Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΦΟΡΟΣ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ ΑΠΟ ΑΓΟΡΑ ΠΡΩΤΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ


επισκέπτη JimmyDiCorfu

Ερώτηση

επισκέπτη JimmyDiCorfu

Χαίρεται.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα θέμα που έχει προκύψει και που οι γνώμες όσων μου έχουν μιλήσει σχετικά (συμβολαιογράφος, δικηγόρος, εφοριακός, φίλοι, κ.τλ.) έρχονται σε αντίθεση.

Είμαι έγγαμος, χωρίς παιδί, διαμένω μόνιμα στην Ηγουμενίτσα (θεωρείται παραμεθόριος περιοχή) και θα έχω συνολικό οικογενειακό εισόδημα περίπου 25.000 για το 2006.

Ετοιμαζόμαστε με τη σύζυγο να αγοράσουμε ένα διαμέρισμα 98,5 τ.μ. ως πρώτη κατοικία εντός οικισμού. Το συμβόλαιο που θα κάνουμε θα είναι για 100.000 €. Ο πωλητής απέκτησε το ακίνητο προ διετίας επίσης ως πρώτη κατοικία με συμβόλαιο 80.000 € .

α) Τί ποσό πρέπει να πληρωθεί στην εφορία για την μεταξύ μας αγοραπωλησία? Μόνο για τις 80.000 (που είχε ήδη απαλλαγή ο σημερινός πωλητής), ή για τις 100.000 (αφού ο πωλητής δεν ξεπέρασε τα 5 έτη διακράτησης του ακινήτου-πρώτης κατοικίας)? Και ποιός πρέπει να πληρώσει το φόρο που προκύπτει? Εγώ ή ο πωλητής?

β) Ισχύει η απαλλαγή για πρώτη κατοικία για εμένα? Κάπου διάβασα ότι ισχύει μόνο για 70 τ.μ. για έγγαμο χωρίς παιδιά.

:rolleyes:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δημήτρης Αλωνιάτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης
Χαίρεται.

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για ένα θέμα που έχει προκύψει και που οι γνώμες όσων μου έχουν μιλήσει σχετικά (συμβολαιογράφος, δικηγόρος, εφοριακός, φίλοι, κ.τλ.) έρχονται σε αντίθεση.

Είμαι έγγαμος, χωρίς παιδί, διαμένω μόνιμα στην Ηγουμενίτσα (θεωρείται παραμεθόριος περιοχή) και θα έχω συνολικό οικογενειακό εισόδημα περίπου 25.000 για το 2006.

Ετοιμαζόμαστε με τη σύζυγο να αγοράσουμε ένα διαμέρισμα 98,5 τ.μ. ως πρώτη κατοικία εντός οικισμού. Το συμβόλαιο που θα κάνουμε θα είναι για 100.000 €. Ο πωλητής απέκτησε το ακίνητο προ διετίας επίσης ως πρώτη κατοικία με συμβόλαιο 80.000 € .

α) Τί ποσό πρέπει να πληρωθεί στην εφορία για την μεταξύ μας αγοραπωλησία? Μόνο για τις 80.000 (που είχε ήδη απαλλαγή ο σημερινός πωλητής), ή για τις 100.000 (αφού ο πωλητής δεν ξεπέρασε τα 5 έτη διακράτησης του ακινήτου-πρώτης κατοικίας)? Και ποιός πρέπει να πληρώσει το φόρο που προκύπτει? Εγώ ή ο πωλητής?

β) Ισχύει η απαλλαγή για πρώτη κατοικία για εμένα? Κάπου διάβασα ότι ισχύει μόνο για 70 τ.μ. για έγγαμο χωρίς παιδιά.

:rolleyes:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Δημήτρης Αλωνιάτης

ΑΝ ΑΠΑΛΛΑΣΕΣΑΙ ΓΙΑ 70 ΤΕΤΡΑΓ.ΜΕΤΡΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΦΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ 28,5 Τ.Μ

Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΦΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΤΥΧΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗς ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΑΣ ΙΣΧΥΕΙ Η ΑΠΑΛΛΑΓΗ Α ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.

ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΚΤΗΣΗΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΩΣ 120 Τ.Μ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να καταβάλει το φόρο για τον οποίο απαλλάχθηκε

αν θέλει να πωλήσει το ακίνητό του πριν παρέλθει η πενταετία

το θέμα των 70 τμ. παίζει ρόλο στη περίπτωση που έχεις ήδη ένα ακίνητο και θες να δεις

αν μπορείς να πάρεις απαλλαγή (αν δηλαδή δεν καλύπτει τις στεγαστικές σου ανάγκες).

στη δική σου περίπτωση, που δεν υπάρχει κανένα ακίνητο στο Ε9, νομίζω πως δεν παίζει ρόλο.

η απαλλαγή εγγάμου χωρίς τέκνα για αγορά πρώτης κατοικίας είναι 115000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη JimmyDiCorfu
ο πωλητής είναι υποχρεωμένος να καταβάλει το φόρο για τον οποίο απαλλάχθηκε

αν θέλει να πωλήσει το ακίνητό του πριν παρέλθει η πενταετία

το θέμα των 70 τμ. παίζει ρόλο στη περίπτωση που έχεις ήδη ένα ακίνητο και θες να δεις

αν μπορείς να πάρεις απαλλαγή (αν δηλαδή δεν καλύπτει τις στεγαστικές σου ανάγκες).

στη δική σου περίπτωση, που δεν υπάρχει κανένα ακίνητο στο Ε9, νομίζω πως δεν παίζει ρόλο.

η απαλλαγή εγγάμου χωρίς τέκνα για αγορά πρώτης κατοικίας είναι 115000 ευρώ.

Παναγιώτη σε ευχαριστώ πολύ. Αν το ερμήνευσα σωστά, για τη διαφορά των 20.000 που προκύπτει (100.000 € - 80.000), με 9% που είναι για την περιοχή που αγοράζω ακίνητο ο ΦΜΑ είναι: 20.000*9%=1.800 €

Χρειάζομαι όμως πρόσθετη βοήθεια... :(

Γνωρίζεις μήπως τα ποσοστά επί του συμβολαίου για αμοιβή δικηγόρου, συμβολαιογράφου και υποθηκοφυλακείου? Γενικότερα, για να μη σε ζαλίζω, πόσα "έξοδα" πληρώνω σύνολο για συμβόλαιο 100.000? Μου φαίνεται ότι το σπίτι θα μου πάει άλλο ένα με τα έξοδα!!! ;)

Σ' ευχαριστώ εκ των προτέρων :rolleyes:

Δημήτρης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη JimmyDiCorfu
ΑΝ ΑΠΑΛΛΑΣΕΣΑΙ ΓΙΑ 70 ΤΕΤΡΑΓ.ΜΕΤΡΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΦΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΝ 28,5 Τ.Μ

Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΚΡΑΤΗΣΕΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΟΝ ΦΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΕΤΥΧΕ ΑΠΑΛΛΑΓΗς ΤΗΝ ΧΡΟΝΙΑ ΤΗΣ ΑΓΟΡΑΣ.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΑΣ ΙΣΧΥΕΙ Η ΑΠΑΛΛΑΓΗ Α ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.

ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΚΤΗΣΗΣ ΕΧΕΙΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΩΣ 120 Τ.Μ

Ευχαριστώ πολύ

Δημήτρης ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δε νομίζω ότι άφησα να εννοηθεί ότι υπάρχει κάποια διαφορά 20000 ευρώ.

νομίζω ότι παίρνεις ολόκληρη την απαλλαγή αν δεν έχεις κάποιο άλλο ακίνητο στη κατοχή σου.

όσον αφορά τα έξοδα, θα σου πω ενδεικτικά αλλά ρώτα και κανέναν άλλο.

μην θες να κάνεις όλη τη δουλειά απο εδώ μέσα.

τα έξοδα του συμβ/φου είναι περίπου 1,2% επί της μεγαλυτέρης αξίας που αναφέρεται στο συμβόλαιο.

τα έξοδα μεταγραφής είναι 0,475% περίπου επί της ίδιας ως άνω αξίας

τα έξοδα του δικηγόρου είναι λίγο ρευστά αλλά συνήθως παίρνουν 1% για τις πρώτες 45000 ευρώ και 0,5% για το υπόλοιπο ποσό

* όλα τα έξοδα υπολογίζονται βάσει του τιμήματος που θα αναφερθεί στο συμβόλαιο και όχι στο πραγματικό τίμημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη JimmyDiCorfu
δε νομίζω ότι άφησα να εννοηθεί ότι υπάρχει κάποια διαφορά 20000 ευρώ.

