Προς το περιεχόμενο
  • 0

Νέος νόμος για άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας


επισκέπτη 6021

Ερώτηση

από πότε ισχύει ο νέος νόμος όσον αφορά την άδεια εγκυμοσύνης και λοχείας για τις υπαλλήλους στον ιδιωτικό τομέα και τί ακριβώς αναφέρει; αν κάποιος έχει την σχετική απόφαση παρακαλώ πολύ να μου την στείλει.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Δημήτρη .. μην βλέπεις την απόφαση χωρίς τον Νόμο που ερμηνεύει..

η μπλε υπογράμμιση για τον αγαπητό (Χ)..

..όπως πάντα ο αγαπητός μου αρχηγός..

επιβεβαιώνει ό,τι είναι ο "leader of the forum"

..και χωρίς να σας ήξερα καθόλου, είμαι απόλυτα σίγουρος ότι, θα αναγνώριζα το επάγγελμά σας ως λογιστού.

ως προς την υπογράμμιση δεκτή, αν και συπληρώνω δυο πράγματα.

1. πρέπει να συμπληρωθεί ένα "και" δλδ.

..την εξάμηνη άδεια, μπορείτε να την πάρετε (και) πρίν την εφαρμογή του μειωμένου ωραρίου

2.ως προς το χρώμα..

δεκτή η πολιτική διάσταση.. μακρά εμού η κομματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Με βάση λοιπόν την υπουργική απόφαση, την 6άμηνη άδεια μητρότητας

δικαιούνται και οι γυναίκες που βρίσκονταν σε άδεια λοχείας ή σε

ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια κατά την έναρξη ισχύος του ν.

3655/08 (3/4/2008). Το θέμα είναι όμως ότι , η ισόχρονη ως προς το

μειωμένο ωράριο άδεια δεν δίνεται υποχρεωτικά αλλά απαιτεί συγκατάθεση

του εργοδότη. Αυτο πρακτικά σημαίνει ότι για παράδειγμα,

η γυναίκα μου

που γέννησε 19/01/2008 και δεν της δίνει ο εργοδότης το μειωμένο ωράριο

με την μορφή αδείας

ΔΕΝ δικαιούται το επιπλέον εξάμηνο σε αντίθεση με

μία γνωστή μας που ενώ γέννησε στις 08/01/2008 ( Νωρίτερα απο εμάς ),

επειδή ο εργοδότης της παρέχει την ισόχρονη ως προς το μειωμένο ωράριο

άδεια,ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ κανονικά το επιπλέον εξάμηνο.Καλά τα λέω ? Αν είναι έτσι τα πράγματα,

μπράβο στο κράτος που κατάφερε πάλι να δημιουργήσει εργαζόμενους 2 ταχυτήτων...

..την εξάμηνη άδεια, μπορείτε να την πάρετε πρίν την εφαρμογή του μειωμένου ωραρίου..΄

Δίνω το παράδειγμα για να γίνω πιο κατανοητός...

Καταρχήν, σε εμάς, η άδεια λοχείας έληξε 26/3/2008(Γεννήσαμε 19/01/2008). Άρα όταν ψηφίστηκε ο νόμος (03/04/2008) δεν ήμασταν σε άδεια λοχείας. Ο Εργοδότης δεν δίνει το μειωμένο σαν άδεια οπότε, 03/04/2008 , δεν είμασταν ούτε στην ισόχρονη άδεια. Άρα, καταλαβαίνω οτι δεν μας καλύπτει.. Που είναι η αδικία ? Δίνω το παράδειγμα.. Βγάλτε τα κομπιουτεράκια.. Γυναίκα που γέννησε στις 10/10/2007 πήρε άδεια λοχείας 63 ημέρες + ( επειδή έχει καλό αφεντικό ) την ισόχρονη άδεια που είναι αν θυμάμαι καλά 119 ημέρες. Άρα, στις 03/04/2008 που ψηφίστηκε ο νόμος ήταν ακόμα σε άδεια συνεπώς δικαιούται και το εξάμηνο. Γέννησε λοιπόν τον 10 του 2007 και το δικαιούται ενώ εμείς γεννήσαμε 19/01/08 και δεν το δικαιούμαστε. Εκτός και αν έχω καταλάβει λάθος.... Συγχαρητήρια στην Υπουργό Απασχόλησης..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Ειμαι μηχανικός και εργάζομαι ως ιδ. υπάλληλος. Πληρώνω κύρια ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ και επικουρικά ΙΚΑ, μονο για παροχές σε χρήμα. Το ΙΚΑ μου πληρώνει άδειες ασθένειας και επιδομα στην άδεια λοχείας.

