Προς το περιεχόμενο
  • 0

κτηνοτροφος στο κανονικο καθεστως φπα απο 1/1/2014


dodos

Ερώτηση

κτηνοτροφος ,εχει αγελαδες γαλακτοπαραγωγης ,λογω τζιρου απο 01/01/2014 θα παει στο κανονικο καθεστως φπα.

 

1.του εχουν εκδοσει ηδη 2 τιμ.αγ.για αυτα θα εκδοθει πιστωτικο απο τον επιτηδευματια και θα εκδοσει ο κτηνοτροφος εως 28/02/2013

συμφωνα με τις οδηγιες τιμ.με φπα επι της αξιας του τιμ.αγορας που του ειχαν εκδοσει ?η θα κανει αποφορολογησει της αξιας του τιμ.αγορας?

 

2.για την πωλησει του γαλακτος επι της καθαρης αξιας του τιμολογιου  υπολογιζει ελγα και ποσο?

ποιος αποδιδει το ελγα και πως ?

 

3.ειχε αγορασει παγια αγελαδες (εχουν αποσβεστη πληρως )  αυτες που σταματουν να παραγουν γαλα τις πουλαει στο σφαγειο για κρεας.

οι πωλησεις αυτες θεωρουνται πωλησεις παγιων ? οχι νομιζω.

η απλα πωλησεις προιοντων ?

 

4.συνταση σε ενα προχειρο αθεωρητο βιβλιο η σελιδες μια απογραφη,πρωτων υλων ,παγιων ,προιοντων που εχουν παραχθει εως 31/12/2013 και δεν εχουν πουληθει ακομα ?

στην συνεχεια συντασει μαι δηλωσηαποθεματων  μεταταξης με βαση αυτην την απογραφη ? πρεπει νατην καταθεση στην δου?

 

5.στην απογραφη αποθεματων εκτος  των πρωτων  υλων (ζοωτροφες) θα βαλει και ενα τρακτερ και το αγροτικο αμαξι που εχει?

τα οποια ομως τα εχει πανω απο 5 χρονια αρα  δεν θα του αφαιρεθει τιποτα απο το φπα του ?ετσι δεν ειναι ?αρα δεν ειναι υποχρεωτικο να τα βαλει στην δηλωση μεταταξης? στην απογραφη θα τα βαλει ομως?

 

6.επισης στην απογραφη του εχει και γαλα που εχει παραχθει αξιας 3000 ευρω ποσο θα αφαιρεθει απο το φπα 3000 *6%=180?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

κτηνοτροφος ,εχει αγελαδες γαλακτοπαραγωγης ,λογω τζιρου απο 01/01/2014 θα παει στο κανονικο καθεστως φπα.

 

1.του εχουν εκδοσει ηδη 2 τιμ.αγ.για αυτα θα εκδοθει πιστωτικο απο τον επιτηδευματια και θα εκδοσει ο κτηνοτροφος εως 28/02/2013

συμφωνα με τις οδηγιες τιμ.με φπα επι της αξιας του τιμ.αγορας που του ειχαν εκδοσει ?η θα κανει αποφορολογησει της αξιας του τιμ.αγορας?

 

2.για την πωλησει του γαλακτος επι της καθαρης αξιας του τιμολογιου  υπολογιζει ελγα και ποσο?

ποιος αποδιδει το ελγα και πως ?

 

3.ειχε αγορασει παγια αγελαδες (εχουν αποσβεστη πληρως )  αυτες που σταματουν να παραγουν γαλα τις πουλαει στο σφαγειο για κρεας.

οι πωλησεις αυτες θεωρουνται πωλησεις παγιων ? οχι νομιζω.

η απλα πωλησεις προιοντων ?

 

4.συνταση σε ενα προχειρο αθεωρητο βιβλιο η σελιδες μια απογραφη,πρωτων υλων ,παγιων ,προιοντων που εχουν παραχθει εως 31/12/2013 και δεν εχουν πουληθει ακομα ?

στην συνεχεια συντασει μαι δηλωσηαποθεματων  μεταταξης με βαση αυτην την απογραφη ? πρεπει νατην καταθεση στην δου?

 

5.στην απογραφη αποθεματων εκτος  των πρωτων  υλων (ζοωτροφες) θα βαλει και ενα τρακτερ και το αγροτικο αμαξι που εχει?

τα οποια ομως τα εχει πανω απο 5 χρονια αρα  δεν θα του αφαιρεθει τιποτα απο το φπα του ?ετσι δεν ειναι ?αρα δεν ειναι υποχρεωτικο να τα βαλει στην δηλωση μεταταξης? στην απογραφη θα τα βαλει ομως?

