Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ΑΝ ΕΧΕΙ ΠΕΘΑΝΕΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΟΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 δηλωσεις. η 1η κοινη δηλωση μεχρι που ''εφυγε'' ο φορολογουμενος, και η 2η μονο απο τον αλλο φορολογουμενο απο τοτε που πεθανε ο πρωτος εως τελοσ του 2011

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 δηλωσεις. η 1η κοινη δηλωση μεχρι που ''εφυγε'' ο φορολογουμενος, και η 2η μονο απο τον αλλο φορολογουμενο απο τοτε που πεθανε ο πρωτος εως τελοσ του 2011

Δεν ισχύει αυτό, ο πεθαμένος δεν υποβάλλει κοινή δήλωση.

Πάντα χωριστές δηλώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΔΥΟ ΔΗΛΩΣΕΙΣ. ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΕ ΜΕ ΑΝΤΙΚΛΗΤΟ ΤΟΝ/ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ Ή ΚΑΠΟΙΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ/ΤΗΝ ΣΥΖΥΓΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη sartagouras

Συμφωνώ και εγώ. ΔΥΟ δηλώσεις χωριστά, μια για τον θανόντα και μία για το ζωντανό. Αυτό θα πράξω για τους γονείς μου (ο πατέρας μου πέθανε το Νοέμβριο του 2011), αυτό είχα πράξει και για τους παππούδες μου το 2001.

Αντιμετωπίζω βέβαια το εξής περίεργο: ενώ έχει γίνει δήλωση σχέσεων στο μητρώο εδώ και εβδομάδες (Μ1 & Μ7) και έχω πάρει και τα σχετικά αποδεικτικά από τον υπάλληλο και ενώ μου έδωσαν και νέο κλειδάριθμο για τη μητέρα μου, είτε μπαίνω με τα στοιχέεία του πατέρα μου είτε με της μητέρας μου, τους εμφανίζει και τους δύο μαζί στο στάδιο της "Επιβεβαίωσης στοιχείων". Τώρα νομίζω πως έχω δύο επιλογές: η μία είναι να αποεπιλέξω το στοιχείο "έγγαμος" οπότε να φύγει η μητέρα μου από τη δήλωση του πατέρα (ελπίζοντας πως αν μπω μετά με το δικό της username θα εμφανίζεται μόνη της) και η άλλη να υποβάλω τις δηλώσεις χειρόγραφα και για τους δύο - κάτι που δε θέλω γιατί λόγω δουλειάς θα ταλαιπωρήσω αναγκαστικά τη μητέρα μου...Αν έχει κανένας καμιά ιδέα ας την καταθέσει.... :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη sartagouras

Extra - extra read all about! Λοιπόν , αποεπιλέγεις το πεδίο "Έγγαμος", πας στο πεδίο ΑΦΜ, γράφεις το ΑΦΜ της συζύγου, πατάς ΟΚ στο εμφανιζόμενο παράθυρο διαλόγου και ω του θαύματος, σου βγάζει ολόσωστα τα στοιχεία της συζύγου (με την προϋπόθεση ότι έχει γίνει η δήλωση σχέσεων) :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντιμετωπίζω ένα άλλο πρόβλημα. Της κυρίας ο σύζυγος πέθανε το 2010 και την προηγούμενη δήλωση ο λογιστής είχε κάνει μία. Το εκκαθαριστικό δεν της έχει έρθει. Φέτος που ηρθε σε εμένα μου έδωσε τους κωδικούς που ήταν εγγεγραμένη μαζί με τον σύζυγο. Την έβγαλα δικούς της άλλα μπαίνοντας με αυτούς μου δείχνει για το οικ. 2011 πως η δήλωση δεν έχει υποβληθεί ενώ έχω αντίγραφο με υπογραφή και ημερομηνία εφοριακού. Πως να το αντιμετωπίσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη sartagouras

New extra! Το σύστημα δε με αφήνει να κάνω την επιβεβαίωση στοιχείων και να προχωρήσω στη συμπλήρωση των στοιχείων για τη δήλωση του πατέρα μου. Με στέλνει υποχρεωτικά στη ΔΟΥ μουουουουουουουουο :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη sartagouras

Ε9 η μητέρα μου οφείλει να υποβάλει; Δεν είχε καμία αλλαγή στα περιουσιακά της (ήταν όλα γραμμένα από τους γονείς στον αδερφό μου). Μήπως πρέπει να κάνει ένα κενό για να φαίνεται η αλλαγή στα στοιχεία της 1ης σελίδας του Ε9 (ότι και καλά είναι εκείνη υπόχρεη τώρα);

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε9 η μητέρα μου οφείλει να υποβάλει; Δεν είχε καμία αλλαγή στα περιουσιακά της (ήταν όλα γραμμένα από τους γονείς στον αδερφό μου). Μήπως πρέπει να κάνει ένα κενό για να φαίνεται η αλλαγή στα στοιχεία της 1ης σελίδας του Ε9 (ότι και καλά είναι εκείνη υπόχρεη τώρα);

ευχαριστώ.