Δικαιούμαι να πάρω την εξάμηνα άδεια? Στο ν/σ λέει ότι ισχύει για ασφαλισμένους ΙΚΑ-ΤΕΑΜ και έχω μπερδευτει. Εγώ κανονικά είμαι ασφαλισμένη ΤΣΜΕΔΕ αλλά πληρώνω και ΙΚΑ.

Η Απόφαση λέει επίσης ότι "ο ΟΑΕΔ τά τη διάρκεια της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας καταβάλλει ειδική παροχή στην εργαζόμενη μητέρα, εφόσον ισχύουν σωρευτικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:

α. Βρίσκεται σε ενεργή εργασιακή σχέση.

β. Εχει λάβει επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ - ΕΤΑΜ"

Είναι γεγονός ότι οι μισθωτοί Μηχανικοί, όσον αφορά τις άδειες και τις χρηματικές παροχές έχουν όμοια αντιμετώπιση με τις ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, καθώς πληρώνουν ασφάλεια ΙΚΑ σε Χρήμα. Θεωρητικά δε θα έπρεπε να υπάρχει διαφοροποίηση, αφού και οι μισθωτές Μηχανικοί πληρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις.

Μήπως οι αγαπητοί συνάδελφοι Doctor και Soulis μπορούν να μας διαφωτίσουν περαιτέρω?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς η παράγραφος 1 σας εξαιρεί.. αλλά δεν μπορώ να είμαι και απόλυτος γιατί δεν διευκρινίζει αν εννοεί πλήρη ασφάλιση

αλλά αυτό φαίνεται.

1. Την ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας του άρθρου 142 του ν. 3655/08 δικαιούται η μητέρα ασφαλισμένη στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ που απασχολείται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη dimdim1
Σούλη γιατί;

Η Απόφαση γράφει: "6. Η ανωτέρω άδεια χορηγείται στην εργαζόμενη, έπειτα από αίτησή της στον εργοδότη...".

Αυτό σημαίνει ότι η εργαζόμενη αιτείται την άδεια. Αν ο εργοδότης δεν δύναται να την χορηγήσει, νομίζω ότι μπορεί να απορρίψει την αίτηση της εργαζόμενης. Βέβαια στα πλαίσια της καλής πίστης και των συναλλακτικών ηθών ο εργοδότης θα πρέπει να τεκμηριώσει την άρνησή του.

doctor

1. Την ειδική άδεια προστασίας της μητρότητας του άρθρου 142 του ν. 3655/08 δικαιούται η μητέρα ασφαλισμένη στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ που απασχολείται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση

Εγω την λεξη δικαιωμα την κατανοω ως μου το επιτρεπει ο νομος και αρα το κανω ειτε το θελει ο αλλος ειτε οχι(με την εννοια δικαιου παντα).

Τωρα αν αρχισουνε τα οργανα με τις μαμαδες απο τους εργοδοτες ειναι αλλου παπα ευαγγελιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η Απόφαση λέει επίσης ότι "ο ΟΑΕΔ τά τη διάρκεια της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας καταβάλλει ειδική παροχή στην εργαζόμενη μητέρα, εφόσον ισχύουν σωρευτικά οι παρακάτω προϋποθέσεις:

α. Βρίσκεται σε ενεργή εργασιακή σχέση.

β. Εχει λάβει επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ - ΕΤΑΜ"

Είναι γεγονός ότι οι μισθωτοί Μηχανικοί, όσον αφορά τις άδειες και τις χρηματικές παροχές έχουν όμοια αντιμετώπιση με τις ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, καθώς πληρώνουν ασφάλεια ΙΚΑ σε Χρήμα. Θεωρητικά δε θα έπρεπε να υπάρχει διαφοροποίηση, αφού και οι μισθωτές Μηχανικοί πληρούν τις παραπάνω προϋποθέσεις.