 

6.επισης στην απογραφη του εχει και γαλα που εχει παραχθει αξιας 3000 ευρω ποσο θα αφαιρεθει απο το φπα 3000 *6%=180?

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. θα εκδώσει με φπα επί της αξίας

2. έχω την εντύπωση πως έχει καταργηθεί το ελγα στα τιμολόγια 

3. αφού τις παρακολουθεί ως πάγια?

4. ναι κατατίθεται στο τμημα ΦΠΑ και τα αντίστοιχα ποσά θα μεταφερθούν στην πρώτη περιοδική ΦΠΑ μετά την κατάθεση 

5. πολλοί δεν τα εμφανίζουν, όπως και εγώ, άλλα με τα άρθρα του taxheaven , πρέπει να αναγράφονται στην απογραφή 

6. ναι με το συντελεστή αποκοπής , οι α΄ύλες με συντελεστή ΦΠΑ

Ελπίζω να βοήθησα, αν και όλοι περιμένουμε τις διευκρινιστικες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. θα εκδώσει με φπα επί της αξίας

2. έχω την εντύπωση πως έχει καταργηθεί το ελγα στα τιμολόγια 

3. αφού τις παρακολουθεί ως πάγια?

4. ναι κατατίθεται στο τμημα ΦΠΑ και τα αντίστοιχα ποσά θα μεταφερθούν στην πρώτη περιοδική ΦΠΑ μετά την κατάθεση 

5. πολλοί δεν τα εμφανίζουν, όπως και εγώ, άλλα με τα άρθρα του taxheaven , πρέπει να αναγράφονται στην απογραφή 

6. ναι με το συντελεστή αποκοπής , οι α΄ύλες με συντελεστή ΦΠΑ

Ελπίζω να βοήθησα, αν και όλοι περιμένουμε τις διευκρινιστικες

Για το 2: Έχει καταργηθεί και υπολογίζεται μέσω της δήλωσης ΟΣΔΕ

Για το 5:Να τα εμφανίσετε. Θα  έχει δαπάνες απ' αυτά (καύσιμα, ανταλλακτικά, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλιστρα, κλπ). Πώς θα αναγνωριστούν ως δαπάνες γιαένα πάγιο που δεν υπάρχει;

Για το 3: Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση:

 

Στον υπολογαριασμό 14.06 «ζώα για πάγια εκμετάλλευση» παρακολουθούνται τα ζώα τα οποία προορίζονται για πάγια εκμετάλλευση, ιδίως από τις γεωργικές και κτηνοτροφικές οικονομικές μονάδες (π.χ. άλογα, βόδια, που χρησιμοποιούνται π.χ.  για το όργωμα αγρών ή για μεταφορές, αγελάδες που παρέχουν π.χ. τα νεογέννητα μοσχάρια ή το γάλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κε   τα  αιγοπρόβατα  θα  τα  συμπεριλάβω  ως  πάγια    ΄και   τι  απόσβεση  γίνεται σ'  αυτά  ;  και  σε  πόσα  έτη  αποσβένονται  τα   ζωντανά   ;

ευχαριστώ  αν  πάρω  μία  απάντηση σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για  να  μη  σας  κουράζω  με  ένα  ΝΑΙ  ή  ΟΧΙ 

οι  γεωργοί  που  εντάσσονται  υποχρεωτικά  από  1/1/2014  στο  ΚΑΝΟΝΙΚΟ  ΚΑΘΕΣΤΩΣ   και  δεν  έχουν  τιμολόγια  αγοράς  αφού  τα  κατέθεσαν  και  έλαβαν  πίσω  τον  φπα  δεν  δικαιούνται  να  κάνουν   ΔΗΛΩΣΗ  ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ  ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ  αλλά  μπορώ  να  τους  κάνω   ΑΠΟΓΡΑΦΗ   σε  βιβλίο  ΑΠΟΓΡΑΦΩν  τα  ζώα   τα    αποθέματα  α υλών  τα αποθέματα   αγαθών  επένδυσης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το 2: Έχει καταργηθεί και υπολογίζεται μέσω της δήλωσης ΟΣΔΕ

Για το 5:Να τα εμφανίσετε. Θα  έχει δαπάνες απ' αυτά (καύσιμα, ανταλλακτικά, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλιστρα, κλπ). Πώς θα αναγνωριστούν ως δαπάνες γιαένα πάγιο που δεν υπάρχει;

Για το 3: Ενδιαφέρουσα τοποθέτηση:

 

Στον υπολογαριασμό 14.06 «ζώα για πάγια εκμετάλλευση» παρακολουθούνται τα ζώα τα οποία προορίζονται για πάγια εκμετάλλευση, ιδίως από τις γεωργικές και κτηνοτροφικές οικονομικές μονάδες (π.χ. άλογα, βόδια, που χρησιμοποιούνται π.χ.  για το όργωμα αγρών ή για μεταφορές, αγελάδες που παρέχουν π.χ. τα νεογέννητα μοσχάρια ή το γάλα)

ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΙΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΣΦΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΠΑΓΙΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΤΡΟΩ ΠΑΓΙΩΝ ?

