Προς το περιεχόμενο
  • 0

TΑXIS ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΑΓΡΟΤΩΝ


MALLIAS81

Ερώτηση

Καλημέρα

 

Σήμερα παρατήρησα οτι σε αγρότη του κανονικού καθεστώτος που μπήκε απο 01/01/14 σου δίνει την δυνατοτητα υποβολής περιοδικής α τριμήνου 2014.

 

Κανονικά οι αγρότες (που δεν έχουν άλλη δραστηριοτητα) είναι υποχρεωμένοι μόνο ως προς την υποβολή εκκαθαριστικής του 2014 το απρίλιο του 2015.

 

Γιατί λοιπόν το taxis μας δίνει αυτή την δυνατότητα?

 

εχουμε φλιπάρει τελείως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μήπως γιατι ...... όχι μονο τα συστήματα αλλα κ οι νόμοι ειναι γραμμένοι στο ποδι ;;;;

Στο μητρώο στην επίσημη εικόνα ενός αγροτικού "Αφμ" δεν υπάρχει διαχωρισμός για το ποιοι αγροτες έχουν δυνατότητα μη τήρησης βιβλίων και υποβολής μονο εκκ\κης φπα .... Μπακαλοκατασταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα.

δείτε εάν θέλετε και την ΠΟΛ.1116/24.4.2014
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα να σας ενημερώσω οτι χτες σε αγροτη (κανονικο) που θέλαμε ενημερότητα μας πήρε 2 ωρες στο τμημα  φπα - επειδη φαινονται υπόχρεοι σε δηλωση - για να την πάρουμε. μεγάλο μπερδεμα... δεν ξέρω τελικά το θα γίνει απο δου μου είπαν οτι εφόσον φαίνονται υπόχρεοι μήπως να στείλω περιοδικες για να μην κολάν οταν ζητάν ενημερότητα 

ένας χαμός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα να σας ενημερώσω οτι χτες σε αγροτη (κανονικο) που θέλαμε ενημερότητα μας πήρε 2 ωρες στο τμημα  φπα - επειδη φαινονται υπόχρεοι σε δηλωση - για να την πάρουμε. μεγάλο μπερδεμα... δεν ξέρω τελικά το θα γίνει απο δου μου είπαν οτι εφόσον φαίνονται υπόχρεοι μήπως να στείλω περιοδικες για να μην κολάν οταν ζητάν ενημερότητα 

ένας χαμός 

να τους δείξετε την ΠΟΛ.1116/24.4.2014

..............

8. Οι αγρότες που υπάγονται στο κανονικό καθεστώς και με τις προϋποθέσεις ότι είναι φυσικά πρόσωπα και δεν ασκούν άλλη δραστηριότητα για την οποία υποχρεούνται να τηρούν βιβλία και να εκδίδουν στοιχεία, για τις πράξεις που πραγματοποιούν από 1.1.2014 και εφεξής, υποχρεούνται σε υποβολή μόνο εκκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ. Αυτό ισχύει τόσο για τους αγρότες που είχαν ενταχθεί από παλιά στο κανονικό καθεστώς, όσο και για όσους εντάσσονται από 1.1.2014 στο καθεστώς αυτό. Σημειώνεται ότι δεν είναι δυνατή η επιλογή για υποβολή περιοδικής κάθε τρίμηνο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παρολαυτα εξακολουθει να ειναι ανοιχτο το συστημα για υποβολη περιοδικης φπα σε ολους τους αγροτες!

