Προς το περιεχόμενο

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ........ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ?


επισκέπτη kostas11

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗΣ.(ΕΤΩΝ 52).ΕΙΜΑΙ ΑΦΡΑΓΚΟΣ,ΠΑΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΩ.

ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣ ΑΗΤΑΝ ΕΝΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΠΡΙΝ 7 ΧΡΟΝΙΑ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.ΕΓΩ ΑΝ ΞΑΝΑΓΕΝΝΙΟΜΟΥΝ

ΘΑ ΓΙΝΟΜΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ!!!Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΑΣ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΕΛΑΤΗ ΜΑΣ,ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΣΕ ΘΑ ΤΟΥ ΛΥΣΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ-ΦΟΡΛΟΛΟΓΙΚΑ ,ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗΣ.(ΕΤΩΝ 52).ΕΙΜΑΙ ΑΦΡΑΓΚΟΣ,ΠΑΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΩ.

ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣ ΑΗΤΑΝ ΕΝΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΠΡΙΝ 7 ΧΡΟΝΙΑ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.ΕΓΩ ΑΝ ΞΑΝΑΓΕΝΝΙΟΜΟΥΝ

ΘΑ ΓΙΝΟΜΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ!!!Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΑΣ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΕΛΑΤΗ ΜΑΣ,ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΣΕ ΘΑ ΤΟΥ ΛΥΣΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ-ΦΟΡΛΟΛΟΓΙΚΑ ,ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ!!!

ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΕΦΡΑΓΜΑ , ΓΙΑ ΑΦΡΑΓΚΟΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΡΩΤΗΣΕΙ, ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΙΑ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΣΕΒΑΣΤΕ ΚΥΡΙΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΑΛΛΑ ΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΩΝ ΚΕΡΔΩΝ ΜΕ ΤΟ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΚΟΠΟ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΖΟΥΝ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΩΣ ΚΑΤΩΤΕΡΟΥΣ , ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΔΙΩΞΟΥΝ ΑΛΛΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΣΠΙΣΗ ΤΑΞΕΩΝ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΜΕ ΑΜΟΙΒΕΣ ΕΞΕΥΤΕΛΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ ΟΤΙ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΑ ΣΠΑΣΜΕΝΑ

,ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΘΑ

ΕΠΡΕΠΕ.

ΕΥΤΥΧΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΥΤΙΛΙΖΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣΚΑΙ ΤΙΜΟΥΝ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ , ΓΙΑ ΜΕΑΝ ΑΥΤΟΙ ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕΒΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΥΠΟΤΙΜΟΥΝΕ

Η ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΜΟΥ ΑΥΤΗ , ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ

ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Δυστυχώς οταν εδινα εξετάσεις για το παναεπιστήμιο κανένας δεν μου πε

που να δώσω.

Ευτυχώς που τρώμε ενα κομμάτι ψωμί.

Και ναι , δεν ξερω κανένα λογιστή πανω απο 50-55 που να συνεχίζει.

Δεν αντέχεται φίλοι μου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Δυστυχώς οταν εδινα εξετάσεις για το παναεπιστήμιο κανένας δεν μου πε

που να δώσω.

Ευτυχώς που τρώμε ενα κομμάτι ψωμί.

Και ναι , δεν ξερω κανένα λογιστή πανω απο 50-55 που να συνεχίζει.

Δεν αντέχεται φίλοι μου....

ευτυχως ε? ευτυχως που βασταμε γ κατηγοριας βιβλια με 100 ευρω το μηνα και υστερα θελουμε και κυριλε επαγγελμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
ευτυχως ε? ευτυχως που βασταμε γ κατηγοριας βιβλια με 100 ευρω το μηνα και υστερα θελουμε και κυριλε επαγγελμα

οταν οι λογιστες θα εχουν στανταρ αμοιβες και τα τριτης θα απαιτουνε τουλαχιστον 700 ευρω συν το φορο, ανεξαρτητως τζιρου , τοτε δεν θα μας δουλευουνε οι φαναρτζηδες που αλλαζουνε μια λαμπα και παιρνουνε 100 ευρω πτυχιουχοι τεε φαναρτζηδικης παρακαλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Δυστυχώς οταν εδινα εξετάσεις για το παναεπιστήμιο κανένας δεν μου πε

που να δώσω.

