Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ???ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ-ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΟΑΕΔ


sofiab

Ερώτηση

Δουλεύω σε μια επιχείρηση σαν υπάλληλος γραφείου, πενθήμερος.

Με έχει όμως προσλάβει με κάρτα ανεργίας και τον επιδοτεί για μένα ο

ΟΑΕΔ. (επιδότηση επιχειρήσεων για ανέργους)

Η πρόσληψη έγινε 5 Ιουνίου 2005. Δικαιούμαι ταμείο μόλις τελειώσει η επιδότηση του εργοδότη από τον ΟΑΕΔ? Η επιδότηση είναι για ένα χρόνο.

(Σημειωτέον είχα μπει στο ταμείο ανεργίας από Μάιο 2004 έως Δεκέμβριο 2004.

Από το 2004 έχω ένσημα μόνο 10 ημερών).

Πόσα ένσημα χρειάζομαι για να μπω στο ταμείο? Και πως τα μετράω?

(22 ή 25 για κάθε μήνα?)

Μπορεί κάποιος να μου το αναλύσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 385
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

kalhspera. Hthela na rothso ean zhthso epidoma tora me dedomeno oti eixa xanaparei prin apo13 xronia, theorhtai defterh fora? efxarhsto kai signomi gia tous xarakthres. eimai exoteriko.

θεωρειται 2η φορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εργάζομαι από 13/09/2010 8ωρο 5θημερο δικαιούμαι ταμείο ανεργίας αν απολυθώ στις 30/11/2011 ?

Αν θα παρης ταμειο 1η φορα,και απολυθεις οπως λες στις 30/11 ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ , θα πρεπει να σε απολυσουν τουλαχιστον.... 16/12/2011.

Αν ομως εχεις ξαναπαρει τοτε ΝΑΙ δικαιουσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

thelw na rwtisw...eixa paei sto IKA gia na parw ta perusina ensima toy 2010 kai mou eipane oti de xreiazetai...eperna tilef. sto OAED alla kanenas den apantaei...ti ginetai...eimai epoxiaki ypallilos..panta eixa mazi mou kai ta ensima tis proigoymenis xronias...fetos pos einai ta pragmata..kserei kapoios?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

thelw na rwtisw...eixa paei sto IKA gia na parw ta perusina ensima toy 2010 kai mou eipane oti de xreiazetai...eperna tilef. sto OAED alla kanenas den apantaei...ti ginetai...eimai epoxiaki ypallilos..panta eixa mazi mou kai ta ensima tis proigoymenis xronias...fetos pos einai ta pragmata..kserei kapoios?

O ΟΑΕΔ τα βρισκει μονος του πλεον. δεν χρειαζεται να τα πας εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω....!! Αχ τι μας κανουνε...φετος μαλον θα μπω στο ταμειο αλλα του χρονου σιγουρα οχι...εποχιακος υπαλληλος ειμαι..:(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν θα παρης ταμειο 1η φορα,και απολυθεις οπως λες στις 30/11 ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ , θα πρεπει να σε απολυσουν τουλαχιστον.... 16/12/2011.

Αν ομως εχεις ξαναπαρει τοτε ΝΑΙ δικαιουσαι.

οπότε αν απολυθώ 16/12 (δεν εχω ξαναπάρει επίδομα) δικαιούμαι ?

ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κατερίνα

Δουλευα απο 25/1/11 εως 25/7/11 πηγα τα χαρτια μου στον οαεδ και μου ειπαν οτι δεν δικαιουμε εκ νεου επιδομα αλλα συνεχιζω το προηγουμενο που διεκοψα, αυτο ηταν για 3 μηνες ομως γιατι τους υπόλοιπους τους πηρα περσι, ετσι στις 24/10/11 τελειωνει το επιδομα και μενω ξεκρεμαστη φιλη μου ειπε οτι αν παω σε εναν λογιστη και μου κανει μια προσληψη για 4-5 μερες και μετα απολυση με τα ενσημα που εχω ξαναβγαινω έπιδομα εκ νεου ισχυει κατι τετοιο????

