Προς το περιεχόμενο
  • 0

βεβαιωση συνταξης για την φορολογικη δηλωση και αναδρομικα


dodos

Ερώτηση

σε βεβαιωση συνταξης του δημοσιου περιλαμβανει και αναδρομικα του 2011 ,

 

1.επιλεγουμε εμεις σε ποιο ετος θα φορολογηθει ,δηλαδη με συμπληρωματικη του 2011 η να συμπεριληφθουν στο 2012.?

(στην συγκεκριμεη περιπτωση συνφερει α περιληφθουν στο 2012.)

 

2.εννοειται οτι στο ποσο της βεβαιωσης εχει γινει η μειωση 20% επειδη ειναι αναδρομικα ?αρα περιλαμβανω στην δηλωση το ποσο που γραφει η βεβαιωση ?

 

3.αν δεν τα συμπεριλαβει τα αναδρομικα σε καμμια δηλωση τι προστιμο εχει ?2%επι του φορου για καθε μηνα καθυστερισης ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σε βεβαιωση συνταξης του δημοσιου περιλαμβανει και αναδρομικα του 2011 ,

 

1.επιλεγουμε εμεις σε ποιο ετος θα φορολογηθει ,δηλαδη με συμπληρωματικη του 2011 η να συμπεριληφθουν στο 2012.?

(στην συγκεκριμεη περιπτωση συνφερει α περιληφθουν στο 2012.) Στις οδηγίες αναφέρεται ρητά σε ποιες περιπτώσεις μπορείς να το κάνεις. Άσχετα που συμφέρει και που όχι.

 

2.εννοειται οτι στο ποσο της βεβαιωσης εχει γινει η μειωση 20% επειδη ειναι αναδρομικα ?οχι δεν εννοείται.είτε αναφέρεται στην βεβαίωση είτε αν ξέρεις ότι είναι αναδρομικά π.χ.βάση νόμου κάνεις εσύ την μείωση   αρα περιλαμβανω στην δηλωση το ποσο που γραφει η βεβαιωση ?

 

3.αν δεν τα συμπεριλαβει τα αναδρομικα σε καμμια δηλωση τι προστιμο εχει ?2%επι του φορου για καθε μηνα καθυστερισης ?γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με τέτοιες κάτι τέτοιο γιατί εσένα θα βρίζουν πάλι στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

σε βεβαιωση συνταξης του δημοσιου περιλαμβανει και αναδρομικα του 2011 ,

 

1.επιλεγουμε εμεις σε ποιο ετος θα φορολογηθει ,δηλαδη με συμπληρωματικη του 2011 η να συμπεριληφθουν στο 2012.?

(στην συγκεκριμεη περιπτωση συνφερει α περιληφθουν στο 2012.) Στις οδηγίες αναφέρεται ρητά σε ποιες περιπτώσεις μπορείς να το κάνεις. Άσχετα που συμφέρει και που όχι.

 

2.εννοειται οτι στο ποσο της βεβαιωσης εχει γινει η μειωση 20% επειδη ειναι αναδρομικα ?οχι δεν εννοείται.είτε αναφέρεται στην βεβαίωση είτε αν ξέρεις ότι είναι αναδρομικά π.χ.βάση νόμου κάνεις εσύ την μείωση   αρα περιλαμβανω στην δηλωση το ποσο που γραφει η βεβαιωση ?

 

3.αν δεν τα συμπεριλαβει τα αναδρομικα σε καμμια δηλωση τι προστιμο εχει ?2%επι του φορου για καθε μηνα καθυστερισης ?γνώμη μου είναι να μην μπλέξεις με τέτοιες κάτι τέτοιο γιατί εσένα θα βρίζουν πάλι στο τέλος.

 

ειναι βεβαιωση συνταξης του δημοσιου και γραφει σε ενα σημειο ,αναδρομικα και φορος που δεν συμπεριλαμβανονται στο ακαθαριστο ποσο συνταξης

του ετους 2012

ετος 2011:......