Μήπως οι αγαπητοί συνάδελφοι Doctor και Soulis μπορούν να μας διαφωτίσουν περαιτέρω?

Ευχαριστώ

Ο γγ Κοινωνικών Ασφαλίσεων Δημοσθένης Μαμμωνάς εξέδωσε διευκρινιστική εγκύκλιο προς όλους τους φορείς κύριας ασφάλισης αρμοδιότητας του υπουργείου (πλην ΟΓΑ), με την οποία παρέχονται οδηγίες για την εφαρμογή των μέτρων για τη μητρότητα που προβλέπονται στον νόμο 3655/2008.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntit...mp;lngDtrID=244

Στις εισφορές υπέρ ΙΚΑ των μηχανικών συμπεριλαμβάνονται όλοι οι συνεισπραττόμενοι κλάδοι του ΟΑΕΔ (ΑΝΕΡΓΙΑ,ΣΤΡΑΤΕΥΣΗ, ΔΛΟΕΜ,ΛΠΕ αΑΕ,ΛΑΕΚ), οπότε θα ήταν παράλογο να μην ισχύσει και για το ΤΣΜΕΔΕ, το ΤΑΞΥ κ.λπ.

Βλ.παρακάτω Κωδικό Πακέτου Κάλυψης 131 με την ανάλυση των εισφορών:

http://www.ika.gr/gr/infopages/kad/tab_I_b.doc

Η απορία μου για την υποχρέωση ή μη του εργοδότη δεν σημαίνει ότι δεν είμαι υπέρ της χορήγησης της ειδικής αυτής πρόσθετης άδειας. Το αντίθετο μάλιστα.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

συγνωμη που που ξαναρωταω τα ιδια αλλα με την προστασια απολυσης τι ισχυει? Απο πότε ξεκιναει ο χρονος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-eleni-

ερωτηση :

Θα πρεπει να περιμενω την δημοσιευση της αποφασης για να το ανακοινωσω στο αφεντικο ή μπορω και απο αυριο να ξεκινησω την διαδικασια?

επισης να συμπληρωσω οτι εχω επιστρεψει στην εγασια μου εδω και 4 μερες! Περιμενω να καταθέσω τα χαρτια στο οαεδ και μετα φευγω απο την δουλεια ή απο δευτερα δεν ξανα παω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το παρέθεσε παραπάνω και ο gus, από την αρχική σελίδα του ΤΑΧΗΕAVEN

Ενημερωτικό Σημείωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Σύμφωνα με το ενημερωτικό σημείωμα και συγκεκριμένα στην Ασκηση Δικαιώματος αναφέρει ότι δικαιούχοι είναι και οι εργαζόμενες που έχουν λάβει την ετήσια κανονική τους άδεια.

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει πρόβλημα σε περίπτωση που εργαζόμενη της οποιας έληξε η άδεια λοχείας καθώς και η ετήσια κανονική άδεια 2008 στις 08/05/08 στη συνέχεια κάνει χρήση της ειδικής 6μηνης άδειας και τέλος λαμβάνει ισόποση προς το μειωμένο ωράριο άδεια η οποία όμως κόβεται (δεν συμπληρώνονται δλδ οι 3,5 μήνες) διότι συμπίπτει με την λήξη του χρόνου προστασίας της από τον Νόμο.

Συγνώμε που σας κούρασα αλλά η εταιρεία προχωρά σε περικοπές προσωπικού και έχουμε μπερδευτεί με τη σωστή σειρά των αδειών (2 μήνες πριν + 2 μήνες μετά + μειωμένο ωράριο + κανονική άδεια + 6μηνη ειδική άδεια?).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο θέμα που τρέχει παράλληλα είχα πει..

Έχεις δύο επιλογές..

ή Άδεια Τοκετού + Άδεια Λοχείας + 6μηνο και στην συνέχεια μειωμένο ωράριο. (δεδομένο αν το επιθυμείς).

ή Άδεια Τοκετού + Άδεια Λοχείας + 3,5μηνο (μειωμένου) + 6μηνο..(προϋποθέτει συμφωνία εργοδότη για το 3,5μηνο).

αυτά προκύπτουν από την γραμματική ερμηνεία..

όμως πιστεύω ότι θα δοθεί η δυνατότητα και για ..