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δουλευα απο 25/1/11 εως 25/7/11 πηγα τα χαρτια μου στον οαεδ και μου ειπαν οτι δεν δικαιουμε εκ νεου επιδομα αλλα συνεχιζω το προηγουμενο που διεκοψα, αυτο ηταν για 3 μηνες ομως γιατι τους υπόλοιπους τους πηρα περσι, ετσι στις 24/10/11 τελειωνει το επιδομα και μενω ξεκρεμαστη φιλη μου ειπε οτι αν παω σε εναν λογιστη και μου κανει μια προσληψη για 4-5 μερες και μετα απολυση με τα ενσημα που εχω ξαναβγαινω έπιδομα εκ νεου ισχυει κατι τετοιο????

Ευχαριστώ!!!

Πρόσεξε εσύ είχες πάρει επίδομα για έναν χρόνο, λογικά τον Οκτώβριο του 2010 σωστά; Είχες πάρει για 1 χρόνο, γι αυτό και λήγει τον Οκτώβριο του 2011.

Τώρα αυτό που λέει η φίλη σου ισχύει, αλλά θα πρέπει αυτό που λες (πρόσληψη και μετά απόλυση) να το κάνεις τον Νοέμβριο. θα σου μετρήσουν τα ένσημα που έχεις για το διάστημα 05/01/11 έως 25/07/11, όπου θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 125.

Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος, δεν μου έχει τύχει η συγκεκριμένη περίπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Kατερίνα

Πρόσεξε εσύ είχες πάρει επίδομα για έναν χρόνο, λογικά τον Οκτώβριο του 2010 σωστά; Είχες πάρει για 1 χρόνο, γι αυτό και λήγει τον Οκτώβριο του 2011.

Τώρα αυτό που λέει η φίλη σου ισχύει, αλλά θα πρέπει αυτό που λες (πρόσληψη και μετά απόλυση) να το κάνεις τον Νοέμβριο. Αλλά, θα σου μετρήσουν τα ένσημα που έχεις για το διάστημα 05/01/11 έως 25/07/11, όπου θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον 125.

Ας το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος, δεν μου έχει τύχει η συγκεκριμένη περίπτωση.

Δεν βγηκα για ενα χρονο αλλα για 6 μηνες...βγηκα περσι απο 24/10/10 εως 24/1/11 στις 25/1/11 ξαναεπιασα δουλεια και εγινε διακοπη 25/7/11 που απολυθηκα ξαναπηγα στον οαεδ και μου λεει συνεχιζεις το προηγουμενο που διεκοψες και παιρνεις το υπολοιπο που σου εμεινε δηλαδη 3 μηνες 25/7/11-25/10/11. Απο 25-01-11 εως 25/7/11 εχω πανω απο 150 ενσημα... και γιατι την προσληψη να την κανω το νοεμβριο και να μην την κανω την αμεσως επομενη δηλαδη 25/10/11 ειναι η τελευταια μου πληρωμη 26 παω και κανω προσληψη μην ξεχνας οτι ο οαεδ δεν πληρωνει προκαταβολικα αλλα σε πληρωνει για τον προηγουμενο μηνα τον οποιο ησουν ανεργος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν βγηκα για ενα χρονο αλλα για 6 μηνες...βγηκα περσι απο 24/10/10 εως 24/1/11 στις 25/1/11 ξαναεπιασα δουλεια και εγινε διακοπη 25/7/11 (της εργασίας σου) που απολυθηκα ξαναπηγα στον οαεδ και μου λεει συνεχιζεις το προηγουμενο που διεκοψες και παιρνεις το υπολοιπο που σου εμεινε δηλαδη 3 μηνες 25/7/11-25/10/11. Απο 25-01-11 εως 25/7/11 εχω πανω απο 150 ενσημα... και γιατι την προσληψη να την κανω το νοεμβριο και να μην την κανω την αμεσως επομενη δηλαδη 25/10/11 ειναι η τελευταια μου πληρωμη 26 παω και κανω προσληψη μην ξεχνας οτι ο οαεδ δεν πληρωνει προκαταβολικα αλλα σε πληρωνει για τον προηγουμενο μηνα τον οποιο ησουν ανεργος....