τι να υποθεσω οτι εχει γινει η μειωση του 20%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειναι βεβαιωση συνταξης του δημοσιου και γραφει σε ενα σημειο ,αναδρομικα και φορος που δεν συμπεριλαμβανονται στο ακαθαριστο ποσο συνταξης

του ετους 2012

ετος 2011:......

τι να υποθεσω οτι εχει γινει η μειωση του 20%?

Καλημέρα,

 

Κατά την γνώμη αν ήταν μειωμένα κατά 20% θα το ανέφερε.Αν δεν είναι και πρέπει να είναι  θα πρέπει να κάνεις μόνο σου την μείωση.

 

, οι κάθε είδους καθαρές αποδοχές, πρόσθετες αμοιβές, αποζημιώσεις, συντάξεις που καταβλήθηκαν αναδρομικά μέσα στο 2012 σε μισθωτούς και συνταξιούχους με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση, και για τις οποίες οι δικαιούχοι επέλεξαν να φορολογηθούν στο χρόνο εισπραξης (2012) καθώς και οι δεδουλευμένες καθαρές αποδοχές προηγούμενων ετών που εισπράχθηκαν καθυστερημένα μέσα στο έτος 2012 λόγω επίσχεσης εργασίας από τους μισθωτούς ή ο εργοδότης τους κηρύχθηκε σε κατάσταση πτώχευσης, θα γραφτούν αφού εκπεσθεί ποσοστό 20% του καθαρού ποσού, στους αντίστοιχους κωδικούς του πίνακα αυτού, συναθροιζόμενες με τυχόν άλλα εισοδήματα από μισθωτές υπηρεσίες του έτους 2012. Φυσικά αν η μείωση του 20% στα αναδρομικά έχει υπολογιστεί και εμφανίζεται στην οικεία βεβαίωση που δόθηκε από τον εργοδότη ή συνταξιοδοτικό φορέα, οι ενδείξεις θα συμπληρωθούν με τα ποσά που γράφονται στην υπόψη βεβαίωση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Να είσαι καλά.

ευχαριστω πολυ παιδια και καλημερα.

μπερδευτικα γιατι η βεβαιωση της συνταξης του δημοσιου δεν τα μοιραζει σε 80% ΚΑΙ 20 % (ΟΠΩς Π.Χ ΤΟΥ Ν.Α.Τ.)

αρα θα το γραψω εγω πανω στην βεβαιωση της συνταξης το 80 % και θα το παω στην φετινη δηλωση στο κωδ.303,

και το υπολοιπο 20 % θα το παω στον 659?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω πολυ παιδια και καλημερα.

μπερδευτικα γιατι η βεβαιωση της συνταξης του δημοσιου δεν τα μοιραζει σε 80% ΚΑΙ 20 % (ΟΠΩς Π.Χ ΤΟΥ Ν.Α.Τ.)

αρα θα το γραψω εγω πανω στην βεβαιωση της συνταξης το 80 % και θα το παω στην φετινη δηλωση στο κωδ.303,

και το υπολοιπο 20 % θα το παω στον 659?

ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η άποψή μου είναι ότι, δεν μπορείτε να κάνετε την μείωση της περίπτωσης δ', της παρ. 4 του άρθρου 45 του ΚΦΕ (20%), αν τα αναδρομικά αφορούν μόνο καθυστέρηση απονομής σύνταξης από το ταμείο (το συνηθέστερο).

Επίσης, στην περίπτωση αυτή, δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής του έτους φορολόγησης, το οποίο είναι μόνο ένα, αυτό που αποκτήθηκε το δικαίωμα είσπραξης (ή αν αφορά περισσότερα, για το καθένα απ' αυτά).

 

Σε αντίθετη περίπτωση, τα παραπάνω ισχύουν και εφόσον το επιλέξει ο φορολογούμενος (δυνατότητα), μόνο αν η απονομή των αναδρομικών συντάξεων έγινε στον συνταξιούχο με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση (σπανιότερα).
 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η άποψή μου είναι ότι, δεν μπορείτε να κάνετε την μείωση της περίπτωσης δ', της παρ. 4 του άρθρου 45 του ΚΦΕ (20%), αν τα αναδρομικά αφορούν μόνο καθυστέρηση απονομής σύνταξης από το ταμείο (το συνηθέστερο).