νομίζω ότι παίρνεις ολόκληρη την απαλλαγή αν δεν έχεις κάποιο άλλο ακίνητο στη κατοχή σου.

όσον αφορά τα έξοδα, θα σου πω ενδεικτικά αλλά ρώτα και κανέναν άλλο.

μην θες να κάνεις όλη τη δουλειά απο εδώ μέσα.

τα έξοδα του συμβ/φου είναι περίπου 1,2% επί της μεγαλυτέρης αξίας που αναφέρεται στο συμβόλαιο.

τα έξοδα μεταγραφής είναι 0,475% περίπου επί της ίδιας ως άνω αξίας

τα έξοδα του δικηγόρου είναι λίγο ρευστά αλλά συνήθως παίρνουν 1% για τις πρώτες 45000 ευρώ και 0,5% για το υπόλοιπο ποσό

* όλα τα έξοδα υπολογίζονται βάσει του τιμήματος που θα αναφερθεί στο συμβόλαιο και όχι στο πραγματικό τίμημα

Σ' εχαριστώ πάρα πάρα πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-ΓΙΑΝΝΗΣ-

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΓΙΑ ΕΓΓΑΜΟ ΧΩΡΙΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ 115000 €, ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΩΝ 100000 € ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΤΙΜΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΑΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ........................ΕΠΙΣΗΣ ΓΙΑ 100000 € ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΡΣΗΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ Η ΟΠΟΙΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ Α' ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ......................

Ο ΠΩΛΗΤΗΣ ΘΑ ΦΟΡΟΛΟΓΗΘΕΙ ΜΕ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΠΟΥ ΙΣΧΥΑΝ ΚΑΤΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΑΥΤΟΣ ΤΗΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ............ΜΕΤΑ ΤΟ 2001 ΕΙΝΑΙ 9 ΚΑΙ 11 % ΣΕ ΔΗΜΟ ΜΕ ΠΥΡ. ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΑΙ 7 ΚΑΙ 9 % ΣΕ ΔΗΜΟ ΧΩΡΙΣ ΠΥΡ. ΥΠΗΡΕΣΙΑ............7% ΜΕΧΡΙ 15000€ ΚΑΙ 9% ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ.................ΦΥΣΙΚΑ Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΔΗΛΩΣΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΗ........................

ΕΠΙΣΗΣ ΟΡΘΩΣ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΕ ΟΤΙ ΟΙ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΙΝΑΙ 70 Τ.Μ..............ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ: Ο Ν. 1078/80 ΠΕΡΙ ΑΠΑΛΛΑΓΗΣ Α΄ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΣΕ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ ΜΕ ΤΟΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ 3427/05 ΘΕΩΡΕΙ ΠΩΣ ΕΣΥ ΚΑΙ Η ΣΥΖΥΓΟΣ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΖΕΙΤΕ ΑΞΙΟΠΡΕΠΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜ/ΜΑ 70 Τ.Μ...........................ΑΡΑ ΑΝ ΕΣΥ ΕΙΧΕΣ ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΕΝΑ ΔΙΑΜ/ΜΑ 71 Τ.Μ. ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΑΠΑΛΛΑΓΗ..........................ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΠΙΕΖΕΣ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΓΡΗΓΟΡΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΤΟΞΕΥΕΣ ΕΤΣΙ ΤΙΣ ΣΤΕΓΑΣΤΙΚΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΣΟΥ ΣΤΑ 90 Τ. Μ.......................

ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΕΞΟΔΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΜΟΥ......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόκειται να αγοράσω σπίτι από την αδερφή μου. Και είναι πρώτη κατοικία. πληρώνω φόρο ?

ΝΑΙ πληρωνεις η απαλλαγη ΔΕΝ ισχυει για αγοραπωλησια μεταξυ συγγενων α βαθμου προσεξε μην την πατησεις διοτι ενας φιλος μου αγορασε το σπιτι απο τον πατερα του με σκοπο να το βαλει υποθηκη να παρη δανειο για μαγαζι δεν το εψαξε νομιζε οτι η απαλλαγη ισχυει για ολους και την πατησε πληρωσε ΟΛΟ τον αναλογουντα φορο μεταβιβασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά!! H απαλλαγή προϋποθέτει..

