Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΣΥΝΤΑΞΗ


επισκέπτη Επισκέπτης

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης

Μητέρα με ανήλικο παιδί βγαίνει στη σύνταξη στα 50.

δικαιούται το 40% της αποζημίωσης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

EΦ ΟΣΟΝ ΕΧΕΙΣ 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ -& ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ 31/12/2010- ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ 50 & ΒΕΒΑΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΤΑ 55.

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΟΠΟΤΕΔΗΠΟΤΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙΣ 5500 ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ, ΕΣΤΩ ΠΧ ΑΝ ΕΙΣΑΙ 45 ΕΤΩΝ & ΕΧΕΙΣ ΑΝΗΛΙΚΟ & 5500 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕΧΡΙ 31/12/10, ΚΑΤΟΧΥΡΩΝΕΙΣ ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ 50 ΕΤΗ ΜΕΙΩΜ & 55 ΠΛΗΡΗ!!

ΕΧΕΙ ΕΚΔΩΣΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΙΔΙΚΟ ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΠΟΥ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ! Έχει κάποιος το ενημερωτικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΝΤΟΝΙΑ

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_59_2010.pdf

Aθήνα 19/8/2010

IKA ΕΞ. ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΑΡ: 59

ΘΕΜΑ: «Κοινοποίηση των διατάξεων του άρθρου 26 του ν. 3863/10 και της παρ. 7 του

άρθρου μόνου του ν. 3847/10 – Εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 10 & 26

του ν. 3863/10, στους ασφαλισμένους των ενταχθέντων στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ Ταμείων»

.........

............

.................

Παρ. 17 α : Με τις διατάξεις της παρ. αυτής ορίζεται ότι το όριο ηλικίας που

προβλέπεται από την παρ. 2 του άρθρου 144 του ν. 3655/2008 για τη

συνταξιοδότηση μητέρων με ανήλικα παιδιά , ήτοι ασφαλισμένων από

1.1.1983 -31.12.1992 των Φορέων και Κλάδων που εντάχθηκαν στο ΙΚΑ-

ΕΤΑΜ με τα άρθρα 1 και 3 του ν. 3655/2008 καθώς και των ασφαλισμένων

των ενταχθέντων στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ Κλάδων Σύνταξης του ΤΑΠ-ΙΛΤ, ΤΣΠ-

ΑΤΕ και ΤΣΕΑΠΓΣΟ ανακαθορίζεται όπως εμφαίνεται στον παρακάτω

πίνακα:

ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ

Υπαγωγή στην ασφάλιση 1.1.1983-31.12.1992

75548182.jpg

Σύμφωνα με το τρίτο εδάφιο της παρ. 17ε , στις ανωτέρω περιπτώσεις

σταδιακής αύξησης του ορίου ηλικίας , ήτοι κατά τα έτη 2011-2012, η

ασφαλισμένη μητέρα ανήλικων παιδιών ακολουθεί το όριο ηλικίας όπως

διαμορφώνεται σύμφωνα με τον ανωτέρω πίνακα και ισχύει κατά τη

συμπλήρωση του απαιτούμενου συντάξιμου χρόνου , εφόσον συντρέχει και η

ανηλικότητα του παιδιού.

Οι διατάξεις της παρ. αυτής εφαρμόζονται και στους χήρους πατέρες

ανηλίκων παιδιών.

Για τους χήρους πατέρες αναπήρων παιδιών έχουν εφαρμογή οι

αντίστοιχες διατάξεις που ισχύουν για τις μητέρες ανίκανων για κάθε

βιοποριστική εργασία παιδιών.

Παράδειγμα : μητέρα που το 2012 συμπληρώνει 25 έτη υπηρεσίας, είναι 52

ετών και έχει ανήλικο παιδί → θα πάρει πλήρη σύνταξη όταν συμπληρώσει το

όριο ηλικίας που απαιτείται για πλήρη συνταξιοδότηση μητέρων το έτος 2012,

δηλαδή όταν συμπληρώσει το 55ο έτος της ηλικίας.

Αν δεν υπήρχε η πρόβλεψη αυτή , η συγκεκριμένη μητέρα θα έπαιρνε πλήρη

σύνταξη στο 65ο έτος της ηλικίας .

Θεμελιωμένο συνταξιοδοτικό δικαίωμα έχουν και οι ασφαλισμένοι/ες

που μέχρι 31/12/2010 συμπληρώνουν το χρόνο ασφάλισης με προσμέτρηση

χρόνων που προβλέπονται στο άρθρο 40 του ν. 2084/92 , εφόσον η σχετική

αίτηση αναγνώρισης υποβληθεί μέχρι 31.12.2013 (παρ. 18 του άρθρου 10) . Οι

ασφαλισμένοι αυτοί συνταξιοδοτούνται με το όριο ηλικίας που ισχύει κατά

το έτος 2010 (παρ. 18 του άρθρου 10).

Παράδειγμα : μητέρα ασφαλισμένη που το έτος 2010 έχει 24 έτη

ασφάλισης και το 2011 υποβάλει αίτηση αναγνώρισης 1 έτους κατά το οποίο

έλαβε σύνταξη λόγω αναπηρίας (παρατήρηση : το χρονικό διάστημα κατά το

οποίο έλαβε σύνταξη αναπηρίας πρέπει να έχει διανυθεί μέχρι 31/12/2010) →

θα συνταξιοδοτηθεί με πλήρη σύνταξη όταν συμπληρώσει την ηλικία που

προβλέπεται το έτος 2010 , δηλαδή στο 50ό έτος της ηλικίας της.

