Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ- ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ - ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ


PIRATIS

Ερώτηση

ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ 7 ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ, ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΛΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΙΣΦΟΡΑΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ

ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΨΗΦΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ

ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΗΣΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ.

ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΑΝΩ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

1) ΘΑ ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ;

2) Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΜΙΣΘΟ. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΥΧΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ,

ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟΣ;

3) ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ; ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΘΑ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ( ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΜΥ) ; ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΟΤΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ ΝΑ ΣΥΜΨΗΦΙΖΕΙ ΕΝΑ ΦΟΡΟ;

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΣΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΟΤΑΝ

Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΣ ΤΟ ΦΟΡΟ.

ΤΩΡΑ Η ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΣΟΔΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ ΕΝΑΣ ΦΟΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΜΨΗΦΙΖΕΙΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΟΥ;

ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΘΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΖΕ ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΟΛΟ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Το εκκαθαριστικό που θα λάβουμε το 2012 για τα εισοδήματα του 2011 θα περιλαμβάνει δύο εκκαθαρίσεις, μία για τον φόρο εισοδήματος και μία για την εισφορά αλληλεγγύης. Το ίδιο θα ισχύσει και για το 2013. Με τη διαφορά ότι η βεβαίωση παρακράτησης που θα δοθεί στους μισθωτούς και τους συνταξιούχους το 2013 για τα εισοδήματα του 2012 θα περιλαμβάνει επίσης δύο παρακρατήσεις (φόρου εισοδήματος και εισφοράς αλληλεγγύης). 'Αρα η μία παρακράτηση θα συμψηφίζεται με τον φόρο εισοδήματος που θα προκύπτει από την δήλωση εισοδήματος και η άλλη παρακράτηση θα συμψηφίζεται με την εισφορά αλληλεγγύης που θα προκύπτει από την ίδια δήλωση εισοδήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απλο. Παιρνεις μισθο το χρονο 12300 ευρω. Αρα θα γινει παρακρατηση ολο το χρονο 123 ευρω για το φορο αυτο. Εισπρατεις ομως και ενα ενοικιο 5000 ευρω το χρονο συνολο 17300 αρα 173-123 που εχει παρακρατηθει = 50 ευρω. Αυτο θα πληρωσει στο εκκαθαριστικο του οικ 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟ 7 ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ, ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΣΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΗΛΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΤΗΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΙΣΦΟΡΑΣ, Η ΟΠΟΙΑ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ

ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΜΨΗΦΙΣΤΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΑ ΠΟΣΑ ΤΗΣ ΕΙΔΙΚΗΣ

ΕΙΣΦΟΡΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΕΗΣΙΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ.

ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ. ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΠΑΝΩ Σ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

1) ΘΑ ΑΠΟΔΙΔΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΟΣΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ; Πιθανότατα ναί, δεν υπάρχει άλλος τρόπος απόδοσης.. 'Εφόσον το παρακρατεί ο εργοδότης , φαντάζομαι θα αποδίδεται με την δήλωση των παρακρατούμενων φόρων (ΦΜΥ) ή κάποια παρόμοια που θα εκδώσουν..

2) Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΘΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΜΙΣΘΟ. ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΑΠΑΛΛΑΣΣΟΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΤΥΧΟΝ ΘΑ ΕΧΕΙ Ο ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΣΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ,

ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΦΟΡΟΣ;

3) ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΣΥΜΨΗΦΙΣΜΟΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ; ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΘΑ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΕΙ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ( ΟΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΦΜΥ) ; ΤΙ ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΤΑΚΤΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ ΟΤΑΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟ ΝΑ ΣΥΜΨΗΦΙΖΕΙ ΕΝΑ ΦΟΡΟ; Το κράτος κερδίζει την προείσπραξη των φόρων αυτών από την αρχή του έτους και όχι κατά τα μέσα του επόμενου έτους (όπως φέτος ) αφού πρώτα απαιτείται πρώτα η υποβολή και εκκαθάριση των δηλώσεων. Είναι καθάρα για άμεσα εισπρακτικούς λόγους.. Η έκτακτη εισφορά δεν συμψηφίζεται με άλλους φόρους, με το νέο νόμο μόνο θα αυξάνεται έαν ο φορολογούμενος έχει και άλλα εισοδήματα πέραν της μισθωτής απασχόλησης που γνωρίζει ο εργοδότης. Οπότε σε αυτή την περίπτωση θα πληρώνει την διαφορά με την εκκαθάριση της δήλωσης. Εαν ανήκει στις εξαιρέσεις (ανεργία, αναπηρία κλπ) θα του επιστρέφεται το ποσό που έχει ήδη πληρωθεί από τον εργοδότη πάλι αφού προηγηθεί η εκκαθάριση και ο έλεγχος των δικαιολογητικών εξαίρεσης..

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΡΧΟΤΑΝ ΤΟ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΤΗΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΚΑΙ ΒΑΣΕΙ ΤΩΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΩΝ ΣΟΥ ΕΦΑΡΜΟΖΟΤΑΝ

Ο ΚΑΤΑΛΛΗΛΟΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΝΕΣ ΤΟ ΦΟΡΟ.

ΤΩΡΑ Η ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΑ, ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΣΟΔΟ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΠΑΡΑΚΡΑΤΕΙΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΣΟΥ ΕΝΑΣ ΦΟΡΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΜΨΗΦΙΖΕΙΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΣΟΥ;

ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΘΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΖΕ ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΤΟ ΟΛΟ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σας,

θα ήθελα να ρωτήσω κάτι καθώς ειμαι αρκετά μπερδεμένος σχετικα με την φορολογική μου δηλωση,

ειμαι υπάλληλος του ΥΕΘΑ και βρίσκομαι τοποθετημένος στο εξωτερικό (για 3 ετη) πέρσι κατέβαλα εισφορά αλληλεγγύης 2000€ το ποσο αυτο ομος στο εκκαθαριστικό σημείωμα απο την υπηρεσία μου δεν εχει αφαιρεθεί και έχει υπολογισθεί στο συνολικό μου εισοδημα με αποτελεσμα να φορολογούμαι για κάτι το οποίο δεν εχω λάβει, τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση,

ευχαριστω εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...