Ευτυχώς που τρώμε ενα κομμάτι ψωμί.

Και ναι , δεν ξερω κανένα λογιστή πανω απο 50-55 που να συνεχίζει.

Δεν αντέχεται φίλοι μου....

Λαθος φιλε μου. Οι λογιστες πανω από 50-55 δεν μπορουν να κανουν πίσω. Τι επαγγελμα να κανουν απο την υλικια αυτή και μετα; Κανενα δεν μπορουν να κανουν . Ετσι παραμενουν δεσμιοι ως τα γεραματα ή παθαινουν καρδιακό και τραγουδούν , εχετε γεια βρυσούλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΛΟΓΙΣΤΗΣ.(ΕΤΩΝ 52).ΕΙΜΑΙ ΑΦΡΑΓΚΟΣ,ΠΑΛΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΓΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΩ.

ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΙΓΟΥΡΑ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣ ΑΗΤΑΝ ΕΝΑ ΕΜΦΡΑΓΜΑ ΠΡΙΝ 7 ΧΡΟΝΙΑ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΕ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΔΕΣ ΣΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.ΕΓΩ ΑΝ ΞΑΝΑΓΕΝΝΙΟΜΟΥΝ

ΘΑ ΓΙΝΟΜΟΥΝ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑΣ!!!Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ.ΑΣ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΜΕ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ

ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΜΙΖΕΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΠΕΛΑΤΗ ΜΑΣ,ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΣΕ ΘΑ ΤΟΥ ΛΥΣΕΙΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ-ΦΟΡΛΟΛΟΓΙΚΑ ,ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ.ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΟ!!!

Εσύ ψαχνεις για περίπτερο, γιατι νομιζεις θα ειναι καλύτερα. Αν πουλησεις κανενα αναποτελεσματικό Βιαγκρα, τότε θα δεις βρυσιδι που θα δεχθεις και ευθηνες που θα εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Αποψη........

Τσαντίζομαι φουντώνω πονοκεφαλιάζω μαλλώνω όλο το κόσμο που τολμήσει και με ενοχλήσει την ώρα που σκέφτομαι αγριέυω με όποιον χριστιανό συνάδελφο μου αποσπάσει την προσοχή μου σε κάτι που κάνω αλλά .............. μου αρεσει και δεν το αφήνω!! Δεν είμαι πλούσια παλέυω δεν έχω βγάλει χρήματα πολλά ούτε μου τρέχουν απο τα πατζάκια.Παλεύω όπως ο περισσότερος κόσμος να τα ΄βγάλω πέρα, αλλά ................. μου αρέσει και δεν το αφήνω. Αν κάτι σου αρέσει το κάνεις αν όχι γίνεσαι και περιπτεράς και τσαγκάρης και ότι άλλο σου ΑΡΕΣΕΙ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω και άλλη μια παράμετρο , γιατί διαβάζω για χρηματικές απολαβές κλπ .

Λοιπόν αν μας ρωτήσετε τι μας χρωστάνε οι πελάτες μας αυτοί τι στιγμή δεν έχουμε ιδέα , όχι οτι είμαι και Αμπράμοβιτς , αλλά οι οφειλές των πελατών είναι το τελευταίο που μας απασχολεί(ευτυχώς μας πληρώνουν αυτοί!!!) και είχαμε τυχαία μια συζήτηση επί αυτού του θέματος χθες .

Είναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ όταν έπειτα από πααααρα πολύ κόπο επιλύεις σύνθετα Φοροτεχνικά θέματα ή ακόμα και τα ποίο απλά (που γίνανε απλά από το διάβασμα σου!!) . Για μένα αυτό δεν πληρώνεται με τίποτα !!!(καλά είμαι και ψώνιο όμως!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποστολε .... μικρε ( μονο για να σε ξεχωριζω απο τον μεγαλυτερο σε ηλικια εδω μεσα. Δεν πιστευω να σε ενοχλει! )

Χαιρομαι για τον ενθουσιασμο σου και για την διαθεση σου και βεβαια και των υπολοιπων παιδιων και πιστευω πως αν καποιος δεν ειναι αρκετα ψωνιο δεν μπορει να αχοληθει με αυτη τη δουλεια.