Παρ. 17ε και 17 στ : Με τις διατάξεις των περιπτώσεων αυτών

ορίζεται ότι το όριο ηλικίας που προβλέπεται για τη συνταξιοδότηση μητέρων

με ανήλικα τέκνα – ασφαλισμένων σε οποιονδήποτε φορέα κύρια ασφάλισης

από 1.1.1993 και εφεξής ανακαθορίζεται ως εμφαίνεται στον κατωτέρω

πίνακα, καταργουμένων των διατάξεων της παρ. 7 του άρ. 24 του ν. 2084/92

και της περ. β΄ της παρ. 7 του άρθρου 144 του ν. 3655/2008 :

ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΑ ΠΑΙΔΙΑ

υπαχθείσες στην ασφάλιση οποιουδήποτε φορέα από 1.1.1993 και μετά

81696765.jpg

Γενική Παρατήρηση:

- Οι προβλέψεις για τις μητέρες ανηλίκων εφαρμόζονται και στους

χήρους πατέρες ανήλικων παιδιών.

- Για τους χήρους πατέρες αναπήρων παιδιών εφαρμόζονται οι

προβλέψεις που ισχύουν για τις μητέρες αναπήρων για κάθε

βιοποριστική εργασία παιδιών

Εχω κατι αποριες επ'αυτου.

Ο πρωτος πινακας φαινεται να αναφερεται σε οσες ενταχθηκαν στο ΙΚΑ απο αλλους φορεις (?) πριν την 31/12/92,

ενω ο δευτερος γενικα για ολες οσες υπαχθησαν μετα την 31/12/92?

Εχω την εντυπωση πως απο 01/01/2013 το δικαιωμα για μειωμενη συνταξη μητερας ανηλικου θεμελιωνεται στα 60

σε ολες τις περιπτωσεις.

Κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ και απο αλλους φορεις

ναι το 2013 με 20 χρονια , μειωμενη παιρνουν ολες με οριο τα 60 και πληρη στα 65!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OXI.

Χρειαζονται 5.500 ενσημα, οποτε οταν θα τα εχεις συμπηρωσει τα ηλικιακα ορια θα ειναι 60 ετων για μειωμενη και 65 για πληρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Λίτσα

καλησπέρα,

Ειμαι ασφαλισμένη μετά το 1993, είμαι μητέρα τριών παιδιών (γεννημένα 2004,2006 και 2011),

Έχω 3.140 ημέρες ασφάλισης από το Ικα, χωρίς να υπολογίζω τις τρεις άδειες κυοφορίας - λοχίας απο 119 ημέρες η κάθε φορα,

έξι μήνες την ειδική προστασία μητρότητας από τον ΟΑΕΔ , 300 ημέρες επιδοτούμενης ανεργίας και δύο μήνες ασφάλεια στον ΟΑΕΕ.

Πότε μπορώ να θεμελιώσω συνταξιοδοτικό δικαίωμα και σε ποια ηλικία θα μπορώ να συνταξιοδοτηθώ ? Πρέπει να κάνω κάποια αναγνώριση

πλασματικών χρόνων με τα τρία παιδιά και πόσα.

ευχαριστώ εκ των προτέρων

Λίτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
καλησπέρα, Ειμαι ασφαλισμένη μετά το 1993, είμαι μητέρα τριών παιδιών (γεννημένα 2004,2006 και 2011), Έχω 3.140 ημέρες ασφάλισης από το Ικα, χωρίς να υπολογίζω τις τρεις άδειες κυοφορίας - λοχίας απο 119 ημέρες η κάθε φορα, έξι μήνες την ειδική προστασία μητρότητας από τον ΟΑΕΔ , 300 ημέρες επιδοτούμενης ανεργίας και δύο μήνες ασφάλεια στον ΟΑΕΕ. Πότε μπορώ να θεμελιώσω συνταξιοδοτικό δικαίωμα και σε ποια ηλικία θα μπορώ να συνταξιοδοτηθώ ? Πρέπει να κάνω κάποια αναγνώριση πλασματικών χρόνων με τα τρία παιδιά και πόσα. ευχαριστώ εκ των προτέρων Λίτσα

θες ακομα ενσημα 8 ετων παρα 1,2 μηνες μπορεις να αναγνωρισης πλασματικα ετη ως πιο κατω υπολογισε και πραξε.

ομως μαλλον ...δεν..το βλεπω .

(1)

1.Το χρόνο επιδοτούμενης ανεργίας μέχρι 300 ημέρες (1 έτος) ανεξάρτητα από την περίοδο που πραγματοποιήθηκε η επιδότηση ανεργίας

2.Το χρόνο επιδοτούμενης ασθένειας και μέχρι 300 ημέρες (1 έτος) ανεξάρτητα από την περίοδο που έλαβε χώρα η ασθένεια

3.Το χρόνο σπουδών σε μέσες, ανώτερες και ανώτατες σχολές

4.Το χρόνο ανεργίας για τον οποίο δεν έχει επιδοτηθεί ο εργαζόμενος ή παρουσιάζεται γενικώς κενό ασφάλισης, μετά όμως την υπαγωγή στην ασφάλιση οποιουδήποτε ταμείου

5.Το χρόνο απουσίας από την εργασία για τις μητέρες λόγω κύησης και λοχείας και μέχρι 119 ημέρες μια φορα και οχι 119 μερες για καθε παιδι

6.Το χρόνο απεργίας για τον οποίο υπάρχει κενό ασφάλισης

7.Τον πλασματικό χρόνο για τα παιδιά ανεξάρτητα από την ημερομηνία γέννησής τους ο οποίος ανέρχεται σε 1 χρόνο για ένα παιδί, 3 χρόνια για 2 παιδιά και 5 χρόνια για 3 παιδιά οσα και ναχεις απο κει και πανω δεν παιζουν ρολο σταματας στα 5 ετη.