Επίσης, στην περίπτωση αυτή, δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής του έτους φορολόγησης, το οποίο είναι μόνο ένα, αυτό που αποκτήθηκε το δικαίωμα είσπραξης (ή αν αφορά περισσότερα, για το καθένα απ' αυτά).

 

Σε αντίθετη περίπτωση, τα παραπάνω ισχύουν και εφόσον το επιλέξει ο φορολογούμενος (δυνατότητα), μόνο αν η απονομή των αναδρομικών συντάξεων έγινε στον συνταξιούχο με βάση νόμο, δικαστική απόφαση ή συλλογική σύμβαση (σπανιότερα).

 

Καλημέρα

Kαλημέρα κύριε Μπάμπη,

 

Είμαστε πεπεισμένοι όπως καταλαβαίνετε ότι τα αναδρομικά δόθηκαν βάση νόμου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνω με τον HARYK οταν τα αναδρομικα αφορουν καθυστερηση απονομης πρεπει να φορολογουνται στο ετος που αναφερονται και αυτο γινεται μονο με συμπληρωματικη χειρογραφη δηλωση στην ΔΟΥ και απο προσωπικη πειρα οταν καταθετεις σου ζητανε να δουν και την κανονικη δηλωση για να δουν οτι εχουν δηλωθει και οι υπολοιπες αποδοχες που αναφερονται στην βεβαιωση συνταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνω με τον HARYK οταν τα αναδρομικα αφορουν καθυστερηση απονομης πρεπει να φορολογουνται στο ετος που αναφερονται και αυτο γινεται μονο με συμπληρωματικη χειρογραφη δηλωση στην ΔΟΥ και απο προσωπικη πειρα οταν καταθετεις σου ζητανε να δουν και την κανονικη δηλωση για να δουν οτι εχουν δηλωθει και οι υπολοιπες αποδοχες που αναφερονται στην βεβαιωση συνταξης.

ΣΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΛΕΕΙ ΑΠΛΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ 2011 ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ 2012

ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΠΟΣΟ .ΚΑΘΑΡΟ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡ.ΦΟΡΟΥ.ΟΥΤΕ ΝΟΜΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ..

ΑΡΑ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ 2012 (ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΝΦΕΡΕΙ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΤΟ 2011)

Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΘΟΛΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΛΕΕΙ ΑΠΛΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ 2011 ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΤΟΥ 2012

ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ ΑΚΑΘΑΡΙΣΤΟ ΠΟΣΟ .ΚΑΘΑΡΟ ΑΝΑΛΟΓΟΥΝΤΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΡ.ΦΟΡΟΥ.ΟΥΤΕ ΝΟΜΟ ΟΥΤΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ..

ΑΡΑ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ ΟΛΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΣΤΟ 2012 (ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟΝ ΣΥΝΦΕΡΕΙ ΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ ΤΟ 2011)

Η ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΔΗΛΩΣΗ ΚΑΘΟΛΟΥ?

Να κάνετε τροποποιητική του οικονομικού 2012 όπως πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να κάνετε τροποποιητική του οικονομικού 2012 όπως πρέπει.

Συγχωρέστε με αλλά στην θέση σας, δεν θα έκανα ότι τον συμφέρει αλλά, ότι είναι το σωστό.

Καλημέρα

 

Μήπως πρέπει να οργανωθούμε λίγο Παναγιώτη ; :P:D

 

1325483182_foto-prikoly-36.jpg

 

Να οργανωθούμε συνάδελφεεεεεεε :P:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να κάνετε τροποποιητική του οικονομικού 2012 όπως πρέπει.

μα γιατι να κενει συμπληρωματικη εφο

 

 

Μήπως πρέπει να οργανωθούμε λίγο Παναγιώτη ; :P:D

 

1325483182_foto-prikoly-36.jpg

 

Να οργανωθούμε συνάδελφεεεεεεε :P:)

εχεις δικιο οτι πρεπει να κανω οτι ειναι το σωστο και το σωστο ειναι να δηλωθουν αυτα τα αναδρομικα ...