Αυτο ομως Αποστολε που κανουμε ειναι ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ δεν ειναι χομπυ. Για χρονια ελεγα και γελουσα " εχω ενα ακριβο χομπυ" για τη λογιστικη. Ηρθε ο καιρος που το πληρωνω. Με κουραση και απογοητευση.

Τουλαχιστον, αγαπητε επισκεπτα, ( θα προτιμουσα να ειχα το ονομα σας), γ κατηγοριας βιβλια με 100 ευρω δεν κρατησα, ουτε θα το εκανα ποτε μου. Οταν οι φαναρτζηδες παψουν να βρισκουν λογιστακους των 100 ευρω τοτε θα μας εκτιμησουν.

Πιο κυριλε θα αισθανομουν να καθαριζα σκαλες, παρα να ξεπουλησω οτι πιστευα και οτι ονειρευτηκα και αγαπησα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι όλα τα προβλήματα που συναντάμαι στη δουλειά μας να λύνονταν με το διάβασμα...

Νάναι καλά οι "δημόσιες σχέσεις"...

Τώρα όμως πρέπει να ετοιμαστώ γιατί σε λίγο φεύγουμε με τον a.a. και την Μαρία για Θεσσαλονίκη. Θα επανέλθω αργότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Μακάρι όλα τα προβλήματα που συναντάμαι στη δουλειά μας να λύνονταν με το διάβασμα...

Νάναι καλά οι "δημόσιες σχέσεις"...

Τώρα όμως πρέπει να ετοιμαστώ γιατί σε λίγο φεύγουμε με τον a.a. και την Μαρία για Θεσσαλονίκη. Θα επανέλθω αργότερα

καπως ψιλοανακριβες το βλεπω, το σωστοτερο ειναι μονο με τις δημοσιες σχεσεις, εχω δει ανθρωπους να δουλευουν χρονια, να μην γνωριζουν ουτε τις βασικες αρχες της λογιστικης (δεν συκοφαντω , ειναι προσωπικες αντιληψεις) και παρολα αυτα να δουλευουν ανενοχλητοι , μηπως ποτε δεν τους εχει ελεγξει κανενας?? ερωτηση ειναι οχι δηλωση , μπορει να μου απαντησει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά πρόλαβα και την έκανα. Είμαι 42 χρόνων, ασχολιόμουν πάνω από 20 χρόνια με το επάγγελμα, μάζεψα μερικά λεφτουδάκια σοβαρά και την έκανα. Είχα έναν πελάτη εργολάβο και εδώ και τρία χρόνια κάνουμε οικοδομές.

Εργάζομαι 10 φορές λιγότερο σε σχέση με την δουλειά που έκαμνα. Αμοίβομαι 100 φορές περισσότερο, σε σχέση με τη δουλειά που κάνω. Δούλευα απο την ώρα που ξυπνούσα μέχρι όταν θα με εγκατέλειπαν οι δυνάμεις μου. Μάζεψα άσπρα μαλλιά απ'τα 32 μου, καμμιά 40 παραπάνω κιλά, δύσπνοια από το άγχος. Μόνο που το σκέφτομαι ταχυκαρδία με πιάνει. Το μόνο που με εξιτάριζε ήταν αυτή η διαρκής πάλη με το ακατόρθωτο, με το αδύνατο. Αδύνατο να πείσεις την άσχετη κοπέλα στο μητρώο που έχει κόλλημα με αυτό για παράδειγμα ενώ εγώ έπρεπε να το κάνω αυτό όπωσδήποτε. Έτσι επιβάρυνα διαρκώς τον εαυτό μου, έβαλα απίστευτο βάρος και ευθύνες επάνω μου που έπρεπε να τις σηκώσω από τη μιά, γιατί έπρεπε να εξυπηρετώ τους πελάτες μου και από την άλλη, αδυνατούσα. Μέσα σε όλα αυτά, η απίστευτη έλλειψη δημιουργικότητας. Χαρτιά, χαρτιά ... τρίχες. Σήμερα λέω, πρόλαβα και βγήκα ζωντανός από αυτή την λαίλαπα. Ακόμα έχω υπόλοιπα πελατών να εισπράξω ... και εγώ έτρεχα σαν το μ@λάκα να τους κάνω τις δουλειές γιά να ακούσω ευχαριστώ. Επιστήμονες άνθρωποι στην υπηρεσία αγράμματων, αστοιχείωτων ανθρώπων που μας εκμεταλλεύονται. Έτσι φόρτωσα με τον καιρό. Τσατιζόμουν πώς μερικοί άνθρωποι με μία δύο συμβουλές μου έβγαζαν εκατομμύρια, και στο τέλος μου έκαναν και το δύσκολο να με πληρώνουν.

