Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΚΩΔ.701 ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΦΠΑ


kateg

Ερώτηση

Χαιρετω ολη την παρεα και θα ηθελα την βοηθεια σας. Στο πρωτο τριμηνο περιοδικης ΦΠΑ πρεπει να πληρωθει ενα ποσο 2.546,91"ερχεται" ενα πιστωτικο υπολοιπο προηγουμενης διαχειριστικης περιοδου 69,01 , το οποιο αφαιρειται απο τα 2.546,91 και πληρωνεται 2.477,90. Οι επομενες περιοδικες ειναι χρεωστικες.Το συνολο αυτων που πληρωθηκαν αφου αφαιρεσω τα 69,01 ειναι 12.443,14 Τωρα που προσπαθω να υποβαλω την εκκαθαριστικη ηλεκτρονικα, στον κωδικο 701 βαζω 12443,14 στον 703 τα 69,01 αλλά δεν με αφηνει να την υποβαλω. Προσπαθησα να βαλω το ποσο χωρις να αφαιρεσω το 69,01( δηλαδη τα 12512,15) αλλά και πάλι τίποτα. Μπορειτε να με βοηθησετε? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Χαιρετω ολη την παρεα και θα ηθελα την βοηθεια σας. Στο πρωτο τριμηνο περιοδικης ΦΠΑ πρεπει να πληρωθει ενα ποσο 2.546,91"ερχεται" ενα πιστωτικο υπολοιπο προηγουμενης διαχειριστικης περιοδου 69,01 , το οποιο αφαιρειται απο τα 2.546,91 και πληρωνεται 2.477,90. Οι επομενες περιοδικες ειναι χρεωστικες.Το συνολο αυτων που πληρωθηκαν αφου αφαιρεσω τα 69,01 ειναι 12.443,14 Τωρα που προσπαθω να υποβαλω την εκκαθαριστικη ηλεκτρονικα, στον κωδικο 701 βαζω 12443,14 στον 703 τα 69,01 αλλά δεν με αφηνει να την υποβαλω. Προσπαθησα να βαλω το ποσο χωρις να αφαιρεσω το 69,01( δηλαδη τα 12512,15) αλλά και πάλι τίποτα. Μπορειτε να με βοηθησετε? Ευχαριστω

ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ 701 ΣΥΜΦΩΝΕΙ 100% ΜΕ ΤΑ ΔΙΠΛΟΤΥΠΑ?ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ 1ΛΕΠΤΟ ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΙΡΝΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΟΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ;

ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΤΑΧΙΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΞΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ... ΑΘΡΟΙΣΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΣ... ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΟΙΑ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗ;

ΜΠΕΣ ΣΤΟ ΤΑΧΙΣ ΚΑΙ ΕΛΕΓΞΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ... ΑΘΡΟΙΣΕ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΕΣ... ΜΗΠΩΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΔΙΑΦΟΡΑ;

δεν υπαρχει τροποποιητικη αλλα και σε άλλη εταιρεια που ειχα το ιδιο το πηρε κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν υπαρχει τροποποιητικη αλλα και σε άλλη εταιρεια που ειχα το ιδιο το πηρε κανονικα

..μια αλλη περιπτωση ειναι να εχεις πληρωσει με ..καταλογισμο καποιο απ τα επομενα φπα!!! οποτε το ποσο του αναλογου τριμηνου δεν θα παει στις πληρωμες αλλα στον κωδικο 703..μηπως υπαρχει τετοιου ειδους πληρωμη??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..μια αλλη περιπτωση ειναι να εχεις πληρωσει με ..καταλογισμο καποιο απ τα επομενα φπα!!! οποτε το ποσο του αναλογου τριμηνου δεν θα παει στις πληρωμες αλλα στον κωδικο 703..μηπως υπαρχει τετοιου ειδους πληρωμη??

η πληρωμη των φπα εγινε κανονικα και με το ποσο που επρεπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..μια αλλη περιπτωση ειναι να εχεις πληρωσει με ..καταλογισμο καποιο απ τα επομενα φπα!!! οποτε το ποσο του αναλογου τριμηνου δεν θα παει στις πληρωμες αλλα στον κωδικο 703..μηπως υπαρχει τετοιου ειδους πληρωμη??

Καλημέρα,

Μήπως μπορείτε να μου πείτε σε περιπτώσεις που δεν εχουν υποβληθεί περιοδικές ΦΠΑ τι συμβαίνει με την

εκκαθαριστική? Γνωρίζω ότι δεν μπορεί να υποβληθεί. Ισχύει αυτό?

