Προς το περιεχόμενο
  • 0

Η μείωση του κατώτατου μισθού θα ισχύσει από την 1η Μαρτίου θα είναι στο χέρι των εργοδοτών να κάνουν τις μειώσεις όποτε επιθυμούν....?


FAZEXA

Ερώτηση

Διαβαζω στον κομβο

<<Οι εργοδότες θα αποφασίζουν αν θα μειώνουν ή όχι τους μισθούς, σύμφωνα με τον Γιώργο Κουτρουμάνη. Σύμφωνα με όσα ανέφερε ο υπουργός εργασίας για τις αλλαγές στα εργασιακά με το νέο μνημόνιο η μείωση του κατώτατου μισθού θα ισχύσει από την 1η Μαρτίου και θα είναι στο χέρι των εργοδοτών να κάνουν τις μειώσεις όποτε επιθυμούν. >>

Δηλαδη.....ενοει οτι δεν θα χρειαζεται στο εξης ,η συναινεση του εργαζομενου,μονο για αυτους που αμοιβονται με την ΕΓΣΣΕ ?ή μηπως...ασχετως με ποια συμβαση αμοιβοταν ο καθενας μεχρι τωρα ,και με το σκεπτικο οτι πολλες συμβασεις που αντιπροσωπευαν το μεγαλυτερο εργατικο δυναμικο ,εχουν ηδη ληξει, οποτε ΟΛΟΙ πλεον θελουν,δεν θελουν, θα παιρνουν περιπου...400 ευρω ?εξ αλλου ειναι δυνατον να ισχυση η μονομερη μειωση ,μονο για μια μεριδα εργαζομενων,που παραλληλα ειναι και η πιο.. χαμηλομισθοι αφου αμοιβονται με την ΕΓΣΣΕ και να τους παει πατο... και να αφηση εξω τους υπολοιπους? μαλλον...καταλαβαινω οτι θα τους παρη η σκουπα ...ολους ανεξαιρετως και τοτε σιγουρα ..θα τρωμε ..ο ενας...τον αλλον.

εσεις πως το αντιλαμβανεστε αυτο? κανω εγω μηπως λαθος σκεπτικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

και πες οτι την κανουν την μειωση... θα μπορεσουν να μειωσουν τις τιμες των προιοντων τους ή των υπηρεσιων τους ετσι ωστε οι μισθοι που θα δινουν στο κοσμο να καλυπτουν και την καταναλωση απο αυτους των αγαθων ή των υπηρεσιων που θα παραγουν ή θα διαθετουν? η απαντηση για εμενα ειναι... οχι... δεν μπορουν. διοτι δεν εξαρταται απο αυτους το συστημα.

αυτος που θα μειωσει μισθους ειναι εκεινος ο οποιος εχει βασιστει σε δανειοδοτησεις, εχει πραγματοποιησει μεγαλα ανοιγματα οικονομικα και αυτος που σκεπτεται οτι ανταγωνισμος σημαινει μειωση και φυσικα αυτος που καποτε την "ειδε"....

η κατασταση θα γυρισει πολυ γρηγορα, ηδη γινεται αυτο, μπουμερανγκ και για τους ιδιους. οταν το καταλαβουν ισως να ειναι αργα.

μειωση μισθου ειναι λαθος τακτικη και για τον επιχειρηματια. και την υφεση δεν την πολεμας αφαιρωντας. την πολεμας προσθετοντας.

δεν χρειαζεται να εχει βγαλει καποιος και την σουπερ οικονομικη σχολη για να το καταλαβει ...

καλη συνεχεια σε ολους και καλο βραδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν ξυπνήσουν οι εργαζόμενοι θα είναι πια αργά

θα είμαστε Ινδίες

Εσυ ταϊζε καλα τον γαϊδαρο...διοτι σε λιγο θα μας ειναι πολυ...χρησιμος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το επιδομα τεκνων αραγε...αφου καταργειται του γαμου ,θα ισχυει απο το 1ο παιδι σε ολους 5%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι ρωτάτε ρε παιδιά;

Οι τύποι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Νομοθετούν στο πόδι, άσχετοι με το αντικείμενο και μετά αρχίζουν τις εγκυκλίους.

Α ρε Κουτρουμάνη, τι νόμιζες;

Πρωινάδικο του Αυτιά θα ήταν το Υπουργείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι ρωτάτε ρε παιδιά;

Οι τύποι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Νομοθετούν στο πόδι, άσχετοι με το αντικείμενο και μετά αρχίζουν τις εγκυκλίους.

