Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

geia sas , exw 88 ensima san epoxikos apo persi kai 101 fetos , einai na mpw gia prwti fora tameio anergias .... mporw na mpw ?

Γραψε στα Ελληνικα,απο ποτε εως ποτε εχεις τα 88 ενσημα ,και απο ποτε εως ποτε εχεις τα 101 ενσημα,και επισης ποτε προβλεπεις να μπης ταμειο ανεργιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΕΙΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΑ ΕΞΗΣ: ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΑΠΡΙΛΙΟΥ ΤΟΥ 2011 ΕΩΣ ΚΑΙ 30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 2011 ΕΡΓΑΣΤΗΚΑ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΕΙΧΑ 25 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΔΗΛ. ΣΥΝΟΛΙΚΑ 150 ΕΝΣΗΜΑ. ΜΕ ΒΑΣΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΕΤΕΙ Ο ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΕΧΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΗ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΔΙΕΤΙΑ. ΚΑΤΕΘΕΣΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ 2011 ΕΧΩ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ 4200 ΕΥΡΩ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΡΟΕΡΧΕΤΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΕΣ ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΨΙΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΜΙΑΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ, ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΩΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΤΙΣ ΒΕΒΑΙΩΣΕΙΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΦΟΡΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ 5 ΜΗΝΕΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΣΤΗ ΔΙΕΤΙΑ (ΧΩΡΙΣ ΤΟΥΣ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΜΗΝΕΣ) Ή ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΑΠΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΑ?ΣΤΟ ΕΝΤΥΠΟ ΤΟΥ Ε1 ΤΟ ΠΟΣΟ ΑΥΤΟ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ 4 Δ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ 4 (ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΤΑΣΕΤΑΙ ΣΕ ΑΛΛΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ 4). ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑΤΙ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΑ ΒΓΕΙ ΣΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Νομιζω..οτι αφου δεν εχεις εναρξη επαγγελματος σαν ελευθ.επαγγελματιας,αυτα τα 4,200,δεν θα παιξουν ρολο,στο να μην παρης,διοτι ηταν περιστασιακα ,ασχετως πως τα δηλωσες. την χρονικη στιγμη που απεληθης,πρακτικα και θεωριτικα εισαι ανεργος,το οποιο αποτελει και την ,<φιλοσοφια>του νομου για ληψη ταμειου. .Αν ομως δεις και στο απορριψουν,ενοειται θα κανης ενσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομιζω..οτι αφου δεν εχεις εναρξη επαγγελματος σαν ελευθ.επαγγελματιας,αυτα τα 4,200,δεν θα παιξουν ρολο,στο να μην παρης,διοτι ηταν περιστασιακα ,ασχετως πως τα δηλωσες. την χρονικη στιγμη που απεληθης,πρακτικα και θεωριτικα εισαι ανεργος,το οποιο αποτελει και την ,<φιλοσοφια>του νομου για ληψη ταμειου. .Αν ομως δεις και στο απορριψουν,ενοειται θα κανης ενσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ, ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΞΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ, ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιώργος

Γραψε στα Ελληνικα,απο ποτε εως ποτε εχεις τα 88 ενσημα ,και απο ποτε εως ποτε εχεις τα 101 ενσημα,και επισης ποτε προβλεπεις να μπης ταμειο ανεργιας.

Τα 88 ένσημα τα έχω από 11 Ιουνίου 2010 μέχρι 16 Οκτωβρίου 2010 , δουλεύω εποχικός υπάλληλος (ναυαγοσώστης) τα 101 από 27 Ιουνίου 2011 μέχρι τέλος Οκτωβρίου 2011 , δεν έχω ξαναμπεί ταμείο ανεργίας μεχρι τώρα , θα είναι η πρώτη φορά. Ευχαριστώ πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τα 88 ένσημα τα έχω από 11 Ιουνίου 2010 μέχρι 16 Οκτωβρίου 2010 , δουλεύω εποχικός υπάλληλος (ναυαγοσώστης) τα 101 από 27 Ιουνίου 2011 μέχρι τέλος Οκτωβρίου 2011 , δεν έχω ξαναμπεί ταμείο ανεργίας μεχρι τώρα , θα είναι η πρώτη φορά. Ευχαριστώ πολύ..

