Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αλλαγη από ΙΚΑ σε ΤΕΒΕ


επισκέπτη stakar

Ερώτηση

Γεια σας.

Εχω ενα θεμα και θα ηθελα να με βοηθησετε γιατι απο αυτο εξαρταται το αν θα μετακινηθω απο μια εταιρεια σε αλλη.

Δουλευω σημερα σαν μισθωτος σε εταιρεια εχοντας ασφαλιση ΙΚΑ. Ειμαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ απο τον Ιουνιο 1994 μεχρι και σημερα χωρις καμμια διακοπη, δηλαδη 11 χρονια.

Σημερα μου προταθηκε να παω σε αλλη εταιρεια με τον ιδιο μισθο που ηδη παιρνω (1700 ευρω καθαρά). Η εταιρεια δινει μια προοπτική διαφορετικη για αυτο το συζηταω, ομως δεν θα ειμαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ. Θα πρεπει να ανοιξω εταιρεια και να ειμαι στο ΤΕΒΕ (τον φπα καθως και τις εισφορες στο ΤΕΒΕ θα τις πληρωνει ο εργοδοτης) και θα πληρωνομαι για 14 μισθους. Η απαντηση για την ασφαλιση στο ΙΚΑ, ηταν οτι ειναι πολλες οι εισφορες και οτι με το ΤΕΒΕ θα ειμαι φτηνοτερος καθως επισης οτι και bonus να παίρνω θα μπορει να μου τα δινει με Δελτιο Παροχης.

Το θεμα ειναι το εξης:

1. Τι γινεται με τα χρονια ασφαλισης μου στο ΙΚΑ.

2. Σε περιπτωση που εγω φυγω, σε 3 χρονια ας πουμε, απο την εταιρεια και παω σε αλλη εταιρεια με ασφαλιση ΙΚΑ τι γινεται με τα χρονια που ημουνα στο ΤΕΒΕ? Υπαρχει καποιο οριο σε εναν ασφαλιστικο φορεα που πρεπει να μεινεις για να αναγνωριστουν τα ενσημα? Συγχωνευονται τα ενσημα ?

3. Με συμφερει να κανω αυτη την κινηση με το ΤΕΒΕ σαν ασφαλιστικο φορεα και να εχω βιβλια και ολα τα παρελκομενα ? (εφορια, φπα, παρακρατησεις, περαιωσεις κτλ)

4.Υπαρχει αλλη εκδοχη που θα μπορουσαμε να βρουμε ωστε να ειμαστε κι οι δυο ευχαριστημενοι ?

Περιμενω απαντηση σας

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Με μιά πρώτη ματιά με τα δεδομένα που μας δίνεις

α) Σε συμφέρει να μείνεις μισθωτός

Αφού και στις δύο περιπτώσεις το εισόδημα σου θα μείνει ίδιο αλλά στην δεύτερη περίπτωση που εκδίδεις τιμολόγια παροχής υπηρεσιών θα πληρώνεις τον φόρο σου που ώς μισθωτός δεν θα πλήρωνες αφου θα ήταν ήδη παρακρατημένος και θα χάσεις και την ηρεμία σου (προσωπική εκτίμηση) με όλα τα παρελκόμενα της έναρξης και λειτουργίας παροχής ανεξάρτητων υπηρεσιών..

β) Δεν υπάρχει πρόβλημα για την αναγνώριση των ενσήμων

Ολόκληρος ο χρόνος της διαδοχικής ασφάλισης** που πραγματοποιήθηκε σε όλους τους ασφαλιστικούς οργανισμούς συνυπολογίζεται από τον αρμόδιο για κρίση και για απονομή της σύνταξης οργανισμό σαν χρόνος που διανύθηκε στην ασφάλισή του, τόσο για τη θεμελίωση του συνταξιοδοτικού δικαιώματος, όσο και για τον καθορισμό του ποσού σύνταξης και δεν είναι δυνατή η προσμέτρηση μόνο μέρους του χρόνου που διανύθηκε στην ασφάλιση του κάθε οργανισμού. Σε περίπτωση που μέρος του χρόνου ενός οργανισμού είναι παράλληλο με μέρος χρόνου άλλου οργανισμού ο ασφαλισμένος με δήλωσή του επιλέγει από ποιον οργανισμό θα αφαιρεθεί ο χρόνος αυτός. Για να γίνει αυτή η επιλογή από τον ασφαλισμένο πρέπει να υπάρχει διαδοχική ασφάλιση, να μην είναι δηλαδή ολόκληρος ο χρόνος παράλληλος, γιατί τότε, επειδή δεν υπάρχει διαδοχική ασφάλιση, δεν εφαρμόζονται οι διατάξεις της μεταξύ των οποίων είναι και η επιλογή του ασφαλισμένου από ποιον οργανισμό επιθυμεί να παραμείνει ισχυρή η ασφάλιση.

