Προς το περιεχόμενο

ΘΕΜΑΤΑ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1)Σχετικά με ημιυπαίθριους-αυθαίρετα που έχουν τακτοποιηθεί το 2010 ή το 2011 πως θα δηλωθούν φέτος στο Ε1,Ε2 και Ε9?

Αν ερμηνεύω σωστά αυτά που διαβάζω στο 'ΔΗΛΩΣΤΕ ΕΞΥΠΝΑ 2012΄του ΜΕΛΑ>Τα αυθαίρετα δεν δηλώνονται φέτος. Οι ημιυπαίθριοι στα Ε1,Ε2 αθροίζονται τα ΤΜ τους (ανάλογα κύριοι ή βοηθητικοί χώροι) και δεν αλλάζει το Ε9 εκτός αν πρέπει να υποβάλλει κάποιος για άλλη αιτία για το συγκεκριμένο ακίνητο Ε9 (πχ αγορά,πώληση,γονική παροχήκλπ)

2)Διαχειριστής πολυκατοικίας εισπράττει αποζημίωση 90 ευρώ το μήνα απ τους ενοίκους,τα χρήματα αυτά πρέπει να τα δηλώσει στο Ε1 507?

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Σχετικά με ημιυπαίθριους-αυθαίρετα που έχουν τακτοποιηθεί το 2010 ή το 2011 πως θα δηλωθούν φέτος στο Ε1,Ε2 και Ε9?

Αν ερμηνεύω σωστά αυτά που διαβάζω στο 'ΔΗΛΩΣΤΕ ΕΞΥΠΝΑ 2012΄του ΜΕΛΑ>Τα αυθαίρετα δεν δηλώνονται φέτος. Οι ημιυπαίθριοι στα Ε1,Ε2 αθροίζονται τα ΤΜ τους (ανάλογα κύριοι ή βοηθητικοί χώροι) και δεν αλλάζει το Ε9 εκτός αν πρέπει να υποβάλλει κάποιος για άλλη αιτία για το συγκεκριμένο ακίνητο Ε9 (πχ αγορά,πώληση,γονική παροχήκλπ)

2)Διαχειριστής πολυκατοικίας εισπράττει αποζημίωση 90 ευρώ το μήνα απ τους ενοίκους,τα χρήματα αυτά πρέπει να τα δηλώσει στο Ε1 507?

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ?

καλημέρα τελικά στο ε1 θα βάζουμε του τακτοποιημένους ημιυπαιθριους χώρους βάσει τησ πολ 1126 31/05/2011 η το πήραν πίσω με κάποια άλλη πολ .

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν και αν θελουμε . για φετος ειναι προαιρετικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιώργος

οταν και αν θελουμε . για φετος ειναι προαιρετικο

Είαστε σίγουρος για αυτό ? Έχετε κάποια ΠΟΛ αν σας είναι εύκολο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα τελικά στο ε1 θα βάζουμε του τακτοποιημένους ημιυπαιθριους χώρους βάσει τησ πολ 1126 31/05/2011 η το πήραν πίσω με κάποια άλλη πολ .

ευχαριστώ

Διαβάστε τις οδηγίες του Ε1 και την αρθρογραφία του taxheaven για το Ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Σχετικά με ημιυπαίθριους-αυθαίρετα που έχουν τακτοποιηθεί το 2010 ή το 2011 πως θα δηλωθούν φέτος στο Ε1,Ε2 και Ε9?

Αν ερμηνεύω σωστά αυτά που διαβάζω στο 'ΔΗΛΩΣΤΕ ΕΞΥΠΝΑ 2012΄του ΜΕΛΑ>Τα αυθαίρετα δεν δηλώνονται φέτος. Οι ημιυπαίθριοι στα Ε1,Ε2 αθροίζονται τα ΤΜ τους (ανάλογα κύριοι ή βοηθητικοί χώροι) και δεν αλλάζει το Ε9 εκτός αν πρέπει να υποβάλλει κάποιος για άλλη αιτία για το συγκεκριμένο ακίνητο Ε9 (πχ αγορά,πώληση,γονική παροχήκλπ)

2)Διαχειριστής πολυκατοικίας εισπράττει αποζημίωση 90 ευρώ το μήνα απ τους ενοίκους,τα χρήματα αυτά πρέπει να τα δηλώσει στο Ε1 507?

