Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εντυπο Ν υποχρεωση υποβολης σε εταιρεια που βρισκεται σε εκκαθαριση


zikiel

Ερώτηση

Προσπαθω να υποβαλω εντυπο Ν (που αντικατεστησε το Ε5 που εστελνα τα προηγουμενα χρονια) και ειτε μπω με το εταιρικο ΑΦΜ, ειτε με τους ατομικους κωδικους χρηστη που εχω εξουσιοδοτησει σαν νομιμο εκπροσωπο, μου βγαζει "Δεν εχετε υποχρεωση υποβολης για το διαστημα που επιλεξατε". Υπαρχει καποιος λογος που γινεται αυτο.

 

Η επιχειρηση ειναι σε εκκαθαριση απο το 2012 αλλα Ε5 εστελνα κανονικα, και στο 15515 που καλεσα δεν μου ειπαν πως αυτο εχει παιξει καποιο ρολο. Δε θα πρεπε να μπορω να στειλω κανονικα? Τι μπορω να κανω πριν εκπνευσει η προθεσμια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Προσπαθω να υποβαλω εντυπο Ν (που αντικατεστησε το Ε5 που εστελνα τα προηγουμενα χρονια) και ειτε μπω με το εταιρικο ΑΦΜ, ειτε με τους ατομικους κωδικους χρηστη που εχω εξουσιοδοτησει σαν νομιμο εκπροσωπο, μου βγαζει "Δεν εχετε υποχρεωση υποβολης για το διαστημα που επιλεξατε". Υπαρχει καποιος λογος που γινεται αυτο.

 

Η επιχειρηση ειναι σε εκκαθαριση απο το 2012 αλλα Ε5 εστελνα κανονικα, και στο 15515 που καλεσα δεν μου ειπαν πως αυτο εχει παιξει καποιο ρολο. Δε θα πρεπε να μπορω να στειλω κανονικα? Τι μπορω να κανω πριν εκπνευσει η προθεσμια?

Καλησπέρα,

 

Στο παρακάτω link, δες την ερώτηση 4.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/21134

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι οπως ειπα εχω ηδη εξουσιοδοτηση τον εαυτο μου σαν φυσικο προσωπο και νομιμο εκπροσωπο της εταιρειας και αντιμετωπιζω αυτο το μυνημα? Μηπως θελει αποκλειστικα εξουσιοδοτηση με ΑΦΜ λογιστη/λογιστικου γραφειου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι οπως ειπα εχω ηδη εξουσιοδοτηση τον εαυτο μου σαν φυσικο προσωπο και νομιμο εκπροσωπο της εταιρειας και αντιμετωπιζω αυτο το μυνημα? Μηπως θελει αποκλειστικα εξουσιοδοτηση με ΑΦΜ λογιστη/λογιστικου γραφειου

Χίλια Συγγνώμη, λάθος διατύπωση. Το 4 στις "Καταληκτικές Ημερομηνίες"!!!

 

4. Επιχείρηση έχει τεθεί σε εκκαθάριση. Πότε πρέπει να υποβάλλω τη δήλωση;
 
Η δήλωση υποβάλλεται μέσα σε 1 μήνα από τη λήξη της εκκαθάρισης. Σε περίπτωση παράτασης της εκκαθάρισης πέραν του έτους (πέραν των 12 μηνών), υποβάλλεται προσωρινή δήλωση για τα εισοδήματα κάθε έτους, μέσα σε 1 μήνα από τη λήξη του, επιφυλασσομένης της υποβολής οριστικής δήλωσης συγχρόνως με τη λήξη της εκκαθάρισης. Παράδειγμα: Προηγούμενο Φορολογικό έτος με λήξη 31/12/2014.
Η επιχείρηση τέθηκε σε εκκαθάριση 14/5/2015. α. Η επιχείρηση έχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης για το φορολογικό έτος που έληξε πριν από την περίοδο της εκκαθάρισης, δηλαδή από 1/1/2015 έως 13/5/2015. β. Η επιχείρηση έχει υποχρέωση να υποβάλλει δήλωση για την περίοδο της εκκαθάρισης μέχρι την λήξη της. -Εάν η εκκαθάριση περατωθεί στις 15/12/2015 πρέπει να υποβληθεί δήλωση για φορολογικό έτος από 14/5/2015 έως 15/12/2015. -Εάν η εκκαθάριση περατωθεί στις 10/10/2017 πρέπει να υποβληθεί: • προσωρινή δήλωση για το φορολογικό έτος 14/5/2015 έως 13/5/2016 • προσωρινή δήλωση για το φορολογικό έτος 14/5/2016 έως 13/5/2017 και • οριστική δήλωση για όλη την περίοδο της εκκαθάρισης από 14/5/2015 έως 10/10/2017.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Χίλια Συγγνώμη, λάθος διατύπωση. Το 4 στις "Καταληκτικές Ημερομηνίες"!!!