ΝΑΙ θα παρης.και οπως τα βλεπω βασει του πιο κατω εκτιμω για 6 μηνες.

Εδω δες τις προυποθεσεις για σενα

Ειδικές περιπτώσεις: Για τους άνεργους που απασχολούνται εποχιακά και ανήκουν στις παρακάτω επαγγελματικές κατηγορίες, προβλέπονται ευνοϊκότερες προϋποθέσεις:

α) οι οικοδόμοι που απασχολούνται στις περιοχές Αττικής & Θεσσαλονίκης

β) οι απασχολούμενοι σε τουριστικά και άλλα εποχιακά επαγγέλματα σε όλη τη χώρα. Εποχιακή εργασία θεωρείται εκείνη που παρέχεται σε επιχειρήσεις, οι οποίες από τη φύση τους, τις καιρικές συνθήκες ή λόγω των χρησιμοποιούμενων πρώτων υλών, λειτουργούν κατά το ημερολογιακό έτος για χρονικό διάστημα από δύο μέχρι το πολύ εννέα μήνες.

γ) Οι αλιεργάτες που απασχολούνται σε μηχανοκίνητα μέσα αλιείας (μηχανότρατες, γρι-γρι κλπ)

Για τη χορήγηση επιδόματος ανεργίας στους παραπάνω, απαιτείται να έχουν πραγματοποιήσει =100= τουλάχιστο ημέρες εργασίας στο επάγγελμά τους, μέσα στο 14μηνο πριν από τη λύση της σχέσης εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας των τελευταίων 2 μηνών.

Εδω δες τους μηνες που δικαιουσαι βασει ενσημων

.....Α Κ α τ η γ ο ρ ί α: Για όσους έχουν λάβει και άλλη φορά επίδομα ανεργίας, ισχύουν:

α) Για όσους έχουν πραγματοποιήσει κατά το διάστημα του 14μηνου (125) ημέρες εργασίας, ή 100 προκειμένου για οικοδόμους κλπ, καταβάλλεται επίδομα επί πέντε (5) μήνες.

β) Για όσους έχουν πραγματοποιήσει κατά το διάστημα του 14μηνου (150) ημέρες εργασίας, καταβάλλεται επίδομα επί έξι (6) μήνες.

γ) Για όσους έχουν πραγματοποιήσει κατά το διάστημα του 14μηνου (180) ημέρες εργασίας, καταβάλλεται επίδομα επί οκτώ (8) μήνες..............συνεχιζει με αλλη περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Σήμερα μου ανακοίνωσαν ότι απολύομαι 7 μόλις ημέρες μετά την υπογραφή σύμβασης αορίστου χρόνου. Μέχρι την υπογραφή της σύμβασης έπαιρνα το επίδομα του ΟΑΕΔ και είχα 3 επιδόματα ακόμα να λάβω. Θα τα χάσω αυτά τα επιδόματα, ή θα μπορέσω να τα λάβω καταθέτοντας πάλι τα χαρτιά μου στον ΟΑΕΔ;

Σας ςυχαριστώ πολύ.

Θα πας στον ΟΑΕΔ να το συνεχισης.Θα σου πουν εκει.

Σ'ευχαριστώ πολύ Fazexa για την άμεση απάντησή σου. Μήπως γνωρίζεις ποια είναι η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω τώρα; Θα πρέπει να καταθέσω όλα τα χαρτιά μου από την αρχή; Μήπως με συμφέρει να συμφωνήσω με την επιχείρηση που δούλευα, να θεωρήσουμε ότι η σύμβαση δεν υπογράφηκε ποτέ και να συνεχίσω να παίρνω το επίδομα κανονικά για να γλιτώσω τυχόν ταλαιπωρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιώργος

ΝΑΙ θα παρης.και οπως τα βλεπω βασει του πιο κατω εκτιμω για 6 μηνες.

