Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις - απαντήσεις για την ηλεκτρονική υποβολή δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων από τη Γ.Γ.Π.Σ.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Anonymouss

Στην ηλεκτρονικη υποβολη του Ε1 εχοντας μηδενικο εισοδημα, ανεργος που συντηρουμαι απο τους γονεις μου χωρις ακινητα η κινητη περιουσια στην εκκαθαριση της δηλωσης μου εμφανιζει χρεωστικο 116 ευρω τι λαθος μπορει να συμβαινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη thanos

Στην ηλεκτρονικη υποβολη του Ε1 εχοντας μηδενικο εισοδημα, ανεργος που συντηρουμαι απο τους γονεις μου χωρις ακινητα η κινητη περιουσια στην εκκαθαριση της δηλωσης μου εμφανιζει χρεωστικο 116 ευρω τι λαθος μπορει να συμβαινει;

Δεν έχεις βάλει αποδείξεις, χρειάζονται ακόμα και σε αυτή τη περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ηλεκτρονικη υποβολη του Ε1 εχοντας μηδενικο εισοδημα, ανεργος που συντηρουμαι απο τους γονεις μου χωρις ακινητα η κινητη περιουσια στην εκκαθαριση της δηλωσης μου εμφανιζει χρεωστικο 116 ευρω τι λαθος μπορει να συμβαινει;

Μ ε 750 ευρω αποδείξεις ξεμπέρδεψες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη thanos

Μ ε 750 ευρω αποδείξεις ξεμπέρδεψες.

Θέλεις το 1/4 του τεκμαρτού 3.000 δηλαδή 750 γι αυατό σου βάζει φόρο 10% του 750 δηλαδή 75 + 55% προκαταβολή =116 :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαιρεται!πάω να στείλω την πρώτη δήλωση για φέτος (Ε1) και το taxis ενώ βγάζει τους κωδικούς που συμπλήρωσα μετά το "συνέχεια υποβολής" δεν κάνει την εκκαθάριση του φόρου...γιατί γίνεται αυτό;πέρυσι έκανε εκκαθαριση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ελευθερια

χαιρεται!πάω να στείλω την πρώτη δήλωση για φέτος (Ε1) και το taxis ενώ βγάζει τους κωδικούς που συμπλήρωσα μετά το "συνέχεια υποβολής" δεν κάνει την εκκαθάριση του φόρου...γιατί γίνεται αυτό;πέρυσι έκανε εκκαθαριση...

παντως εμενα μου εβγαλε χρεωστικο 150 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΕΛΕΝΗ

καλησπερα ειμαι πτυχιουχος λογιστικης, αλλα δεν εχω εργαστει σε δηλωσεις καθως κανενα λογιστικο γραφειο δεν με προσλαβανε εστω κ χωρις μισθο!!(ηθελα να πω το παραπονο μου στο πως βλεπουν τους αποφοιτους ΤΕΙ) ετσι ηθελα τα φωτα σας.πολυτεκνη μητερα εχοντας συνταξη 11.300 (τα μισα ΕΚΑΣ) ποσος φορος τις αναλογει?

υπαρχει δλδ ιδιαιτερη μεταχειριση στους πολυτεκνους?πρεπει να γινει ηλεκρονικα?

εγω που δεν εχω εισοδημα θα καταθεσω μηδενικη δηλωση κ θα καταθεσω κ αποδειξεις?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πολύτεκνη μητέρα με 3 παιδιά, αν κι έτσι ονομάζεται τρίτεκνη νομίζω, έχει αφορολόγητο 12.000 ευρώ, οπότε δεν έχει φόρο. Οι πολύτεκνοι ως μεταχείριση έχουν το αφορολόγητο που αυξάνεται για κάθε παιδί. Με 11.300€ δεν χρειάζεται ηλεκτρονική υποβολή. Εσύ που έχεις μηδενική δήλωση όπως είπαν και πιο πάνω πρέπει να "βρεις" 750 € αποδείξεις, τις οποίες απλώς θα σημειώσεις, χωρίς να τις υποβάλεις, αλλά θα τις κρατήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ελευθερια

και σε μενα χρεωστικό είναι αλλά δεν βγάζει πόσο χρεωστικό είναι!λές και θα δούμε καμιά με επιστροφή φέτος...

δες το εκαθαριστικο απο το taxisnet και εκει γραφει το ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ελενη

H πολύτεκνη μητέρα με 3 παιδιά, αν κι έτσι ονομάζεται τρίτεκνη νομίζω, έχει αφορολόγητο 12.000 ευρώ, οπότε δεν έχει φόρο. Οι πολύτεκνοι ως μεταχείριση έχουν το αφορολόγητο που αυξάνεται για κάθε παιδί. Με 11.300€ δεν χρειάζεται ηλεκτρονική υποβολή. Εσύ που έχεις μηδενική δήλωση όπως είπαν και πιο πάνω πρέπει να "βρεις" 750 € αποδείξεις, τις οποίες απλώς θα σημειώσεις, χωρίς να τις υποβάλεις, αλλά θα τις κρατήσεις.