και τους διχνει και υποχρεους στο ημερολογιο. επισης σε αγρότη του κανονικου που υπεβαλε φ2 για το πρωτο τριμηνο ή δηλωση εμφανιζεται κανονικα και εχει ανοιξει κανονικα περίοδος υποβολης για το δευτερο τριμηνο. και αν εχει ενδοκοινοτικες? Τι γινεται οεεεεοοοο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης που ήταν στο κανονικό καθεστώς πριν την 31/12/13 και έστελνε τριμηνιαίες περιοδικές ΦΠΑ σύμφωνα με την ΠΟΛ 1116/14 μπορεί να κάνει χρήση : 8. Οι αγρότες που υπάγονται στο κανονικό καθεστώς και με τις προϋποθέσεις ότι είναι φυσικά πρόσωπα και δεν ασκούν άλλη δραστηριότητα για την οποία υποχρεούνται να τηρούν βιβλία και να εκδίδουν στοιχεία, για τις πράξεις που πραγματοποιούν από 1.1.2014 και εφεξής, υποχρεούνται σε υποβολή μόνο εκκαθαριστικής δήλωσης ΦΠΑ. Αυτό ισχύει τόσο για τους αγρότες που είχαν ενταχθεί από παλιά στο κανονικό καθεστώς, όσο και για όσους εντάσσονται από 1.1.2014 στο καθεστώς αυτό

Ο εν λόγω αγρότης έχει σαν κύρια δραστηριότητα εκτροφή αγελάδων μεικτής κατεύθυνσης, και μέχρι πέρυσι πραγματοποιούσε ενδοκοινοτικές αποκτήσεις. Το πρώτο τρίμηνο του 14' του ήρθε ειδοποίηση από το Taxis για υποχρέωση υποβολής περιοδικής τριμήνου. Στείλαμε την περιοδική για να μην μπλέξουμε με πρόστιμα αλλά η απορία παραμένει: Μπορεί να κάνει χρήση του παραπάνω δικαιώματος? Τον δεσμεύουν οι ενδοκοινοτικές αποκτήσεις (για φέτος δεν έχεις ακόμα) σε  υποβολή τριμηνιαίας περιοδικής? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα πριν απο λίγο με το taxis τμήμα ΦΠΑ μου είπαν ότι οι αγρότες που έχουν μπει από 1/1/2014 στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΕ σε κατάθεση ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ...

 

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα πριν απο λίγο με το taxis τμήμα ΦΠΑ μου είπαν ότι οι αγρότες που έχουν μπει από 1/1/2014 στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΕ σε κατάθεση ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ...

 

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ????????????????

τον μάντη Κάλχα. Εάν σε αφήνει το σύστημα για μένα κάνε για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τους αγρότες γίνεται ένα μπάχαλο!! Εγώ δεν έχω υποβάλλει περιοδική σε κανέναν αγρότη κανονικού καθεστώτος που έχω. Και όχι μόνο εγώ αλλά και οι υπόλοιποι συνάδελφοι. Θα έπρεπε να φτιάξουν κανονικά την εφαρμογή και να μην υποχρεούνται σε περιοδικές δηλώσεις. Αυτό που σου είπαν στο ΦΠΑ δεν νομίζω να ισχύει!!

 

Αν όμως όντως υποχρεούμαστε σε περιοδικές τότε υπολογίζω  ΧΧΧ αγρότες Χ 250€ πρόστιμο ανά τρίμηνο = το κλείνω και φεύγω για Βραζιλία!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα πριν απο λίγο με το taxis τμήμα ΦΠΑ μου είπαν ότι οι αγρότες που έχουν μπει από 1/1/2014 στο κανονικό καθεστώς ΦΠΑ ΥΠΟΧΡΕΟΥΝΤΕ σε κατάθεση ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ...

 

ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ???????????????

η περιοδικές είναι ανοιχτές γιατί θα μπορούσε ο αγρότης να ασκεί και άλλη δραστηριότητα  στην οποία τηρεί βιβλία και να πρέπει να καταθέσει.αλλιώς δεν χρειάζεται.Η πολύ απλά πολ.1116/14. Τι σας κάνει να εμπιστέυεσται την τηλεφωνική επικοινωνία περισσότερο απο την πολ.;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει δίκαιο ο MAKIS74! Απλά με αυτούς πλέον φοβόμαστε τα πάντα!!