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕΙ?

Για το 1) είναι όπως τα λες. Για το 2) δεν εχω ιδεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

Μήπως έχετε δει βεβαιωσεις σύνταξης ΙΚΑ ετους 2011 (ΜΕ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ)?

Σε 2 περιπτώσεις προς το παρον: α) Δεν συμφωνούν τα εκκαθαριστικά με τα τρίμηνα ενημερωτικά. β) Το σύνολο του Καθαρού Φορολογητέου εισοδήματος (αν αθροιστεί), διαφωνεί ως προς αυτό που αθροίζει το IKA και αναγράφει στο τέλος. Η διαφορά αυτή είναι το ποσό της έκτακτης εισφοράς που έχει παρακρατηθεί από το επικουρικό.

Έναν πελάτη τον έστειλα στο ΙΚΑ για διευκρινήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια γρήγορη σκέψη μου οσον αφορά τον αριθμό λογαριασμου της ΔΕΗ στο ε1 , ακόμη δεν ξέρουμε αν είναι υποχρεωτικό ή οχι αν δεν ανοίξει το σύστημα και να δούμε αν θα παίρνει την δήλωση χωρίς συμπληρωμένο τον κωδ.205., λέω εγώ τώρα, και το βρούμε μπροστά μας φωνάζοντας εκ νέου τους φορολογούμενους να μας προσκομίσουν τον λογ/μό της ΔΕΗ. ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια γρήγορη σκέψη μου οσον αφορά τον αριθμό λογαριασμου της ΔΕΗ στο ε1 , ακόμη δεν ξέρουμε αν είναι υποχρεωτικό ή οχι αν δεν ανοίξει το σύστημα και να δούμε αν θα παίρνει την δήλωση χωρίς συμπληρωμένο τον κωδ.205., λέω εγώ τώρα, και το βρούμε μπροστά μας φωνάζοντας εκ νέου τους φορολογούμενους να μας προσκομίσουν τον λογ/μό της ΔΕΗ. ευχαριστώ.

Το γράφει ξεκάθαρα στο βιβλιαράκι με τις οδηγίες:

Κωδικός 205. Αναγράψτε τον αριθμό παροχής ρεύματος της ΔΕΗ ή άλλου παρόχου μόνο της κύριας

κατοικίας σας, είτε είναι ιδιοκατοικούμενη είτε μισθωμένη είτε δωρεάν παραχωρούμενη. Ο κωδικός αυτός

συμπληρώνεται προαιρετικά για πληροφοριακούς λόγους.

Οπότε σαν να μην υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια γρήγορη σκέψη μου οσον αφορά τον αριθμό λογαριασμου της ΔΕΗ στο ε1 , ακόμη δεν ξέρουμε αν είναι υποχρεωτικό ή οχι αν δεν ανοίξει το σύστημα και να δούμε αν θα παίρνει την δήλωση χωρίς συμπληρωμένο τον κωδ.205., λέω εγώ τώρα, και το βρούμε μπροστά μας φωνάζοντας εκ νέου τους φορολογούμενους να μας προσκομίσουν τον λογ/μό της ΔΕΗ. ευχαριστώ.

Διαβάστε τις οδηγίες.....!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα έχω πελάτη ο οποίος με σύσταση οριζοντίου έχει στο υπόγειο 2 αποθήκες από 50τμ η κάθε μια σύνολο 100τμ τώρα μου φέρνει ενα χαρτί απο την νομιμοποίηση τον ημιυπαιθριων οτι το υπογειο ειναι τελικά 85τμ και έγινε κατοικία. τώρα βάση της πολ 1126 31/05/2011 παράδειγμα 3 δεν κάνω ε9 αλλά στο ε1 τι θα γράψω φέτος γιατι μεχρι πέρυσι έγραφα στους βοηθητικούς τα 100τμ.