Έτσι λοιπόν σήμερα, έχω την αίσθηση ότι δημιουργώ, εργάζομαι για τον εαυτό μου, έχω την ώρα αν θέλω να πιώ καφέ στις 10 το πρωί ή ούζο στις 1.30. Βλέπω τα κτίριά μου να ολοκληρώνονται και λέω .. συγκρίνονται τώρα αυτά με μιά ωραία prorata σε μιά εκκαθαριστική ΦΠΑ; Αστεία πράγματα.

Σύντροφοι. Να είστε ακριβοί στις υπηρεσίες σας. Σε όλα τα άλλα επαγγέλματα όλοι τα παίρνουν. Μην ντρέπεστε να ζητάτε λεφτά για παραπάνω υπηρεσίες που παρέχετε. Όσο πιό πολύ δουλικοί είστε τόσο το χειρότερο για εσάς. Μιά μηχανικός για να σου δώσει ένα χαρτί απ'την πολεοδομία, μπορεί να σου πάρει και 50 και 70 Ευρώ. Εγώ είχα και με τόσα λεφτά μικρομάγαζα το μήνα. Ακούστε με. Μας σκοτώνουν σιγά σιγά. Εγώ αισθάνομαι καλύτερα που πρόλαβα και έφυγα από το κωλοεπάγγελμα που το λάτρεψα, ζωντανός.

Χρήστος Π.

Θεσσαλονίκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα μπώ στο διαδικασία να πώ οτι ο Α έχει δίκιο και Β άδικο. Όλες τις απόψεις τις λαμβάνω υπ'όψιν αφού ο κάθε ένας με το τρόπο του έχει δίκιο. Το αν αξίζει να γίνει κανείς λογιστής είναι σαν να ρωτάμε αν η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό τη κότα, με λίγα λόγια δεν βγαίνει άκρη. Αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι ο κάθε ένας απο μάς κάνει τις επιλογές του, είτε αυτό λέγεται τιμές, είτε είδος εταιριών και επίπεδο φερεγγυότητας αλλά και στο πόσο καλά τελικά πουλάς τον ίδιο σου τον εαυτό. Αυτό που πουλά τελικά ένας λογιστής είναι ο εαυτός του ο ίδιος είναι ένα εμπόρευμα (λυπάμαι που το λέω αυτό και εγώ λογιστής είμαι) που πρέπει να αποδείξει αν είναι επιπέδου Μερσεντές, ή Λάντα και θα πληρωθεί ανάλογα. Μεγάλο ρόλο επίσης παίζει το Μarketing του εαυτού σου και τα λεγόμενα κονέ που έχεις που και μπούφος να είσαι πάς μπροστά (πιστέψτε με έχω δεί ολόκληρη εταιρία να το κάνει αυτό ονόματα δεν λέμε :rolleyes: ). Τι το ψάχνουμε ρε παιδιά τόσο, ότι ισχύει για τους τραγουδιστές και τους ηθοποιούς συμβαίνει, στη κορυφή είναι αυτοί που έχουν τα κονέ και σκανδαλίζουν.Παράδειγμα ο μεγάλος μας ηθοποιός που έφυγε πρόσφατα ο Αλέκος Αλεξανδράκης νομίζετε οτι έκανε λεφτά? Οχι γιατί ήταν σεμνός και καθαρός άνθρωπος και υπηρέτησε τη τέχνη , ποίησε το ήθος με επιτυχία μακριά απο τεχνητά σκάνδαλα. Άρα το ερώτημα δεν είναι άν αξίζει να γίνεις λογιστής ή οχι. Το πραγματικό ερώτημα είναι μέχρι πόσο μπορεί ένας άνθρωπος που είναι λογιστής να μπεί σε ένα φαύλο κύκλο γνωριμιών και διασυνδέσεων που ο ένας σπρώχνει τον άλλον προς τη δήθεν κορυφή με τίμημα ίσως και τον πόλεμο μέσα του με τις ηθικές αρχές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πραγματικό ερώτημα είναι μέχρι πόσο μπορεί ένας άνθρωπος που είναι λογιστής να μπεί σε ένα φαύλο κύκλο γνωριμιών και διασυνδέσεων που ο ένας σπρώχνει τον άλλον προς τη δήθεν κορυφή με τίμημα ίσως και τον πόλεμο μέσα του με τις ηθικές αρχές του.