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ,ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΑΓΙΟ (ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΛΕΩ)

ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ?

ΕΓΩ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ EXCEL KAI ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΜΙΑ ΜΙΑ ΤΙΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ ΓΙΑ ΣΦΑΓΗ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ .

ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΤΗΣ ΑΓΕΛΑΔΑΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ,ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΕΠΙ ΑΥΤΟΥ.

ΤΙ ΛΕΤΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. θα εκδώσει με φπα επί της αξίας

2. έχω την εντύπωση πως έχει καταργηθεί το ελγα στα τιμολόγια 

3. αφού τις παρακολουθεί ως πάγια?

4. ναι κατατίθεται στο τμημα ΦΠΑ και τα αντίστοιχα ποσά θα μεταφερθούν στην πρώτη περιοδική ΦΠΑ μετά την κατάθεση 

5. πολλοί δεν τα εμφανίζουν, όπως και εγώ, άλλα με τα άρθρα του taxheaven , πρέπει να αναγράφονται στην απογραφή 

6. ναι με το συντελεστή αποκοπής , οι α΄ύλες με συντελεστή ΦΠΑ

Ελπίζω να βοήθησα, αν και όλοι περιμένουμε τις διευκρινιστικες 

6.oσον αφορα το γαλα για την συγκεκριμενη περιπτωση εφοσον ειναι κατι φρεσκο μπορει να βαλει οτι ειχε απουλητο στην απογραφη το γαλα μονο

μιας ημερας ,αυτο δεν λεει η λογικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για  να  μη  σας  κουράζω  με  ένα  ΝΑΙ  ή  ΟΧΙ 

οι  γεωργοί  που  εντάσσονται  υποχρεωτικά  από  1/1/2014  στο  ΚΑΝΟΝΙΚΟ  ΚΑΘΕΣΤΩΣ   και  δεν  έχουν  τιμολόγια  αγοράς  αφού  τα  κατέθεσαν  και  έλαβαν  πίσω  τον  φπα  δεν  δικαιούνται  να  κάνουν   ΔΗΛΩΣΗ  ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ  ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ  αλλά  μπορώ  να  τους  κάνω   ΑΠΟΓΡΑΦΗ   σε  βιβλίο  ΑΠΟΓΡΑΦΩν  τα  ζώα   τα    αποθέματα  α υλών  τα αποθέματα   αγαθών  επένδυσης;

και αν τα τιμολογια αγορας τα εχουν και δεν τα εχουν καταθεση ακομα για επιστροφη φπα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΝΤΑΞΕΙ ΟΤΑΝ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΠΙΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΣΦΑΓΗ ΕΙΝΑΙ ΠΩΛΗΣΗ ΠΑΓΙΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΙΟΥΝΤΑΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΣΤΟ ΜΗΤΡΟΩ ΠΑΓΙΩΝ ?

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟΣΒΕΣΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ,ΕΦΟΣΟΝ ΕΧΟΥΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΑΓΙΟ (ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΛΕΩ)

ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ?

ΕΓΩ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ EXCEL KAI ΝΑ ΠΕΡΝΑΩ ΜΙΑ ΜΙΑ ΤΙΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΑ

ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΜΙΑ ΑΓΕΛΑΔΑ ΓΙΑ ΣΦΑΓΗ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΖΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ .

ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΤΩ ΤΟ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟ ΤΗΣ ΑΓΕΛΑΔΑΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ,ΧΩΡΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟΣΒΕΣΕΙΣ ΕΠΙ ΑΥΤΟΥ.

ΤΙ ΛΕΤΕ ?

