Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΑΕΕ/IKA - ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ


lambrosN

Ερώτηση

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΟ THREAD ΝΑ ΚΡΑΤΗΘΕΙ ΚΑΘΑΡΟ ΑΠΟ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΜΗ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΜΕ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ

Καλησπέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας για το ακολουθο συνταξιοδοτικό θέμα:

- Ημ. Γέννησης 11/1946 (64 ετών)

-IKA από 11/1967 - 6/1986 με 1572 ημέρες ασφάλισης (5,3 χρόνια)

-ΤΕΒΕ-ΟΑΕΕ από 9/1986 μέχρι σήμερα με 7230 ημερες ασφάλισης (24 χρόνια)

1. Η ενδιαφερόμενη μπορεί να συνταξιοδοτηθεί πλήρως στα 72 έτη της με 37 έτη ασφάλισης (σήμερα 64 με 29,3 χρόνια) - Σωστο/Λάθος

2. Μπορεί να συνταξιοδοτηθεί σήμερα? Σωστό/Λάθος

3. Η ενδιαφερόμενη μπορεί να συνταξιοδοτηθεί με μειωμένη σύνταξη στα 65 έτη (να εργαστεί για ένα έτος ακόμα μέχρι 11/2011) - Σωστό/Λάθος

4. Σε περίπτωση που θέλει να διακόψει την λειτουργία της επιχείρησής της, μπορεί για αυτό το τελευταιο έτος (2011) να κάνει αυτασφάλιση? Σωστό/Λάθος

5. Την συμφέρει αυτό? (δηλαδή δεν επιβαρυνθεί με την πληρωμή των ενσήμων της για ένα ακόμη χρόνο)? Σωστό/Λάθος

6. Τι διαφορά θα έχει η σύνταξή που θα πάρει το 2011 με ένα χρόνο αυτασφάλιση έναντι αυτής εάν σταματήσει το τρέχον έτος?

7. Τι ενέργειες πρέπει να κάνει αναφορικά με τον προηγούμενο ασφαλιστικό φορέα της ΙΚΑ (αυτο εμπίπτει στα περί διαδοχικής ασφάλισης?)

Ασφαλιστική κλάση τα τελευταία 4 χρόνια:

2010: Π56 (ευρώ 884/2μηνο),

2009:: Π55 (ευρώ 818/2μηνο),

2008: Π55 (ευρώ 772/2μηνο),

2007:Π55 (ευρώ 715/2μηνο)

Εν κατακλείδι παρακαλώ για τις απόψεις σας, αναφορικά με το τι την συμφέρει να κάνει.

Φιλικά

LambrosN

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΤΕΛΙΚΑ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΤΟ ΜΑΚΡΥ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΝΤΟ ΤΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ

ΜΑΘΑΝΕ ΠΩΣ Γ...... ΠΛΑΚΩΣΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΦΥΦΤΟΙ

Ευγενικότατος...

ΝΑ υποθέσω οτι δεν είσαι φυφτος? η δεν τους αγαπάς και πολύ......:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΦΑΣΟΥΛΑ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΕΙΜΑΙ 66 ΕΤΩΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΤΟΥ 2012 ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΩ 15 ΧΡΟΝΙΑ.

ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΩΡΑ 930 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΔΥΜΗΝΙΑ.

ΤΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΘΑ ΠΑΡΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Είμαι γεννημένη 1/4/57

Έχω ανήλικο παιδί 25/8/95

Ήμουν ασφαλσμένη στο ΙΚΑ από 1/6/79-31/12/90

Από αυτά τα ένσημα έχω 1575 βαρέα και 1888 μικτά

Ένα χρόνο ανεργία ολο το 1991

Από το Μα'ι'ο του 2000 εως και σήμερα είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ

Μπορώ να πάρω στα 55 πλήρη σύνταξη; και πόσο; Διαφορετικά τι συμφέρει να κάνω;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι γεννημένη 1/4/57

Έχω ανήλικο παιδί 25/8/95

Ήμουν ασφαλσμένη στο ΙΚΑ από 1/6/79-31/12/90

Από αυτά τα ένσημα έχω 1575 βαρέα και 1888 μικτά

Ένα χρόνο ανεργία ολο το 1991

Από το Μα'ι'ο του 2000 εως και σήμερα είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ

Μπορώ να πάρω στα 55 πλήρη σύνταξη; και πόσο; Διαφορετικά τι συμφέρει να κάνω;