να επεκτεινω το ερωτημα? Ενας ανθρωπος, που ειναι λογιστης, ποσο καλος μπορει να ειναι σε ολες αυτες τις απαιτησεις, δημοσιες σχεσεις, ενημερωση-διαβασμα σε ενα δαιδαλωδες συστημα νομων εγκυκλιων αλλαγων.... με ολα τα συναφη..γραφειοκρατια τυπικουρα και δε συμμαζευεται...

Ενας ανθρωπινος χαρακτηρας, δεν μπορει να τα σηκωσει ολα αυτα, ουτε ενα ανθρωπινο μυαλο να τα προλαβει.

Ετσι, οπως ειναι οργανωμενο το επαγγελμα, δε δινει τη δυνατοτητα να αναπτυξει προσωπικες δεξιοτητες το ατομο, καταπιεζεται σε πολλους τομεις με αποτελεσμα μαζι με τα χρονια ερχεται και η κουραση. Πιστευω οτι ειναι καιρος, να δουμε το θεμα της συνεργασιας και ενος τροπου εξειδικευσης.

Καλο θα ηταν καποια "κουρασμενα παληκαρια" ανω των 40 να εβρισκαν ευκολα διεξοδο αλλου, αλλα συναδελφε Χρηστο Π. δεν μπορουμε ολοι να γινουμε εργολαβοι οικοδομων. Θα ηταν καλο και για τους νεοτερους να τους αδειαζαμε λιγο το χωρο μπας και τον φτιαξουν καλυτερο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να επεκτεινω το ερωτημα? Ενας ανθρωπος, που ειναι λογιστης, ποσο καλος μπορει να ειναι σε ολες αυτες τις απαιτησεις, δημοσιες σχεσεις, ενημερωση-διαβασμα σε ενα δαιδαλωδες συστημα νομων εγκυκλιων αλλαγων.... με ολα τα συναφη..γραφειοκρατια τυπικουρα και δε συμμαζευεται...

Ενας ανθρωπινος χαρακτηρας, δεν μπορει να τα σηκωσει ολα αυτα, ουτε ενα ανθρωπινο μυαλο να τα προλαβει.

Ετσι, οπως ειναι οργανωμενο το επαγγελμα, δε δινει τη δυνατοτητα να αναπτυξει προσωπικες δεξιοτητες το ατομο, καταπιεζεται σε πολλους τομεις με αποτελεσμα μαζι με τα χρονια ερχεται και η κουραση. Πιστευω οτι ειναι καιρος, να δουμε το θεμα της συνεργασιας και ενος τροπου εξειδικευσης.