Α ρε Κουτρουμάνη, τι νόμιζες;

Πρωινάδικο του Αυτιά θα ήταν το Υπουργείο;

Δεν ειναι ασχετοι.Γνωριζουν αριστα αυτο που πρεπει να υλοποιησουν.Θα ελεγα χειρουργοι doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδη ενας που εργαζεται στην ιδια εταιρεια για 20 χρονια,του λέει ο εργοδοτης ...ξερεις απο μεθαυριο ο μισθος σου θα

ειναι 800, eur.Τοσο απλο ???? Αυτη η μειωση του 22% του κατωτατου πως θα επηρεασει τα κλιμακια των αλλων

εργαζομενων με προυπηρεσιες ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Διαβαζω στον κομβο

<<Οι εργοδότες θα αποφασίζουν αν θα μειώνουν ή όχι τους μισθούς, σύμφωνα με τον Γιώργο Κουτρουμάνη. Σύμφωνα με όσα ανέφερε ο υπουργός εργασίας για τις αλλαγές στα εργασιακά με το νέο μνημόνιο η μείωση του κατώτατου μισθού θα ισχύσει από την 1η Μαρτίου και θα είναι στο χέρι των εργοδοτών να κάνουν τις μειώσεις όποτε επιθυμούν. >>

Δηλαδη.....ενοει οτι δεν θα χρειαζεται στο εξης ,η συναινεση του εργαζομενου,μονο για αυτους που αμοιβονται με την ΕΓΣΣΕ ?ή μηπως...ασχετως με ποια συμβαση αμοιβοταν ο καθενας μεχρι τωρα ,και με το σκεπτικο οτι πολλες συμβασεις που αντιπροσωπευαν το μεγαλυτερο εργατικο δυναμικο ,εχουν ηδη ληξει, οποτε ΟΛΟΙ πλεον θελουν,δεν θελουν, θα παιρνουν περιπου...400 ευρω ?εξ αλλου ειναι δυνατον να ισχυση η μονομερη μειωση ,μονο για μια μεριδα εργαζομενων,που παραλληλα ειναι και η πιο.. χαμηλομισθοι αφου αμοιβονται με την ΕΓΣΣΕ και να τους παει πατο... και να αφηση εξω τους υπολοιπους? μαλλον...καταλαβαινω οτι θα τους παρη η σκουπα ...ολους ανεξαιρετως και τοτε σιγουρα ..θα τρωμε ..ο ενας...τον αλλον.

εσεις πως το αντιλαμβανεστε αυτο? κανω εγω μηπως λαθος σκεπτικο?

Λοιπον...κατ αρχην η μπάλλα παίρνει αυτούς που είναι στην Εθνικη Συλλογικη Σύμβαση...τώρα κατά πόσο είναι Συλλογική ειναι μια άλλη συζήτηση.

Στην συνέχεια επειδή σχεδόν ολες οι κλαδικές μέχρι τέλος 3ου θα λήξουν μαζί με τη μετενέργεια,γιατι κανείς εργοδότης δε θα πάει σε διάλογο,ο εργοδότης έχει δικαίωμα μείωσης του μισθού έως τα 400 καθαρα ,πλέον τριετιών ,πτυχίου,οικογενειακου επιδοματος...που κι αυτο ειναι διφορούμενο,και ανθυγιεινού που ανα συμβαση μπορεί να ειναι πολλά επιδόματα.

Η ουσία όμως είναι αλλού.Οτι πρέπει να υπογράψει ατομική συμβαση με κάθε εργαζόμενο.Και αν κάποιος ορθωσει το αναστημα του και πεί ΟΧΙ του δείχνει την πόρτα της εταιρείας .Εκει πια...πρέπει να αποφασισεις αν προτιμάς την αξιοπρέπεια σου ή τη μείωση.

Ειναι πολύ δυσκολο για ολους μας.Αποψη μου :"KANEIΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τώρα δηλαδή εμείς ασχολούμαστε με το θέμα σαν λογιστές ή σαν άνθρωποι?

Σαν λογιστές οφείλουμε να γνωρίζουμε τον νόμο, οκ.

Σαν άνθρωποι όμως.... για ποιους νόμους μιλάμε βρε παιδιά? Πιστεύετε πως θα ασχοληθεί πια ο εργοδότης με Κλαδικές, Εθνικές Συλλογικές κ κουραφέξαλα?

Εγώ, σου λέει, μπορώ να δίνω τόσα. Θες?

Άμα θες πας! Που θα θες, γιατί η αμέσως επόμενη λύση θα είναι να κάνεις ντου στο φούρνο και ριφιφί στο μίνι μάρκετ της γειτονιάς (όχι της δικής σου. Της παραδίπλα!)

Έχω γνωστούς που εδώ κ μήνες δουλεύουν για 70 & 80 ευρώ την εβδομάδα!

Από τούδε κ στο εξής θα πρότεινα να μην παρεξηγούμεθα οι Βορρειοελλαδίτες, όταν θα μας λένε Βούλγαρους! Μισθολογικά τουλάχιστον, είμαστε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τους ειπαμε να ερθουν να μας γα......σουν και τωρα μας κακοφαινεται γιατι μας πήραν στα σοβαρα και ηρθαν να το κανουν!!!!!!!!!!!!!!

