν στην έκδοση τιμολογίου παροχής σε αντικατάσταση του συμβολαίου, (προαιρετικά πάντα ) και για την ευκολότερη διαχείριση των συγκεντρωτικών καταστάσεων πελατών (ΚΕΠΥΟ) συνιστάται, για τα συμβόλαια αυτά, να εκδίδετε ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΘΕΩΡΗΤΟ, στο οποίο θα αναφέρετε ποιο συμβόλαιο αντικαθιστά καθώς και την τυχούσα παρακράτηση φόρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και πριν τα ίδια περίπου ίσχυαν για τα συμβόλαια. Οι συμβολαιογράφοι δεν ήταν ποτέ υποχρωμένοι να εκδίδουν ΑΠΥ "σε αντικατάσταση συμβολαίου"

 

ΚΒΣ Άρθρο 13 παρ. 4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι η επιστολή προς τα μέλη τους.

 

 

Προς:

Τα μέλη του Συμβολαιογραφικού Συλλόγου

Εφετείου Θεσσαλονίκης

         

   Θέμα: Νέες διατάξεις Κώδικα Απεικόνισης Φορολογικών  Συναλλαγών (Κ.Α.Φ.Σ.)

 

Σύμφωνα με τις νέες διατάξεις του Κ.Α.Φ.Σ. -ο οποίος αντικατέστησε τον Κώδικα Βιβλίων και Στοιχείων- και την ΠΟΛ.1004/2013 του Υπουργείου Οικονομικών και μετά από συνεννόηση της Συντονιστικής Επιτροπής Συμβολαιογραφικών Συλλόγων Ελλάδος με το φοροτεχνικό κ.Γκούμα,  σας γνωρίζουμε ότι έχουν επέλθει οι εξής αλλαγές, οι οποίες τίθενται άμεσα σε εφαρμογή:

  • Το συμβόλαιο ως έγγραφο συναλλαγής έχει την ισχύ του ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ. Αυτό σημαίνει ότι για τις συναλλαγές μας με άλλους επαγγελματίες, δεν εκδίδουμε πλέον αποδείξεις παροχής υπηρεσιών σε αντικατάσταση των συμβολαίων, διότι το συμβόλαιο έχει την ίδια ισχύ.
  • Αν εισπράττουμε  όμως αμοιβή για οποιαδήποτε άλλη ενέργεια η οποία είτε δεν αναγράφεται σε συμβόλαιο είτε δεν αφορά σύνταξη συμβολαίου τότε:

α) σε ιδιώτες εκδίδουμε Α.Π.Υ. ΘΕΩΡΗΜΕΝΗ

β) σε επαγγελματία εκδίδουμε ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΘΕΩΡΗΤΟ.

 

Επίσης σας επισημαίνουμε:

Όταν η μικτή αμοιβή που αναφέρεται στο συμβόλαιο με πελάτη επαγγελματία υπερβαίνει τα 300,00 ευρώ, τότε είμαστε υποχρεωμένοι να καταγράψουμε σε παράγραφο του συμβολαίου την παρακράτηση φόρου του 20%.

Επειδή στην πράξη, τα λογιστήρια των επαγγελματιών/πελατών μας ενδέχεται να επιμείνουν στην έκδοση τιμολογίου παροχής σε αντικατάσταση του συμβολαίου, (προαιρετικά πάντα ) και για την ευκολότερη διαχείριση των συγκεντρωτικών καταστάσεων πελατών (ΚΕΠΥΟ) συνιστάται, για τα συμβόλαια αυτά, να εκδίδετε ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΘΕΩΡΗΤΟ, στο οποίο θα αναφέρετε ποιο συμβόλαιο αντικαθιστά καθώς και την τυχούσα παρακράτηση φόρου.

όταν εκδωσουμε τιμολογιο σε αντικαταστση συμβολαιου ποιο απο τα δυο θα καταχωρησουμε στα Β.ΕΣ-ΕΞ?το συμβολαιο εφοσον ειναι πιο ισχυρο αποδεικτικο στοιχειο? και εαν η αξια είναι ανω των 300,00 αρα υπαρχει υποχρεωση υποβολη κεπυο δεν θα πρεπει στα βιβλια να εχει καταχωρηθει το τιμολογιο για να μπορει να υπαρχει και η αναλογη συμφωνια με τον πελατη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δεν καταλλαβαίνεις;

όχι πες μου τι δεν καταλλλαβαίνεις;

 

μήπως ότι δεν κόβει ο συμβολαιογράφος αλσ-υπ αν το συμβόλαιο έχει την τιμή; γιατι αν?ολα δεν εχουν?

με μπερδεψε η διατυπωση :που περιλαμβάνουν τα στοιχεία της απόδειξης λιανικής (εννοει οτι στο συμολαιο υπαρχουν τα στοιχεια του πελατη ?)

οπως επισης: καθώς και στην είσπραξη αμοιβής από συμβολαιογράφο, εφόσον η αμοιβή του αναγράφεται στο συμβόλαιο για το οποίο εισπράττεται».

 

ισως να μην διατυποωνω σωστα την απορια μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι δεν καταλλαβαίνεις;

όχι πες μου τι δεν καταλλλαβαίνεις;

 

μήπως ότι δεν κόβει ο συμβολαιογράφος αλσ-υπ αν το συμβόλαιο έχει την τιμή;

σε επικοινωνια που ειχα χθες με το συλλογο μου ειπε  οτι δεν χρειαζεται νε αθεωρηση ΑΠΥ ,θα μπορει να χρησιμοποιθει και το στελεχος που ειχαμε απο το 2012.....

ΛΑΘΟΣ ΠΡΟΣΦΑΝΩΣ!!!!

 

Θα χρειαστει  Απόδειξη Λιανικής συναλλαγων,αρα νέα θεωρηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...

καλησπερα και απο μενα..θα ηθελα να κανω μια απλη ερωτηση γιατι εχω την εντυπωση οτι την εχω πατησει.... ''πριν λιγο καιρο εφτιαξα ενα συμβολαιο )ακυρωση και διορθωση παλαιου συμβολαιου..η κυρια αυτη μου ζητησε για την αμοιβη της 3,000 ευρω...Οταν ηρθε η ωρα και της πηγα τα λεφτα την ρωτησα αν υπαρχει καποια αποδειξη η κατι εστω για να αποδεικνυει αυτην την αμοιβη.Γυρισε και μου ειπε οτι η αποδειξη ειναι το συμβολαιο και δεν κοβουν κατι...στην τελευταιο σελιδα του συμβολαιου οντως γραφει την αμοιβη της μονο που η αμοιβη της ειναι 614ευρω.... + κατι ψιλα για φωτοτυπιες κτλ...Το πηγα αργοτερα σε μια γνωστη μου συμβολαιογραφο και μου ειπε κατηγορηματικα οτι επρεπε να αναγραφει το ποσο των 3000 ευρω δηλ το ποσο που της ακουμπησα στο τραπεζι...Να σημειωσω οτι ποτε δεν εγινε καποια κουβεντα για μαυρη αμοιβη!!!!! Τι γινετε σε αυτην την περιπτωση??? μηπως να κοιταξω για κανα καλο δικηγορο ??? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...