Καλο θα ηταν καποια "κουρασμενα παληκαρια" ανω των 40 να εβρισκαν ευκολα διεξοδο αλλου, αλλα συναδελφε Χρηστο Π. δεν μπορουμε ολοι να γινουμε εργολαβοι οικοδομων. Θα ηταν καλο και για τους νεοτερους να τους αδειαζαμε λιγο το χωρο μπας και τον φτιαξουν καλυτερο....

Αγαπητή Χρύσα. Προσωπικά αισθάνομαι από τους τυχερούς του επαγγέλματος. Παράπονο από τις αμοιβές μου δεν είχα. Αντίθετα από το τίποτα έζησα, αγόρασα το σπιτάκι μου, έκανα πέντε φραγκάκια και τώρα κάνω μιά άλλη δουλειά που πολλαπλάσιαζει σαφώς γρηγορότερα τα χρήματά μου. Το θέμα είναι ότι για να γίνει όλο αυτό ισοπεδόθηκα. Τα έπαιξα. Ακόμα έχω στίγματα της δουλειάς πάνω μου. Για να καταλάβεις, τώρα αποφεύγω εντελώς τις εφορίες. Όταν ακούω εφορία ανεβάζω πίεση, με πιάνει ταχυκαρδία.

Το θέμα σαφώς το βάζεις στη σωστή του διάσταση. Ένας άνθρωπος ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ να είναι καλός και σε επιτελική και σε επιστημονική εργασία, αλλά και σε εργασία ρουτίνας. Το ζήτημα είναι ότι το επάγγελμα αλλά και η σημερινή κατάσταση του επαγγέλματος στην Ελλάδα δεν εξυπηρετούν τους ανθρώπους, απλά μπαλώνουν καταστάσεις. Αντί ας πούμε να υπάρχει ένας λογιστής που καλύπτει τις ανάγκες μιάς επιχείρησης, ανάγκες που είναι σαφώς μεγαλύτερες των δυνατοτήτων ενός ανθώπου, θα μπορούσε να υπήρχε μιά εταιρεία, που απασχολεί εξειδικευμένους ανθρώπους για να καλύψει αυτές τις διαφορετικές ανάγκες. Μιά εταιρεία που θα είχε άλλον για τα εργατικά θέματα, άλλον για τους ελέγχους, άλλον για τα θέματα ρουτίνας, άλλον για τις εξωτερικές εργασίες και τις υπηρεσίες γραφείου.

Προσωπικά στο παρελθόν έκανα άπειρες προσπάθειες για να πετύχω το παραπάνω. Απέτυχα οικτρά. Η φόρμουλα έχει κάποια επιτυχία όταν πρόκειται κυρίως για εταιρείες 2 ατόμων. Παραπάνω, επειδή υπάρχουν τεράστια κενά στην εκτέλεση του εγχειρήματος, κενά που καλύπτονται με καχυποψία και έλλειψη εμπιστοσύνης, απλά δεν μπορεί να δουλέψει πρακτικά. Πιστεύω ότι είναι θέμα ετών ή ακόμα και μηνών να λυθεί αυτό. Μόλις δημιουργηθεί η πρώτη τέτοια εταιρεία, στην οποία ταυτόχρονα διαρηρείται ένα είδος αυτονομίας αλλά και λύνονται όλα αυτά τα προβλήματα, μετά τέτοια σχήματα θα ξεφυτρώσουν αστραπιαία σαν μανιτάρια.

Πάρε παράδειγμα το χώρο τον ακινήτων. Η Remax κατάφερε και έφερε την πατέντα και την έκανε να δουλεύει, και την ακολούθησαν δεκάδες άλλοι, σε ένα χώρο ακόμη χειρότερο από τον χώρο των λογιστών, με προμήθειες, μίζες, μαύρες αμοιβές κλπ.

Έχω την αίσθηση ότι το ζήτημα απαιτεί τόσο κεφάλαια, όσο και αξιόπιστους συνεταίρους με την ελάχιστη αίσθηση καχυποψίας μεταξύ τους και όλα θα ξεπεραστούν. Ο χώρος είναι εκλυστικός. Ίσως όμως να προλάβουν να μπούν μέσα ξένες εταιρείες ή μεγάλες εταιρείες software που ετοιμάζονται να μπούν και στον χώρο αυτών των υπηρεσιών. Ο τελευταίος είναι και ο μεγαλύτερος κίνδυνος για τους ανεξάρτητους λογιστές.