 

Άμα σου πω ότι τους ίδιους προβληματισμούς έχω κι εγώ τι θα πεις; Κι από πότε θα αρχίζει η έναρξη απόσβεσης του παγίου που λέγεται "νεογέννητο μοσχαράκι"; Κι άμα καμία ψοφήσει από χλαπάτσα, τι θα γράψουμε; "Ζημία λόγω χλαπάτσας"; Μιλάω πολύ σοβαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άμα σου πω ότι τους ίδιους προβληματισμούς έχω κι εγώ τι θα πεις; Κι από πότε θα αρχίζει η έναρξη απόσβεσης του παγίου που λέγεται "νεογέννητο μοσχαράκι"; Κι άμα καμία ψοφήσει από χλαπάτσα, τι θα γράψουμε; "Ζημία λόγω χλαπάτσας"; Μιλάω πολύ σοβαρά.

to καταλαβα οτι μιλας σοβαρα ,λυση ποιος θα μας δωσει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κτηνοτροφος ,εχει αγελαδες γαλακτοπαραγωγης ,λογω τζιρου απο 01/01/2014 θα παει στο κανονικο καθεστως φπα.

 

1.του εχουν εκδοσει ηδη 2 τιμ.αγ.για αυτα θα εκδοθει πιστωτικο απο τον επιτηδευματια και θα εκδοσει ο κτηνοτροφος εως 28/02/2013

συμφωνα με τις οδηγιες τιμ.με φπα επι της αξιας του τιμ.αγορας που του ειχαν εκδοσει ?η θα κανει αποφορολογησει της αξιας του τιμ.αγορας? Ότι συμφωνήσουν μεταξύ τους. Ο ΦΠΑ θα πρέπει να αποδοθεί. Πόιος θα τον πληρώσει ας το αποφασίσουν οι ίδιοι.

 

2.για την πωλησει του γαλακτος επι της καθαρης αξιας του τιμολογιου  υπολογιζει ελγα και ποσο?

ποιος αποδιδει το ελγα και πως ? Όχι, έχει καταργηθεί.

 

3.ειχε αγορασει παγια αγελαδες (εχουν αποσβεστη πληρως )  αυτες που σταματουν να παραγουν γαλα τις πουλαει στο σφαγειο για κρεας.

οι πωλησεις αυτες θεωρουνται πωλησεις παγιων ? οχι νομιζω.

η απλα πωλησεις προιοντων ? Όπως θα εμφανιστούν στην δήλωση μετάταξης.

 

4.συνταση σε ενα προχειρο αθεωρητο βιβλιο η σελιδες μια απογραφη,πρωτων υλων ,παγιων ,προιοντων που εχουν παραχθει εως 31/12/2013 και δεν εχουν πουληθει ακομα ?

στην συνεχεια συντασει μαι δηλωσηαποθεματων  μεταταξης με βαση αυτην την απογραφη ? πρεπει νατην καταθεση στην δου? Όυσιαστικά, μια απογραφή με τις τρεις κατηγορίες που ορίζονται και βάσει αυτής της απογραφής, συμπληρώνεται και η δήλωση μετάταξης. Η δήλωση μετάταξης κατατίθεται στην ΔΟΥ, όχι η πρόχειρη απογραφή.

 

5.στην απογραφη αποθεματων εκτος  των πρωτων  υλων (ζοωτροφες) θα βαλει και ενα τρακτερ και το αγροτικο αμαξι που εχει?

τα οποια ομως τα εχει πανω απο 5 χρονια αρα  δεν θα του αφαιρεθει τιποτα απο το φπα του ?ετσι δεν ειναι ?αρα δεν ειναι υποχρεωτικο να τα βαλει στην δηλωση μεταταξης? στην απογραφη θα τα βαλει ομως? Φυσικά και θα τα εμφανίσει ως πάγια στην Δ.Μ.Α ακριβώς και για να δικαιολογεί και τις δαπάνες τους. Προσπαθώ να βγάλω άκρη και με τις αποσβέσεις γιατι συνήθως είναι μηχανήματα που αποκτήθηκαν πριν από πολλά χρόνια.

 

6.επισης στην απογραφη του εχει και γαλα που εχει παραχθει αξιας 3000 ευρω ποσο θα αφαιρεθει απο το φπα 3000 *6%=180? Πώς έχει τόση μεγάλη ποσότητα γάλακτος; Το γάλα μαζεύεται σχεδόν κάθε μέρα.