Ναι δεν το ξεχνάω, θέλει 40 μέρες για να αρχίσει να πληρώνει την πρώτη δόση. Πήγαινε 26/10/11 για πρόσληψη έως τέλος του μήνα. Υπόψιν δεν "προσμετρούνται οι 2 τελευταίοι μήνες" αλλά είσαι οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΩΣΤΟΥΡΟΣ

ΕΙΜΑΙ ΚΑΘ/ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ ΧΘΕΣ ΌΤΙ

ΔΕΝ ΑΝΑΝΕΩΝΕΤΑΙ Η ΣΥΜΒΣΗ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΤΕΙ ΑΘΗΝΑΣ ΠΟΥ

ΔΙΔΑΣΚΩ ΑΠΟ 9/2005 ΣΑΝ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΛΛ Η ΕΡΓΑΣΙΑ

ΔΙΚΑΙΩΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑ ΜΕ 4-6 ΩΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη χριστινα

εργάστηκα το 2010 από 07/06 έως 08/10, με 102 ημέρες εργασίας, και το 2011 από 03/05 έως 05/10, με 127 ημέρες εργασίας, πλήρης απασχόληση. δικαιούμαι επίδομα ανεργείας? δεν έχω ξαναβάλει άλλα ένσυμα εκτός από αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δουλευα απο 25/1/11 εως 25/7/11 πηγα τα χαρτια μου στον οαεδ και μου ειπαν οτι δεν δικαιουμε εκ νεου επιδομα αλλα συνεχιζω το προηγουμενο που διεκοψα, αυτο ηταν για 3 μηνες ομως γιατι τους υπόλοιπους τους πηρα περσι, ετσι στις 24/10/11 τελειωνει το επιδομα και μενω ξεκρεμαστη φιλη μου ειπε οτι αν παω σε εναν λογιστη και μου κανει μια προσληψη για 4-5 μερες και μετα απολυση με τα ενσημα που εχω ξαναβγαινω έπιδομα εκ νεου ισχυει κατι τετοιο????

Ευχαριστώ!!!

Εαν δεν ειχες πληρωθει στην προηγουμενη επιδοτηση για τουλαχιστον 7 μηνες δυστυχως... σωστα σου ειπαν συνεχιζεις το προηγουμενο.χρειαζεσαι προσληψη απο Νοεβριο και μετα,και να σου κολλησουν ακομα 25 ενσημα και οχι 4-5 οπως σου ειπαν . Διοτι θες 125 ενσημα το τελευταιο δεκατετραμηνο χωρις να υπολογιζης στα 125 τα ενσημα των δυο τελευταιων μηνων.

αρα συνολο χρειαζεσαι 175(50 που δεν πιανονται+ τα 125 =175) εσυ ομως εχεις συνολο 150 αρα δεν σου λειπουν αλλα 25? τα οποια ειναι ενσημα ενος μηνος ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κατερίνα

Εαν δεν ειχες πληρωθει στην προηγουμενη επιδοτηση για τουλαχιστον 7 μηνες δυστυχως... σωστα σου ειπαν συνεχιζεις το προηγουμενο.χρειαζεσαι προσληψη απο Νοεβριο και μετα,και να σου κολλησουν ακομα 25 ενσημα και οχι 4-5 οπως σου ειπαν . Διοτι θες 125 ενσημα το τελευταιο δεκατετραμηνο χωρις να υπολογιζης στα 125 τα ενσημα των δυο τελευταιων μηνων.

αρα συνολο χρειαζεσαι 175(50 που δεν πιανονται+ τα 125 =175) εσυ ομως εχεις συνολο 150 αρα δεν σου λειπουν αλλα 25? τα οποια ειναι ενσημα ενος μηνος ακομη.

απο 25/1/2011 εως 25/7/11 εχω πανω απο 150 ενσημα αν κάνω προσληψη απο 24/10-29/10 το τελευταιο 14 μηνο πριν την απόλυση μην συνυπολογιζοντας τους 2 τελευταιους μηνες που ειναι σεπτεμβριος και αυγουστος παλι δεν θα εχω πανω απο 150 ενσημα αρα ποσα μου χρειαζονται 4-5 απλα μαθηματικα ειναι πηγα και ρωτησα και στο οαεδ και μου ειπαν γινεται δεν μετρουν στο δεκατετραμηνο τους μηνες ημερολογιακα αλλα σαν συνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο 25/1/2011 εως 25/7/11 εχω πανω απο 150 ενσημα αν κάνω προσληψη απο 24/10-29/10 το τελευταιο 14 μηνο πριν την απόλυση μην συνυπολογιζοντας τους 2 τελευταιους μηνες που ειναι σεπτεμβριος και αυγουστος παλι δεν θα εχω πανω απο 150 ενσημα αρα ποσα μου χρειαζονται 4-5 απλα μαθηματικα ειναι πηγα και ρωτησα και στο οαεδ και μου ειπαν γινεται δεν μετρουν στο δεκατετραμηνο τους μηνες ημερολογιακα αλλα σαν συνολο