Ή υποβάλλεται και φαίνεται σε αυτήν η συνολική οφειλή σε ΦΠΑ της χρήσεως?

Σας ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Μήπως μπορείτε να μου πείτε σε περιπτώσεις που δεν εχουν υποβληθεί περιοδικές ΦΠΑ τι συμβαίνει με την

εκκαθαριστική? Γνωρίζω ότι δεν μπορεί να υποβληθεί. Ισχύει αυτό?

Ή υποβάλλεται και φαίνεται σε αυτήν η συνολική οφειλή σε ΦΠΑ της χρήσεως?

Σας ευχαριστώ,

..πρωτα θα τακτοποιησεις τις περιοδικες και μετα υποβολη εκκαθθαριστικης...δεν μπορεις να την καταθεσεις με χρεος..αλλα μπορεις να πας για ελεγχο να πληρωσεις το 20% των συνολικων φπα και μετα θα την αποδεχτει το συστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

..πρωτα θα τακτοποιησεις τις περιοδικες και μετα υποβολη εκκαθθαριστικης...δεν μπορεις να την καταθεσεις με χρεος..αλλα μπορεις να πας για ελεγχο να πληρωσεις το 20% των συνολικων φπα και μετα θα την αποδεχτει το συστημα...

Σε ευχαριστώ,

Ολα αυτά πρέπει να γίνουν έως την 12η Απριλίου έτσι? (βιβλία β' κατηγορίας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ευχαριστώ,

Ολα αυτά πρέπει να γίνουν έως την 12η Απριλίου έτσι? (βιβλία β' κατηγορίας)

αν πας για ελεγχο..τρεξε...θελει 5-6 μερες το λιγοτερο κατα τα αλλα οι γνωστες ημερομηνιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η πληρωμη των φπα εγινε κανονικα και με το ποσο που επρεπε

[/quot

ΝΑ Σ ΡΩΤΗΣΩ ΜΗΠΩΣ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΣΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΑΛΙΕΥΤΙΚΗ ΒΑΡΚΑ?ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΑΥΤΗ Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ Ν ΠΑΡΩ ΣΤΟ ΤΑΧΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΑΙΡΕΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΙΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, κατέθεσα σήμερα εκπρόθεσμη αρχική χρεωστική ΦΠΑ Δ' τριμήνου 2010 για επιχείρηση ΤΑΞΙ, έπειτα προσπάθώ όλη την ημέρα να στείλω στο taxisnet την εκκαθαριστικη απο 01/07/2010 έως 31/12/2010, και μου πετάει διαρκώς μύνημα οτι ο κωδικός 701 πρέπει να συμφωνεί με τον 511 της περιοδικής, ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ! Συμφωνεί! Γιατί δε τη παίρνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, κατέθεσα σήμερα εκπρόθεσμη αρχική χρεωστική ΦΠΑ Δ' τριμήνου 2010 για επιχείρηση ΤΑΞΙ, έπειτα προσπάθώ όλη την ημέρα να στείλω στο taxisnet την εκκαθαριστικη απο 01/07/2010 έως 31/12/2010, και μου πετάει διαρκώς μύνημα οτι ο κωδικός 701 πρέπει να συμφωνεί με τον 511 της περιοδικής, ΧΑΙΡΩ ΠΟΛΥ! Συμφωνεί! Γιατί δε τη παίρνει?

ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΘΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ 701 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΔΙΠΛΟΤΥΠΟ.ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΣΤΩ ΕΝΟΣ ΛΕΠΤΟΥ ΔΕΝ ΤΗ ΠΑΙΡΝΕΙ.Α ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΚ ευχαριστώ, την εστειλα τελικα, εγω ειχα κάνει λάθος στο ποσό. Το θέμα είναι τώρα οτι είχα αποθηκευσει τη λάθος δήλωση στο taxisnet προσωρινά, και ξέχασα να τη διαγράψω πριν στειλω την οριστική, τώρα στο αρχείο του φορολογούμενου στο taxisnet, φαίνονται 3 δηλώσεις εκκαθαριστικές, 1 σε εκκρεμότητα, μια που εστάλη, και 1 που προωθήθηκε για έλεγχο............. μπορώ να κάνω κάτι?<BR><BR>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΚ ευχαριστώ, την εστειλα τελικα, εγω ειχα κάνει λάθος στο ποσό. Το θέμα είναι τώρα οτι είχα αποθηκευσει τη λάθος δήλωση στο taxisnet προσωρινά, και ξέχασα να τη διαγράψω πριν στειλω την οριστική, τώρα στο αρχείο του φορολογούμενου στο taxisnet, φαίνονται 3 δηλώσεις εκκαθαριστικές, 1 σε εκκρεμότητα, μια που εστάλη, και 1 που προωθήθηκε για έλεγχο............. μπορώ να κάνω κάτι?<BR><BR>

AYTEΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΚΚΡΕΜΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΑΓΡΑΨΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπήκα στο λογαριασμό του φορολογούμενου και μπορώ να κάνω μόνο προβολή δηλώσεων, εμφανίζει ώς προσωρινά αποθηκευμένη την αρχική και ως καταχωρημένη την οριστική. Δεν υπάρχει κάποιο πεδίο που να μου δίνει τη δυνατότητα να διαγράψω δήλωση. Θα περιμένω μήπως την πετάξει το taxisnet με τη λήξη της προθεσμίας των δηλώσεων. Προς το παρόν δε μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χαιρετω ολη την παρεα και θα ηθελα την βοηθεια σας. Στο πρωτο τριμηνο περιοδικης ΦΠΑ πρεπει να πληρωθει ενα ποσο 2.546,91"ερχεται" ενα πιστωτικο υπολοιπο προηγουμενης διαχειριστικης περιοδου 69,01 , το οποιο αφαιρειται απο τα 2.546,91 και πληρωνεται 2.477,90. Οι επομενες περιοδικες ειναι χρεωστικες.Το συνολο αυτων που πληρωθηκαν αφου αφαιρεσω τα 69,01 ειναι 12.443,14 Τωρα που προσπαθω να υποβαλω την εκκαθαριστικη ηλεκτρονικα, στον κωδικο 701 βαζω 12443,14 στον 703 τα 69,01 αλλά δεν με αφηνει να την υποβαλω. Προσπαθησα να βαλω το ποσο χωρις να αφαιρεσω το 69,01( δηλαδη τα 12512,15) αλλά και πάλι τίποτα. Μπορειτε να με βοηθησετε? Ευχαριστω

Λοιπν παιδια ειχε κανει λαθος η εφορια και ειχε περασει μια τροποποιητικη που εγω δεν την ειχα και τελικα την υπεβαλα.Ευχαριστω ολους οσους απαντησαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΌΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΗΜΕΡΕΣ!!!!

 

Υποβάλλοντας την εκκαθαριστικη ΦΠΑ μου βγάζει το σχετικό μήνυμα οτι ο κωδ 701 πρέπει να συμφωνεί με τον κωδ.511 των περιοδικών, τροποποιητικών και έκτακτων δηλώσεων ΦΠΑ.

Ελέγχω τα βιβλία μου, βλέπω οτι το ποσό ειναι οκ με αυτό που βάζω στον κωδ.701.

Ζητάω και απο την ΔΟΥ κατάσταση των πληρωμών ΦΠΑ για το 2013 και σε ελεγχο που έκανα συμφωνεί με τα βιβλία μου και με το ποσό που αρχικά έβαζα στον κωδ.701.

 

Τι να κάνω τώρα εγω που συνεχίζει να βγάζει το ίδιο μήνυμα????? Αφου είναι σωστό το ποσό που βάζω βάσει των διασταυρώσεων που έκανα????

Εστειλα και με τους κωδικούς της εταιρείας ενα μήνυμα στο υπουργείο, μήπως αυτοί βλέπουν κάτι άλλο που δεν βλέπω εγώ και η Δ.Ο.Υ!!!!!

Και περιμένω απάντηση.

Τι μπορεί να φταίει???????????????????

εχω κοιτάξει στο ΛΕΠΤΑΚΙ!!!! την κάθε πληρώμη και δεν βλέπω διαφορά!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΌΛΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΗΜΕΡΕΣ!!!!

 

Υποβάλλοντας την εκκαθαριστικη ΦΠΑ μου βγάζει το σχετικό μήνυμα οτι ο κωδ 701 πρέπει να συμφωνεί με τον κωδ.511 των περιοδικών, τροποποιητικών και έκτακτων δηλώσεων ΦΠΑ.