ή Άδεια Τοκετού + Άδεια Λοχείας + 6μηνο και στην συνέχεια 3,5μηνο(μειωμένου)..

γιατί το τελευταίο προκύπτει από την ΕΓΣΕΕ και δύνεται η δυνατότητα να δοθεί ή έτσι ή αλλιώς με σύμφωνη γνώμη του εργοδότη.

Η κανονική άδεια προηγείται μόνο στην περίπτωση που κινδυνεύει να χαθεί.. δλδ να αλλάξει ο χρόνος.

βέβαια αυτά δεν ισχύουν έτσι ακριβώς στις περιπτώσεις που ήδη έχουν εξελιχθεί διαφορετικά..

στην περίπτωση σας υποθέτω ότι η άδεια λοχείας έληξε κάπου στις 08/04 .. και συνέχισε με κανονική άδεια, άρα εμπίπτει καταρχήν στην νέα ρύθμιση.

όμως ο μήνας κανονικής αδείας , είναι σαν να έκανε ένα μήνα με μειωμένο ωράριο.. άρα έχει ήδη "καρπωθεί" κάποιες ώρες ,

και κάποιες άλλες μέχρι να αρχίσει η εξάμηνη.

τελικά περιμένετε να κλείσει χρόνο από την γέννα για να την "χαιρετίσετε" .. αν κατάλαβα καλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας.

στην περίπτωση μου η άδεια λοχείας έληξε στις 23/03 .. . από 24/03 - 31/03 ζήτησε άδεια άνευ αποδοχών και συνέχισε με κανονική άδεια από 01/04 - 08/05 επομένως σίγουρα καλύπτεται από την νέα ρύθμιση.

Τελικά πως θα πρέπει να θεωρήσουμε την κατάσταση ότι όντως έλαβε την κανονική αδεία ή να συνεχίσουμε με τους υπόλοιπους από τους 3,5 μήνες ισόχρονης με μειωμένο ωράριο άδειας και στο τέλος να αρχίσει την εξάμηνη άδεια και όσο πάει.

Καλά καταλάβατε .... Θα την "χαιρετίσουμε" ... μόλις κλείσει χρόνο με τη δική της επιθυμία μάλιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας.

στην περίπτωση μου η άδεια λοχείας έληξε στις 23/03 .. . από 24/03 - 31/03 ζήτησε άδεια άνευ αποδοχών και συνέχισε με κανονική άδεια από 01/04 - 08/05 επομένως σίγουρα καλύπτεται από την νέα ρύθμιση.

αφού η άδεια λοχείας έληξε 23/03 και στην συνέχεια άδεια άνευ αποδοχών δεν εμπίπτει στην ρύθμιση.

επίσης να πούμε ότι κακώς ακολούθησε άδεια άνευ αποδοχών αφού υπήρχε υπόλοιπο κανονικής..

αλλά και κανονική να ήταν .. πάλι είναι εκτός ρύθμισης.

θα έπρεπε μετά τις 23/03 να έχει πάρει την ισόποση του μειωμένου ωραρίου άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-lena-
αφού η άδεια λοχείας έληξε 23/03 και στην συνέχεια άδεια άνευ αποδοχών δεν εμπίπτει στην ρύθμιση.

επίσης να πούμε ότι κακώς ακολούθησε άδεια άνευ αποδοχών αφού υπήρχε υπόλοιπο κανονικής..

αλλά και κανονική να ήταν .. πάλι είναι εκτός ρύθμισης.

θα έπρεπε μετά τις 23/03 να έχει πάρει την ισόποση του μειωμένου ωραρίου άδεια.

δηλαδη για να καταλαβω κι εγω λιγακι γιατι ψιλομπερδευτικα με ολα αυτα.. ειμαι ακριβως ιδια περιπτωση στις ημερομηνιες μονο που εγω ειχα την ετησια αδεια του 2007 και την κολλησα με την αδεια λοχειας μου και επεστρεψα κανονικα στην δουλεια με χρηση μειωεμενου ωραριου.. δηλαδη κι εγω θεωρουμαι εκτος ρυθμισης αλλα αν ειχα επιστρεψει κανονικα στην δουλεια (χωρις την αδεια) ο νομος θα με επιανε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι σας βολεύει να μπερδεύεστε .. είναι ξεκάθαρο.