ευχαριστω για την αμμεση απαντηση.μηπως παιζει ρολο ομως που τα παιδια της ειναι μεγαλα?πανω απο 35 χρονων..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Antonis

Γειά σας, θέλω να κάνω μια απλή ερώτηση και ζητώ συγνώμη αν έχει ξαναγραφτεί γιατί δεν έψαξα.

Η μητέρα μου δηλώνει εισοδήματα από ενοίκια και μερίσματα, όλα αυτά κάτω από 12.000ευρώ, τις έχουν στείλει στο σπίτι την δήλωση Ε1, πρέπει να υποβάλλει υποχρεωτικά ηλεκτρονικά ή μπορεί και χειρόγραφα ?

Επίσης εμένα δεν μου έχει έρθει ακόμα η δική μου φορολογική δήλωση, δεν εργάζομαι και το μόνο που δηλώνω είναι εισοδήματα από τόκους καταθέσεων, κάτω από 12.000ευρώ και αυτά, πρέπει να κάνω ηλεκτρονικά την δήλωση ή μπορώ και χειρόγραφα να περίμενω να μου την στείλουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Υπάρχει δυνατότητα αναίρεσης δήλωσης οικονομικού έτους 2012 (ε1,ε2,ε3)?

Προβληματικό αρκετά φέτος το taxisnet

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΛΕΞΗΣ

καλημέρα και καλό κουράγιο στους λογιστές..

Μία ερώτηση.Αν κάποιος έχει υποβάλλει την δήλωση του ηλεκτρονικά το οικονομικό έτος 2011,φέτος θα του έρθει έντυπο απο το υπουργείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θα του έρθει φιλε.

καλημέρα και καλό κουράγιο στους λογιστές..

Μία ερώτηση.Αν κάποιος έχει υποβάλλει την δήλωση του ηλεκτρονικά το οικονομικό έτος 2011,φέτος θα του έρθει έντυπο απο το υπουργείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποιος κάποια απαντηση παιδιά?

E3 μπορω να στειλω. Ε1 με Ε3 δεν μπορώ. Μου βγάζει μύνημα οτι δεν εχω συμπληρώσει κωδικούς για ελευθερια εππαγέλματα στο ε3 χωρίς να έχω τέτοια εισοδήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ E3 & ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ

Έχετε ολοκληρώσει τη συμπλήρωση της Δήλωσης E3

και των Καταστάσεων της Φορολογικής Αναμόρφωσης

ώστε να τις Υποβάλετε;

ΠΡΟΣΟΧΗ!

Εάν έχετε ξεχάσει τη συμπλήρωση κάποιου κωδικού ή εάν από λάθος χειρισμό (π.χ. αν πατήσατε "back" ή "πίσω" κατά τη συμπλήρωση) υποβάλλετε τη δήλωσή σας κενή, θα υποχρεωθείτε να επισκεφθείτε τη Δ.Ο.Υ. σας για την υποβολή τροποποιητικής.

Εάν δεν είστε σίγουροι για την ορθότητα της δήλωσής σας, επιλέξτε ΟΧΙ και επανελέγξτε την.

Εάν χρειαστεί, μπορείτε να τροποποιήσετε την υποβληθείσα Δήλωση Ε3

μέχρι να υποβάλετε οριστικά τη Δήλωση Ε1 είτε

τη Δήλωση Φορολογίας Εισοδήματος του Νομικού Προσώπου.

που ειναι το ναι και το οχι !!!!!!!!!

για να συνεχισω την υποβολη!!!

καμμια βοηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ελενη

Μια ερώτηση!στο βιβλιαράκι το φετινό της εφορίας γράφει το αφορολόγητο εώς 5000.τι ισχύει;οι οδηγίες είναι γενικά σωστές γιατί το διαβάζουν κ με ορίζουν Ότι δεν φορολογουντε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Ελευθερια

δεν θα του έρθει φιλε.

καλημέρα και καλό κουράγιο στους λογιστές..

Μία ερώτηση.Αν κάποιος έχει υποβάλλει την δήλωση του ηλεκτρονικά το οικονομικό έτος 2011,φέτος θα του έρθει έντυπο απο το υπουργείο?

oxi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ταξις ακόμα δεν μου βγάζει την εκκαθάριση της δηλωσης.δεν μπορώ να τσεκαρωπόσο βγαίνει στον καθένα να πληρώσει...το πρόγραμμα της singular δεν κανει τίποτα σωστά (ξέρω είναι θεμα στησιματος) και έχω πελαγώσει σχετικά με τις εκκαθαρίσεις...υπάρχει κανα πρόγραμμα άλλο να κάνω την δουλειά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...