** Διαδοχική ασφάλιση έχουμε στην περίπτωση κατά την οποία ένας ασφαλισμένος έχει διανύσει διαδοχικά χρόνο ασφάλισης σε διάφορους ασφαλιστικούς φορείς κύριας ασφάλισης.

Η μεταφορά του χρόνου γίνεται κατά τον χρόνο της συνταξιοδότησης στον τελευταίο φορέα και σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 1902/90 & 2084/92 , 3232/04

Λίγο προσοχή χρειάζεται σύμφωνα με τον νόμο 3232/2004 άρθρο 1 παρ. 10 (ΦΕΚ 48 Α΄ 12.2.2004) όπου θεσπίζεται σειρά νέων διατάξεων για την αναγνώριση της διαδοχικής ασφάλισης για τις οποίες μέρος της ευθύνης τήρησής τους αφορά τους ασφαλισμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
β) Δεν υπάρχει πρόβλημα για την αναγνώριση των ενσήμων

....  Ολόκληρος ο χρόνος της διαδοχικής ασφάλισης** που πραγματοποιήθηκε σε όλους τους ασφαλιστικούς οργανισμούς συνυπολογίζεται από τον αρμόδιο για κρίση και για απονομή της σύνταξης οργανισμό σαν χρόνος που διανύθηκε στην ασφάλισή του, τόσο για τη θεμελίωση του........

Μια απορία. Σε περίπτωση που είναι νέος ασφαλισμένος (μετά το 1993) που υποψιάζομαι και επιλέξει το τεβε μπορεί να ξαναγυρίσει στο ικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Με μιά πρώτη ματιά με τα δεδομένα  που μας δίνεις

α) Σε συμφέρει να μείνεις μισθωτός

Αφού και στις δύο περιπτώσεις το εισόδημα σου θα μείνει ίδιο αλλά στην δεύτερη περίπτωση που εκδίδεις τιμολόγια παροχής υπηρεσιών  θα πληρώνεις τον φόρο σου που ώς μισθωτός  δεν θα πλήρωνες αφου θα ήταν ήδη παρακρατημένος και θα χάσεις και την ηρεμία σου (προσωπική εκτίμηση) με όλα τα παρελκόμενα της έναρξης και λειτουργίας παροχής ανεξάρτητων υπηρεσιών..

Δηλαδη θα παιρνω λιγοτερο 1700 ευρω τελικα. Μπορεις να μου δωσεις ενα παραδειγμα .Πχ. κοβω παροχης για 1700 ευρω. Το ΤΕΒΕ το πληρωνει ο εργοδοτης. Εγω τι αλλο εχω να πληρωσω καθε μηνα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μια απορία. Σε περίπτωση που είναι νέος ασφαλισμένος (μετά το 1993) που υποψιάζομαι και επιλέξει το τεβε μπορεί να ξαναγυρίσει στο ικα;

Φυσικά, αν εργαστεί ως υπάλληλος με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, δεν έχει σημασία αν είναι νέος ή παλιός ασφαλισμένος σε αυτή την περίπτωση.

Δουλευω σημερα σαν μισθωτος σε εταιρεια εχοντας ασφαλιση ΙΚΑ. Ειμαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ απο τον Ιουνιο 1994 μεχρι και σημερα χωρις καμμια διακοπη, δηλαδη 11 χρονια.

Δεν γνωρίζω τους λόγους για τους οποίους θέλετε να αλλάξετε εργασία, αυτό άλλωστε αφορά εσάς, η επιλογή είναι δική σας.

Εγώ απλά σας αναφέρω ότι αυτή την στιγμή είστε μισθωτός σε μία εταιρεία εδώ και 11 χρόνια, και έχετε "χτίσει" εκεί μέσα μια αξιόλογη προϋπηρεσία η οποία σας καλύπτει σε περίπτωση απόλυσής σας.

Αν λοιπόν έχετε συμπληρώσει 11 έτη, και αν υποθέσουμε ότι ο μικτός σας μισθός (επειδή δεν ξέρω αν έχετε παιδιά) είναι περίπου 2515 ευρώ, σε περίπτωση απόλυσής σας θα λάβετε το ποσό των 20.539,12 ευρώ ως αποζημίωση, ποσό διόλου ευκαταφρόνητο.