8.Το χρόνο άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητας και μέχρι 8 χρόνια πριν από την εγγραφή του επαγγελματία στον ΟΑΕΕ, εφόσον δεν έχουν καταβληθεί εισφορές

επισης καθε χρονο δεν μπορεις να αναγνωρισης οσα ετη θελεις πανε ως εξης

(2)

■ Μέχριτέσσερα(4) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα εντός του 2011.

■ Μέχρι πέντε (5) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα εντός του 2012.

■ Μέχρι έξι (6) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα εντός του 2013.

■ Μέχρι επτά (7) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα από 1/1/2014 και εφεξής.

επισης θα πρεπει να λαβης υποψιν οτι καθε χρονο αυξανεται και το οριο ηλικιαςκαι αν εως το 2013 δεν συμπληρωσεις τις προυποθεσεις πας στα 60 μειωμενη και 65 για πληρη.

(3)

2011 57ο έτος για πλήρη 52ο έτος για μειωμένη

2012 60ο έτος για πλήρη 55ο έτος για μειωμένη

2013 και μετά 65ο έτος για πλήρη 60ο έτος για μειωμένη

μελετησε σοβαρα και τις τρεις προυποθεσεις, οι οποιες, παιζουν καθε μια τον ρολο της και η μια συνδεεται με την αλλη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Λίτσα

θες ακομα ενσημα 8 ετων παρα 1,2 μηνες μπορεις να αναγνωρισης πλασματικα ετη ως πιο κατω υπολογισε και πραξε.

ομως μαλλον ...δεν..το βλεπω .

(1)

1.Το χρόνο επιδοτούμενης ανεργίας μέχρι 300 ημέρες (1 έτος) ανεξάρτητα από την περίοδο που πραγματοποιήθηκε η επιδότηση ανεργίας

2.Το χρόνο επιδοτούμενης ασθένειας και μέχρι 300 ημέρες (1 έτος) ανεξάρτητα από την περίοδο που έλαβε χώρα η ασθένεια

3.Το χρόνο σπουδών σε μέσες, ανώτερες και ανώτατες σχολές

4.Το χρόνο ανεργίας για τον οποίο δεν έχει επιδοτηθεί ο εργαζόμενος ή παρουσιάζεται γενικώς κενό ασφάλισης, μετά όμως την υπαγωγή στην ασφάλιση οποιουδήποτε ταμείου

5.Το χρόνο απουσίας από την εργασία για τις μητέρες λόγω κύησης και λοχείας και μέχρι 119 ημέρες μια φορα και οχι 119 μερες για καθε παιδι

6.Το χρόνο απεργίας για τον οποίο υπάρχει κενό ασφάλισης

7.Τον πλασματικό χρόνο για τα παιδιά ανεξάρτητα από την ημερομηνία γέννησής τους ο οποίος ανέρχεται σε 1 χρόνο για ένα παιδί, 3 χρόνια για 2 παιδιά και 5 χρόνια για 3 παιδιά οσα και ναχεις απο κει και πανω δεν παιζουν ρολο σταματας στα 5 ετη.

8.Το χρόνο άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητας και μέχρι 8 χρόνια πριν από την εγγραφή του επαγγελματία στον ΟΑΕΕ, εφόσον δεν έχουν καταβληθεί εισφορές

επισης καθε χρονο δεν μπορεις να αναγνωρισης οσα ετη θελεις πανε ως εξης

(2)

■ Μέχριτέσσερα(4) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα εντός του 2011.

■ Μέχρι πέντε (5) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα εντός του 2012.

■ Μέχρι έξι (6) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα εντός του 2013.

■ Μέχρι επτά (7) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα από 1/1/2014 και εφεξής.

επισης θα πρεπει να λαβης υποψιν οτι καθε χρονο αυξανεται και το οριο ηλικιαςκαι αν εως το 2013 δεν συμπληρωσεις τις προυποθεσεις πας στα 60 μειωμενη και 65 για πληρη.

(3)

2011 57ο έτος για πλήρη 52ο έτος για μειωμένη

2012 60ο έτος για πλήρη 55ο έτος για μειωμένη

2013 και μετά 65ο έτος για πλήρη 60ο έτος για μειωμένη

μελετησε σοβαρα και τις τρεις προυποθεσεις, οι οποιες, παιζουν καθε μια τον ρολο της και η μια συνδεεται με την αλλη..

Λοιπον, τώρα είναι που μπερδεύτηκα περισσότερο..........

Να τα πάμε ένα ένα εγώ εχω γεννηθεί 10.09.1976, αν θέλω να πάρω μειωμένη θα πρέπει στα 55 μου ή στα 60 τότε να έχω ανήλικο παιδί ή οταν συμπληρώσω τα απαιτούμενα χρόνια με ένσημα να έχω ανήλικο παιδί και τότε θεμελιώνω δικαίωμα συνταξιοδότησης

Πως υπολογίζεις τα 8 ετη και κάτι ένσημα? Φαντάζομαι αυτά είναι έτη κανονικής εργασίας χωρίς τα πλασματικά? Αρα σε πόσα ένσημα πρέπει να φτάσω για μειωμένη?