Σκεφτείτε τι θα γίνόταν αν τελικά μας έλεγαν ότι θα έπρεπε να υποβληθούν περιοδικές δηλώσεις για τους αγρότες όταν υπάρχουν λογιστικά γραφεία στην επαρχία που το 90% του πελατολογίου τους είναι αγρότες κανονικού καθεστώτος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η περιοδικές είναι ανοιχτές γιατί θα μπορούσε ο αγρότης να ασκεί και άλλη δραστηριότητα  στην οποία τηρεί βιβλία και να πρέπει να καταθέσει.αλλιώς δεν χρειάζεται.Η πολύ απλά πολ.1116/14. Τι σας κάνει να εμπιστέυεσται την τηλεφωνική επικοινωνία περισσότερο απο την πολ.;

 

Θέλετε να μου πείτε οτι οι πολ's ισχύουν πάντα???

 

Η προσφατη ιστορια των δηλωσεων μας απεδειξε οτι δεν υπαρχει κρατος και ΑΝ υπαρχει σιγουρα δεν ειναι για εμας..........

 

Και τι εμποδιζει τα παιδια του υπουργειου να βγαλουν μια αλλη ΠΟΛ που να λεει οτι σοι ενταχθηκαν απο 1/1/2014 πρεπει να κανουν τεσσερις περιοδικεσ με 50,00 € προστιμο η καθεμια...

 

Εμεις θα ειμαστε τυχεροι γιατι γλυτωσαμε τα 240,00 € εκαστος και το πανσοφο κρατος θα βουλωσει για πλακα τρυπες(για να μην παρεξηγηθουμε οικονομικες τρυπες λεω γιατι τις δικες μας τις εχει βουλωσει προ πολλου :o  :o  :o )....

 

its so so so so............................... simple

 

Αν και αυτο δεν ειναι της παρουσης.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλετε να μου πείτε οτι οι πολ's ισχύουν πάντα???

 

Η προσφατη ιστορια των δηλωσεων μας απεδειξε οτι δεν υπαρχει κρατος και ΑΝ υπαρχει σιγουρα δεν ειναι για εμας..........

 

Αν και αυτο δεν ειναι της παρουσης.....

δεν διαφωνώ μαζί σας σχετικά με το μπάχαλο των δηλώσεων.Με τόσες πολ. να βγαίνουν συνέχεια και η μία να καταργεί την άλλην ή να την αντικρούει, υπάρχει θέμα σοβαρό.Ωστόσο στην συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ οτι η συγκεκριμένη πολ. είναι σαφέσταστη και δεν βρίσκω και κάμμια άλλη πιο πρόσφατη να αναιρεί αυτά που λέει.Πέραν τούτου,αν έχει σημασία για εσάς σε ερώτηση που έχει κάνει συνάδελφος με αρκέτους αγρότες πελάτες στην Δου Ιωνίας του είπαν αυτό ακριβώς που λέει η πολ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έστειλα πριν από λίγο το εξής μήνυμα, ελπίζω να απαντήσουν:

 

"Καλημέρα,

Είμαι αγρότης του κανονικού καθεστώτος.
Δεν ξέρω που βρίσκεται η εφαρμογή στο taxis για να στείλω το ετήσιο έντυπο ΦΠΑ και να αποδώσω το φόρο.
Επίσης δεν γνωρίζω πότε λήγει η προθεσμία που έχω στη διάθεση μου.
Με την ενιαία ενίσχυση τι γίνεται; Θα φορολογηθεί; Πώς θα δηλωθεί στα βιβλία μου;

Ευχαριστώ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφε μηπως εννοεις με την εκκαθαριστικη?γιατι περιοδικη δεν εχουν οι αγροτες

 

Την ετήσια δήλωση για τον ΦΠΑ τελοσπάντων , είχα στο μυαλό μήπως τελικά το στείλουμε σαν περιοδική δ τριμήνου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...