 

ευχαριστω παρακαλώ! :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για  να  μη  σας  κουράζω  με  ένα  ΝΑΙ  ή  ΟΧΙ 

οι  γεωργοί  που  εντάσσονται  υποχρεωτικά  από  1/1/2014  στο  ΚΑΝΟΝΙΚΟ  ΚΑΘΕΣΤΩΣ   και  δεν  έχουν  τιμολόγια  αγοράς  αφού  τα  κατέθεσαν  και  έλαβαν  πίσω  τον  φπα  δεν  δικαιούνται  να  κάνουν   ΔΗΛΩΣΗ  ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ  ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ  αλλά  μπορώ  να  τους  κάνω   ΑΠΟΓΡΑΦΗ   σε  βιβλίο  ΑΠΟΓΡΑΦΩν  τα  ζώα   τα    αποθέματα  α υλών  τα αποθέματα   αγαθών  επένδυσης;

Πότε τα κατέθεσαν τα τιμολόγια του 2013;

 

Περί αποσβέσεων μηχανημάτων: Για όλα υπάρχει κάποιο παραστατικό αγοράς. Αν έχει ακόμα αναπόσβεστη αξία, έχει καλώς. Αλλιώς υπολλειματική αξία 0,01 στην κατάσταση παγίων (ΟΧΙ στη δήλωση αποθεμάτω μετάταξης, αλλά στη λογιστική απογραφή. Για τα ζώα: Κανονικά, έχουν ένα καρτελάκι, σαν ταυτότητα. Επίσης πολλά διαχωρίζονται αν είναι για κρέας ή αναπαραγωγή ή για γάλα κλπ. Από εκεί μπορούμε πιθανόν να βρούμε έναρξη απόσβεσης, αλλά δεν ξέρω πώς μπορούμε να βρούμε αξία κτήσης...... Αν αγοράσω ένα μοσχαράκι 80 κιλών για πάχυνση, θα έχει την ίδια αξία όταν φτάσει τα 250; Και ποιά είναι η αξία κτήσης του ζώου που γεννήθηκε στο κοπάδι;  Θα πρέπει να μελετήσουμε σοβαρά τη λογιστική πρακτική των μεγάλων κτηνοτροφικών μονάδων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πότε τα κατέθεσαν τα τιμολόγια του 2013;

 

Περί αποσβέσεων μηχανημάτων: Για όλα υπάρχει κάποιο παραστατικό αγοράς. Αν έχει ακόμα αναπόσβεστη αξία, έχει καλώς. Αλλιώς υπολλειματική αξία 0,01 στην κατάσταση παγίων (ΟΧΙ στη δήλωση αποθεμάτω μετάταξης, αλλά στη λογιστική απογραφή. Για τα ζώα: Κανονικά, έχουν ένα καρτελάκι, σαν ταυτότητα. Επίσης πολλά διαχωρίζονται αν είναι για κρέας ή αναπαραγωγή ή για γάλα κλπ. Από εκεί μπορούμε πιθανόν να βρούμε έναρξη απόσβεσης, αλλά δεν ξέρω πώς μπορούμε να βρούμε αξία κτήσης...... Αν αγοράσω ένα μοσχαράκι 80 κιλών για πάχυνση, θα έχει την ίδια αξία όταν φτάσει τα 250; Και ποιά είναι η αξία κτήσης του ζώου που γεννήθηκε στο κοπάδι;  Θα πρέπει να μελετήσουμε σοβαρά τη λογιστική πρακτική των μεγάλων κτηνοτροφικών μονάδων.

ελπιζω να κρατησουμε το συγκεκριμενο θεμα ζωντανο ,ειναι πολυ χρησιμο για ολους...καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οπωσδήποτε πρέπει το θέμα να το κρατήσουμε ζωντανό , γιατί αφορά τα ζωντανά  :rolleyes: .

 

Όσο για τα μοσχαράκια που θα χρησιμοποιηθούν ως πάγια , προτείνω το τριφυλλάκι που το ταΐζουμε , αφού αφήσει το βυζί της αγελάδας ,  να το περνάμε μέσα από ένα φύλλο μερισμού "ως "βελτιώσεις παγίων" έτσι ώστε να αποτυπωθεί σωστά η εικόνα και το κόστος του παγίου για την σωστή λογιστική απεικόνιση και την δίκαιη φορολόγηση των κτηνοτρόφων μας ( πρώην τσομπανηδων ) προς τέρψιν των δύσπιστων τεχνοκρατών των υπουργείων , τροικας κλπ . 

 

Απλά πραγματάκια δηλαδή,   και όλα αυτά με 30 ευρουλάκια το μήνα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μήπως  θα  έχω  παράβαση  και  θα  είμαι  συνυπεύθυνη  για  ΓΕΩΡΓΟ  που υποχρεωτικά     εντάσσεται   από  το  ΕΙΔΙΚΟ  στο  ΚΑΝΟΝΙΚΟ   ΚΑΘΕΣΤΩΣ   στις  καταστάσεις  απογραφής   περάσω  τα  200  αιγοπρόβατα   χ50.00=10000,00 ως  προιόντα  καθώς  και  100  αμνοερίφια χ35,00=3500,00   αφου  προχθές   τα  αμνοερίφια  τα  πήγε   στο  σφαγείο  και στον  ΠΕΛΑΤΗ      θα  κόψει  ΤΠ+ΔΑ  όπως  ενδέχεται  να   πωλήσει   και   και  μεγάλα     και  μερικές  μητέρες  ΑΙΓΟΠΡΟΒΆΤΩΝ   και πάλι  θα  κόψει  Τ.Π+Δ.Α 