οχι 800 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!! 300 θα παιρνουμε και θα λεμε κι ευχαριστω που δουλευω!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα σας, είμαι επισκέπτης και όχι λογιστής αλλά δεν μπορώ να καταλάβω το εξής, δουλέυω σε μια εταιρεία για 15 χρόνια με μισθό μικτό σημερα περίπου 2200 έχοντας υπογράψει ατομική πριν από δυό εβδομάδες για μείωση από τα 2600. Η κλαδική της κατηγορίας μου με τα επιδοματα που δικαιούμε είναι 1300 περίπου. Τι παραπάνω μπορούν να μου κόψουν μετά από την υπογραφή της ατομικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Θέλω να δώ ποιά ρεζίλια λογιστές θα πάνε να δουλέψουν με κάτω απο 1500 ευρω, ΠΟΙΑ ΡΕΖΙΛΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να δώ ποιά ρεζίλια λογιστές θα πάνε να δουλέψουν με κάτω απο 1500 ευρω, ΠΟΙΑ ΡΕΖΙΛΙΑ

AN δεν..εχεις ουτε να φας τι θα κανης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τωρα θε δειξει τι δυναμη μπορει να εχουν οι συνδικαλιστικες οργανωσεις στη διαπραγματευση των κλαδικων συμβασεων με τους εργοδοτες.Γιατι δεν μπορει θα υπογραφουν κλαδικες συμβασεις.Βεβαια δεν θα προσελθουν οι εργοδοτες.Τοτε πρεπει και

εμεις να δειξουμε δυναμη και συμπαρασταση στις οργανωσεις μας.Να δειξουμε οτι υπαρχουμε..και οτι δεν γινεται να ειμαστε

στο ελεος του καθε εργοδοτη.Μου γουσταρει να δουλευεις με 500 eur.E???? OXI ρε φιλε δε γινεται.Πρεπει και εμεις να

εκβιασουμε καταστασεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κατερίνα Λ.

Καλησπέρα, επισκέπτης είμαι. Εργάζομαι σε μία επιχείρηση ως υπάλληλος γραφείου. Είμαστε συνολικά 2 εργαζόμενες (γραμματείς) και πέρναμε από 1.200 ευρώ το μήνα. Ο εργοδότης ζήτησε να μας τα μειώσει στα 1.000. Η άλλη δέχτηκε, εγώ δε θέλω να δεχτώ γιατί δε βγαίνω, πληρώνω και δάνειο για το σπίτι μου. Μπορεί να με υποχρεώσει να δεχτώ; πχ να μου στείλει εξώδικο ότι από εδώ και πέρα ο μισθός μου θα είναι 1000; κι αν δε δεχτώ πρέπει να αποχωρήσω οικειοθελώς η αν δε δεχτώ θα πρέπει να με απολύσει;

ευχαριστώ πολύ,

Κατερίνα Λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα, επισκέπτης είμαι. Εργάζομαι σε μία επιχείρηση ως υπάλληλος γραφείου. Είμαστε συνολικά 2 εργαζόμενες (γραμματείς) και πέρναμε από 1.200 ευρώ το μήνα. Ο εργοδότης ζήτησε να μας τα μειώσει στα 1.000. Η άλλη δέχτηκε, εγώ δε θέλω να δεχτώ γιατί δε βγαίνω, πληρώνω και δάνειο για το σπίτι μου. Μπορεί να με υποχρεώσει να δεχτώ; πχ να μου στείλει εξώδικο ότι από εδώ και πέρα ο μισθός μου θα είναι 1000; κι αν δε δεχτώ πρέπει να αποχωρήσω οικειοθελώς η αν δε δεχτώ θα πρέπει να με απολύσει;

ευχαριστώ πολύ,

Κατερίνα Λ.

Ενδεχομένως και να μπορεί να το κάνει, εξαρτάται από τη σύμβαση με την οποία αμοιβεσαι. Να ρωτήσεις σχετικά στην αρμόδια επιθεώρηση εργασίας για περισσότερες λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λοιπον...κατ αρχην η μπάλλα παίρνει αυτούς που είναι στην Εθνικη Συλλογικη Σύμβαση...τώρα κατά πόσο είναι Συλλογική ειναι μια άλλη συζήτηση.

Στην συνέχεια επειδή σχεδόν ολες οι κλαδικές μέχρι τέλος 3ου θα λήξουν μαζί με τη μετενέργεια,γιατι κανείς εργοδότης δε θα πάει σε διάλογο,ο εργοδότης έχει δικαίωμα μείωσης του μισθού έως τα 400 καθαρα ,πλέον τριετιών ,πτυχίου,οικογενειακου επιδοματος...που κι αυτο ειναι διφορούμενο,και ανθυγιεινού που ανα συμβαση μπορεί να ειναι πολλά επιδόματα.