Ελέγχω τα βιβλία μου, βλέπω οτι το ποσό ειναι οκ με αυτό που βάζω στον κωδ.701.

Ζητάω και απο την ΔΟΥ κατάσταση των πληρωμών ΦΠΑ για το 2013 και σε ελεγχο που έκανα συμφωνεί με τα βιβλία μου και με το ποσό που αρχικά έβαζα στον κωδ.701.

 

Τι να κάνω τώρα εγω που συνεχίζει να βγάζει το ίδιο μήνυμα????? Αφου είναι σωστό το ποσό που βάζω βάσει των διασταυρώσεων που έκανα????

Εστειλα και με τους κωδικούς της εταιρείας ενα μήνυμα στο υπουργείο, μήπως αυτοί βλέπουν κάτι άλλο που δεν βλέπω εγώ και η Δ.Ο.Υ!!!!!

Και περιμένω απάντηση.

Τι μπορεί να φταίει???????????????????

εχω κοιτάξει στο ΛΕΠΤΑΚΙ!!!! την κάθε πληρώμη και δεν βλέπω διαφορά!!!!

Σας απαντώ λοιπόν στο ερώτημα μου.....απλά για να ξέρετε με τι εχουμε να κανουμε!!!!!!

 

Αφού διαπίστωσα οτι οι πληρωμές είναι σωστές και στο λεπτάκι, μιλάω με την Δ.Ο.Υ. στην οποία ανήκει η επιχείρηση και θέτω στο τμήμα του ΦΠΑ το πρόβλημα μου. Η απάντηση τους? "Δεν μπορούμε να σε βοηθήσουμε". Τους ρωτάω τότε :" αφού απ'οτι φαίνεται είναι αδυναμία του συστήματος, μήπως να την παραλάβετε χειρόγραφη?" Απάντηση : "όχι αυτό δεν γίνεται". Ερώτηση μου: "μα πως δεν γίνεται αφού είναι αδυναμία του taxis και για κάποιο λόγο (δεν ξέρω τι, πως που) δεν δέχεται στον ΚΩΔ.701 το ποσό των πληρωμών που εχουν πραγαμτοποιηθεί??? - Δεν θα υποβάλλω Εκκαθαριστική και θα φάει πρόστιμο η εταιρεία???" 

Απάντηση εφοριακού:"Τι να σου πούμε εμείς?"

Για να μην τα πολυλογώ σταμάτησα την κουβέντα κάπου εκει για να μην πιαστούμε, αφού είχα 3 ημέρες ακόμα να το ψάξω.

Παράλληλα είχα στείλει και ερώτημα στην Γ.Γ.Π.Σ μεσώ των κωδικών.

 

Μιλάω με εναν συνάδελφο και μου λέει "δεν παίρνεις ενα τηλ και στην ΤΑΔΕ (δεν ονομάζω επίτηδες την Δ.Ο.Υ) Δ.Ο.Υ. ,στο τμήμα του ΦΠΑ ειναι ευγενικοί και βοηθούν."

Τηλεφωνώ στην ΤΑΔΕ Δ.Ο.Υ. και μιλώ με μια πραγματικά ευγενέστατη κυρία (καλή της ώρα!).  

Μου λέει"κορίτσι μου βάλε στον κωδ.701 ότι πλήρωσες με περιοδικές τροποποιητικές και ότι πλήρωσες με εκτακτες βάλε το ποσό στον 703 της εκκαθ.φπα.¨" 

Εγώ "να το κάνω αλλα στον κωδ.701 λέει να βάλω και τις πληρωμες για τις έκτακτες, όχι στον κωδ.703. Και πέρυσι στην εκκαθ.φπα στον κωδ.701 έβαλα τις πληρωμές για περιοδικές,τροποποιητικέ και έκτακτες φπα και μου την πήρε. Τι αλλάζει φέτος"

Η κυρία "αν θες προσπάθισε το και τηλεφώνησε μου αν δεν προχωρήσει.

 

ΠΡΑΓΜΑΤΙ ετσι και έκανα! Εβαλα στον κωδ.701 οτι πλήρωσα με περιοδικές και τροποποιητικές φπα και στον κωδ.703 οτι πλήρωσα με εκτακτες και τσούκ! το δέχτηκε και υπεβλήθη η εκκαθαριστική ΦΠΑ!!!!!

 

Μιλάω με την κυρία και την ευχαριστώ!