1) θα γράψω πάλι στους βοηθητικούς 85 τμ και δεν θα συμφωνεί με το ε9 θα το γράψω σαν δευτερεύουσα κατοικία πλέον με 85τμ.?

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/12295/hl/1126

πολ 1126/31-5-2011

Για την εφαρμογή των διατάξεων της Φορολογίας Ακίνητης Περιουσίας και της Δήλωσης Στοιχείων Ακινήτων, ως χρόνος τακτοποίησης θεωρείται η τοποθέτηση από την πολεοδομία της σφραγίδας για τη βεβαίωση της πληρότητας του φακέλου στο αντίγραφο της υποβληθείσας αίτησης τακτοποίησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.taxheaven...d/12295/hl/1126

πολ 1126/31-5-2011

Για την εφαρμογή των διατάξεων της Φορολογίας Ακίνητης Περιουσίας και της Δήλωσης Στοιχείων Ακινήτων, ως χρόνος τακτοποίησης θεωρείται η τοποθέτηση από την πολεοδομία της σφραγίδας για τη βεβαίωση της πληρότητας του φακέλου στο αντίγραφο της υποβληθείσας αίτησης τακτοποίησης.

έχει πάρει σφραγίδα αμέσως απο την πολεοδομία γιατι εξόφλησε το ποσό μέσα στο 2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα έχω πελάτη ο οποίος με σύσταση οριζοντίου έχει στο υπόγειο 2 αποθήκες από 50τμ η κάθε μια σύνολο 100τμ τώρα μου φέρνει ενα χαρτί απο την νομιμοποίηση τον ημιυπαιθριων οτι το υπογειο ειναι τελικά 85τμ και έγινε κατοικία. τώρα βάση της πολ 1126 31/05/2011 παράδειγμα 3 δεν κάνω ε9 αλλά στο ε1 τι θα γράψω φέτος γιατι μεχρι πέρυσι έγραφα στους βοηθητικούς τα 100τμ.

1) θα γράψω πάλι στους βοηθητικούς 85 τμ και δεν θα συμφωνεί με το ε9 θα το γράψω σαν δευτερεύουσα κατοικία πλέον με 85τμ.?

ευχαριστώ

στο ε1 δευτερευουσα κατοικια

το ε9 δεν υποχρεουσαι να τ αλλαξεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΙ ΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΟΥΝ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΑΜΕΣΑ ΝΑ ΑΙΤΗΘΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΕΩΣ ΤΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΕ ΟΙΚ.ΕΤΟΥΣ 2012 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΩΣ 31/12/2012.

ΟΦΕΙΛΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ,ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.ΟΙ ΔΕΥΤΕΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΚΛΕΙΨΕΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΠΙΕΣΤΕ ΤΩΡΑ,ΠΡΟΤΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΜΟΝΟ ΤΑΞΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ...

ΘΕΩΡΩ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ ΝΑ ΣΥΝΤΑΧΘΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΑΛΛΟΥΝ ΟΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΕΩΣ 31/07/2012.ΔΙΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΤΑΧΘΕΙ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΛΕΤΗ,ΧΡΟΝΟΣ,ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙ ΟΛΑ ΘΟΛΑ ΠΛΕΟΝ ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥ.Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΚΜΑΙΕΥΣΕΙ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΑΛΗΘΗ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΠΟΤΥΠΩΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑΦΕΡΕΙ ΟΡΘΑ.

ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΟΝ ΕΠΙΤΑΚΤΙΚΟ ΣΗΜΕΡΑ Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑΣ ΦΡΕΝΑΣ ΣΩΑΣ.ΔΙΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΟΡΥΜΑΓΜΟ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ,ΕΓΚΥΚΛΙΩΝ,ΝΟΜΩΝ,ΦΟΡΩΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ.ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΣΥΝΑΔΕΛΦΩΝ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΨΥΧΙΚΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΥΓΕΙΑΣ ΘΑ ΟΞΥΝΘΟΥΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΦΕΤΟΣ.

ΑΠΑΙΤΕΙΣΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΑΜΕΣΑ....ΜΗΝ ΠΑΡΑΚΑΛΑΤΕ...ΦΕΡΘΕΙΤΕ ΩΡΙΜΑ ΩΣ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΤΙΚΑ ΟΡΓΑΝΑ ΕΝΟΣ ΚΛΑΔΟΥ ΠΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΨΥΧΕΣ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη αχβαχ αχ βαχ ΠΟΦΕΕ ΑΧΒΑΧ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΒΑΧ ΠΟΦΕΕ

Ωρε παληκαρια της ΠΟΦΕΕ ήρθε η ώρα.ΤΩΡΑ.ΟΧΙ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΕΚΛΟΓΕΣ...ΤΟ 31/12 κι αυτό δεν μου φαίνεται να στέκει.Βέβαια ακόμα και σήμερα στέλνουμε δηλώσεις που αφορούν την χρήση του 2011.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΝΙΚΟΣ

Καλημέρα.

Μήπως έχετε δει βεβαιωσεις σύνταξης ΙΚΑ ετους 2011 (ΜΕ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ)?

Σε 2 περιπτώσεις προς το παρον: α) Δεν συμφωνούν τα εκκαθαριστικά με τα τρίμηνα ενημερωτικά. β) Το σύνολο του Καθαρού Φορολογητέου εισοδήματος (αν αθροιστεί), διαφωνεί ως προς αυτό που αθροίζει το IKA και αναγράφει στο τέλος. Η διαφορά αυτή είναι το ποσό της έκτακτης εισφοράς που έχει παρακρατηθεί από το επικουρικό.

Έναν πελάτη τον έστειλα στο ΙΚΑ για διευκρινήσεις.

Το ίδιο ακριβώς θέμα εχώ και εγώ συνάδελφε.Μήπως έβγαλες ακρή πως θα αντιμετωπιστεί αυτό στην δήλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη σαββας

στον πινακα 5 για την αντικειμενικη δαπανη, εγω που μενω στης γυναικας μου το σπιτι που εχει την ψιλη κυριοτητα πρεπει να το καταχωρησω? πωσ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Φωτεινη

Μια ερώτηση: Η μητέρα μου διαμένει στο δικό μου σπίτι ως φιλοξενούμενη, αλλά επειδή είχε και δικό της σπίτι μέχρι πέρσι συμπληρώναμε στο Ε1 οτι είχε ένα δικό της διαμέρισμα ως δευτερεύουσα κατοικία με διαμονή 3 μήνες.

Την δευτερεύοα κατοικία την νοίκιασε όμως μέσα στο 2011. Τώρα μπορεί η μητέρα μου να αναγράψει την κατοικία αυτή ως δευτερεύουσα στο Ε1 με διαμονή 3 μήνες ? Πρέπει να γράψει κάτι άλλο? Αυτό το ρωτάω γιατί θέλω να υπολογίσω το τεκμήριο. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Μια ερώτηση: Η μητέρα μου διαμένει στο δικό μου σπίτι ως φιλοξενούμενη, αλλά επειδή είχε και δικό της σπίτι μέχρι πέρσι συμπληρώναμε στο Ε1 οτι είχε ένα δικό της διαμέρισμα ως δευτερεύουσα κατοικία με διαμονή 3 μήνες.

Την δευτερεύοα κατοικία την νοίκιασε όμως μέσα στο 2011. Τώρα μπορεί η μητέρα μου να αναγράψει την κατοικία αυτή ως δευτερεύουσα στο Ε1 με διαμονή 3 μήνες ? Πρέπει να γράψει κάτι άλλο? Αυτό το ρωτάω γιατί θέλω να υπολογίσω το τεκμήριο. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...