Εγώ από τα πλασματικά μπορώ να χρησιμοποιήσω τα 5 των παιδιών, τα 300 του ταμείου σύνολο έξι χρόνια.

Γιατι οι 119 μέρες είναι μόνο μια φορά αφου και τις άλλες φορές είχα ενεργή εργασιακή σχέση ? Που αναφέρεται αυτό? Και οι έξι μήνες του ΟΑΕΔ που είναι? πάνε συγκεντρωτικά με τα 5 χρόνια των παιδιών???

Όσον αφορά το κενό ασφάλισης δεν έχω ,εκτος απο το ένα έτος ταμείου και το διαστημα που έλειπα με άδειες κυήσεως.

Αρα τωρα πόσα χρόνια θέλω?

Ξερω ότι ειμαι πολύ μικρή να θεμελιώσω και μεχρι τότε σίγουρα θα εχουν αλλάξει πολλά αλλά αυτή τη στιγμή είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζω αν είμαι κοντά ή όχι. Γιατί αν είμαι κοντά (στο να συμπληρώσω τις προυποθέσεις) θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα επιστρέψω πίσω στην δουλειά για όσο πάει βέβαια.........ειδάλλως θα μείνω σπίτι να μεγαλώσω τα παιδάκια μου και στο μέλλον θα ξαναβγω στην αγορά. Γι αυτο βοηθήστε με......

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θες ακομα ενσημα 8 ετων παρα 1,2 μηνες μπορεις να αναγνωρισης πλασματικα ετη ως πιο κατω υπολογισε και πραξε.

ομως μαλλον ...δεν..το βλεπω .

(1)

1.Το χρόνο επιδοτούμενης ανεργίας μέχρι 300 ημέρες (1 έτος) ανεξάρτητα από την περίοδο που πραγματοποιήθηκε η επιδότηση ανεργίας

2.Το χρόνο επιδοτούμενης ασθένειας και μέχρι 300 ημέρες (1 έτος) ανεξάρτητα από την περίοδο που έλαβε χώρα η ασθένεια

3.Το χρόνο σπουδών σε μέσες, ανώτερες και ανώτατες σχολές

4.Το χρόνο ανεργίας για τον οποίο δεν έχει επιδοτηθεί ο εργαζόμενος ή παρουσιάζεται γενικώς κενό ασφάλισης, μετά όμως την υπαγωγή στην ασφάλιση οποιουδήποτε ταμείου

5.Το χρόνο απουσίας από την εργασία για τις μητέρες λόγω κύησης και λοχείας και μέχρι 119 ημέρες μια φορα και οχι 119 μερες για καθε παιδι

6.Το χρόνο απεργίας για τον οποίο υπάρχει κενό ασφάλισης

7.Τον πλασματικό χρόνο για τα παιδιά ανεξάρτητα από την ημερομηνία γέννησής τους ο οποίος ανέρχεται σε 1 χρόνο για ένα παιδί, 3 χρόνια για 2 παιδιά και 5 χρόνια για 3 παιδιά οσα και ναχεις απο κει και πανω δεν παιζουν ρολο σταματας στα 5 ετη.

8.Το χρόνο άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητας και μέχρι 8 χρόνια πριν από την εγγραφή του επαγγελματία στον ΟΑΕΕ, εφόσον δεν έχουν καταβληθεί εισφορές

επισης καθε χρονο δεν μπορεις να αναγνωρισης οσα ετη θελεις πανε ως εξης

(2)

■ Μέχριτέσσερα(4) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα εντός του 2011.

■ Μέχρι πέντε (5) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα εντός του 2012.

■ Μέχρι έξι (6) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα εντός του 2013.

■ Μέχρι επτά (7) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα από 1/1/2014 και εφεξής.

επισης θα πρεπει να λαβης υποψιν οτι καθε χρονο αυξανεται και το οριο ηλικιαςκαι αν εως το 2013 δεν συμπληρωσεις τις προυποθεσεις πας στα 60 μειωμενη και 65 για πληρη.

(3)

2011 57ο έτος για πλήρη 52ο έτος για μειωμένη

2012 60ο έτος για πλήρη 55ο έτος για μειωμένη

2013 και μετά 65ο έτος για πλήρη 60ο έτος για μειωμένη

μελετησε σοβαρα και τις τρεις προυποθεσεις, οι οποιες, παιζουν καθε μια τον ρολο της και η μια συνδεεται με την αλλη..

θες ακομα ενσημα 8 ετων παρα 1,2 μηνες μπορεις να αναγνωρισης πλασματικα ετη ως πιο κατω υπολογισε και πραξε.

ομως μαλλον ...δεν..το βλεπω .

(1)

1.Το χρόνο επιδοτούμενης ανεργίας μέχρι 300 ημέρες (1 έτος) ανεξάρτητα από την περίοδο που πραγματοποιήθηκε η επιδότηση ανεργίας

2.Το χρόνο επιδοτούμενης ασθένειας και μέχρι 300 ημέρες (1 έτος) ανεξάρτητα από την περίοδο που έλαβε χώρα η ασθένεια

3.Το χρόνο σπουδών σε μέσες, ανώτερες και ανώτατες σχολές

4.Το χρόνο ανεργίας για τον οποίο δεν έχει επιδοτηθεί ο εργαζόμενος ή παρουσιάζεται γενικώς κενό ασφάλισης, μετά όμως την υπαγωγή στην ασφάλιση οποιουδήποτε ταμείου

5.Το χρόνο απουσίας από την εργασία για τις μητέρες λόγω κύησης και λοχείας και μέχρι 119 ημέρες μια φορα και οχι 119 μερες για καθε παιδι

6.Το χρόνο απεργίας για τον οποίο υπάρχει κενό ασφάλισης

7.Τον πλασματικό χρόνο για τα παιδιά ανεξάρτητα από την ημερομηνία γέννησής τους ο οποίος ανέρχεται σε 1 χρόνο για ένα παιδί, 3 χρόνια για 2 παιδιά και 5 χρόνια για 3 παιδιά οσα και ναχεις απο κει και πανω δεν παιζουν ρολο σταματας στα 5 ετη.

