Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΦΥΓΗ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΣΤΙΣ ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΕΣ ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ & ΠΙΣΤΩΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ Ε1


gapdk

Ερώτηση

Καλημέρα - καλημέρα και από εμένα....

 

Δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί το σκεπτικό που θα εκφράσω.

 

Οι χρεωστικές δηλώσεις που υποβάλλονται τις μέρες αυτές παίρνουν μια προσαύξηση της τάξης των 0,76% αν θυμάμαι καλά και μονο σε τεράστια ποσά έχουν ένα ποσό επιβάρυνσης (που παλι είναι διαχειρίσιμο).

 

Οι πιστωτικές - μηδενικές δηλώσεις θα υποβληθούν και φαντάζομαι είτε θα μας έρθει πρόσκληση για το πρόστιμο από τη ΔΟΥ είτε θα βεβαιωθεί το πρόστιμο στην Προσωποποιημένη Πληροφόρηση (αν δεν είναι κατοστάρικο θα είναι το ελάχιστον 40 ευρώ φαντάζομαι).

 

Δεν μπορούμε όλες αυτές τις δηλώσεις (μηδενικές-πιστωτικές) που είναι στην ουσία μισθωτών ή συνταξιούχων να τις στείλουμε με μειώμενο ποσό αποδείξεων ώστε να προκύπτει η δήλωση ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ αλλά να είναι κάτω από το όριο της καταβολής φόρου (δηλαδή φόρος+επιβάρυνση προσαυξήσεων < 26 ευρώ) . Με αυτόν τον τρόπο η δήλωση (χρεωστική ) και τοκοφορείται με το ποσοστό της επιβάρυνσης και απαλλάσσεται της πληρωμής!

 

Θα παίξει κάτι τέτοιο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ 27,80 ΣΥΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 1% ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ / ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΕΩΣ 27,00 ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΑΛΕΤΑΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ/ΠΑΡΕ 100,00 ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ 27,80 ΣΥΝ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ 1% ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ / ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΕΩΣ 27,00 ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΑΛΕΤΑΙ Η ΔΗΛΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ/ΠΑΡΕ 100,00 ΧΑΛΑΡΑ ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ

Η δήλωση δεν θεωρείται Μηδενική νομίζω σε αυτήν την περίπτωση! (άσχετα που δεν καταβάλλεται ο φόρος.....εφόσον παίρνει προσαύξηση και την προσθέτει στον συνολικό φόρο το σύστημα τη θεωρεί ΧΡΕΩΣΤΙΚΗ! Θα πει ο φορολογούμενος: "Ρε φίλε, εγώ είμαι χρεωστικός...Εσύ δεν θέλεις να τα εισπράξεις!!!!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...