Ευχαριστώ

απο το site του ΟΑΕΕ

....Σε κάθε περίπτωση για όλους τους ασφαλισμένους του ΟΑΕΕ ισχύουν κοινές προϋποθέσεις σύνταξης ( - 60 ετών και 35 έτη ασφάλισης μέχρι 31-12-2010 ενώ με το Ν.3863/10 ο χρόνος των 35 ετών ανακαθορίζεται για το έτος 2011 σε τριάντα έξι (36) έτη ασφάλισης και αυξάνεται σταδιακά κατά ένα έτος μέχρι τη συμπλήρωση 40 ετών ασφάλισης – 65 ετών και 15 έτη ασφάλισης). Επισημαίνουμε ότι η διάταξη του άρθρου 10 του Ν.3863/2010 στην οποία γίνεται αναφορά για συνταξιοδότηση μητέρων με ανήλικο τέκνο και 5500 ημέρες εργασίας δεν έχει εφαρμογή στον ΟΑΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κωστας

Καλημέρα σας,

Την βοηθεια σας γιατί τα προβλήματα πολλά. Είμαι 66ετών και απο τα 55 παίρνω αναπηρική σύνταξη λόγω καρκίνου απο το ΤΕΒΕ. Εχω 15 έτη ενσήμων απο το ΤΕΒΕ και θα ήθελα να μάθω εαν κόψω την αναπηρική και μπώ σε κανονική σύνταξη πόση θα είναι η συνταξη μου? Και εαν ισχύει οτι τα 11έτη αναπηρικής που παίρνω μετρουνται σαν συντάξιμα ετη δηλ αν τελικά εχω 15ετη ενσημων + 11έτη ενσημα της αναπηρικής και αν ναι ποιο θα είναι και σε αυτήν την περιπτωση το ποσό της σύνταξης? Η Όποια βοηθειά σας πολυτιμη, Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας,

Την βοηθεια σας γιατί τα προβλήματα πολλά. Είμαι 66ετών και απο τα 55 παίρνω αναπηρική σύνταξη λόγω καρκίνου απο το ΤΕΒΕ. Εχω 15 έτη ενσήμων απο το ΤΕΒΕ και θα ήθελα να μάθω εαν κόψω την αναπηρική και μπώ σε κανονική σύνταξη πόση θα είναι η συνταξη μου? Και εαν ισχύει οτι τα 11έτη αναπηρικής που παίρνω μετρουνται σαν συντάξιμα ετη δηλ αν τελικά εχω 15ετη ενσημων + 11έτη ενσημα της αναπηρικής και αν ναι ποιο θα είναι και σε αυτήν την περιπτωση το ποσό της σύνταξης? Η Όποια βοηθειά σας πολυτιμη, Ευχαριστώ!

Ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, που υπήχθησαν στην ασφάλισή του για πρώτη φορά πριν από την 1-1-1993

ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ

(Εγκ. 76/2000)

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 4476/65, δεν είναι μεν δυνατή η καταβολή δύο συντάξεων στους ασφαλισμένους του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ από δική τους εργασία, όμως, στην περίπτωση που υπάρχει συρροή δικαιωμάτων, είναι δυνατή η χορήγηση της πιο συμφέρουσας παροχής, κατόπιν επιλογής του ασφαλισμένου.

Η μετατροπή της σύνταξης γήρατος σε αναπηρίας επιτρέπεται στον συνταξιούχο, εφόσον η αναπηρία του προϋπήρχε του χρόνου συνταξιοδότησης λόγω γήρατος, διήρκεσε κατά το χρονικό διάστημα συνταξιοδότησης λόγω γήρατος και έδινε δικαίωμα σε παροχές σύνταξης και κατά το χρόνο υποβολής της αίτησης για τη μετατροπή.

Επίσης, είναι δυνατή η μετατροπή της σύνταξης λόγω αναπηρίας σε σύνταξη λόγω γήρατος, εφόσον ο συνταξιούχος έχει συμπληρώσει την ηλικία και τις ημέρες ασφάλισης που απαιτούνται από τις γενικές διατάξεις της νομοθεσίας του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για πλήρη συνταξιοδότηση λόγω γήρατος, συνυπολογιζομένου και του χρόνου συνταξιοδότησης λόγω αναπηρίας.

Κατ' εξαίρεση, δεν συνυπολογίζεται ο χρόνος συνταξιοδότησης λόγω αναπηρίας για τη συμπλήρωση των προϋποθέσεων συνταξιοδότησης λόγω γήρατος:

  • των τυφλών,
  • παρα-τετραπληγικών,
  • πασχόντων από μεσογειακή αναιμία,
  • σκλήρυνση κατά πλάκας,
  • των νεφροπαθών,
  • αιμορροφιλικών,
  • υποβληθέντων σε μεταμόσχευση μυελού των οστών,
  • ακρωτηριασμένων κατά τα δύο άνω ή κάτω άκρα ή κατά το ένα άνω και ένα κάτω άκρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κωστας

FAZEXA σε ευχαριστω για την απάντηση σου, αυτο που ισχύει για το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ ισχύει και για το ΤΕΒΕ (ΟΑΕΕ)? Και αν ναι το ποσό της τελικής σύνταξης πόσο θα μπορούσε να είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...