Μιλάω και με την Δ.Ο.Υ. της εταιρείας και αναφέρω στον εφοριακό τι έκανα. Μου λέει ¨" α! οκ! " Σε περίπτωση ελέγχου του λέω έχω κρατήσει ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ!"

 

Παράλληλα μου τηλεφωνούν απο την ΓΓΠΣ!!!!!! ουάου!!!

Αφήνω την κοπέλα της ΓΓΠΣ να δω τι έχει να μου πει και μοου λέει:"θα π΄ρεπει να πάτε απο την Δ.Ο.Υ. σας κλπ κλπ μ@κ@κιες"

 

Της λέω λοιπόν "ξέρεις η εκκαθαριστική υπεβλήθη και της εξήγησα πως (ως άνω).

 

Και μου απαντά "θα έπρεπε η Δ.Ο.Υ. σας να μας τηλεφωνήσει, να βρούμε άκρη και να πάτε εκει να τους το πέιτε"

Της απαντώ:" Εγω θα πώ στον εφοριακό να σας τηλεφωνήσει????? Θα του υποδείξω τι να κάνει? Εσεις δεν τους έχετε πεί οτι οταν προκύπτει θέμα να τηλεφωνούν σε εσάς? και τώρα που σας είπα ολα αυτά εσείς γιατί δεν τηλεφωνείτε στην Δ.Ο.Υ μου να τα πείτε με τον υπάλληλο??????"

 

ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ?????!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Α ! και ο απίστευτος πλέον εμπεγμός απο την ΓΓΠΣ!!!! Δείτε παρακάτω το ερώτημα που είχα στηλει στην ΓΓΠΣ με τους κωδικούς της εταιρείας και την απάντηση που μόλις έλαβα απο την ΓΓΠΣ!!!!

 
ΕΡΩΤΗΜΑ:
 
κύριοι,
 
σε συνέχεια του προηγούμενου ερωτήματος μου, θα ήθελα να σας ενημερώσω οτι έστειλα την ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ.
 
Στον ΚΩΔ.701 διαβάζει το σύστημα σας ΜΟΝΟ το ποσο που πληρώθηκε με περιοδικές ή τροποποιητικές ΦΠΑ 2013 και ΟΧΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ ΕΚΤΑΚΤΩΝ ΠΕΡΙΔΙΚΩΝ ΦΠΑ, όπως αναφέρει το έντυπο της ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΦΠΑ.
 
Ετσι λοιπόν καταχωρώντας το ποσο ΜΟΝΟ των περιοδικών και των τροποποιητικων περιδικών δηλώσεων στον ΚΩΔ.701 και καταχωρώντας το ποσό των ΕΚΤΑΚΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ στον ΚΩΔ.703 η ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΦΠΑ της εταιρείας παρελήφθη απο το σύστημα σας.
 
Καλό θα ήταν να διορθωθεί είτε η περιγραφή του τι περιλαμβάνει η Εκκαθαριστική ΦΠΑ ως προς τον ΚΩΔ.701, είτε το σύστημα να διαβάζει και τις πληρωμές με εκτακτες περιδικές ΦΠΑ στον ΚΩΔ.701 (πράγμα που αποδείχθηκε οτι δεν κάνει).
 
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 
Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΓΓΠΣ

 

Αξιότιμε κύριε,
 
Κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας, ενημερωθήκατε ότι θα πρέπει να απευθυνθείτε στην Δ.Ο.Υ.
 
Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων 
Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών
 
Τους τραβάς ενα βρίσιμο ξεγυρισμένο ναι ή οχι οταν παίζουν με τα νεύρα σου στην λήξη των προθεσμιών!!!!!!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια θελω μια βοηθεια,

ενας πελατης που ηρθε από αλλον συναδερφο θελει να κανει ρυθμιση οφειλων μα πρεπει να στειλει εκκαθαριστικη φπα 2011 γιατι τοτε ειχε επιχειρηση που εχει διακοψει ....ειχε λοιπον στειλει αυτος 2 εκπρόθεσμες περιοδικες φπα κενες που υπαρχουν ποσα μονο στους κωδικούς 511-512-513 που λογικα προερχονται από το προστιμο και τις προσαυξήσεις και τιποτα άλλο.....όταν λοιπον παω να κανω την εκκαθαριστικη ειτε παω να την στειλω κενη ειτε βαζοντας στον 701 τις πληρωμες αυτές χωρις τις προσαυξησες δεν μου την στελνει και μου λεει ότι πρεπει να συμπληρωσω εστω έναν κωδικο από τον πινακα εκροων-εισροων που όμως στις περιοδικες ηταν κενος...εχει αντιμετωπισει κανεις παρομοιο θεμα;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδια θελω μια βοηθεια,