"μεταξύ αγοραστή και πωλητή να μην υπάρχει συγγένεια εξ αίματος ή εξ αγχιστείας πρώτου βαθμού και συζύγων"

ο αδελφός όμως... τι βαθμός συγγένειας είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά!! H απαλλαγή προϋποθέτει..

"μεταξύ αγοραστή και πωλητή να μην υπάρχει συγγένεια εξ αίματος ή εξ αγχιστείας πρώτου βαθμού και συζύγων"

ο αδελφός όμως... τι βαθμός συγγένειας είναι?

1. Οι δικαιούχοι της κτήσης, ανάλογα με τη συγγενική τους σχέση προς τον κληρονομούμενο, κατατάσσονται σε τρεις κατηγορίες Α', Β' και Γ'. Στην Α' κατηγορία υ­πάγονται: α) ο σύζυγος του κληρονομουμένου, β) το πρόσωπο το οποίο είχε συνάψει σύμφωνο συμβίωσης με τον κληρονομούμενο κατά τις διατάξεις του ν. 3719/ 2008 και το οποίο λύθηκε με το θάνατο αυτού, εφόσον η συμβίωση είχε διάρκεια τουλάχιστον δύο ετών, γ) οι κα­τιόντες πρώτου βαθμού (τέκνα από νόμιμο γάμο, τέκνα χωρίς γάμο έναντι της μητέρας, αναγνωρισθέντα εκού­σια ή δικαστικά έναντι του πατέρα, νομιμοποιηθέντα με επιγενόμενο γάμο ή δικαστικά έναντι και των δύο γονέ­ων), δ) οι κατιόντες εξ αίματος δεύτερου βαθμού και ε) οι ανιόντες εξ αίματος πρώτου βαθμού. Στη Β' κατηγο­ρία υπάγονται: α) οι κατιόντες εξ αίματος τρίτου και επό­μενων βαθμών, β) οι ανιόντες εξ αίματος δεύτερου και ε­πόμενων βαθμών, γ) τα εκούσια ή δικαστικά αναγνωρι­σθέντα τέκνα έναντι των ανιόντων του πατέρα που τα αναγνώρισε, δ) οι κατιόντες του αναγνωρισθέντος έναντι του αναγνωρίσαντος και των ανιόντων αυτού, ε) οι αδελ­φοί (αμφιθαλείς ή ετεροθαλείς), στ) οι συγγενείς εξ αί­ματος τρίτου βαθμού εκ πλαγίου, ζ) οι πατριοί και οι μη­τριές, η) τα τέκνα από προηγούμενο γάμο του συζύγου, θ) τα τέκνα εξ αγχιστείας (γαμπροί - νύφες) και ι) οι α­νιόντες εξ αγχιστείας (πεθεροί - πεθερές).

Στη Γ' κατη­γορία υπάγεται οποιοσδήποτε άλλος εξ αίματος ή εξ αγχιστείας συγγενής του κληρονομουμένου ή εξωτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωστά!! H απαλλαγή προϋποθέτει..

"μεταξύ αγοραστή και πωλητή να μην υπάρχει συγγένεια εξ αίματος ή εξ αγχιστείας πρώτου βαθμού και συζύγων"

ο αδελφός όμως... τι βαθμός συγγένειας είναι?

O αδελφος soulis εχεις δικιο δεν ειναι οντως α βαθμου ,απλως εγω μπερδρψα τους βαθμους.. δεν τα παω και τοσο καλα με αυτα , στην ουσια ομως ηξερα ρητα ,οτι ο αδελφος συγκαταλεγεται μεσα σε αυτους πουν δεν παιρνεις απαλλαγη, ισως επρεπε να το γραψω καπως ετσι .του ειπα ομως με σιγουρα οτι δεν παιρνει , και να προσεξει μην την πατησει . το παραδειγμα που του εφερα , το ειπα εχοντας στο μυαλο μου οτι απο αδελφους ,γονεις, θειους, κλπ δεν παιρνεις απλως το παρεθεσα λαθος ,ευτυχως μεσωσε ο συναδελφος Νικος. ζητω την συγχωρεση απο τον θεο και απο εσενα . sad.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγχωρεμένος.. :D

Η ουσία όμως της παρέμβασης ήταν άλλη..