θα   έχω  πρόβλημα  αν  δεν  τα  καταχωρήσω  ως  ΠΑΓΙΑ  και  πως  θα  μειώσω  την  αξία  του  παγίου  από  την    πώληση  η  από  την  απώλεια   ασθενών  ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μήπως  θα  έχω  παράβαση  και  θα  είμαι  συνυπεύθυνη  για  ΓΕΩΡΓΟ  που υποχρεωτικά     εντάσσεται   από  το  ΕΙΔΙΚΟ  στο  ΚΑΝΟΝΙΚΟ   ΚΑΘΕΣΤΩΣ   στις  καταστάσεις  απογραφής   περάσω  τα  200  αιγοπρόβατα   χ50.00=10000,00 ως  προιόντα  καθώς  και  100  αμνοερίφια χ35,00=3500,00   αφου  προχθές   τα  αμνοερίφια  τα  πήγε   στο  σφαγείο  και στον  ΠΕΛΑΤΗ      θα  κόψει  ΤΠ+ΔΑ  όπως  ενδέχεται  να   πωλήσει   και   και  μεγάλα     και  μερικές  μητέρες  ΑΙΓΟΠΡΟΒΆΤΩΝ   και πάλι  θα  κόψει  Τ.Π+Δ.Α 

θα   έχω  πρόβλημα  αν  δεν  τα  καταχωρήσω  ως  ΠΑΓΙΑ  και  πως  θα  μειώσω  την  αξία  του  παγίου  από  την    πώληση  η  από  την  απώλεια   ασθενών  ;

εγω προτεινα ενα excel με τις αγελαδες η αιγοπροβατα πληροφοριακα εφοσον εχουν αποσβεστει πληρως .τα νεογεννητα να καταγραφονται στην κατασταση παγιων και αυτα χωρις να διενεργουνται αποσβεσεις γιατι πρακτικα δεν γινετε να υπολογιστουν.αν καποιο παει για σφαγη να βγαινουν απο την κατασταση σαν πωληση παγιων.οταν βεβαια αγορασει καποια νεα αγελαδα η αιγοπροβατο με τιμολογιο να μπαινει στην κατασταση και να διενεργουνται αποσβεσεις σε αυτα. Δεν ξερω εγω αυτο σκεφτομε ακουω γνωμες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μήπως  θα  έχω  παράβαση  και  θα  είμαι  συνυπεύθυνη  για  ΓΕΩΡΓΟ  που υποχρεωτικά     εντάσσεται   από  το  ΕΙΔΙΚΟ  στο  ΚΑΝΟΝΙΚΟ   ΚΑΘΕΣΤΩΣ   στις  καταστάσεις  απογραφής   περάσω  τα  200  αιγοπρόβατα   χ50.00=10000,00 ως  προιόντα  καθώς  και  100  αμνοερίφια χ35,00=3500,00   αφου  προχθές   τα  αμνοερίφια  τα  πήγε   στο  σφαγείο  και στον  ΠΕΛΑΤΗ      θα  κόψει  ΤΠ+ΔΑ  όπως  ενδέχεται  να   πωλήσει   και   και  μεγάλα     και  μερικές  μητέρες  ΑΙΓΟΠΡΟΒΆΤΩΝ   και πάλι  θα  κόψει  Τ.Π+Δ.Α 

θα   έχω  πρόβλημα  αν  δεν  τα  καταχωρήσω  ως  ΠΑΓΙΑ  και  πως  θα  μειώσω  την  αξία  του  παγίου  από  την    πώληση  η  από  την  απώλεια   ασθενών  ;

απο οτι καταλαβα εσυ τα θεωρεις εμπορευματα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ  τα  θεωρώ ως εμπορεύματά  μήπως  έχω  παράβαση   γιατί  δεν άν  τα απογράψω  ως  αγαθά  επένδυσης   δηλαδή  ΠΑΓΙΑ  αφου  θα  είναι  δύσκολα  να  τα  παρακολουθώ  ως  ΠΑΓΙΑ  γιατί  είναι  ΖΩΝΤΑ  ΖΩΑ  και  με  αρκετές  απώλειες   κάθε  χρόνο  από  αρρώστιες  ,λύκους  κλπ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ  τα  θεωρώ ως εμπορεύματά  μήπως  έχω  παράβαση   γιατί  δεν άν  τα απογράψω  ως  αγαθά  επένδυσης   δηλαδή  ΠΑΓΙΑ  αφου  θα  είναι  δύσκολα  να  τα  παρακολουθώ  ως  ΠΑΓΙΑ  γιατί  είναι  ΖΩΝΤΑ  ΖΩΑ  και  με  αρκετές  απώλειες   κάθε  χρόνο  από  αρρώστιες  ,λύκους  κλπ 