Αν λοιπόν πάτε στην νέα σας εργασία, και μετά από π.χ. 2 χρόνια δεν σας χρειαστούν, θα σας διώξουν ως .... πελάτη και όχι ως εργαζόμενο, δεν σας καλύπτει ΤΙΠΟΤΑ όσον αφορά τα δικαιώματά σας ως εργαζόμενο και εκεί δεν έχουν ισχύ οι διατάξεις της εργατικής νομοθεσίας.

Δεν ξέρω αν μπορείτε να κάνετε κάποιο Ιδιωτικό Συμφωνητικό, που να προβλέπει κάποια σχετική ρήτρα σε περίπτωση που δεν σας χρειάζονται.

Προσέξτε μόνο αυτό, κατά τα άλλα η απόφαση είναι δική σας και σας εύχομαι να επιτύχετε, ό,τι και αν επιλέξετε τελικά.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Φυσικά, αν εργαστεί ως υπάλληλος με σύμβαση εξαρτημένης εργασίας, δεν έχει σημασία αν είναι νέος ή παλιός ασφαλισμένος σε αυτή την περίπτωση.

doctor

Δηλαδή doctor οι νέοι (μετα 1993) μπορούν να αλλάζουν ασφαλιστικό φορέα και δεν δεσμεύονται απο την αρχική επιλογή;Είχα την εντύπωση οτι αν π.χ. κάποιος επιλέξει το Ικα σαν ασφαλιστικό φορέα όταν ανοίγει μια επιχειρηση δεν ασφαλίζεται στο ΤΕΒΕ αλλά στο ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Doctor

σε ευχαριστω για την απαντηση. 11 χρονια δεν ειμαι στην ιδια εταιρεια αλλα ειμαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ εργαζομενος σε διαφορες εταιρειες μεχρι σημερα.

Εμενα βασικα αυτο που με απασχολει ειναι αν τελικα θα ειμαι ζημιωμενος με το να ανοιξω βιβλια και ολες τις υποχρεωσεις που απορρεουν απο αυτην την κινηση. Επισης δεν ξερω αν τελικα τα 1700 ευρω καθαρα που ζηταω θα ειναι τελικα καθαρα 1700 ευρω ή λιγοτερα (παρακρατηση φορων κτλ ) ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δηλαδή doctor οι νέοι (μετα 1993) μπορούν να αλλάζουν ασφαλιστικό φορέα και δεν δεσμεύονται απο την αρχική επιλογή;Είχα την εντύπωση οτι αν π.χ. κάποιος επιλέξει το Ικα σαν ασφαλιστικό φορέα όταν ανοίγει μια επιχειρηση δεν ασφαλίζεται στο ΤΕΒΕ αλλά στο ΙΚΑ.

Ναι, αυτό ισχύει βάσει του Ν.2084/92, δηλαδή ότι αν κάποιος εργάζεται και ταυτόχρονα ανοίξει και μία επιχείρηση, απαλάσσεται από την ασφάλιση του ΤΕΒΕ, προσκομίζοντας από το ΙΚΑ του εργοδότη του (αν είναι νέος) ή της περιοχής του (αν είναι παλιός) βεβαίωση ότι ασφαλίζεται στο ΙΚΑ.

Τώρα αν ο κύριος εδώ στο παρόν θέμα, πάει στο ΤΕΒΕ και έπειτα εργαστεί ξανά σε επιχείρηση ως μισθωτός, ασφαλίζεται ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ στο Ι.Κ.Α. αφού παρέχει εξαρτημένη εργασία βάσει του Α.Ν.1846/51.

Απλά, η συνεχής εναλλαγή πολλών ασφαλιστικών φορέων δυσχεραίνει τα όργανα απονομής συντάξεων, όταν θα έρθει εκείνη η ώρα, δηλαδή η αίτηση απονομής σύνταξης θα αργήσει να εγκριθεί αν υπάρχουν πολλά ταμεία κύριας ασφάλισης και αυτό είναι λογικό.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Doctor

σε ευχαριστω για την απαντηση. 11 χρονια δεν ειμαι στην ιδια εταιρεια αλλα ειμαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ εργαζομενος σε διαφορες εταιρειες μεχρι σημερα.

Εμενα βασικα αυτο που με απασχολει ειναι αν τελικα θα ειμαι ζημιωμενος με το να ανοιξω βιβλια και ολες τις υποχρεωσεις που απορρεουν απο αυτην την κινηση.