8.Το χρόνο άσκησης επαγγελματικής δραστηριότητας και μέχρι 8 χρόνια πριν από την εγγραφή του επαγγελματία στον ΟΑΕΕ, εφόσον δεν έχουν καταβληθεί εισφορές

επισης καθε χρονο δεν μπορεις να αναγνωρισης οσα ετη θελεις πανε ως εξης

(2)

■ Μέχριτέσσερα(4) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα εντός του 2011.

■ Μέχρι πέντε (5) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα εντός του 2012.

■ Μέχρι έξι (6) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα εντός του 2013.

■ Μέχρι επτά (7) χρόνια για όσους θεµελιώνουν συνταξιοδοτικό δικαίωµα από 1/1/2014 και εφεξής.

επισης θα πρεπει να λαβης υποψιν οτι καθε χρονο αυξανεται και το οριο ηλικιαςκαι αν εως το 2013 δεν συμπληρωσεις τις προυποθεσεις πας στα 60 μειωμενη και 65 για πληρη.

(3)

2011 57ο έτος για πλήρη 52ο έτος για μειωμένη

2012 60ο έτος για πλήρη 55ο έτος για μειωμένη

2013 και μετά 65ο έτος για πλήρη 60ο έτος για μειωμένη

μελετησε σοβαρα και τις τρεις προυποθεσεις, οι οποιες, παιζουν καθε μια τον ρολο της και η μια συνδεεται με την αλλη..

Αγαπητη φιλη

Εχω κανει την ιδια ερωτηση στι ΙΚΑ για την συζυγο . Για τις γυναικες που ασφαλιστηκαν μετα το 1993 , μπορουν να παρουν μειωμενη συνταξη με ανηλικο παιδι , οταν συμπληρωσουν 6.000 ενσημα και ταυτοχρονα με τη συμπληρωση των 6000 να εχουν ΚΑΙ ανηλικο παιδι για να παρουν συνταξη στα 52 . Στα 6000 συμπεριλαμβανονται και αυτα που θα αναγνωρισεις , οποτε κανε τον υπολογισμο σου . Να θυμασαι οτι οι ημερες που θα σου αναγνωριστουν δεν μπορουν να ειναι πανω απο 5 χρονια ΣΥΝΟΛΙΚΑ για το 2012 , 6 χρονια για το 2013 και 7 για το 2014 . Η Καλυτερη λυση , αν εχεις λιγο χρονο ειναι να επισκεφθεις το ΙΚΑ για επιβεβαιωση , γιατι εγω μιλαω απο προσωπικη πειρα λογω της συζυγου , ενω καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη . Κανε μια επισκεψη στο ΙΚΑ καλλιθεας στο ισογειο στη στοα στο αριστερο γραφειο , οπου οι κοπελλες ειναι εμπειρες και αν δεν ξερουν δεν θα σου απαντησουν ανευθυνα , νομιζω ομως οτι θα λυθουν οι αποριες σου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Λοιπον, τώρα είναι που μπερδεύτηκα περισσότερο.......... Να τα πάμε ένα ένα εγώ εχω γεννηθεί 10.09.1976, αν θέλω να πάρω μειωμένη θα πρέπει στα 55 μου ή στα 60 τότε να έχω ανήλικο παιδί ή οταν συμπληρώσω τα απαιτούμενα χρόνια με ένσημα να έχω ανήλικο παιδί και τότε θεμελιώνω δικαίωμα συνταξιοδότησης Πως υπολογίζεις τα 8 ετη και κάτι ένσημα? Φαντάζομαι αυτά είναι έτη κανονικής εργασίας χωρίς τα πλασματικά? Αρα σε πόσα ένσημα πρέπει να φτάσω για μειωμένη? Εγώ από τα πλασματικά μπορώ να χρησιμοποιήσω τα 5 των παιδιών, τα 300 του ταμείου σύνολο έξι χρόνια. Γιατι οι 119 μέρες είναι μόνο μια φορά αφου και τις άλλες φορές είχα ενεργή εργασιακή σχέση ? Που αναφέρεται αυτό? Και οι έξι μήνες του ΟΑΕΔ που είναι? πάνε συγκεντρωτικά με τα 5 χρόνια των παιδιών??? Όσον αφορά το κενό ασφάλισης δεν έχω ,εκτος απο το ένα έτος ταμείου και το διαστημα που έλειπα με άδειες κυήσεως. Αρα τωρα πόσα χρόνια θέλω? Ξερω ότι ειμαι πολύ μικρή να θεμελιώσω και μεχρι τότε σίγουρα θα εχουν αλλάξει πολλά αλλά αυτή τη στιγμή είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζω αν είμαι κοντά ή όχι. Γιατί αν είμαι κοντά (στο να συμπληρώσω τις προυποθέσεις) θα κάνω την καρδιά μου πέτρα και θα επιστρέψω πίσω στην δουλειά για όσο πάει βέβαια.........ειδάλλως θα μείνω σπίτι να μεγαλώσω τα παιδάκια μου και στο μέλλον θα ξαναβγω στην αγορά. Γι αυτο βοηθήστε με...... Ευχαριστώ