παραβαση δεν θα καταλογισει κανενας το θεμα μας ειναι μηπως και βρουμε μια λυση για να κανουμε το σωστο.και το σωστο ειναι κατι την γνωμη μου οτι ειναι παγια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  αλλά όπως  λέτε  dodow  περνάω  σαν  πάγιο  τα  πρόβατα  με  αξία  10000  και οι  μητέρες   άλλες  είναι  2  ετών   άλλες  5  ετών  και  άλλες  10  ετών  πρέπει   να  τις κοιτάξω στα  δόντια   και  να ς  κατατάξω ανάλογα   αν λάβω   συντελεστή  απόσβεσης    τον  10%  λοιπά  πάγια  στοιχεία  της  επιχείρησης    τα  2/10  ή  5/10ή  10/10 

γίνονται  αυτά  τα  πράγματα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν  ΓΕΩΡΓΟΣ  που  εντάσσεται   από  το  ΕΙΔΙΚΟ  στο  ΚΑΝΙΝΙΚΟ  ΚΑΘΕΣΤΩΣ  έχει  ΠΑΓΙΑ  τρακτέρ  ,φ.ι.χ . αποθήκες  και έχουν   αποσβεστεί   πλήρως  τα  καταχωρώ φυσικά    στο  ΜΗΤΡΩΟ  ΠΑΓΙΩΝ  επίσης αν  δεν  υπάρχουνι  α &  β  ύλες, φυτοφάρμακα,   θα πρέπει   να  υποβάλω  υποχρεωτίκα  με  χωρισ  έκπτωση  φόρου   στη  ΔΟΥ  με  την     ΔΗΛΩΣΗ  ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ  ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ  ;

2.  αν  οι  ζωοτροφές  είναι   δικιάς  μου   παραγωγής   και  υπάρχουν    στις   ΑΠΟΗΘΚΕΣ  στις  31-12-2013   μπορεί  η  ΔΟΥ   να  δεχθεί  την  ΔΗΛΩΣΗ  ΑΠΟΘΗΜΑΤΩΝ   ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ   ΜΕ  ΕΚΠΤΩΣΗ   ΦΌΡΟ  13%  αφού   δεν  υπάρχουν   παραστατικά      αγοράς    παρά   μόνον  μπορώ  να τους  αποδείξω  από  το  ε1  ΠΙΝΑΚΑ  4  ΕΙΣΟΔΗΜΑ  ΑΤΟΜΙΚΗΣ  ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΜΕ  ΒΑΣΗ  ΤΟ  ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ  ΣΥΣΤΗΜΑ  ;

ΚΑΛΗ  ΚΥΡΙΑΚΗ  ΚΑΙ Ο  ΘΕΟΣ  ΝΑ  ΜΑΣ  ΦΥΛΑΓΕΙ  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όταν  ΓΕΩΡΓΟΣ  που  εντάσσεται   από  το  ΕΙΔΙΚΟ  στο  ΚΑΝΙΝΙΚΟ  ΚΑΘΕΣΤΩΣ  έχει  ΠΑΓΙΑ  τρακτέρ  ,φ.ι.χ . αποθήκες  και έχουν   αποσβεστεί   πλήρως  τα  καταχωρώ φυσικά    στο  ΜΗΤΡΩΟ  ΠΑΓΙΩΝ  επίσης αν  δεν  υπάρχουνι  α &  β  ύλες, φυτοφάρμακα,   θα πρέπει   να  υποβάλω  υποχρεωτίκα  με  χωρισ  έκπτωση  φόρου   στη  ΔΟΥ  με  την     ΔΗΛΩΣΗ  ΑΠΟΘΕΜΑΤΩΝ  ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ  ;

2.  αν  οι  ζωοτροφές  είναι   δικιάς  μου   παραγωγής   και  υπάρχουν    στις   ΑΠΟΗΘΚΕΣ  στις  31-12-2013   μπορεί  η  ΔΟΥ   να  δεχθεί  την  ΔΗΛΩΣΗ  ΑΠΟΘΗΜΑΤΩΝ   ΜΕΤΑΤΑΞΗΣ   ΜΕ  ΕΚΠΤΩΣΗ   ΦΌΡΟ  13%  αφού   δεν  υπάρχουν   παραστατικά      αγοράς    παρά   μόνον  μπορώ  να τους  αποδείξω  από  το  ε1  ΠΙΝΑΚΑ  4  ΕΙΣΟΔΗΜΑ  ΑΤΟΜΙΚΗΣ  ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΜΕ  ΒΑΣΗ  ΤΟ  ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ  ΣΥΣΤΗΜΑ  ;

