Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΕΝΦΙΑ ΣΕ ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ ΑΚΙΝΗΤΟ


TAXLAV

Ερώτηση

ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΣΤΟ Ε9 ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΘΕΙ  ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ, ΣΤΟ Ε2 ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 999999999 ΚΕΝΟ

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ  ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΔΙΟΡΘΩΣΗ ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ 20% ,ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΕΤΟΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

άμα δεις την σχετική απόφαση κενό μη ηλεκτροδοτούμενο που δικαιούται την έκπτωση θεωρείται το ακίνητο που έχει Ρολόι της Δεή και παρέμεινε ΚΕΝΟ βάση Ε2 όλο το 2013.. Άρα σημαίνει ΝΑΙ στο ηλεκτροδοτούμενο του Ε9 και Ε2 βάζεις την παροχή ρεύματος και ΚΕΝΟ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

 

για τα κενα που εχει διακοπει η ηλεκτροδοτηση δεν ειχαν πει να μην κανουμε διορθωση ε9 (ως κενα)

και θα γινουν αυτοματα οι εκπτωσεις με διασταυρωση απο δεη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα

 

για τα κενα που εχει διακοπει η ηλεκτροδοτηση δεν ειχαν πει να μην κανουμε διορθωση ε9 (ως κενα)

και θα γινουν αυτοματα οι εκπτωσεις με διασταυρωση απο δεη?

 

σωστα  αυτο θα γινει            -  διασταυρωνουν      ε2 -βλεπουν κενο-            ε9          ΔΕΔΔΗΕ     και βρισκουν

 

το  ιδιο ρολοι  και στα  3  

 

εμεις         το κενο μονο στα    ημιτελη       μη   ηλ/να            στ.  32  8         για το    -60%  εκπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ: Έκανα την διόρθωση, μου έβγαλε την νέα εκκαθάριση, όμως αφ΄ενός  στα στοιχεία δόσεων μου έβγαλε πιθανή εξόφληση του ποσού αφ΄ετέρου στην προσωποποιημένη πληροφόρηση μου βγάζει το προηγούμενο ποσό πριν την διόρθωση... Θέλει κάποιες μέρες να διορθωθεί ή θα μπλέξουμε σε νέες περιπέτειες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σωστα  αυτο θα γινει            -  διασταυρωνουν      ε2 -βλεπουν κενο-            ε9          ΔΕΔΔΗΕ     και βρισκουν

 

το  ιδιο ρολοι  και στα  3  

 

εμεις         το κενο μονο στα    ημιτελη       μη   ηλ/να            στ.  32  8         για το    -60%  εκπτωση

σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΣΤΟ Ε9 ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΘΕΙ  ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ, ΣΤΟ Ε2 ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 999999999 ΚΕΝΟ

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ  ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΔΙΟΡΘΩΣΗ ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ 20% ,ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΕΤΟΣ ?

 

1. Θα υποβάλεις ηλεκτρονικά τροποποιητική δήλωση οικονομικού έτους 2014 στην οποία θα διορθώσεις το Ε2 στο οποίο θα αναγράψεις τον αριθμό παροχής που είχε το ακίνητο.

2. Θα υποβάλεις Ε9 για το 2014, στο οποίο θα αναφέρεις το ακίνητο ως ηλεκτροδοτούμενο και θα αναγράψεις τον αριθμό παροχής.

 

Απαραίτητη προϋπόθεση είναι να έχει προηγηθεί η νέα εκκαθάριση της δήλωσης εισοδήματος για να εντοπιστεί ότι το ακίνητο είναι κενό με τον συγκεκριμένο αριθμό παροχής. Εκείνο που δεν ξέρω είναι εάν το βλέπει άμεσα το σύστημα εκκαθάρισης του Ε9 ή πρέπει να περιμένεις μερικές μέρες.

 

Όλα αυτά ισχύουν εάν έχει γίνει διακοπή και υπάρχει το ρολόι της ΔΕΗ στο ακίνητο. Εαν έχει αφαιρεθεί, τότε χάνεται η έκπτωση 20% και δεν χρειάζεται να κάνεις καμία διόρθωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ: Έκανα την διόρθωση, μου έβγαλε την νέα εκκαθάριση, όμως αφ΄ενός  στα στοιχεία δόσεων μου έβγαλε πιθανή εξόφληση του ποσού αφ΄ετέρου στην προσωποποιημένη πληροφόρηση μου βγάζει το προηγούμενο ποσό πριν την διόρθωση... Θέλει κάποιες μέρες να διορθωθεί ή θα μπλέξουμε σε νέες περιπέτειες?

Πρέπει να περιμένεις: α) Να εκδοθεί ΑΦΕΚ για να διαγραφεί το συνολικό ποσό της προηγούμενης εκκαθάρισης, β) Να βεβαιωθεί η νέα εκκαθάριση και γ) Να συμψηφισθούν οι πληρωμές με την νέα εκκαθάριση.