Εδω δες τις προυποθεσεις για σενα

Ειδικές περιπτώσεις: Για τους άνεργους που απασχολούνται εποχιακά και ανήκουν στις παρακάτω επαγγελματικές κατηγορίες, προβλέπονται ευνοϊκότερες προϋποθέσεις:

α) οι οικοδόμοι που απασχολούνται στις περιοχές Αττικής & Θεσσαλονίκης

β) οι απασχολούμενοι σε τουριστικά και άλλα εποχιακά επαγγέλματα σε όλη τη χώρα. Εποχιακή εργασία θεωρείται εκείνη που παρέχεται σε επιχειρήσεις, οι οποίες από τη φύση τους, τις καιρικές συνθήκες ή λόγω των χρησιμοποιούμενων πρώτων υλών, λειτουργούν κατά το ημερολογιακό έτος για χρονικό διάστημα από δύο μέχρι το πολύ εννέα μήνες.

γ) Οι αλιεργάτες που απασχολούνται σε μηχανοκίνητα μέσα αλιείας (μηχανότρατες, γρι-γρι κλπ)

Για τη χορήγηση επιδόματος ανεργίας στους παραπάνω, απαιτείται να έχουν πραγματοποιήσει =100= τουλάχιστο ημέρες εργασίας στο επάγγελμά τους, μέσα στο 14μηνο πριν από τη λύση της σχέσης εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι ημέρες εργασίας των τελευταίων 2 μηνών.

Εδω δες τους μηνες που δικαιουσαι βασει ενσημων

.....Α Κ α τ η γ ο ρ ί α: Για όσους έχουν λάβει και άλλη φορά επίδομα ανεργίας, ισχύουν:

α) Για όσους έχουν πραγματοποιήσει κατά το διάστημα του 14μηνου (125) ημέρες εργασίας, ή 100 προκειμένου για οικοδόμους κλπ, καταβάλλεται επίδομα επί πέντε (5) μήνες.

β) Για όσους έχουν πραγματοποιήσει κατά το διάστημα του 14μηνου (150) ημέρες εργασίας, καταβάλλεται επίδομα επί έξι (6) μήνες.

γ) Για όσους έχουν πραγματοποιήσει κατά το διάστημα του 14μηνου (180) ημέρες εργασίας, καταβάλλεται επίδομα επί οκτώ (8) μήνες..............συνεχιζει με αλλη περιπτωση

Eυχαριστώ πολύ !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι και εγω επιδομα ανεργιας.Εχω παρει αλλες δυο φορες το 2007 και το 2009 οπου ειχα δουλεψει ως receptionist.To ετος 2010 εργαστηκα απο τις 27-6-2010 εως 30-9-2010 σε αεροπορικη εταιρεια ως υπαλληλος γραφειου και το ετος 2011 εργαστηκα 26-6-2011 εως 30-9-2011 ως υπαλληλος σε ξενοδοχειο.Οποτε δικαιουμαι το επιδομα η αδικως θα παω να κανω την εγγραφη?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σ'ευχαριστώ πολύ Fazexa για την άμεση απάντησή σου. Μήπως γνωρίζεις ποια είναι η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω τώρα; ΘΑ ΠΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ,ΘΑ ΠΗΣ ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ....Θα πρέπει να καταθέσω όλα τα χαρτιά μου από την αρχή; Μήπως με συμφέρει να συμφωνήσω με την επιχείρηση που δούλευα, να θεωρήσουμε ότι η σύμβαση δεν υπογράφηκε ποτέ και να συνεχίσω να παίρνω το επίδομα κανονικά για να γλιτώσω τυχόν ταλαιπωρία; ΑΥΤΟ...ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ...ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ, ΘΑ ΣΕ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ....? ΣΤΟ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΟΥ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ.ΟΠΟΤΕ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ Η ΟΡΘΗ ΝΟΜΙΜΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι και εγω επιδομα ανεργιας.Εχω παρει αλλες δυο φορες το 2007 και το 2009 οπου ειχα δουλεψει ως receptionist.To ετος 2010 εργαστηκα απο τις 27-6-2010 εως 30-9-2010 σε αεροπορικη εταιρεια ως υπαλληλος γραφειου και το ετος 2011 εργαστηκα 26-6-2011 εως 30-9-2011 ως υπαλληλος σε ξενοδοχειο.Οποτε δικαιουμαι το επιδομα η αδικως θα παω να κανω την εγγραφη?ευχαριστω