Προσωπική μου συμβουλή, παιδιά βρείτε τρόπο να συνεργαστείτε. Σήμερα, όχι αύριο. Είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Μην πάτε σήμερα στη δουλειά. Χάστε όλες τις προθεσμίες. Πιό πολύ κερδισμένοι θα είστε αν βρείτε τρόπο να κάνετε μιά τέτοια συνεργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου συμβουλή, παιδιά βρείτε τρόπο να συνεργαστείτε. Σήμερα, όχι αύριο. Είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα. Μην πάτε σήμερα στη δουλειά. Χάστε όλες τις προθεσμίες. Πιό πολύ κερδισμένοι θα είστε αν βρείτε τρόπο να κάνετε μιά τέτοια συνεργασία.

Συμφωνώ με την άποψή σου οτι οι ενώσεις λογιστών είναι το μέλλον. Όπως άλλωστε και τα γραφεία δικηγόρων. Ήδη έχουν ξεκινήσει εταιρίες λογιστών σε πολύ μικρό βαθμό βέβαια λόγω καχυποψιών ή ακόμα ίσως φταίει το γεγονός ότι ακόμα κρατά στο μυαλό μας η παραδοσιακή μορφή του λογιστικού γραφείου. Αυτή τη στιγμή μόλις έχουμε συστήσει μια Α.Ε λογιστών με καταμερισμό των εργασιών. Το τι θα βγεί στο τέλος ένας θεός το ξέρει, απλά στη λογιστική η φράση "ένας αλλα λέον" δεν εφαρμόζεται σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

προ ημερων μιλησα με καποιον επιχειρηματια, μου λεει τα παιρνετε ολοι , κανετε συμφωνιες με τους εφοριακους κτλ κτλ, τον κοιταζα, λεω τρελλος ειναι , ουτε καν με ξερει, προσπαθωντας να του εξηγησω οτι αυτα δεν εχουν σχεση με μενα επεμενε , μεχρι που με εκνευρισε.

Σκεφτομενος αργοτερα λεω αυτος εχει φαει χοντρη χλεπα, παντως εμενα αυτα που ελεγε δεν με αγγιζανε , το μονο που με εκνευρισε ειναι οτι ολοι μπαινουνε στο ιδιο τσουβαλι, αμα καποιοι τα παιρνανε δεν θα δουλευανε 15 ωρες την ημερα.

Εγω δεν μπορω να καταλαβω το εξης , ξερω συναδελφους που παρεχουν (οχι τζαμπα, καθολου) υπηρεσιες εξ αποστασεως 1 η δυο φορες το διμηνο σε εταιρεις με γ παρακαλω κατηγοριες βιβλιων,πως μπορει να συμβαινει αυτο και να μην γινεται ενα μπαχαλο και οι καμπανες σε αυτες τις εταιρειες να μην πεφτουνε βροχη, εδω πας 2 φορες την βδομαδα και δεν προλαβαινεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω σε 10 χρονια δεν θα υπαρχουν λογιστικα γραφεια με εναν

ιδιοκτητη.Οσοι δεν το καταλαβουν αυτο εγκαιρα θα γινουν απλα "καλως αμοιβομενοι υπαλληλοι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Συμφωνω απολυτα με τα παραπανω σε 10 χρονια δεν θα υπαρχουν λογιστικα γραφεια με εναν

ιδιοκτητη.Οσοι δεν το καταλαβουν αυτο εγκαιρα θα γινουν απλα "καλως αμοιβομενοι υπαλληλοι".