ενας πελατης που ηρθε από αλλον συναδερφο θελει να κανει ρυθμιση οφειλων μα πρεπει να στειλει εκκαθαριστικη φπα 2011 γιατι τοτε ειχε επιχειρηση που εχει διακοψει ....ειχε λοιπον στειλει αυτος 2 εκπρόθεσμες περιοδικες φπα κενες που υπαρχουν ποσα μονο στους κωδικούς 511-512-513 που λογικα προερχονται από το προστιμο και τις προσαυξήσεις και τιποτα άλλο.....όταν λοιπον παω να κανω την εκκαθαριστικη ειτε παω να την στειλω κενη ειτε βαζοντας στον 701 τις πληρωμες αυτές χωρις τις προσαυξησες δεν μου την στελνει και μου λεει ότι πρεπει να συμπληρωσω εστω έναν κωδικο από τον πινακα εκροων-εισροων που όμως στις περιοδικες ηταν κενος...εχει αντιμετωπισει κανεις παρομοιο θεμα;;;;

Κωδ. 511 σε κενή Φ2 δεν υπάρχει,

 

Σου λείπουν σίγουρα ποσά εκροών και μάλλον και ποσά εισροών.

 

Υ.Γ: Φ2 2011 με κατάθεση στην ΔΟΥ νομίζω δεν εμφανίζει ποσά στο taxis παρά μόνο στον 511

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι περιοδικες δηλωσεις εχουν αποσταλει ηλεκτρονικα

κωδ 511 το ξερω ότι δεν υπαρχει σε κενη φ2 για αυτό με προβληματιζει και ερωτω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι,

για την εκκαθαριστική ΦΠΑ ενος νεου πελάτη.

 

ο πελάτης είχε υποβάλλει και πληρώσει εμπροθεσμα το 2010 μονο το Α τρίμηνο, του εφταξα και τα υπόλοιπα τριμηνα για να τα πάει στην ΔΟΥ να τα καταθέσει να μπουν στην ρύθμιση για τις 100 δόσεις.

 

έχω όμως ένα θεματάκι ..για την εκκαθαριστική... στον κωδ 701 γράφω το σύνολο των ποσών που βεβαιώνονται απο τις περιοδικές.

δεν μπορώ να καταλάβω που πρέπει να βάλω το ποσό που πλήρωσε ο πελάτης για το Α τρίμηνο έτσι ώστε να συμφωνήσει η εκκαθαριστική...

 

αν μπει στα λοιπα προστιθέμενα και βγει η εκκαθαριστική πιστωτική είναι οκ ???

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι,

για την εκκαθαριστική ΦΠΑ ενος νεου πελάτη.

 

ο πελάτης είχε υποβάλλει και πληρώσει εμπροθεσμα το 2010 μονο το Α τρίμηνο, του εφταξα και τα υπόλοιπα τριμηνα για να τα πάει στην ΔΟΥ να τα καταθέσει να μπουν στην ρύθμιση για τις 100 δόσεις.

 

έχω όμως ένα θεματάκι ..για την εκκαθαριστική... στον κωδ 701 γράφω το σύνολο των ποσών που βεβαιώνονται απο τις περιοδικές.

δεν μπορώ να καταλάβω που πρέπει να βάλω το ποσό που πλήρωσε ο πελάτης για το Α τρίμηνο έτσι ώστε να συμφωνήσει η εκκαθαριστική...

 

αν μπει στα λοιπα προστιθέμενα και βγει η εκκαθαριστική πιστωτική είναι οκ ???

 

ευχαριστώ

 

λοιπόν... βιάστικα να ρωτήσω...

ο πελάτης γύρισε απο την ΔΟΥ και ξεκλείδωσε η εκκαθαριστική ηλεκτρονικά... μετα απο πολύ καφέ και σκέψη έκανα το εξής---->

 

αν βάλουμε στον 701 τα βεβαιωμένα (συνολο των κωδ.511 περιοδικων + το ποσό που πλήρωσε για το Α τρίμηνο)

και την συγκεκριμένη πληρωμή την βάλουμε και στον 708 την προχωράει την εκκαθαριστική -μηδενική όμως- θα έχει πρόβλημα ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...