α)Αν η εργασια σου στην αεροπορικη εταιρεια θεωρειται εποχιακη,που εγω πιστευω οτι πρεπει να ειναι,διοτι στο ξενοδοχειο ετσι και αλλιως ειναι εποχιακη,τοτε σιγουρα παιρνεις.και για 6 μηνες,διοτι δεν αφαιρουνται στην περιπτωση σου οι δυο τελευταιοι μηνες.

β)ΑΝ ομως η δουλεια στην αεροπορικη δεν θεωρηθει εποχιακη,(δες την απαντηση πιο πανω) επειδη συνολικα, οπως τα γραφεις, εκτιμω οτι πρεπει να εχεις 157? ενσημα μειον 50 που δεν πιανονται=107 εως τα 125 που θελεις, σου λειπουν τουλαχιστον αλλα 18 ενσημα,(λιγοτερο απο μηνα)ωστε να παρης 5 μηνες. αυτα πρεπει να τα βρης αλλιως.....χμ....χλωμο το βλεπω..

θελω να πιστευω ομως οτι ισχυει το <α> οποτε μαλλον..παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα : είναι η πρώτη φορά που κάνω αίτηση για ταμείο ανεργείας. Δούλευα σε τουριστικό γραφείο απο την περίοδο 01/04 - 08/10 φέτος, και έχω και απο πέρυσι 23 μέρες εργασίας πάλι σε τουριστικό γραφείο. Η φετινή μου δουλειά μου παραχώρησε βεβαίωση ότι απασχολεί εποχιακούς υπαλλήλους. Θέλω να ρωτήσω, έχω συνολικά εργαστεί το τελευταίο 12μηνο 160 ημέρες. Ως εποχιακός, ισχύει αυτο που βλέπω στην πιο πάνω απάντηση ότι ΔΕΝ αφαίρουνται οι 2 τελευταίοι μήνες μου ? Υπάρχει κάποιο link στην σχετική πληροφορία ? Ισχύει και όσους καταθέτουν για ΠΡΩΤΗ φορά, ή μόνο για όσους καταθέτουν ξανά ? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλα είναι η πρώτη φορά που κάνω αυτή την διαδικασία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα : είναι η πρώτη φορά που κάνω αίτηση για ταμείο ανεργείας. Δούλευα σε τουριστικό γραφείο απο την περίοδο 01/04 - 08/10 φέτος, και έχω και απο πέρυσι 23 μέρες εργασίας πάλι σε τουριστικό γραφείο. Η φετινή μου δουλειά μου παραχώρησε βεβαίωση ότι απασχολεί εποχιακούς υπαλλήλους. Θέλω να ρωτήσω, έχω συνολικά εργαστεί το τελευταίο 12μηνο 160 ημέρες. Ως εποχιακός, ισχύει αυτο που βλέπω στην πιο πάνω απάντηση ότι ΔΕΝ αφαίρουνται οι 2 τελευταίοι μήνες μου ? Υπάρχει κάποιο link στην σχετική πληροφορία ? Ισχύει και όσους καταθέτουν για ΠΡΩΤΗ φορά, ή μόνο για όσους καταθέτουν ξανά ? Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλα είναι η πρώτη φορά που κάνω αυτή την διαδικασία !

Αντιθετα ειναι,δεν το ειδες καλα...

Για οσους ζητουν για πρωτη φορα ταμειο (οπως εσυ) ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ οι δυο τελευταιοι μηνες. Σε αυτους που εχουν ξαναπαρει επιδομα,δεν αφαιρουνται.