Αν κρίνουμε από τις προηγούμενες κεντρικές επανεκκαθαρίσεις, θα γίνουν όλα αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

άμα δεις την σχετική απόφαση κενό μη ηλεκτροδοτούμενο που δικαιούται την έκπτωση θεωρείται το ακίνητο που έχει Ρολόι της Δεή και παρέμεινε ΚΕΝΟ βάση Ε2 όλο το 2013.. Άρα σημαίνει ΝΑΙ στο ηλεκτροδοτούμενο του Ε9 και Ε2 βάζεις την παροχή ρεύματος και ΚΕΝΟ 

Γιατί ΝΑΙ στο ηλεκτροδοτούμενο ; Αφού είναι μη ηλεκτροδοτούμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Φορολογούμενος δεν παρουσιάζει καθόλου ηλεκτρονική εικόνα για τα έτη 2010-2014! Μη με ρωτάτε γιατί δεν γνωρίζω! Καταλαβαίνω ότι θα την φτιάξω τώρα. Θα πληρώσει πρόστιμο για κάποια χρονιά? Γνωρίζετε? 

 

Σας ευχαριστώ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

hallac μήπως γνωρίζεις και η παρακάτω περίπτωση πως μπορεί να αντιμετωπιστεί....?

 

Σε συμβόλαιο πώλησης διαμερίσματος δίνεται και το δικαίωμα "υψούν" σε ποσοστό επί του οικοπέδου, με τον όρο της αυτοσύμβασης. Ο αγοραστής δεν έχει κάνει αυτοσύμβαση ακόμη.

 

Το οικόπεδο είναι 1000τμ αλλά η οικοδομή χτίστηκε στα 700τμ, με πλήρη κάλυψη του συντελεστή(και στο ύψος), γιατί με βάση το τότε ρυμοτομικό τα υπόλοιπα 300τμ ήταν απαλλοτριωμένα.

 

Επειδή όμως την περίοδο που έγινε το συμβόλαιο για το διαμέρισμα, οι οικοπεδούχοι είχαν ξεκινήσει διαδικασία αποζημίωσης, όλα τα συμβόλαια μετά την διανομή έγιναν στα 1000τμ (σε περίπτωση που δεν απαλλοτριωθούν τελικά οι οικοπεδούχοι με το δικαίωμα "υψούν" να έχουν περισσότερη αναλογία στα υπόλοιπα 300τμ).

 

1) Το δικαίωμα υψούν το αναγράφει ο αγοραστής στο Ε9, άσχετα αν δεν έχει κάνει ακόμα την αυτοσύμβαση??

 

2) Πως αναγράφεται....α) στήλη 10 κωδ. 5, β) στήλη 10 κωδ.2, γ) στήλη 32 κωδ. 5??? (έχει κυρωθεί πράξη τακτοποίησης, αναλογισμού και αποζημίωσης αλλά δεν έχουν αποζημιωθεί ακόμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί ΝΑΙ στο ηλεκτροδοτούμενο ; Αφού είναι μη ηλεκτροδοτούμενο.

ηλ/νο   ειναι ,     διοτι ηλ/  κε   ,  δηλ  εχει συνδεση  ,  εχει  ρολοι  δεη  

 

απλα  εχει κοψει το ρευμα

 

 αν η δεη  εχει παρει το  κουτι  δηλ   εχει  " αποψιλωσει "    το κουτι,     τοτε   , ναι   ,μη  ηλ/νο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί ΝΑΙ στο ηλεκτροδοτούμενο ; Αφού είναι μη ηλεκτροδοτούμενο.

Από τις οδηγίες του υπουργείου:

ΤΟ ΑΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ (ΝΑΙ/ΟΧΙ)

(ΣΤΗΛΗ 30)

Αναγράφεται ΝΑΙ, αν το ακίνητο είναι ηλεκτροδοτούμενο, και ΟΧΙ, αν δεν είναι.

Ηλεκτροδοτούμενο θεωρείται κάθε ακίνητο, στο οποίο υπάρχει παροχή ηλεκτρικού ρεύματος (μετρητής ρεύματος), ανεξάρτητα αν η ηλεκτροδότηση έχει διακοπεί ή αν πρόκειται για εργοταξιακή παροχή.

Για ακίνητο το οποίο δεν είναι αποπερατωμένο, δεν έχει ποτέ ηλεκτροδοτηθεί ή ηλεκτροδοτείται με εργοταξιακό ρεύμα και είναι κενό, αναγράφεται η ένδειξη ΟΧΙ «μη ηλεκτροδοτούμενο» ή, αν αναγραφεί η ένδειξη ΝΑΙ, συμπληρώνεται και ο αριθμός της εργοταξιακής παροχής ηλεκτρικού ρεύματος στην πιο κάτω στήλη 31.