Σωστα εγω μπερδευτικα με τους μηνες.25/1-25/7 ειναι 6 μηνες,και οχι 5 που ειχα ,δεν ξερω πως στο μυαλο μου. απο 26/7-σημερα εχεις κενο εαν προσληφθης λιγες μερες τον Νοεβριο, οι δυο τελευταιοι μηνες που ειναι οι ,Σεπτεβριος και Νοεβριος ,ετσι και αλλιως εχεις δεν εχεις ενσημα, ειναι στο κενο διαστημα .οποτε οπως τα λες ειναι.τωρα το δεκατετραμηνο που σου ειπαν ειναι ημερολογιακα σαν συνολο, τι ενοουν,δεν καταλαβα .το δεκατετραμηνο ειναι απο την απολυση και πισω μετρας 14 μηνες.διοτι ο νομος λεει το τελευταιο δεκατετραμηνο,και οχι οποιο δηποτε .τελος παντων αυτους εγω, ποτε δεν τους καταλαβα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι επιδομα ανεργιας με τα εξης δεδομενα.Δουλευα απο 28-06-2010 μεχρι 30-08-2011.εχω ενσημα 112 το 2010 και 107 το 2011,χωρις τους μηνες ιουλιο-αυγουστο 2011.επισης το 2009 εχω μονο 20 ενσημα.δικαιουμαι επιδομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΙΩΡΓΟΣ

ΕΙΜΑΙ ΟΔΗΓΟΣ ΤΑΞΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΛΥΣΗ 31/07/2011. ΠΕΡΑΣΕ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ.....60 ΗΜΕΡΩΝ ...ΑΝ ΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟΛΥΘΩ.....ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑΜΕΙΟ?ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠ ΤΟ 2005 ΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ 31/07/2011.ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ>>>

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλησπερα!θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι επιδομα ανεργιας με τα εξης δεδομενα.Δουλευα απο 28-06-2010 μεχρι 30-08-2011.εχω ενσημα 112 το 2010 και 107 το 2011,χωρις τους μηνες ιουλιο-αυγουστο 2011.επισης το 2009 εχω μονο 20 ενσημα.δικαιουμαι επιδομα?

Οι ημερομηνιες οπως τις γραφεις φαινεται οτι ειναι συνεχωμενες.βασει ομως του συνολου των ενσημων που γραφεις σε καθε ετος δεν.....ειναι.

για αυτο γραψε

α)ημερομηνιες που δουλεψες απο εως,ξεχωριστα για τα ετη 2009,2010,2011.

β) εαν εχεις ξαναπαρει ταμειο ανεργιας.

γ)απο 26/82011 δεν δουλευεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΙΜΑΙ ΟΔΗΓΟΣ ΤΑΞΙ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΛΥΣΗ 31/07/2011. ΠΕΡΑΣΕ Η ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΚΑΤΑΒΟΛΗΣ.....60 ΗΜΕΡΩΝ ...ΑΝ ΚΑΝΩ ΠΑΛΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΚΑΙ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟΛΥΘΩ.....ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑΜΕΙΟ? ΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠ ΤΟ 2005 ΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ 31/07/2011.ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΕΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ>>> ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα!εχω 20 ενσημα δεκεμβριο του 2009.εργαζομουν απο 28-06-2010 εωσ 30-08-2011 συνεχομενα,εχοντας ομως 2 ενσημα τον αυγουστο μονο.απολυση εχω στι 30-08-2011.προκειται να δουλεψω απο 01-11-2011 εωσ 30-11-2011 ημιαπασχοληση,αν καταθεσω μετα αιτηση ,δικαιουμαι επιδομα?(γιατι εχω ενα κενο 2 μηνων που δε δουλευα,σεπτεμβριος και οκτωβριος δηλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παμε απο την αρχη. απο 28/6/2010 εως 30/8/2011 ποσα συνολικα ενσημα εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχω συνολικα 239 ενσημα αυτο το διαστημα.

αλλη μια ερωτηση απο 28/6/2010-30/11/2010 ποσα εχεις?επισης θα παρης για πρωτη φορα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...