Εδω ειναι που διαφωνω εγω ομως , το καλα αμειβομενοι τι το ηθελες , εδω ο βοηθος παιρνει 730 ευρω και βοηθος νοειται αυτος που δεν εχει αδεια, ολα γινονται για χαμηλοτερες αμοιβες

δεν μπορεις να του δωσεις να καταλαβει του επιχειρηματια οτι οσο πιο καλες υπηρεσιες του παρεχονται απο το λογιστη τοσο εχει χαμηλοτερο κινδυνο να βρεθει λαθος, και να πληρωσει τα πενταπλασια απο οτι κανονικα θα του κοστιζε

κανονικα η καθε επιχειρηση θα επρεπε να ειχε ενα λογιστη εσωτερικο , τα λεφτα του οποιου δεν θα φαινοντουσαν καν απο το οφελος που θα απομυζουσε, και δεν θα ειχε αναγκη δοσοληψιες κτλ που ουτε ξερω ουτε θελω να γνωριζω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Grand εύχομαι κάθε επιτυχία στη καινούργια εταιρεία, και μακάρι και άλλοι να ακολουθούσαν αυτό το δρόμο, γιατί μόνο "εν τη ενώσει" μπορούμε να πετύχουμε καλύτερες συνθήκες για μας, και που ξέρεις ίσως και το Υπουργείο μας λάβει σοβαρά υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....ιδιοκτητη.Οσοι δεν το καταλαβουν αυτο εγκαιρα θα γινουν απλα "καλως αμοιβομενοι υπαλληλοι

Ο βοθρατζής έχει προσλάβει καινούριο υπάλληλο για βοηθό και πάνε σε ένα σπίτι να κάνουν ξεβούλωμα. Βάζει το αφεντικό τη στολή, παίρνει και το κατσαβίδι και βουτάει μέσα στα . . .

Μετά από λίγο βγαίνει στην επιφάνεια και λέει στο βοηθό:

- Κάβουρα.

Του δίνει τον κάβουρα, παίρνει βαθιά αναπνοή και ξαναβουτάει.

Ξαναβγαίνει στην επιφάνεια:

- Σφυρί.

Ξανά κεφάλι μέσα. Ακούγονται από μέσα σφυριές και ο μάστορας βγαίνει στην επιφάνεια.

- Κάβουρα.

Βουτά μέσα, παλεύει ακόμα λίγο με το θηρίο και στο τέλος ακούγεται το περίφημο χλουχλουχ και ο βόθρος αρχίζει να τραβάει. Βγαίνει έξω και το αφεντικό, βγάζει τη στολή και αρχίζει να σκουπίζεται και λέει στο μαστορόπουλο:

- Κοίταγε να μάθεις τη δουλειά, γιατί αλλιώς μια ζωή εργαλεία θα δίνεις κακομοίρη μου!!!

BCS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Συμφωνώ με την άποψή σου οτι οι ενώσεις λογιστών είναι το μέλλον. Όπως άλλωστε και τα γραφεία δικηγόρων. Ήδη έχουν ξεκινήσει εταιρίες λογιστών σε πολύ μικρό βαθμό βέβαια λόγω καχυποψιών ή ακόμα ίσως φταίει το γεγονός ότι ακόμα κρατά στο μυαλό μας η παραδοσιακή μορφή του λογιστικού γραφείου. Αυτή τη στιγμή μόλις έχουμε συστήσει μια Α.Ε λογιστών με καταμερισμό των εργασιών. Το τι θα βγεί στο τέλος ένας θεός το ξέρει, απλά στη λογιστική η φράση "ένας αλλα λέον" δεν εφαρμόζεται σήμερα.

Καλή επιτυχία. Αν όλοι όσοι εμπλέκονται στο εγχείρημα είναι κατα 50% τουλάχιστον εντάξει στις υποχρεώσεις τους, σε αυτό που έχουν αναλάβει, μόνο καλό έχετε να περιμένετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης-elpi-

Νάσαι καλά, BCS

ούτε που θυμάμαι από πότε έχω να γελάσει τόσο πολύ

και το χρειαζόμουνα τόσο πολύ

γιατί όλοι οι βοηθοί μου έχουν σχολάσει για διήμερο

κι εγώ πρέπει ...............................να ξαναβουτήξω

μέχρι ν' ακουστεί το περίφημο χλουχλουχ.

Σ' ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...