αλλα εφοσον ο νομος μου δινει το δικαιωμα να τα δηλωσω με συμπληρωματικη το 2011 η μαζι με την νεα δηλωση το 2012 για τι

να μην το κανω το 2012 ?

το βασικο μου εωτημα ειναι οτι εφοσον στην βεβαιωση του 2012 τα αναφερει ως αναδρομικα του 2011 χωρις να λεει οπως σωστα μου επισυμανατε, ουτε αναδρομικα βαση νομου ουτε βαση δικαστικης αποφασης κ.τ.λ.αν πρεπει να κανω την μειωση του 20 % η οχι?

αυτο ρωτησα ρε παιδια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μα γιατι να κενει συμπληρωματικη εφο

 

εχεις δικιο οτι πρεπει να κανω οτι ειναι το σωστο και το σωστο ειναι να δηλωθουν αυτα τα αναδρομικα ...

αλλα εφοσον ο νομος μου δινει το δικαιωμα να τα δηλωσω με συμπληρωματικη το 2011 η μαζι με την νεα δηλωση το 2012 για τι

να μην το κανω το 2012 ?

το βασικο μου εωτημα ειναι οτι εφοσον στην βεβαιωση του 2012 τα αναφερει ως αναδρομικα του 2011 χωρις να λεει οπως σωστα μου επισυμανατε, ουτε αναδρομικα βαση νομου ουτε βαση δικαστικης αποφασης κ.τ.λ.αν πρεπει να κανω την μειωση του 20 % η οχι?

αυτο ρωτησα ρε παιδια ...

μίλησα με την ΔΟΥ και μου είπαν αυτό ακριβώς που αναφέρεις και εσύ..ότι εχω το δικαίωμα να τα δηλώσω με τη φετινή δήλωση .αλλά με το φόρο δεν ξέρω τι γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μα γιατι να κενει συμπληρωματικη εφο

 

εχεις δικιο οτι πρεπει να κανω οτι ειναι το σωστο και το σωστο ειναι να δηλωθουν αυτα τα αναδρομικα ...

αλλα εφοσον ο νομος μου δινει το δικαιωμα να τα δηλωσω με συμπληρωματικη το 2011 η μαζι με την νεα δηλωση το 2012 για τι

να μην το κανω το 2012 ?

το βασικο μου εωτημα ειναι οτι εφοσον στην βεβαιωση του 2012 τα αναφερει ως αναδρομικα του 2011 χωρις να λεει οπως σωστα μου επισυμανατε, ουτε αναδρομικα βαση νομου ουτε βαση δικαστικης αποφασης κ.τ.λ.αν πρεπει να κανω την μειωση του 20 % η οχι?

αυτο ρωτησα ρε παιδια ...

 

 

μίλησα με την ΔΟΥ και μου είπαν αυτό ακριβώς που αναφέρεις και εσύ..ότι εχω το δικαίωμα να τα δηλώσω με τη φετινή δήλωση .αλλά με το φόρο δεν ξέρω τι γίνεται

 

Συγγνώμη, μήπως η "ΔΟΥ", θε έπρεπε να διαβάσει λίγο τα άρθρα 45 και 46 του ΚΦΕ ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη, μήπως η ... "ΔΟΥ", θε έπρεπε να διαβάσει λίγο τα άρθρα 45 και 46 του ΚΦΕ ;;;

φιλε HARYK Εχεις δικιο τελικα (σημερα ολη μερα ασχολουμε με αυτη την μαλ...)στην αρχικη περιπτωση που αναφερω ειναι

νεος συνταξιουχος και του τα βαλανε αναδρομικα στην φετινη βεβαιωση ...αρα ουτε νομος ουτε δικαστικη αποφαση κ.τ.λ.αρα

μονο με συμπληρωματικη στο 2011...νομιζω οτι καμμια φορα οδηγος ειναι και η βεβαιωση αποδοχων .