Από που προκύπτει ότι σε αγορά Α' κατοικίας από αδελφό/αδελφή, δεν υπάρχει απαλλαγή φόρου μεταβίβασης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγχωρεμένος.. smile.gif

Η ουσία όμως της παρέμβασης ήταν άλλη..

Από που προκύπτει ότι σε αγορά Α' κατοικίας από αδελφό/αδελφή, δεν υπάρχει απαλλαγή φόρου μεταβίβασης?

Ν1078/80 στο αρθρο 1 στο 6. απαλλαγη εκτου φορου της μεταβιβασεως 1ης κατοικιας που βρηκα κατα τυχη τωρα λεει: http://www.disabled.gr/lib/?p=6603

6. Αι διατάξεις του παρόντος άρθρου δεν έχουν εφαρμογήν επί συμβάσεων μεταβιβάσεως ακινήτων εξ επαχθούς αιτίας μεταξύ συγγενών εξ αίματος ή αγχιστείας μέχρι και του δευτέρου βαθμού.

εχει αλλαξει κατι που δεν ξερω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ήταν μέχρι την προηγούμενη βδομάδα..

6. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου δεν έχουν εφαρμογή σε συμβάσεις μεταβίβασης ακινήτων με επαχθή αιτία μεταξύ συγγενών εξ αίματος ή αγχιστείας πρώτου βαθμού.

και τώρα..

Νόμος 3842/2010 - Άρθρο 21 παράγραφος 2

2. Στο τέλος της παραγράφου 6 του άρθρου 1 του Ν. 1078/1980 προστίθεται η φράση «καθώς και μεταξύ συζύγων».

Οπότε σήμερα πρέπει να είναι..

6. Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου δεν έχουν εφαρμογή σε συμβάσεις μεταβίβασης ακινήτων με επαχθή αιτία μεταξύ συγγενών εξ αίματος ή αγχιστείας πρώτου βαθμού καθώς και μεταξύ συζύγων.

Υ.Γ. Αυτό που παραθέτεις είναι ο αρχικός Νόμος που άλλαξε το 1987..

.. όπως αυτή αντικαταστάθηκε με το άρθρο 20 παρ. 2 του Ν. 1731/1987 (Α΄ 161), η οποία ορίζει ότι: "Οι διατάξεις του παρόντος άρθρου δεν έχουν εφαρμογή σε συμβάσεις μεταβίβασης ακινήτων με επαχθή αιτία μεταξύ συγγενών εξ αίματος ή αγχιστείας πρώτου βαθμού".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μένω μόνιμα στην Αθήνα. Κληρονόμησα απο την γιαγιά μου το 16,66% απο α)οικόπεδο β)οικόπεδο με οίκημα 50 τ.μ. γ) υψηλή κυριότητα σε μονοκατοικία, στην Κρήτη. Θέλω να αγοράσω διαμέρισμα στην Αθήνα, μπορώ να έχω απαλλαγή για πρώτη κατοικία καθώς δεν έχω πρόθεση ούτε να μετακομίσω εκεί αλλα ούτε και να χτίσω?? Να σημειώσω ότι είναι δηλωμένα στο Ε9 αλλά δεν έχει γίνει αποδοχή κληρονομίας απο κανένα κληρονόμο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Χριστίνα Παππά

Ο άντρας μου αγόρασε προτού παντρευτούμε σπίτι με καθαρά μέτρα 79.

Τώρα, μετά γάμου, θέλουμε να αγοράσουμε σε άλλη μεγάλη πόλη σπίτι με πολύ περισσότερα καθαρά μέτρα.

Υπάρχει τρόπος να ξαναέχουμε το δικαίωμα απαλλαγής λόγω φόρου 1ης κατοικίας;;

Αν ας πούμε πληρώσουμε αναδρομικά το φόρο που έπρεπε να έχει πληρωθεί για εκείνο το (πολύ πιο φτηνό) σπίτι;;

Παιδί δεν έχουμε.

Ευχαριστώ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ βοηθηστε με...δεν ξερω καν που πρεπει να το γραψω.....

Με τον νεο νομο οπου πρεπει να δικαιολογεις τα χρηματα για την αγορα Α' Κατοικιας(ποθεν αισχες) αν για ενα ακινητο αντικειμενικης(και τιμη αγορας)100.000 ευρω τι φορο πληρωνεις αν δεν μπορεις να δικαιολογησεις τα χρηματα????