Σε σενα λοιπον αφαιρουνται,αλλα, εαν εχεις συνολο 160 ενσημα , ακομη να σου αφαιρεθουν οι 50 μερες ,παλι παιρνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας.

Το 2010 γεναρη φλεβαρη μαρτη δουλευα.απολυθηκα και μπηκα ταμειο για 4 μηνες.η δουλεια ηταν γραφειου.full time.5 φορες βδομαδα.μετα δουλεψα παλι για εναμησι μηνα σε δουλεια γραφειου οκτωμβρη μεχρι δεκαπεντε νοεμβρη οπου και εληξε η συμβαση.το 2011 εργαστηκα απο 8 απριλη εως και ολο το σεπτεμβρη σε ξενοδοχειο.μπαινω ταμειο;βοηθεια παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας.

Το 2010 γεναρη φλεβαρη μαρτη δουλευα.απολυθηκα και μπηκα ταμειο για 4 μηνες.η δουλεια ηταν γραφειου.full time.5 φορες βδομαδα.μετα δουλεψα παλι για εναμησι μηνα σε δουλεια γραφειου οκτωμβρη μεχρι δεκαπεντε νοεμβρη οπου και εληξε η συμβαση.το 2011 εργαστηκα απο 8 απριλη εως και ολο το σεπτεμβρη σε ξενοδοχειο.μπαινω ταμειο;βοηθεια παρακαλω

Να σημειωσω οτι οι δουλειες του 2010 δεν ηταν εποχιακες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Νομίζω ότι δικαιούσαι επίδομα ανεργίας επειδή, έτσι όπως τα υπολόγισα έχεις περίπου 150 ένσημα από την δουλειά γραφείου και το ξενοδοχείο. Χρειάζεσαι 100 ένσημα για να πάρεις επίδομα, οπότε και αν αφαιρέσεις τους δυο τελευταίους μήνες, 100 ένσημα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη αν εχω 99 δεν μπαινω;;;και γω νομιζω πως μπαινω αλλα με εχει πιασει αγχος και ελεγα μηπως ξερει κανεις απο δω καλυτερα.ευχαριστω παντως.οι ημερομηνιες που εδωσα ειναι σωστες οποτε ισως το παρω.μου ειπανε να παω 16 νοεμβρη ξανα.λες να παω νωριτερα ωστε αμα λειπουν να τα προσθεσω εγω τα ενσημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν ξερω να τα υπολογιζω!να παω στο ικα αυριο πρωι!επιασα 1 οκτωμβριου σε εταιρεια πενθημερη απασχοληση και κρατησε μεχρι και 15 νοεμβρη 2010.

Φετος επιασα δουλεια στις 8 απριλιου στο ξενοδοχειο και απολυθηκα τελευταια μερα σεπτεμβριου.

Παιρνεις ενσημα εξτρα με την απολυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Δεν ξερω να τα υπολογιζω!να παω στο ικα αυριο πρωι!επιασα 1 οκτωμβριου σε εταιρεια πενθημερη απασχοληση και κρατησε μεχρι και 15 νοεμβρη 2010.

Φετος επιασα δουλεια στις 8 απριλιου στο ξενοδοχειο και απολυθηκα τελευταια μερα σεπτεμβριου.

Παιρνεις ενσημα εξτρα με την απολυση;

Νομίζω 155 ένσημα έχεις αν ήταν ολόκληροι μήνες,αν τα υπολόγισα σωστά. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί από τον ΟΑΕΔ δεν σου απάντησαν αμέσως αν μπαίνεις ή όχι. Το ρώτησες; Πρεπεί όταν καταθέτεις τα χαρτιά να σου απαντούν. Και ξέρω ότι αν δεν μπαίνεις και σου λείπουν λίγα σου το λένε για να κολλήσεις λίγα ένσημα και να πάρεις ταμείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μανος Κεφαλογιάννης

Καλησπέρα σας.Δούλευα όλο το 2008 και όλο το 2009,μετα με απελυσαν τον ιανουάριο του 2010 και μπήκα στο ταμείο ανεργίας μεχρι και τον ιανουάριο του 2011.Τον μαϊο του 2011 έπιασα δουλειά σε ξενοδοχείο και θα δουλέψω μεχρι και τέλος αυτού του μήνα.Δικαιούμαι να μπω στο ταμείο ανεργίας φέτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αντιθετα ειναι,δεν το ειδες καλα...