στην δικια μου περιπτωση δεν κανει καποια μειωση ουτε διαχωρισμο 20% και 80%..αρα δεν υπαρχει τετοιο θεμα...

ευχαριστω και παλι απλα ειναι ενα λεπτο θεμα που πολυ το κανουμε λαθος διοτι μας πιεζουν οι ενδιαφερομενοι..

στην δικια μου περιπτωση με την συμπληρωματικη του ερχετε φορος αλλα 840 ευρω και μου τα εχει κανει τσουρεκια..

θα του πω οτι μονο ετσι γινετε και αμα θες αλλιως ας το παρει πανω του και ας μην τα δηλωση σε καμμια χρονια και αν τον βρουν τα πληρωνει διπλα ...η επομενη ερωτηση που θα μοθυ κανει ειναι ποσες οι πιθανοτητες να με πιασουν?....καλο κουραγιο αδελφια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περιπτωση αναδρομικων απο προηγουμενα ετη εαν δεν αναγραφετε οτι τα αναδρομικα ειναι το 80% -συνηθως γραφετε διπλα στα αναδρομικα.-τοτε ειναι το 100.Σε περιπτωση αναδρομικων προηγουμενων ετων ο λογιστης θα πρεπει να εξετασει τι συμφερει περισσοτερο τον συνταξιουχο κανοντας εκκαθαριση με τα αναδρομικα καθε ετος η αφαιρωντας το 20%,στο τρεχων ετος.εννοειτε οχι και απο παρακρατηθενα κ αναλ.φορο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περιπτωση αναδρομικων απο προηγουμενα ετη εαν δεν αναγραφετε οτι τα αναδρομικα ειναι το 80% -συνηθως γραφετε διπλα στα αναδρομικα.-τοτε ειναι το 100.Σε περιπτωση αναδρομικων προηγουμενων ετων ο λογιστης θα πρεπει να εξετασει τι συμφερει περισσοτερο τον συνταξιουχο κανοντας εκκαθαριση με τα αναδρομικα καθε ετος η αφαιρωντας το 20%,στο τρεχων ετος.εννοειτε οχι και απο παρακρατηθενα κ αναλ.φορο

ΑΥΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΙΧΑ ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ..

ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΔΙΑΛΕΓΟΥΜΕ ΤΟ ΕΤΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ...

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΛΕΠΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΠΟΤΕ ΒΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩ (ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ ΜΕ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΕΤΕΑ - ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ), ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2012 ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ.

ΕΛΑΒΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2012 ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 11.000,00. ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 2008. ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΙΚΑ, ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΓΙΑ 4 ΕΤΗ ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΠΟΤΕ ΒΑΣΗ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΑΝΩΤΕΡΩ (ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ ΜΕ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΕΤΕΑ - ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ), ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΙΚΑ ΑΝΑΛΥΣΗ ΤΩΝ ΕΤΩΝ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΕΛΑΒΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2012 ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΗΝ Δ.Ο.Υ.

ΕΛΑΒΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2012 ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 11.000,00. ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ 2008. ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΙΚΑ, ΝΑ ΥΠΟΒΛΗΘΟΥΝ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΕΣ ΓΙΑ 4 ΕΤΗ ???

ΤΟ ΙΚΑ ΒΓΑΖΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΗ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΤΗ, ΠΙΕΣΕ ΤΟΥΣ , ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΣΠΡΩΞΙΜΟ, ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΙΚΙΟ ΕΧΕΙ Ο HARYK ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΩΝ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΩΝ ΣΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΕΤΗ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΘΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΚΑΛΥΨΗ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ, ΟΠΟΥ ΣΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΑΡΕΛΘΟΥΣΩΝ ΧΡΗΣΕΩΝ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ.!!! ΑΡΑ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ, ΑΣ ΤΑ ΒΑΛΕΙ ΣΤΗ ΦΕΤΙΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΚΑΤΑ 20% ΓΙΑΤΙ ΟΦΕΙΛΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΝΑ ΣΟΥ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟ ΕΠΙ ΤΩΝ ΑΠΟΔΕΙΞΕΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...