Σαν νεα ασφαλισμενη,(τωρα το..προσεξα!))το δικαιωμα συνταξης τελικα... σου παρεχεται μονο μεσα στο ετος 2012 αφου ομως

πληρεις ταυτοχρονα και τις τρεις πιο κατω προυποθεσεις

α)6.000 ενσημα το 2012

β)να εχεις ανηλικο το 2012

γ)στο 2012 να εισαι ηδη 50 ετων για μειωμενη ή 55 πληρη.αυτο δεν το εχεις ουτε θα το εχης... με τιποτα!!!! οποτε...

απο 1/1/2013 καταργειται η συνταξη με ανηλικο και θα πας κανονικα οπως ολες οι γυναικες χωρις ανηλικο , στα 60σου μειωμενη και στα 65σου πληρη αφου ηδη εχεις 4.500 ενσημα. εκτος...και τα αλλαξουν παλι διοτι εσυ εχεις ακομη χρονια...ωαξτο ομως και εσυ για σιγουρα, εγω παρεθεσα τα πολυ λιγα που γνωριζω,και δεν ειμαι ουτε εργατοδικηγορος ,ουτε το ΙΚΑ που ετσι και αλλιως μη νομιζεις οτι ξερει και τι.... του γινεται. :)

ο νομος λεει

Για την κατηγορία αυτή (μητέρες ανηλίκων παιδιών, ασφαλισμένες μετά την 1.1.93) δεν υφίσταται από τον Ν. 3863/2010 πρόβλεψη για θεμελίωση/κατοχύρωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος.

Επομένως η δυνατότητα λήψης σύνταξης στο 50ό έτος της ηλικίας (για μειωμένη σύνταξη) ή στο 55ο έτος της ηλικίας (προκειμένου για πλήρη σύνταξη) με την πραγματοποίηση 20 ετών ασφάλισης και εφόσον έχουν ανήλικο παιδί χωρεί εφόσον συμπληρώνουν πέραν των χρονικών προϋποθέσεων και της ύπαρξης ανήλικου τέκνου και το 50ό ή το 55ο έτος ως τις 31.12.2012 (από 1.1.2013 και εφεξής ως όριο ηλικίας για θεμελίωση πλήρους σύνταξης ορίζεται το 65ο και για μειωμένη το 60ό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Λίτσα

Σαν νεα ασφαλισμενη,(τωρα το..προσεξα!))το δικαιωμα συνταξης τελικα... σου παρεχεται μονο μεσα στο ετος 2012 αφου ομως

πληρεις ταυτοχρονα και τις τρεις πιο κατω προυποθεσεις

α)6.000 ενσημα το 2012

β)να εχεις ανηλικο το 2012

γ)στο 2012 να εισαι ηδη 50 ετων για μειωμενη ή 55 πληρη.αυτο δεν το εχεις ουτε θα το εχης... με τιποτα!!!! οποτε...

απο 1/1/2013 καταργειται η συνταξη με ανηλικο και θα πας κανονικα οπως ολες οι γυναικες χωρις ανηλικο , στα 60σου μειωμενη και στα 65σου πληρη αφου ηδη εχεις 4.500 ενσημα. εκτος...και τα αλλαξουν παλι διοτι εσυ εχεις ακομη χρονια...ωαξτο ομως και εσυ για σιγουρα, εγω παρεθεσα τα πολυ λιγα που γνωριζω,και δεν ειμαι ουτε εργατοδικηγορος ,ουτε το ΙΚΑ που ετσι και αλλιως μη νομιζεις οτι ξερει και τι.... του γινεται. :)

ο νομος λεει

Για την κατηγορία αυτή (μητέρες ανηλίκων παιδιών, ασφαλισμένες μετά την 1.1.93) δεν υφίσταται από τον Ν. 3863/2010 πρόβλεψη για θεμελίωση/κατοχύρωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος.

Επομένως η δυνατότητα λήψης σύνταξης στο 50ό έτος της ηλικίας (για μειωμένη σύνταξη) ή στο 55ο έτος της ηλικίας (προκειμένου για πλήρη σύνταξη) με την πραγματοποίηση 20 ετών ασφάλισης και εφόσον έχουν ανήλικο παιδί χωρεί εφόσον συμπληρώνουν πέραν των χρονικών προϋποθέσεων και της ύπαρξης ανήλικου τέκνου και το 50ό ή το 55ο έτος ως τις 31.12.2012 (από 1.1.2013 και εφεξής ως όριο ηλικίας για θεμελίωση πλήρους σύνταξης ορίζεται το 65ο και για μειωμένη το 60ό

Fazexa ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου!

Η αλήθεια είναι ότι με το ΙΚΑ δεν έβγαλα άκρη μιας και μένω εκτός Αθηνών........ επίσης σε κάποιο δικηγόρο που απευθύνθηκα και αυτός πάλι δεν μου έδωσε μια ρητή απάντηση. Σύμφωνα με τα λεγόμενά του βάζαμε κάτω τα κριτήρια κτλ αλλά από μια δική μου έρευνα διάβασα ακριβώς αυτό που μου παραθέτεις ότι δηλ για τους νέους ασφαλισμένους δεν ισχύει η μειωμένη σύνταξη. ........ :( με ανήλικο κλτ. Τι με συμβουλεύεις δηλ να μιλήσω με εργατολόγο ή σε κάποια υπηρεσία του ΙΚΑ?

