Προς το περιεχόμενο
  • 0

Voucher και υποχρέωση επιχείρησης για έντυπο Ε3.3


Auditor

Ερώτηση

Απ ότι βλέπω άνοιξε το σύστημα για υποβολή εντύπων Ε3.3

 

Οι επιχειρήσεις στις οποίες πραγματοποιούν την πρακτική οι εργαζόμενοι που προέρχονται από τα ΚΕΚ είναι τελικά υποχρεωμένες να υποβάλλουν κάποιο έντυπο;

Και τι γίνεται στην περίπτωση που η επιχείρηση δεν απασχολεί προσωπικό; Το ΙΚΑ δεν κάνει απογραφή σε επιχείρηση που απασχολεί voucher... εξ' άλλου η επιχείρηση δεν είναι υπόχρεη σε ΑΠΔ. Η ασφάλιση γίνεται από το ΚΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Με τα ΚΕΚ που μίλησα μου είπαν ότι κανονικά ο εργοδότης πρέπει να υποβάλλει το έντυπο 3 ημέρες πριν την έναρξη εργασίας από τον πρακτικάριο, αλλά γράφει ξεκάθαρα στην εγκύκλιο ότι για αυτούς που δεν το υποβάλλουν ΔΕΝ υπάρχουν κυρώσεις οπότε δεν υπάρχει θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τα ΚΕΚ που μίλησα μου είπαν ότι κανονικά ο εργοδότης πρέπει να υποβάλλει το έντυπο 3 ημέρες πριν την έναρξη εργασίας από τον πρακτικάριο, αλλά γράφει ξεκάθαρα στην εγκύκλιο ότι για αυτούς που δεν το υποβάλλουν εμπρόθεσμα ΔΕΝ υπάρχουν κυρώσεις οπότε δεν υπάρχει θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αριθμ. 29502/85/1.9.2014
στ) Σε περίπτωση παρέλευσης των προβλεπόμενων προθεσμιών, ηλεκτρονική υποβολή δεν είναι δυνατή, αλλά ακολουθείται η διαδικασία της κατάθεσης με προσέλευση στην αρμόδια Υπηρεσία του ΣΕΠΕ ή/και του ΟΑΕΔ, με ανάλογη εφαρμογή των προβλεπόμενων κυρώσεων από την κείμενη νομοθεσία περί εκπρόθεσμης υποβολής των εντύπων του αρθ. 2 της παρούσης. 

Εξαιρούνται οι περιπτώσεις των εντύπων E3.1, E3.2, Ε3.3 και Ε3.4 για τα οποία είναι δυνατή η ηλεκτρονική υποβολή και μετά την παρέλευση των προβλεπόμενων προθεσμιών χωρίς επιβολή κυρώσεων.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παιδια μια απορια εχω μια επιχειρηση απασχολουσε μεχρι τον απριλιο  του 12 προσωπικο, περσυ το 13 αλλαξε περσυ διευθυνση τωρα απασχολει ενα ατομο μεσω voucher! να παω στο ικα να δηλωσω την αλλαγη εχει προστιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παιδια μια απορια εχω μια επιχειρηση απασχολουσε μεχρι τον απριλιο  του 12 προσωπικο, περσυ το 13 αλλαξε περσυ διευθυνση τωρα απασχολει ενα ατομο μεσω voucher! να παω στο ικα να δηλωσω την αλλαγη εχει προστιμο;

 

Όταν λες διεύθυνση εννοείς "μετακινηθηκε η επιχείρηση" ή αλλαξαν οι νόμιμοι εκπρόσωποι , διαχειριστές κλπ? Πάντως και στις 2 περιπτώσεις και εφόσον δεν έχεις αλλαξει αφμ στην επιχείρηση (και σίγουρα έχεις κωδικούς γιατι είχε προσωπικό το 2012 και εστελνες απδ) μπαίνεις στο εργάνη και δηλώνεις το άτομο που έβαλες μέσω voucher χωρίς Πρόστιμα. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι με το ικα.

 

ΑΝ τωρα εννοείς αν έχει πρόστιμο οι αλλαγές στους εκπροσώπους, διαχειριστές κλπα σε μια επιχείρηση τότε ουτε και σε αυτή την περίπτωση έχει πρόστιμο. Έχουν καταργηθεί εδώ κ 2 περίπου χρόνια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι ατομικη ειναι η επιχειρηση, απλα αλλαξε η εδρα της δλδ να τα υποβαλλω ως εχει;

Καλο θα ηταν να κανεις πρωτα την αλλαγη της διευθυνσης στο ικα κ μετα να στειλεις ε3.3. Θα εχεις ασυμφωνια με την συμβαση που εχουν κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τη συμβαση τη στελνουμε πουθενα η απλως πρεπει να ειναι στο καταστημα;

 

ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέρει κανείς αν εκτός από το έντυπο Ε 3.3. στέλνουμε και πίνακα προσωπικού?

Δε στέλνεις, μόνο Ε.3.3. Και μη σας αγχώνει τόσο το Ε.3.3., έστειλα για 2 επιχειρήσεις 2-3 μέρες μετά που ξεκίνησαν την πρακτική και το σύστημα τα βγάζει όλα εμπρόθεσμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν νομίζω ότι υπάρχει υποχρέωση να στείλουμε κάτι! Πελάτης μου που απασχολεί προσωπικό μέσω του voucher και δεν έχει κάνει ούτε απογραφή μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει δυνατότητα όταν τελειώσει το voucher  εργαζόμενος να δουλέψει εθελοντικά για ένα μήνα στον εργοδότη προσκομίζοντας υπεύθυνη δήλωση?

Με πήρε ένας πελάτης και μου είπε ότι το άκουσε και μου φάνηκε παράξενο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βρε παιδια εχουν ληξει τα voucher ειμαστε υποχρεωμενοι να καταθεσουμε τπτ στο εργανη;

ναι καταθέτης την λήξη, πάρε τηλ στο ΚΕΚ να σε καθοδηγήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εαν δεν υπαρχουν κωδ. ικα , επειδη δεν υπηρχε ποτε προσωπικο για ασφαλιση , ειναι απαραιτητο να γινει απογραφη στο ικα και μετα να σταλθει η Ε 3.3 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εαν δεν υπαρχουν κωδ. ικα , επειδη δεν υπηρχε ποτε προσωπικο για ασφαλιση , ειναι απαραιτητο να γινει απογραφη στο ικα και μετα να σταλθει η Ε 3.3 ;

Ναι πρέπει να κάνεις εγγραφή στο ικα να πάρεις κωδικούς και μετά να στείλεις το ε.3.3 για την έναρξη της απασχόλησης και μετά για την λήξη της. Δεν σου ζήτησαν για την έναρξη απο το κεκ το ε.3.3? Μου φαίνεται λίγο περίεργο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εαν δεν υπαρχουν κωδ. ικα , επειδη δεν υπηρχε ποτε προσωπικο για ασφαλιση , ειναι απαραιτητο να γινει απογραφη στο ικα και μετα να σταλθει η Ε 3.3 ;

Οχι δεν πρεπει να γινει απογραφη απλως το ε3.3 το καταθετεις χειρογραφα στην Επιθεωρηση Εργασιας, μαζι με την Συμβαση και το Ωρολογιο προγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...