4. Δικαιούχοι της ειδικής άδειας προστασίας της μητρότητας είναι και οι εργαζόμενες που κατά τη δημοσίευση του νόμου (3-4-2008) βρίσκονταν σε άδεια μητρότητας (τοκετού και λοχείας) ή σε ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-lena-
αφού η άδεια λοχείας έληξε 23/03 και στην συνέχεια άδεια άνευ αποδοχών δεν εμπίπτει στην ρύθμιση.

επίσης να πούμε ότι κακώς ακολούθησε άδεια άνευ αποδοχών αφού υπήρχε υπόλοιπο κανονικής..

αλλά και κανονική να ήταν .. πάλι είναι εκτός ρύθμισης.

θα έπρεπε μετά τις 23/03 να έχει πάρει την ισόποση του μειωμένου ωραρίου άδεια.

η λεπτομερεια που δεν ξερω ειναι οτι εγω ενω η αδεια μητροτητας μου εληξε στις 24/03 και επρεπε να γυρισω στην δουλεια μου εκμεταλευτικα την αδεια που ειχα απο το 2007 και γυρισα σχεδον ενα μηνα αργοτερα. καταλαβαινω οτι αν γυριζα κατευθειαν στην δουλεια θα μπορουσα να παρω το εξαμηνο αλλα μηπως επειδη ειχα αδεια θεωρουμαι εκτος ρυθμισης??

συγνωμη για το πρηξιμο αλλα σαν νεα μαμα :lol: επιδιωκω το καλυτερο..

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είτε γύριζες είτε δεν γύριζες το ίδιο θα ήταν..

η μόνη περίπτωση να διεκδικήσεις το 6μηνο (αν δεν αλλάξει κάτι) .. είναι να βεβαιώσει ο εργοδότης ότι από τις 23/03 και μετά έκανες χρήσης της άδειας μειωμένου ωραρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ12/12/08 ΜΕΤΑ ΤΗ ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΠΗΡΑ ΓΟΝΗΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ 3 ΜΗΝΕΣ(ΑΠΟ 17/3 ΕΩΣ 17/6)ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΗΝ 6 ΜΗΝΗ ΑΔΕΙΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η Απόφαση δεν προβλέπει την περίπτωση σας.. αν και θα έπρεπε κατά την γνώμη μου..

καλά και σεις γιατί άνευ αποδοχών, αφού μπορούσατε να πάρετε την ισόποση του μειωμένου με αποδοχές?

καλό είναι να αρχίσετε να βομβαρδίζετε τα πρωϊνάδικα με τις περιπτώσεις σας μπας και βγει καμιά ερμηνεία που να σας καλύπτει.. εμάς δεν μας ακούει κανείς.. :)

αν θέλετε την προσωπική μου άποψη θα προτιμούσα να είχαν πει...ισχύει για όσες γέννησαν από 01/11/2007 και μετά..

είναι η ημερομηνία που αν είχε ξεκινήσει η άδεια λοχείας και στην συνέχεια η ισόποση άδεια του μειωμένου ωραρίου.. θα έφτανε στις 03/04 που ψηφίστηκε ο Νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Η Απόφαση δεν προβλέπει την περίπτωση σας.. αν και θα έπρεπε κατά την γνώμη μου..

καλά και σεις γιατί άνευ αποδοχών, αφού μπορούσατε να πάρετε την ισόποση του μειωμένου με αποδοχές?

καλό είναι να αρχίσετε να βομβαρδίζετε τα πρωϊνάδικα με τις περιπτώσεις σας μπας και βγει καμιά ερμηνεία που να σας καλύπτει.. εμάς δεν μας ακούει κανείς.. :)

αν θέλετε την προσωπική μου άποψη θα προτιμούσα να είχαν πει...ισχύει για όσες γέννησαν από 01/11/2007 και μετά..

είναι η ημερομηνία που αν είχε ξεκινήσει η άδεια λοχείας και στην συνέχεια η ισόποση άδεια του μειωμένου ωραρίου.. θα έφτανε στις 03/04 που ψηφίστηκε ο Νόμος.