Πάντως ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σου και τον χρόνο που αφιέρωσες σε εμένα.

Με εκτίμηση

Λίτσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη γιωργος

Καλησπερα σας, εχω την εξης ερωτηση:

η μητερα μου (53 ετων) εχει 3000 ενσημα απο Γερμανια και αλλα 3000 ενσημα απο Ελλαδα(31/12/2007), το 2007 ειχε ανηλικο παιδι.

Μπορει να μεταφερει(συνυπολογισει) τα ενσημα της Γερμανιας και να παρει μειωμενη συνταξη και πληρη απο τα 55, οπως προβλεπει ο νομος για μητερες με ανηλικο παιδι;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι ασφαλισμένη μετά την 1/1/1993 και έχω 9 χρόνια στο ΙΚΑ και 6 χρόνια στο Δημόσιο. Είμαι 37 χρονών κ έχω δύο ανήλικα παιδιά (3 χρονών). Υπάρχει κάποιος τρόπος να θεμελιώσω δικαίωμα σύνταξης, έστω με κάποιου είδους εξαγορά?Ευχαριστώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είμαι ασφαλισμένη μετά την 1/1/1993 και έχω 9 χρόνια στο ΙΚΑ και 6 χρόνια στο Δημόσιο. Είμαι 37 χρονών κ έχω δύο ανήλικα παιδιά (3 χρονών). Υπάρχει κάποιος τρόπος να θεμελιώσω δικαίωμα σύνταξης, έστω με κάποιου είδους εξαγορά?Ευχαριστώ...

Σαν νεα ασφαλισμενη (μετα την 1/1/93) μπορεις να κανης χρηση εξαγορας πλασματικων ετων μετα την 1/1/2013 να θεμελιωσης το δικαιωμα για τα 60 μειωμενη και τα 65 πληρη.εαν ομως εχεις τα 4,500 ενσημα εως το 2011, ετσι και αλλιως χωρις εξαγορα δικαιουσαι παλι και γηρατος με οριο ηλικιας παλι τα 60σου μειωμενη και τα 65σου για πληρη .οποτε...ειτε ετσι ειτε αλλιως, πας στις ιδιες ηλικιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σαν νεα ασφαλισμενη (μετα την 1/1/93) μπορεις να κανης χρηση εξαγορας πλασματικων ετων μετα την 1/1/2013 να θεμελιωσης το δικαιωμα για τα 60 μειωμενη και τα 65 πληρη.εαν ομως εχεις τα 4,500 ενσημα εως το 2011, ετσι και αλλιως χωρις εξαγορα δικαιουσαι παλι και γηρατος με οριο ηλικιας παλι τα 60σου μειωμενη και τα 65σου για πληρη .οποτε...ειτε ετσι ειτε αλλιως, πας στις ιδιες ηλικιες.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν καταλαβαίνω το εξής: Έστω ότι θεμελιώνω δικαίωμα σύνταξης για τα 60 μου. Αυτό σημαίνει προφανώς ότι θα παραιτηθώ και θα περιμένω να πάρω σύνταξη στα 60 μου , σωστά? Και με κατοχυρώνει κανείς ότι όντως στα 60 μου θα την πάρω αυτή τη σύνταξη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Δεν καταλαβαίνω το εξής: Έστω ότι θεμελιώνω δικαίωμα σύνταξης για τα 60 μου. Αυτό σημαίνει προφανώς ότι θα παραιτηθώ και θα περιμένω να πάρω σύνταξη στα 60 μου , σωστά? ΣΩΣΤΑ Και με κατοχυρώνει κανείς ότι όντως στα 60 μου θα την πάρω αυτή τη σύνταξη?ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ, ΔΙΣΤΥΧΩΣ ...ΚΑΝΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μαρία Μαντά

Καλησπέρα σας. Είμαι πρωτοασφαλισμένη το 1988. Μέχρι το τέλος του 2010 έχω σύνολο 4643 ένσημα. Το 2011 έχω στο σύνολο 287 ένσημα.

Θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να θεμελιώσω συνταξιοδοτικό δικαίωμα για το έτος 2011 με ανήλικο ( ο μικρός ενηλικιώνεται στις 03/02/2016) σε 4 χρόνια περίπου.

Μου λείπουν ένσημα μέχρι τα 5500 και θέλω να κάνω εξαγορά ενσήμων. Οι απορίες μου είναι οι εξής:

1.Συνυπολογίζονται τα ένσημα του 2011 για το κλείδωμα του δικαιώματος στο 2011 (στα 52 μειωμένη με ανήλικο)?

Αν ναι τότε στο σύνολο έχω 4643(εως 2010) + 287(του 2011) + 300(μέρες ασθένεια από εξαγορά) + 119 (λοχεία, κύηση απο εξαγορά) = 5349?

2.Αν ισχύει η παραπάνω εξαγορά, μπορώ να αγοράσω 7 μήνες ενσήμων (κενών ημερών) και να συμπληρώσω για σύνταξη?

3.Αν τελικά ισχύουν όλα τα παραπάνω και καταθέσω τα χαρτιά μου, πρέπει να πάρω κάποιο επίσημο έγγραφο από το ΙΚΑ που θα πιστοποιεί ότι έχω κλειδώσει το δικαιωμα μου για μειωμένη σύνταξη με ανήλικο στα 52 μου?