Η ουσία όμως είναι αλλού.Οτι πρέπει να υπογράψει ατομική συμβαση με κάθε εργαζόμενο.Και αν κάποιος ορθωσει το αναστημα του και πεί ΟΧΙ του δείχνει την πόρτα της εταιρείας .Εκει πια...πρέπει να αποφασισεις αν προτιμάς την αξιοπρέπεια σου ή τη μείωση.

Ειναι πολύ δυσκολο για ολους μας.Αποψη μου :"KANEIΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ"

Θα σου πω, τι Συζητησαμε σημερα με φιλους ενοειται οχι ασχετους,και εμαθα και εγω καλλιτερα και χωνεψα...πως θα παιξουν οι μειωσεις,και τι θα ενοει με αυτο το περιφημο που γρφτηκε, <χωρις την συναινεση του εργαζομενου> που διερωτωμουν και εγω πιο πανω.

Απο 13/5/2012 που ληγη η μετενεργεια που εδοθη στις ηδη ληγμενες συμβασεις, καταργουνται ΟΛΑ ΤΑ υπολοιπα ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ,εκτος τεκνων ,προυπηρεσιας, σπουδων και επικυνδινοτητας,το οποιο δε καταληξαμε, οτι δεν ειναι το ιδιο με το ανθυειγινο,οπως πολλοι νομιζουμε ,διοτι διαβαζοντας του δυο ορους καταληξαμε οτι, το επικυνδινοτητας, διδεται στους εργαζομενους(οι οποιοι συνηθως δικαιουνται και το ανθυγεινο) που κυνδινευουν μια φορα ενω εκτελουν , καποια συγκεκριμενη εργασια π.χ οδηγος που μεταφερει πυρομαχικα ,ή αλεξιπτωτιστες,βατραχανθρωπους και πολλλοι αλλοι .ενω το ανθυειγινο δινεται σε αυτους που κυνδινευουν καθε μερα απο τη φυση της εργασιας τους π.χ κοφτες κρεατων,νοσηλευτες.

αφου λοιπον 13/5/2012 καταργειται το επιδομα γαμου,του Η/Υ,το κρεας εκει που προβλεπεται .το γευμα 1,75 εκει που προβλεπεται,και καποια αλλα, αυτα λοιπον τα επιδοματα απο 13/5/2012 αν θελει(ποιος δεν θα θελει?)μπορει να δη, ποσο σου προσαυξαναν το βασικο της εως τοτε συμβασης που σε καλυπτε εως 31/5/2012, και να στα ΚΟΨΗ ΑΜΕΣΑ ΧΩΡΙς ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΟΥ,διοτι καταργουνται απο τον νομο.

ΑΝ ομως παρ ολα αυτα μετα τον <πελεκυ>, ο μισθος που θα σου απομεινη χωρις αυτα τα επιδοματα πλεον , ειναι και παλι μεγαλυτερος απο την ΤΕΩΣ συμβαση, θεωρειται συμφωνηθησα παροχη, την οποια δεν μπορει να σου κοψη,ΑΝ δεν συμφωνησεις ενυπογραφα και εσυ.

ΒΕΒΑΙΩΣ-ΒΕΒΑΙΩΣ ενοειται οτι, επιπροσθετως,συνεχιζει να ισχυει και μετα απο αυτη την <αφαιμαξη> και η δυνατοτητα, να σε παη

<με την συγκαταθεση σου>? (λες και θα εχεις αλλη..επιλογη) στα 586 ευρω!!! της ΕΓΣΣΕ.

Μυλος ,μπαχαλο,ισοπεδωση,ξεφτιλα και πανω απο ολα ερχεται πεινα ...αν..δεν υπαρξη αντιδραση! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κανατε μηπως καποιοι ,ενα προχειρο υπολογισμο εξπρες ,στους <παχυλους> μισθους σας ,να δειτε που...θα παμε για αρχη ...,χωρις...ουδεμια συγκαταθεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στην εθνικη υπαρχει οροφη τα 808,94 για 9 ετη προυπηρεσια & ανω η κανω λαθος. Γιατι ετσι αυτος ειναι

ο μεγαλυτερος ΜΙΚΤΟΣ μισθος που θα υπαρχει, δλδ 680,00 καθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλ εσυ με 9 ετη και εγω ας πουμε με 20 θα εχουμε ιδιες αποδοχες

ΕΓΣΣΕ 9 ετη- 35 ετη 961,99 αγαμος, 1037,13 εγγαμος. -22% 750,35 αγαμος, 808,96 εγγαμος μικτα...

Αν δεν κατεβουμε στους δρομους ολοι ειμαστε αξιοι της μοιρας μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...