 

 

ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΣΤΟ Ε9 ΕΧΕΙ ΔΗΛΩΘΕΙ  ΜΗ ΗΛΕΚΤΡΟΔΟΤΟΥΜΕΝΟ, ΣΤΟ Ε2 ΔΗΛΩΘΗΚΕ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ 999999999 ΚΕΝΟ

ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ  ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΔΙΟΡΘΩΣΗ ,ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΤΩΣΗ 20% ,ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΙΟ ΕΤΟΣ ?

Δεν μπορείς να κάνεις διόρθωση. Την μείωση 20% την κάνουν από τις καταστάσεις που έστειλε η ΔΕΗ στο taxis. Αν δεν έκαναν από μόνοι τους την διόρθωση δεν μπορείς να επέμβεις εσύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και από εμένα.

 

Φορολογούμενος δεν παρουσιάζει καθόλου ηλεκτρονική εικόνα για τα έτη 2010-2014! Μη με ρωτάτε γιατί δεν γνωρίζω! Καταλαβαίνω ότι θα την φτιάξω τώρα. Θα πληρώσει πρόστιμο για κάποια χρονιά? Γνωρίζετε? 

 

Σας ευχαριστώ,

Πρόστιμο 100,00 ευρώ για το 2010, χωρίς πρόστιμο για τα έτη 2011- 2012- 2013- 2014 έως τις 30/11/2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μηπως γνωριζει κανεις αν κανω τροποποιητικη στο Ε2 ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΩ ΤΟΝ ΑΡ. ΔΕΗ για να παρω την εκπτωση εχει προστμο η τροποποιητικη Ε2;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μηπως γνωριζει κανεις αν κανω τροποποιητικη στο Ε2 ΚΑΙ ΠΕΡΑΣΩ ΤΟΝ ΑΡ. ΔΕΗ για να παρω την εκπτωση εχει προστμο η τροποποιητικη Ε2;

 

Έχω παρόμοια περίπτωση αν γνωρίζει κάποιος ....

Οριστικοποίηση Ε1-Ε2 28/04 με χ τετραγωνικά στο κενό , αλλά Ε9 λόγω ημιυπαιθρίων στις 20/05 ψ τετραγωνικά για το ίδιο ακίνητο, με τον ίδιο αριθμό παροχής - δεν αναγνωρίστηκε το 20% λόγω διαφοράς τετραγωνικών στα Ε2 - Ε9.

Τι πρόστιμο έχει η τροποποιητική Ε2 ? Ισχύει το 100άρικο ?.... Και αν κάνω την τροποποίηση στο Ε2,  με ποιό τρόπο ζητάω επανεκκαθάριση του ΕΝΦΙΑ για να υπολογιστεί η έκπτωση 20% αφού αυτές οι εκπτώσεις έχουν ήδη υπολογιστεί αυτόματα από το σύστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου. Η έκπτωση του 20% εφόσον όλα είναι συμπληρωμένα σωστά πως απεικονίζεται στο εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω και εγώ με τη σειρά μου. Η έκπτωση του 20% εφόσον όλα είναι συμπληρωμένα σωστά πως απεικονίζεται στο εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ?

 

Βλέπετε τη διαφορά προηγούμενης εκκαθάρισης και νέας , και στο εν λόγω ακίνητο έχει μία κόκκινη κουκίδα στο φόρο - και από κάτω την αιτιολογία της έκπτωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ηλ/νο   ειναι ,     διοτι ηλ/  κε   ,  δηλ  εχει συνδεση  ,  εχει  ρολοι  δεη  

 

απλα  εχει κοψει το ρευμα

 

 αν η δεη  εχει παρει το  κουτι  δηλ   εχει  " αποψιλωσει "    το κουτι,     τοτε   , ναι   ,μη  ηλ/νο

G.E.S. , Αν η ΔΕΗ έχει "αποψιλώσει" (ωραίο...) το κουτί σε κενό διαμέρισμα μετά από 5 χρόνια διακοπής , το διαμέρισμα δεν μπορεί να πάρει την έκπτωση 20% σωστά ? παρόλο που είναι άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι μετα απο ολες τις αποψεις και παρακολουθωντας την ημεριδα

με την Κα κολλια νομιζω οτι πρεπει να γινει το εξης:

τροποποιητικο Ε2 δηλωνοντας την παροχη της ΔΕΗ με την ενδειξη κενο.

τροποιητικο Ε9 γραφοντας την παροχη της δεη και οτι ειναι ηλεκτροδοτουμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι μετα απο ολες τις αποψεις και παρακολουθωντας την ημεριδα

με την Κα κολλια νομιζω οτι πρεπει να γινει το εξης:

τροποποιητικο Ε2 δηλωνοντας την παροχη της ΔΕΗ με την ενδειξη κενο.

τροποιητικο Ε9 γραφοντας την παροχη της δεη και οτι ειναι ηλεκτροδοτουμενο.

H ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ  Ε2 ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ 100 ΕΥΡΩ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...