Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ - ΠΕΡΙΟΔΙΚΑ -ΦΤΜ & ...ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ


sarimarina

Ερώτηση

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

Επειδη το νιωθω....σαλευω....βοηθεια!

Ειναι γνωστο οτι πωλησεις απο εφημεριδες-περιοδικα (ψιλικατζιδικο) δεν "χτυπιουνται" στην ταμειακη. Ως έσοδο περναμε την προμηθεια.

Πελάτης μου , παρα τις οδηγιες μου, επιμενει να τα "χτυπαει" και απο μια αποψη εχει δίκιο, γιατι θέλει να ελέγχει τον υπάλληλο του.

Δεν γινετε να αγνοησω το Ζ! Αναγκαστικα καταχωρώ την αξία των αγορων (προ της αφαιρεσης της προμήθειας) , τις πωλησεις και την προμήθεια.

Τελικά δηλαδη, ως προς το εισόδημα προκύπτει κερδος μόνο απο την προμηθεια.

Ομως ως προς τον ΦΠΑ προκύπτουν πωλήσεις απο εφημερίδες (πωλήσεις 0%), δεν θα πρέπει να κάνω PRORATA?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Πιστεύω πως εφόσον γίνεται τήρηση Β΄ κατηγορίας βιβλίων θα πρέπει να γίνεται PRORATA για τα έσοδα από τις προμήθειες από την συγκεκριμένη πώληση εφημερίδων και περιοδικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το καταλαβαινω για την προμηθεια!

αλλα το θεμα ειναι οτι στην εκκαθαριστικη θα εμφανιζονται οι πωλησεις απο τις εφημεριδες και τι θα κανω.....θα τις αγνοησω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ τις ανάγκες του ΦΠΑ να περνάς ΚΑΙ την πρόμήθεια στα βιβλία για να κάνεις έτσι ΠΡΟΡΑΤΑ.

Για το εισόδημα θα λαμβάνεις υπ όψην την ΦΤΜ

Ερώτηση;

Αν ο υπάλληλος ή ο εργοδότης δεν χτυπάνε όλες τις εφημερίδες, τί θα κάνεις; Θα φαίνεται η διαφορά (έσοδα εφημερίδων από φτμ - αγορές από αποστολές = προμήθεια διάφορη του κέρδους από τα βιβλία) Αρα, από μόνοι τους θα βγάλουν τα μάτια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το ξερω καλε μου....κι εγω μαζι σου!

αλλα ....οσο θελεις βροντα στου κουφου την πορτα!

νομιζω οτι και παλι ομως δεν εχω απαντηση σε αυτο που ρωταω!

αν βαλω μονο τις προμηθειες η prorata γινετε για μικρο ποσο.

αν βαλω και τις πωλησεις, τι γινετε η prorata?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομιζω οτι την βρηκα την λυση!

θα φτιαξω ξεχωριστη στηλη στο βιβλιο εσοδων -εξοδων, για τις αγορες και πωλησεις εφημεριδων, ωστε να καταχωρω τα Ζ και τις αγορες, αλλα οι στηλες αυτες δεν θα συμμετεχουν στην εκκαθ.φπα ουτε στο ε3, εκτος φυσικά απο τις προμήθειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
το ξερω καλε μου....κι εγω μαζι σου!

αλλα ....οσο θελεις βροντα στου κουφου την πορτα!

νομιζω οτι και παλι ομως δεν εχω απαντηση σε αυτο που ρωταω!

αν βαλω μονο τις προμηθειες η prorata γινετε για μικρο ποσο.

αν βαλω και τις πωλησεις, τι γινετε η prorata?

Η πωληση εφημεριδων αποτελει "πωληση για λογαριασμο τριτου" , και οχι ακαθαριστο εσοδο της επιχειρηση σου. Ακαθαριστο εσοδο αποτελει η προμηθεια που αναγραφεται στην εκκαθαριση.

Η prorata περιλαμβανει στοιχεια απο τα εσοδα της εταιρειας και οχι τις πωλησεις για λογαριασμο τριτου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για το χειρισμό, συμφωνώ.

για το Ε3 και την χρήση των ακαθαρίστων της φτμ από τις εφημερίδες διαφωνώ.

αφού τις χτύπησες, θα φορολογηθείς=εσ-εξ και όχι με προμήθεια (λέω)

όμως, ξαναλέω: και αν το αποτέλσμα εσ-εξ< προμήθειας στο τέλος της χρονιάς, τι κάνουμε;

έτσι, αφού σκέφτηκα, έγραψα!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν και ειμαι του δογματος να μην χτυπιουνται οι εφημεριδες, αφου ο πελατης σωνει και ντε, το θελει....δεν μπορω να κανω αλλιως.

ομως θεωρω οτι δεν ειναι υποχρεωτικο στο τελος του χρονου οι αγορες να ταυτιζονται με τις πωλησεις.

τα μηνιαια περιοδικα εκδιδονται στα μεσα του προηγουμενου μηνα στον οποιο αναφερονται....ως εκ τουτου τα περιοδικα του ιανουαριου εκδιδονται τον Δεκεμβρη. Αναμενομενο ειναι να εχεις διαφορα λοιπον στις πωλησεις αφου το εν λογω περιοδικο θα πουλιεται και τον Δεκέμβρη και τον Ιανουαριο.