Για οσους ζητουν για πρωτη φορα ταμειο (οπως εσυ) ΑΦΑΙΡΟΥΝΤΑΙ οι δυο τελευταιοι μηνες. Σε αυτους που εχουν ξαναπαρει επιδομα,δεν αφαιρουνται.

Σε σενα λοιπον αφαιρουνται,αλλα, εαν εχεις συνολο 160 ενσημα , ακομη να σου αφαιρεθουν οι 50 μερες ,παλι παιρνεις.

Δηλαδή και για την πρώτη φορά ισχύει ότι οι εποχιακοί υπάλληλοι χρειάζονται 100 μέρες αντί για 125 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα και πάι.χτες εγραψα και ειπα πως θα παω στο ικα σημερα και θα σας τα πω πιο λεπτομερως,και πηρα την καρτελα.

Γεναρη-φλεβαρη-μαρτη 2010 εργαζομουν σε μη εποχικη εργασια και μετα μπηκα 4 μηνες ταμειο ανεργιας

Οκτωμβρη νοεμβρη πηρα απο μη εποχικη απασχοληση 38 ενσημα

Φετοση προσληψη μου εγινε στις 8-4-2011 και απολυθηκα τελευταια μερα του σπτεμβρη.σε ξενοδοχειο.τον απριλη μουχουν γραψει 19 ενσημα και τις υπολοιπους μηνες απο 25

Μπαινω ταμειο;και αν ναι ποσους μηνες;

Ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλημερα και πάι.χτες εγραψα και ειπα πως θα παω στο ικα σημερα και θα σας τα πω πιο λεπτομερως,και πηρα την καρτελα.

Γεναρη-φλεβαρη-μαρτη 2010 εργαζομουν σε μη εποχικη εργασια και μετα μπηκα 4 μηνες ταμειο ανεργιας

Οκτωμβρη νοεμβρη πηρα απο μη εποχικη απασχοληση 38 ενσημα

Φετοση προσληψη μου εγινε στις 8-4-2011 και απολυθηκα τελευταια μερα του σπτεμβρη.σε ξενοδοχειο.τον απριλη μουχουν γραψει 19 ενσημα και τις υπολοιπους μηνες απο 25

Μπαινω ταμειο;και αν ναι ποσους μηνες;

Ευχαριστω και παλι

Έχεις 182 ένσημα. Δεν είχα υπολογίσει 1 μήνα και σου είπα 155. Σίγουρα μπαίνεις ταμείο για 5 μήνες. Στο site του ΟΑΕΔ αναφέρει ότι στα τουριστικά επαγγέλματα το τελευταίο 12μηνο, αν έχεις 100-149 ένσημα μπαίνεις ταμείο για 5 μήνες. Αν έχεις 150-179 για 6 μήνες και αν έχεις 180-219 για 8 μήνες. Δεν είμαι σίγουρη αν θα μπεις για 8 μήνες επειδή δεν είναι όλα τα ένσημα σου από τουριστικό επάγγελμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας.

Το 2010 γεναρη φλεβαρη μαρτη δουλευα.απολυθηκα και μπηκα ταμειο για 4 μηνες.η δουλεια ηταν γραφειου.full time.5 φορες βδομαδα.μετα δουλεψα παλι για εναμησι μηνα σε δουλεια γραφειου οκτωμβρη μεχρι δεκαπεντε νοεμβρη οπου και εληξε η συμβαση.το 2011 εργαστηκα απο 8 απριλη εως και ολο το σεπτεμβρη σε ξενοδοχειο.μπαινω ταμειο;βοηθεια παρακαλω

ΟΠΩΣ ΤΑ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ,ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΤΑΜΕΙΟ ΓΙΑ 5 ΜΗΝΕΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...