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη αναστασια δρο

KAΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΩΣ Κ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ 2015 4500 ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ Κ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

KAΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΠΩΣ Κ ΠΟΤΕ ΘΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΘΩ ΕΧΟΝΤΑΣ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ ΤΟ 2015 4500 ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ Κ ΑΝΗΛΙΚΟ ΠΑΙΔΙ.

Απο 1/1/2013 και μετα Μητερα με ανηλικο με 5.500 ενσημα ΟΧΙ με 4.500 συναξιοδοτηται ατα 60 μειωμενη και στα 65 με πληρη .

Με 4.500 ενσημα που εχεις εσυ, με τα μεχρι σημερα δεδομενα πας στα 65σου ομως για αυτο μαλλον... εχει κλειδωσει η αλλαγη του στα 6.000 ενσημα και στα 67 ετη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΠΕΝΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ

ΕΊΜΑΙ ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΜΗΤΕΡΑ, ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΗ ΑΠΟ 22.7.1991 ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ 1996, 1998 ΚΑΙ 2012 ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΕΣ. ΖΗΤΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΣΕ ΣΥΝΤΑΞΗ. ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΜΠΕΝΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΊΜΑΙ ΤΡΙΤΕΚΝΗ ΜΗΤΕΡΑ, ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΔΕΗ ΑΠΟ 22.7.1991 ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ 1996, 1998 ΚΑΙ 2012 ΓΕΝΝΗΘΕΝΤΕΣ. ΖΗΤΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΩ ΣΕ ΣΥΝΤΑΞΗ. ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΜΠΕΝΑ ΚΑΛΛΙΟΠΗ

ΚΑΤΟΧΥΡΩΣΗ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΤΡΙΤΕΚΝΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ

Σύμφωνα με τα νέα δεδομένα, για τα επόμενα ΤΡΙΑ χρόνια, δηλαδή το 2011, 2012, 2013, όλες οι ΤΡΙΤΕΚΝΕΣ μητέρες που έχουν 5.500 ένσημα ΙΚΑ στον δημόσιο αλλά και στον ιδιωτικό τομέα, και ανήλικο τέκνο, κάτω των 18 ετών, μπορούν να κατοχυρώσουν στο ΙΚΑ, και να κάνουν αίτηση για μειωμένη σύνταξη με ανήλικο τέκνο, ανεξάρτητα απο την ηλικία της μητέρας. πχ μητέρα σε ηλικία 44 ετών εάν έχει τις άνω προυποθέσεις, τώρα κατοχυρώνει.

Μέσα στην κατοχύρωση μπορεί να είναι και τα πλασματικά χρόνια.

Την σύνταξη θα την πάρουν όταν θα συμπληρώσουν την ηλικία των 50 ετών.

Από το 2014 καταργείται η Μειωμένη σύνταξη με ανήλικο τέκνο, και όλες οι μητέρες θα συνταξιοδοτούνται πλέον όταν θα συμπληρώσουν την ηλικία των 65 ετών.

Προσοχή υπενθύμιση. Όσες κατέθεσαν αίτηση μέχρι 31/12/2010 πηγαίνουν με τον προηγούμενο νόμο, δηλαδή οι τρίτεκνες μητέρες χρειαζόντουσαν 20 ετία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη κατερινα

Γεια σας είμαι 47 ετών και η πρώτη μου πρόσληψη ήταν τον Μάρτιο του 1983,μέχρι της 31/12/2010 είχα 6500 ένσημα και ανήλικο παιδί.

Θα μπορούσατε να μου πείτε αν στα 50 μου χρόνια μπορώ να βγω σε μειωμένη σύνταξη ή στα 55 μου σε πλήρη.

Αν όχι πότε θα μπορέσω.

Θέλω να σας ευχαριστήσω εκ των προτέρων και θα ήμουν ευγνώμων για τη βοήθεια σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε fazexa

Από το 2014 καταργείται η Μειωμένη σύνταξη με ανήλικο τέκνο, και όλες οι μητέρες θα συνταξιοδοτούνται πλέον όταν θα συμπληρώσουν την ηλικία των 65 ετών.

Προσοχή υπενθύμιση. Όσες κατέθεσαν αίτηση μέχρι 31/12/2010 πηγαίνουν με τον προηγούμενο νόμο, δηλαδή οι τρίτεκνες μητέρες χρειαζόντουσαν 20 ετία

Tι σημαίνουν αυτά καινούργια κόλπα?Η γυναίκα μου έιχε τα 5500 ένσημα και πιστεύω οτι στα 55 θα βγεί με πλήρη ,άλλαξε κάτι και δεν ξέρω?μήπως πρέπει ι να βγεί εως το τέλος του 2013?και τι θα πάρει σαν ποσοστό μείωσης απο την πλήρη?αν βγεί τέλος του 2013?

Για βοήθα λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας είμαι 47 ετών και η πρώτη μου πρόσληψη ήταν τον Μάρτιο του 1983,μέχρι της 31/12/2010 είχα 6500 ένσημα και ανήλικο παιδί.

Θα μπορούσατε να μου πείτε αν στα 50 μου χρόνια μπορώ να βγω σε μειωμένη σύνταξη ή στα 55 μου σε πλήρη.

Αν όχι πότε θα μπορέσω.

Θέλω να σας ευχαριστήσω εκ των προτέρων και θα ήμουν ευγνώμων για τη βοήθεια σας.

Οπως τα λες. 50 μειωμενη,55 πληρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...