Εκτος απο τον φορο αυτο μηπως πληρωνεις και τιποτα αλλο αργοτερα(δηλαδη να σου βαλουν και παλι τα 100.000 ως τεκμηριο και να πληρωσεις δευτερο φορο...???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ βοηθηστε με...δεν ξερω καν που πρεπει να το γραψω.....

Με τον νεο νομο οπου πρεπει να δικαιολογεις τα χρηματα για την αγορα Α' Κατοικιας(ποθεν αισχες) αν για ενα ακινητο αντικειμενικης(και τιμη αγορας)100.000 ευρω τι φορο πληρωνεις αν δεν μπορεις να δικαιολογησεις τα χρηματα????

Εκτος απο τον φορο αυτο μηπως πληρωνεις και τιποτα αλλο αργοτερα(δηλαδη να σου βαλουν και παλι τα 100.000 ως τεκμηριο και να πληρωσεις δευτερο φορο...???

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!

ΒΑΛΕ ΚΑΤΩ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ..... ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΒΓΑΛΕ ΤΙΣ ΤΥΧΟΝ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ, ΚΑΙ.. ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ. ΓΙΑΤΙ Π.Χ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΑΝΕΙΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ? ή ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΝ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ? ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΦΟΡΟ .ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. ΜΟΝΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΟ ΩΣΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΝΑ ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ.ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ, ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΒΑΛΕ ΚΑΤΩ ΤΗΝ ΚΛΙΜΑΚΑ ..... ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ ΒΓΑΛΕ ΤΙΣ ΤΥΧΟΝ ΕΚΠΤΩΣΕΙΣ, ΚΑΙ.. ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΑΣ. ΓΙΑΤΙ Π.Χ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΔΑΝΕΙΟ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΔΟΣΕΙΣ? ή ΝΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΗΝ ΓΟΝΙΚΗ ΠΑΡΟΧΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΑΝ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΟΥΝ? ΕΔΩ ΕΧΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΦΟΡΟ .ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ. ΜΟΝΟ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΠΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΧΑΜΗΛΟ ΩΣΤΕ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΝΑ ΕΠΕΙΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ.ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ, ΠΟΥ ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΑΙ.

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση

Αλλα δεν υπαρχει επαγγελμα

δεν υπαρχουν γονεις κ.τ.λ

Απλως ειναι πρωτη κατοικια και θελω να ξερω "περιπου" ποσος ειναι ο φορος στα 100.000 ευρω που λογικα θεωρουντε μαυρα....ποια ειναι η κλιμακα φορολογησης...ουτε οι συμβολαιογραφοι δεν ξερουν...αν καποιος ξερει περιπου ποσο ειναι το ποσο θα ημουν ευγνωμων...!!

Ευχαριστω και παλι..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καταρχας ευχαριστω για την απαντηση

Αλλα δεν υπαρχει επαγγελμα

δεν υπαρχουν γονεις κ.τ.λ

Απλως ειναι πρωτη κατοικια και θελω να ξερω "περιπου" ποσος ειναι ο φορος στα 100.000 ευρω που λογικα θεωρουντε μαυρα....ποια ειναι η κλιμακα φορολογησης...ουτε οι συμβολαιογραφοι δεν ξερουν...αν καποιος ξερει περιπου ποσο ειναι το ποσο θα ημουν ευγνωμων...!!

Ευχαριστω και παλι..!!!

Στις 100.000 ευρω για τα εισοδηματα του 2010 αντιστοιχουν 30.295 ευρω φορος κλιμακος ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ μισθωτος . απο κει και περα ομως συμψηφιζει το φορο που τυχον του εχει κρατηθει αν δουλευει και τυχον αλλες δαπανες π.χ ενοικια,γιατρους,ασφαλειες ζωης,δαπανες παροχ.υπηρεσιων .και απο το 30295 ευρω πληρωνει τα υπολοιπα αν δεν εχει κατι αλλο .δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις να κανεις εδω εκκαθαρηση φορολογ.δηλωσης αν ηταν ετσι....μπορει να εχει και αλλα εισοδηματα ξερω εγω ποιος ειναι αυτος να σου βγαλω εκκαθαρηση? καταρχας δεν ξερω αν ειναι μισθωτος,ή επαγγελματιας .να σου λεω βλακειες?η φορολογικη δηλωση ειναι ενα μεγαλο (+)(-) ασε που με τετοιο εισοδημα θελει μια νταλικα αποδειξεις απο αγορες.