Επισης δεν ξερω αν τελικα τα 1700 ευρω καθαρα που ζηταω θα ειναι τελικα καθαρα 1700 ευρω ή λιγοτερα (παρακρατηση φορων κτλ ) ???

Μπορει καποιος αναλυτικα να μου πει πως ειναι η διαδικασια με την εκδοση Παροχης Υπηρεσιων ωστε να αν αποφασισω να μην βρεθω προ εκπληξεως???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Doctor

σε ευχαριστω για την απαντηση. 11 χρονια δεν ειμαι στην ιδια εταιρεια αλλα ειμαι ασφαλισμενος στο ΙΚΑ εργαζομενος σε διαφορες εταιρειες μεχρι σημερα.

Εμενα βασικα αυτο που με απασχολει ειναι αν τελικα θα ειμαι ζημιωμενος με το να ανοιξω βιβλια και ολες τις υποχρεωσεις που απορρεουν απο αυτην την κινηση.

Επισης δεν ξερω αν τελικα τα 1700 ευρω καθαρα που ζηταω θα ειναι τελικα καθαρα 1700 ευρω ή λιγοτερα (παρακρατηση φορων κτλ ) ???

Μπορει καποιος αναλυτικα να μου πει πως ειναι η διαδικασια με την εκδοση Παροχης Υπηρεσιων ωστε να αν αποφασισω να μην βρεθω προ εκπληξεως???

Όσον αφορά τα εργατικά ασφαλιστικά έχω απαντήσει, τα φορολογικά δεν τα κατέχω όμως και θα παρακαλούσα κάποιον συνάδελφο να σου απαντήσει.

Αν πάντως γίνει συμφωνία για 1700 καθαρά, θα πρέπει να παίρνεις "στο χέρι" όντως 1700 καθαρά, αφού αφαιρεθεί ο φόρος.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Doctor

μια τελευταια ερωτηση για σενα.

Ουσιαστικα λες οτι οσα χρονια κι αν εισαι σε εναν ασφαλιστικο φορεα, ασχετα αν κανεις εναλλαγες, στο τελος θα συμψηφιστουν τα ενσημα σου και θα παρεις την συνταξη?

Πχ. 11 χρονια ΙΚΑ, μετα 8 χρονια ΤΕΒΕ και μετα 15 χρονια ΙΚΑ στο συνολο θα ειναι ενσημα για 11+8+15 ?

Δεν υπαρχει καποιο minimum οριο απο τον ασφαλιστικο φορεα για να αποδεχτει τα χρονια που εισαι ασφαλισμενος σ αυτον ? Πχ πες οτι το ΤΕΒΕ θελει για να αναγνωρισει τα ενσημα να εισαι ασφαλισμενος το λιγοτερο για 3 χρονια. Ισχυει κατι τετοιο ??

Σε ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Doctor

μια τελευταια ερωτηση για σενα.

Ουσιαστικα λες οτι οσα χρονια κι αν εισαι σε εναν ασφαλιστικο φορεα, ασχετα αν κανεις εναλλαγες, στο τελος θα συμψηφιστουν τα ενσημα σου και θα παρεις την συνταξη?

Πχ. 11 χρονια ΙΚΑ, μετα 8 χρονια ΤΕΒΕ και μετα 15 χρονια ΙΚΑ στο συνολο θα ειναι ενσημα για 11+8+15 ?

Δεν υπαρχει καποιο minimum οριο απο τον ασφαλιστικο φορεα για να αποδεχτει τα χρονια που εισαι ασφαλισμενος σ αυτον ? Πχ πες οτι το ΤΕΒΕ θελει για να αναγνωρισει τα ενσημα να εισαι ασφαλισμενος το λιγοτερο για 3 χρονια. Ισχυει κατι τετοιο ??

Σε ευχαριστω

Δεν υπάρχει πρόβλημα, δεν χάνεις ούτε μία μέρα δουλειάς, αν δεις πάνω, ο NIKKAP το εξηγεί θαυμάσια.

Εδώ αναγνωρίζεται παρασχεθείσα υπηρεσία σε χώρες της Ε.Ε. καθώς και με όσες το ΙΚΑ έχει συνάψει διμερείς συμφωνίες (π.χ. Η.Π.Α.).

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το ποσο της αμοιβής συμφωνώ με τον quest_1όσο αφορά για την επιλογή φορέα

και με παράδειγμα και επίσημα κοίτα εδώ: http://www.tebe.gr/tebe/t_gr/epilogh_forea.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...