ΚΑΛΗ  ΚΥΡΙΑΚΗ  ΚΑΙ Ο  ΘΕΟΣ  ΝΑ  ΜΑΣ  ΦΥΛΑΓΕΙ  

ωραια ερωτηματα ,μας αφορουν ολους.

την δευτερα και αλλη διευκρινιστικη ,που βεβαια τετοια θεματα σιγα μην τα λυση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ dodos   καλά    έγραψα  το  παραπάνω  ερώτημα   αλλά καμία  απάντηση  δεν  πήρα    από  κάποιον  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ/ΣΑ  κανένας  ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ   βρε  παιδιά  δεν  το  διαβάζει  να  μας  δώσει μία  απάντηση  για  να  μη  πηγαίνουμε  στη  ΔΟΥ  και  τους  ζαλίζουμε

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  και  πάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ dodos   καλά    έγραψα  το  παραπάνω  ερώτημα   αλλά καμία  απάντηση  δεν  πήρα    από  κάποιον  ΣΥΝΑΔΕΛΦΟ/ΣΑ  κανένας  ΕΦΟΡΙΑΚΟΣ   βρε  παιδιά  δεν  το  διαβάζει  να  μας  δώσει μία  απάντηση  για  να  μη  πηγαίνουμε  στη  ΔΟΥ  και  τους  ζαλίζουμε

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  και  πάλι

καλημερα ουτε νομιζω οτι θα παρουμε απαντηση απο κανεναν ελπιζω μονο καποιος συναδελφος που εχει ασχοληθει με

μεγαλες κτηνοτροφικες μοναδες να ξερει να μας απαντηση.

ο καθενας μπορει να το χειριστει με διαφορετικο τροπο εχοντας τα δικα του λογικα επιχειρηματα γι αυτο που κανει ..

μια υπευθυνη γνωμη απο προηγουμενη εμπειρια θα ηταν χρησιμη για ολους.

 

εγω κανοντας ενα μιξ ολων τον απαντησεων σας, και βαζοντας και την δικια μου πινελια λεω οτι :

 

1.οι αγελαδες ειναι παγια ,και πρεπει να μπουν στην κατασταση παγιων ,οπως και τα μοσχαρακια που γεννανε ειναι παγια εφοσον

και αυτα καποια στιγμη θα παραγουν γαλα ,και αυτα θα μπουν στην κατασταση παγιων ,αλλα πληροφοριακα εφοσον δεν εχουμε

ουτε αγορα ουτε αξια ουτε τιποτα.

 

2.αν αγορασει νεες αγελαδες θα μπουν στο μητρωο και θα αποσβεστουν με 10% ,(δεν βλεπω αλλο συντελεστη)

 

3.στην απογραφη για την μεταταξη του αγροτη που δεν θα κατατεθει πουθενα και θα γινει σε ενα αθεωρητο τετραδιο θα καταγραφουν ολα, πρωτες υλες ,εμπορευματα ,παγια στοιχεια (αρα και οι αγελαδες που εχουν αποσβεστει πληρως οπως και ολα τα παγια ,εστω και αν εχουν αποσβεστει πληρως )

 

4.στην δηλωση μεταταξης που θα παει στην δου και απο οπου θα προκυψει και το οφελος για το ποσο που θα εκπιπτει απο την πρωτη περιοδικη δηλωση φπα ,θα υπολογιστουν τα προιοντα που παραγει και εχουν μεινει απουλητα 31/12/2013π.χ γαλα με ενα συντ 6%,οι πρωτες υλες με το συντ φπα π.χ 13% και μονο τα παγια που εχει αγορασει την τελευταια πενταετια .οχι τα παγια που εχουν αποσβεστει πληρος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για τα νεογέννητα ,μην πάμε σε "ιδιοπαραγωγή παγίων?" ένα κόστος από την διατροφή της αγελάδας και για όσο διάστημα το γάλα το πίνει το νέο "πάγιο"?

 

 

και άμα (χτύπα ξύλο) κάποιο "πάγιο" μας αφήσει χρόνους,βεβαίωση από τον κτηνίατρο ? ή έτσι και αλλιώς γίνεται αυτό ,λόγω επιδοτήσεων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...