μην τρελλαθουμε τελειως.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στις 100.000 ευρω για τα εισοδηματα του 2010 αντιστοιχουν 30.295 ευρω φορος κλιμακος ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ μισθωτος . απο κει και περα ομως συμψηφιζει το φορο που τυχον του εχει κρατηθει αν δουλευει και τυχον αλλες δαπανες π.χ ενοικια,γιατρους,ασφαλειες ζωης,δαπανες παροχ.υπηρεσιων .και απο το 30295 ευρω πληρωνει τα υπολοιπα αν δεν εχει κατι αλλο .δεν ειναι τοσο απλο οσο νομιζεις να κανεις εδω εκκαθαρηση φορολογ.δηλωσης αν ηταν ετσι....μπορει να εχει και αλλα εισοδηματα ξερω εγω ποιος ειναι αυτος να σου βγαλω εκκαθαρηση? καταρχας δεν ξερω αν ειναι μισθωτος,ή επαγγελματιας .να σου λεω βλακειες?η φορολογικη δηλωση ειναι ενα μεγαλο (+)(-) ασε που με τετοιο εισοδημα θελει μια νταλικα αποδειξεις απο αγορες.

μην τρελλαθουμε τελειως.........

Μαλλον δεν με καταλαβες.....!!!!

Θελω να αγορασω πρωτη κατοικια που κοστιζει 100.000 ευρω....τα λεφτα τα εχω αλλα δεν ΦΑΙΝΟΝΤΕ πουθενα(δεν δικαιολογουντε...ειναι μαυρα)και συμφωνα με τον νεο νομο θα με πιασουν για το ποθεν αισχες(που τα βρηκα...δεν μπορω να δικαιολογησω τιποτα...ΤΙΠΟΤΑ)...αυτος ο φορος ποσο τοις εκατο θα ειναι στην τιμη αγορας του ακινητου(στα 100.000 ευρω - τιμη ακινητου - ειναι 30.000 ευρω??...5%? - 10? - 20? - 30?).Αυτος ο νομος ψηφιστηκε τελη Απριλιου και παντου διαβαζουμε για αυτον χωρις να μας λενε ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ επι της τιμης ακινητου που θα πληρωσουμε οσοι δεν μπορουν να δικαιολογησουν το ποθεν αισχες....!!!

Σε ευχαριστω παντως για την βοηθεια...λογικα και εγω πιστευω οτι θα ειναι γυρω στις 30.000 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια χαρά κατάλαβε.100.000 που δεν δικαιολογούνται από πουθενά ούτε από δωρεά γονέα (10% φόρος), ούτε από εισοδήματα προηγούμενων ετών(ανάλωση).Συμπέρασμα:έρχεται η εφορία και σου λέει έβγαλες 100.000 το 2010, τα βάζει στην κλίμακα και πλερώ 31.600 αν δεν κάνω λάθος.Η κλίμακα αφορά φυσικά πρόσωπα πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια χαρά κατάλαβε.100.000 που δεν δικαιολογούνται από πουθενά ούτε από δωρεά γονέα (10% φόρος), ούτε από εισοδήματα προηγούμενων ετών(ανάλωση).Συμπέρασμα:έρχεται η εφορία και σου λέει έβγαλες 100.000 το 2010, τα βάζει στην κλίμακα και πλερώ 31.600 αν δεν κάνω λάθος.Η κλίμακα αφορά φυσικά πρόσωπα πλέον.

thxsssss παιδια να ειστε καλα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη χριστινα παππα

Ο άντρας μου αγόρασε προτού παντρευτούμε σπίτι με καθαρά μέτρα 79.

Τώρα, μετά γάμου, θέλουμε να αγοράσουμε σε άλλη μεγάλη πόλη σπίτι με πολύ περισσότερα καθαρά μέτρα.

Υπάρχει τρόπος να ξαναέχουμε το δικαίωμα απαλλαγής λόγω φόρου 1ης κατοικίας;;

Αν ας πούμε πληρώσουμε αναδρομικά το φόρο που έπρεπε να έχει πληρωθεί για εκείνο το (πολύ πιο φτηνό) σπίτι;;

Παιδί δεν έχουμε.

Ευχαριστώ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...