 

4. Επιχείρηση έχει τεθεί σε εκκαθάριση. Πότε πρέπει να υποβάλλω τη δήλωση;
 
Η δήλωση υποβάλλεται μέσα σε 1 μήνα από τη λήξη της εκκαθάρισης. Σε περίπτωση παράτασης της εκκαθάρισης πέραν του έτους (πέραν των 12 μηνών), υποβάλλεται προσωρινή δήλωση για τα εισοδήματα κάθε έτους, μέσα σε 1 μήνα από τη λήξη του, επιφυλασσομένης της υποβολής οριστικής δήλωσης συγχρόνως με τη λήξη της εκκαθάρισης. Παράδειγμα: Προηγούμενο Φορολογικό έτος με λήξη 31/12/2014.
Η επιχείρηση τέθηκε σε εκκαθάριση 14/5/2015. α. Η επιχείρηση έχει υποχρέωση υποβολής δήλωσης για το φορολογικό έτος που έληξε πριν από την περίοδο της εκκαθάρισης, δηλαδή από 1/1/2015 έως 13/5/2015. β. Η επιχείρηση έχει υποχρέωση να υποβάλλει δήλωση για την περίοδο της εκκαθάρισης μέχρι την λήξη της. -Εάν η εκκαθάριση περατωθεί στις 15/12/2015 πρέπει να υποβληθεί δήλωση για φορολογικό έτος από 14/5/2015 έως 15/12/2015. -Εάν η εκκαθάριση περατωθεί στις 10/10/2017 πρέπει να υποβληθεί: • προσωρινή δήλωση για το φορολογικό έτος 14/5/2015 έως 13/5/2016 • προσωρινή δήλωση για το φορολογικό έτος 14/5/2016 έως 13/5/2017 και • οριστική δήλωση για όλη την περίοδο της εκκαθάρισης από 14/5/2015 έως 10/10/2017.

 

 

 

Ωραια καποια ακρη παει να βγει τωρα. Οποτε συμφωνα με αυτο εχω υποχρεωση προσωρινης υποβολης μεχρι την εκκαθαριση. Τα προηγουμενα χρονια υπεβαλλα την Ε5, φετος που βγηκε το Ν, οφειλω να υποβαλλω προσωρινη δηλωση απο την επομενη της εκαθαρισης μεχρι και ενα χρονο. Αν θυμαμαι καλα εκκαθαριση ειχα κανει Νοεμβριο. Για αυτο δε με αφηνει? Στο παραδειγμα λεει 14/5 που σημαινει πως τωρα που χουμε Ιουλιο (απο τωρα και για οσες προηγουμενες μερες) εχει υποχρεωση καποιος να υποβαλει απο οπως πχ λεει το διαστημα 14/5/2015 εως 14/5/2015. Για οσους εχουν την εκαθαριση μετα τη σημερινη ημερομηνια θα πρεπει να περιμενουν την επομενη της εκαθαρισης τους του παροντος ετους για να υποβαλλουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καταρχήν δε μου χει τύχει και δεν θέλω να σε αγχώσω λέγοντας κάτι λάθος.

 

Αλλά δε νομίζω ότι είναι έτσι όπως το γράφεις/ εκλαμβάνεις. Αν έληξε η εκκαθάριση τον Νοέμβριο του 2014, τότε μέσα σε ένα μήνα (από τη λήξη) πρέπει να έχεις καταθέσει δήλωση για το χρονικό διάστημα που υπολειπόταν μέχρι την εκκαθάριση. Μήπως δεν σε αφήνει λόγω εκπροθέσμου;!

 

Ας μας συμβουλέψει και κάποιος πιο έμπειρος επί του θέματος.

 

Καλό ΣΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...