Προς το περιεχόμενο

καταχώρηση εισφορών πρίν την έναρξη


Anniek

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλήμέρα,

 

θα ήθελα να ρωτήσω πως θα καταχωρήσω τις εισφορές τσμέδε που αφορούν διάστημα 1/1/15-30/6/15 σε εταιρία που θα κάνει έναρξη (υπό σύσταση εταιρεία) στις 27/1/15? Αυτό που με προβληματίζει είναι το διάστημα πρίν την έναρξη.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κάποια βοήθεια...?

θα ήταν λάθος να το περάσω όλο το ποσό στα έξοδα???...

 

 

...θα εκτιμούσα πολύ μια γνώμη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κάποια βοήθεια...?

θα ήταν λάθος να το περάσω όλο το ποσό στα έξοδα???...

 

 

...θα εκτιμούσα πολύ μια γνώμη.....

Εγώ θα περνούσα όλο το ποσό κανονικά , αλλά στο τέλος θα έκανα αναμόρφωση του εξόδου για της 27 μέρες που δεν ήταν επαγγελματίας (επιμεριστικά  στις 181 μέρες χ ποσό στις 27 μέρες τόσο)

Ελπίζω να βοήθησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις εγγραφες τελους χρησης θα μπει ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΔΑΠΑΝΗΘΗΚΕ ΤΟ 2014 για εισφορες 

και μαλιστα ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ

 

το ποσο θα εκπεσει 100%  ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ 31/12  με το ιδιο σκεπτικο που εκπιπτουν εισφορες  προηγουμενων ετων η' ρυθμισεις χρεων

 

ο φορολογουμενος ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ιδιωτης συμφωνα με το ασφαλιστικο ταμειο  εφοσον οι εισφορες ηταν απαιτητες κατα το ετος 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις εγγραφες τελους χρησης θα μπει ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΔΑΠΑΝΗΘΗΚΕ ΤΟ 2014 για εισφορες 

και μαλιστα ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ

 

το ποσο θα εκπεσει 100%  ΕΣΤΩ ΚΙ ΑΝ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ 31/12  με το ιδιο σκεπτικο που εκπιπτουν εισφορες  προηγουμενων ετων η' ρυθμισεις χρεων

 

ο φορολογουμενος ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΗΤΑΝ ιδιωτης συμφωνα με το ασφαλιστικο ταμειο  εφοσον οι εισφορες ηταν απαιτητες κατα το ετος 2014

..η αλήθεια είναι ότι ο ιδρυτής, πρίν την υπό ίδρυση εταιρία, ήταν μισθωτός το ΤΣΜΕΔΕ πληρώνονταν από την εταιρία που εργάζονταν και το διάστημα της ασφάλισης είναι συνεχόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αλλά, δεν συμφωνώ με το σκεπτικό του συναδέλφου. :(

Σε ποιόν συνάδελφο αναφέρεστε ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιόν συνάδελφο αναφέρεστε ? 

 

Προβληματιστήκατε με την δημοσίευσή μου και όχι με τις διαφορετικές απαντήσεις που λάβατε ;

Δηλαδή αν γράψω ότι συμφωνώ με την μία ή την άλλη άποψη, θα σημαίνει ότι είναι και η σωστή ;

Δεν θα πρέπει να το διερευνήσετε και μόνος/η σας ;

 

Εσείς με ποια άποψη απ' όλες συμφωνείτε ; :)

 

Πάντα φιλικά.

Καλημέρα, καλή δύναμη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβληματιστήκατε με την δημοσίευσή μου και όχι με τις διαφορετικές απαντήσεις που λάβατε ;

Δηλαδή αν γράψω ότι συμφωνώ με την μία ή την άλλη άποψη, θα σημαίνει ότι είναι και η σωστή ;

Δεν θα πρέπει να το διερευνήσετε και μόνος/η σας ;

 

Εσείς με ποια άποψη απ' όλες συμφωνείτε ; :)

 

Πάντα φιλικά.

Καλημέρα, καλή δύναμη. :)

Καλησπέρα κ.HARYK

 

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και η αλήθεια είναι οτι στρέφομαι στο forum όταν η προσωπική μου αναζήτηση...κολλάει. Θεωρώ πολύτιμη την βοήθεια των συναδέλφων, όχι γιατί μου δίνουν μασημένη τροφή αλλά γιατί μπορεί να διαβάσω κάτι που εγώ δεν σκέφτηκα. Επί του συγκεκριμένου τώρα... δεν ανέφερα την δική μου γνώμη για να μην προσβάλω τον ethos. Η άποψή μου είναι ότι μια εταιρία δεν μπορεί να δικαιολογήσει έξοδα (και τις ασφαλιστικές εισφορές ανάμεσα σε αυτά) πρίν απο την έναρξή της και στην περίπτωση που απαιτείται να γίνουν, κάνει έναρξη υπό ίδρυση εταιρίας.

 

Περιμένω το σχόλιό σας

Καλό βράδυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ.HARYK

 

ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και η αλήθεια είναι οτι στρέφομαι στο forum όταν η προσωπική μου αναζήτηση...κολλάει. Θεωρώ πολύτιμη την βοήθεια των συναδέλφων, όχι γιατί μου δίνουν μασημένη τροφή αλλά γιατί μπορεί να διαβάσω κάτι που εγώ δεν σκέφτηκα. Επί του συγκεκριμένου τώρα... δεν ανέφερα την δική μου γνώμη για να μην προσβάλω τον ethos. Η άποψή μου είναι ότι μια εταιρία δεν μπορεί να δικαιολογήσει έξοδα (και τις ασφαλιστικές εισφορές ανάμεσα σε αυτά) πρίν απο την έναρξή της και στην περίπτωση που απαιτείται να γίνουν, κάνει έναρξη υπό ίδρυση εταιρίας.

 

Περιμένω το σχόλιό σας

Καλό βράδυ!

 

Όλοι "κολλάμε" ενίοτε συναδέλφισσα κι εγώ, συνέχεια...

Με παραξένεψε όμως το γεγονός ότι δεν απευθυνθήκατε στους συναδέλφους που εξέφρασαν διαφορετικές απόψεις και το κάνατε σ' εμένα, γι' αυτό έγραψα, ό,τι έγραψα...

Πιστεύω επίσης, ότι δεν τίθεται θέμα προσβολής κάποιου, όταν εκφράζουμε τη διαφωνία μας με τη δική του άποψη, αρκεί να μπορούμε να την τεκμηριώσουμε με τα δικά μας επιχειρήματα.

Όπως και να 'χει, συμφωνώ ότι δεν θα αναγνωριστούνε οι δαπάνες αυτές πριν την έναρξη εργασιών.

 

Καλημέρα και καλή δύναμη. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...