Απο την στιγμη που θα φορολογουμαι για το απαιτητο απο το κρατος ποσο (προμήθεια) τα λοιπα στοιχεια , αγορες και πωλησεις περιοδικών και εφημερίδων θα συμπεριλαμβάνονται για τυπικούς και ταμειακούς μόνο λόγους , στα βιβλία.

στην φορολογια θα ειμαι ενταξει και στο φπα αφου θα κανω prorata επι της προμηθειας, ως και οφειλω.

Δεν το παίζω ξυπνια, προς Θεου!

Μια σκεψη κανω και την εκφραζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Εμένα με τιμολογούν κατά την αγορά με φπα 4,5% στο κόστος (τιμή πώλησης - προμήθεια μου) και εγώ με τη σειρά μου χτυπάω στην φτμ έσοδα από εφημερίδες με φπα 4,5 %.

Θεωρώ πως είναι σωστό αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να σας πω, εγω το κανω διαφορετικά. Η ταμειακή μου χτυπά εφημερίδες με 0% ΦΠΑ και τις χτυπάω όλες, όπως και τα περιοδικά. (για να ξερω τι μου γίνεται βασικά) Επειδή δεν είμαι η στάση αλλα μόνο σημείο πώλησης της στάσης, δεν βάζω τίποτα στα βιβλία μου εκτός του καθημερινού Ζ. Μετά σημειώνω τα ποσά που μου χρεώνουν ανα μήνα, βγάζω ενα Δελτίο αποστολής και τελείωσε η υπόθεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη NASTSANT

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΠΩΛΗΣΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΩΝ ΕΤΟΥΣ & ΠΕΡΑΙΩΣΗ - Ε3?

ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΛΙΑΝΟΠΩΛΗΤΗΣ (ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ) ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΕΙΤΕ ΜΕ 0% ΕΙΤΕ ΜΕ 4,5% ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗ ΕΤΗΣΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ? ΠΩΣ ΘΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΣΟΔΟ ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ - ΧΩΡΙΣ ΜΣΣΚ - ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ?

ΠΡΕΠΕΙ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΦΘΕΙ ΑΦΟΥ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ Ε3 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΤΗΡΟΥΣΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ "ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ" ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ.

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΠΩΛΗΣΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΩΝ ΕΤΟΥΣ & ΠΕΡΑΙΩΣΗ - Ε3?

ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ Ο ΛΙΑΝΟΠΩΛΗΤΗΣ (ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ) ΔΕΝ ΕΚΔΙΔΕΙ ΑΠΟΔΕΙΞΗ ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΕΙΤΕ ΜΕ 0% ΕΙΤΕ ΜΕ 4,5% ΑΛΛΑ ΑΡΚΕΙΤΑΙ ΣΤΗ ΕΤΗΣΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ? ΠΩΣ ΘΑ ΕΝΤΑΧΘΕΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΑΙΩΣΗ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΣΟΔΟ ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ ΠΩΛΗΘΕΝΤΩΝ - ΧΩΡΙΣ ΜΣΣΚ - ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ?

ΠΡΕΠΕΙ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΗΦΘΕΙ ΑΦΟΥ ΣΕ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ Ε3 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Ο ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΠΟΥ ΤΗΡΟΥΣΕ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΑ ΕΙΧΕ ΕΝΤΑΞΕΙ ΔΙΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΠΕΡΑΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΣ "ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ" ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ. ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΟ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΟ.

ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΡΦΟΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αν και όι καιροί είναι δύσκολοι για διάβασμα ...... :angry:

Προσέχτε να δείτε , σύμφωνα με την εγκύκλιο Πολ.1292/1993 οι λοιποί τρίτοι που πωλούν τις εφημερίδες , περιοδικά και λοιπά προς το κοινό μπορούν να μην εκδίδουν α.λ.π. εφόσον η παρακολούθηση γίνεται με τις εκκαθαρίσεις που εκδίδονται και δεδομένου ότι οι εφημερίδες κλπ πωλούνται πάντα σε ορισμένη τιμή .

Άρα λοιπόν , προσωπική άποψη είναι ότι δεν πρέπει για τις πωλήσεις αυτές να εκδίδονται αλπ από ταμειάκη και να παρακολουθείται και στο εισόδημα η προμήθεια (βοηθάει εκτός των άλλων και στα όρια αυτοπεραίωσης :P ) και υπάρχει και ΜΣΚΚ στην ομάδα 9 , ο 9206 εφημεριδοπώλης (επί προμηθειών) με συντελεστή 35% και βεβαίως έτσι θεωρείται ως σαν μεσιτεία και θα είναι παροχή υπηρεσιών με ότι αυτό συνεπάγεται (διαχωρισμός δαπανών κλπ) .

Δεν μπορώ να καταλάβω το πρόβλημα που έχετε με το αν γράφεται παροχή ή εφημεριδές .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...