Συμφωνώ απόλυτα.. Στην δικιά μας περίπτωση, ( Βλ. 19/01/2008 Γέννα ) επειδή ο εργοδότης ΔΕΝ δίνει το μειωμένο ως άδεια, η άδεια λοχείας έληξε 26/03 και απο τότε η γυναίκα μου είναι σε κανονική άδεια ( όταν τελειώσει, θα πάρει άνευ 3,5 μήνες) οπότε και δεν δικαιούται το 6άμηνο σύμφωνα με την ερμηνεία του νόμου.Το άδικο όμως της υπόθεσης είναι ότι τελικά , αυτό που λές. Καθορίζεται το δικαίωμα ουσιαστικά ανάλογα τον εργοδότη.. Ενώ θα ήταν πιο σωστό να που οτι θα ισχύσει για όσες γέννησαν απο 01/11 και μετά. Είναι μεγάλη πίκρα να ξέρεις οτι ενώ γέννησες Ιανουάριο δεν δικαιούσαι τίποτα και κάποια άλλη ( Χωρίς Παρεξήγηση ) να έχει γεννήσει νωρίτερα και να δικαιούται και το εξάμηνο. Θα μου πείς όμως... Χρόνια τώρα 2 χρόνια άδεια στο δημόσιο και 2 μήνες στον ιδιωτικό.. Αυτο θα μας πειράξει ?.. Σόρρυ για το μεγάλο ποστ αλλά κάπου πρέπει να πώ το πόνο μου !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας παιδια και χρονια πολλα!

Ειπα να δω το θεμα σημερα και εχω μεινει με την εξης απορια:

Mιλαμε και ειδικα η κα Πετραλια για ειδικη παροχη ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ μητροτητας και δεν μπορω να αντιληφθω την εννοια της ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, που βρισκεται?

Ποιος προστατευεται απο τι, απο ποιον?

Δεν βλεπω καπου να υπαρχει μια υποχρεωση για εργοδοτη, παρα μονο στον ΟΑΕΔ (Ο ΟΑΕΔ υποχρεούται να καταβάλλει στην εργαζόμενη μητέρα (που εχει κανει ασκηση του δικαιωματος της) μηνιαίως ποσό... κτλ.κτλ) για το βασικο μισθο δηλαδη, αντι του μισθου της εργαζομενης μητερας, μαλιστα. (Μπορει δηλαδη, να την προστατευει απο τη φτωχεια).

Προστασια?

Που ειναι η εννοια της προστασιας?

Ας δουμε τι λεει ο ποιητης: "

Η εργαζόμενη δύναται, με αμετάκλητη αίτησή της, να κάνει χρήση του συνόλου ή τμήματος αυτής. Επίσης, η εργαζόμενη μπορεί να διακόψει την ειδική άδεια, με έγγραφη συμφωνία του εργοδότη.

Mαλιστα!

Παροχη προστασιας μητροτητας.

Δεν θα παραξενευτω να βγαλουν νομο που θα λεγεται

" Υγειονομικος Νομος - Μετρα προστασιας απο το παθητικο καπνισμα στους χωρους εργασιας"

Αρθρο 5 α)...Μπλα...μπλα...

β)Ο παθητικος καπνιστης δυναται με αμετακλητη αιτηση του να κανει χρηση του δικαιωματος του στον καθαρο αερα, μεσα στο χωρο που εργαζεται και φυσικα με εγγραφη συμφωνια του καπνιστη εργοδοτη κτλ.κτλ.

Και ολοι μενουν ευχαριστημενοι επειδη αισθανονται προστατευμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση απασχόλησης μέχρι και τέσσερις ώρες ημερησίως ή μέχρι 13 ημέρες το μήνα, κατά μέσο όρο στη διάρκεια του εξαμήνου που προηγείται της άδειας κυοφορίας, το καταβαλλόμενο ποσό ισούται με το μισό του ανωτέρω καθοριζόμενου.

Παρακαλώ, για την ερμηνεια του αρθρου αυτου, οταν εργαζομενη με πληρη απασχοληση πηρε αδεια ασθενειας αμέσως μετα την εναρξη της κυοφορίας της. το εξαμηνο δηλαδη πριν τον τοκετο δεν εργαστηκε καθολου. Πως υπολογίζεται το καταβαλλομενο ποσο του επιδοματος μητροτητας; Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...