όχι. απλά στη δήλωση ε9 του θανόντα θα γίνει διαγραφή. λογικά μετά από αυτήν την κίνηση (στο ηλεκτρονικό πλεον ε9) θα φαίνεται αμέσως και η αλλαγή. ούτως η άλλως νομίζω ότι με την καινούρια εφαρμογή μηδενικό ε9 δεν μπορεί να υποβληθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκεπτης

Η δηλωση του θανόντα(πέθανε το 2011) Ε1-Ε9 μπορει να γίνει και ηλεκτρονικά αφου εχω τους κωδικούς του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη sartagouras

Δοκίμασε, αλλά όπως έχω γράψει και λίγο παραπάνω το σύστημα δεν θα σε αφήσει να κάνεις επιβεβαίωση στοιχείων. Θα εμφανιστεί παράθυρο διαλόγου με την ημερομηνία θανάτου που δηλώθηκε στο μητρώο και θα σου πει ότι η τελευταία δήλωση του φορολογούμενου πρέπει να υποβληθεί από τον/τους κληρονόμους στη ΔΟΥ που άνηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ??

ΕΧΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ ΑΛΛΑΓΕΣ, ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Π.Χ. ΠΟΥ ΠΕΡΥΣΙ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΑΜΕ ΚΑΤΟΙΚΙΑ , ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΕΠΙΜΕΡΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΣΕ? Ή ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΟΠΩςΣ ΠΕΡΥΣΙ?

ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ Ή ΒΑΡΚΑ?? ΟΤΙ ΕΙΧΕ Ο ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΟΣ??

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ, ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

αν ο παπους πεθανε μεσα στο 12 η δηλωση θα γινει κοινη με την γιαγια για τη χρηση 2011! ετσι δεν ειναι;

NAI

ΓΙΑ ΤΟ 2013 ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΟ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΠΟΥ ( ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΧΗΡΑ , ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟΝ ΠΑΠΟΥ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ο παπους πεθανε μεσα στο 12 η δηλωση θα γινει κοινη με την γιαγια για τη χρηση 2011! ετσι δεν ειναι;

οι απαντησεις ειναι δυο η θα την κανξεις κοινη γιατι απλα ζουσε ο παππους ή να να κανεις 2 γιατι απλα και λογικα ο παπους πως θα τη στειλει τη δηλωση εφοσον μας εχει αφησει--------------------- εκει που σταματα η λογικη ξεκινα το δημοσιο------------------------------- :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΝΑΧΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΒΙΩΣΑΣΗΣ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΙ ΤΗΣ Π.Χ Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΝ ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΙΝΕΙ ΟΙ ΣΧΕΤΙΚΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ, ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ??

ΕΧΟΥΜΕ ΦΕΤΟΣ ΑΛΛΑΓΕΣ, ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Π.Χ. ΠΟΥ ΠΕΡΥΣΙ ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΑΜΕ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ,δηλω (τί ακριβώς εννοείς?? γιατί δεν δηλωνόταν πέρισυ?) ΘΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΗΛΩΣΟΥΜΕ ΜΕ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΕΠΙΜΕΡΙΣΜΕΝΟ ΣΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΖΟΥΣΕ? Ή ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΟΠΩςΣ ΠΕΡΥΣΙ?

ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ Ή ΒΑΡΚΑ?? ΟΤΙ ΕΙΧΕ Ο ΣΥΓΧΩΡΕΜΕΝΟΣ??

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΒΟΗΘΕΙΑ, ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ . ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλώναμε και πέρισυ την κατοικία. Οτι περιουσιακό στοιχείο είχε ο κύριος αυτός το δηλώνεις κανονικά για όσους μήνες ήταν εν ζωή ( σπίτια, ενοίκια, σκάφη, πισίνες, ΙΧ κλπ ) στη δήλωσή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα σας

εχασα την μητερα το 2011 και κληρονομησα εγω την κυρια κατοικια μας(100%)

θα κανω ε9 και ε1

και ο πατερας μου που το δηλωνε θα γραψει φιλοξενουμενος στη κορη μου

θα χρειαστει να κανω ε2?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εαν καποιος πεθανε φετος π.χ/05/2012 υποβαλω χωριστα δηλωσεις κτλ.του χρονου να μαστε καλα βεβαια πανω απο ολα δεν του κανω κατι εφοσον τον εχω κανει διαγραφη ετσι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΚΑΤΕΡΙΝ

Δηλώναμε και πέρισυ την κατοικία. Οτι περιουσιακό στοιχείο είχε ο κύριος αυτός το δηλώνεις κανονικά για όσους μήνες ήταν εν ζωή ( σπίτια, ενοίκια, σκάφη, πισίνες, ΙΧ κλπ ) στη δήλωσή του.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ, EVI5, ΑΛΛΑ ΟΙ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΔΟΥ, ΠΕΡΥΣΙ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ ΚΑΤΟΙΚΙΑ (ΙΔΙΟΚΑΤΟΙΚΗΣΗ). ΜΟΝΟ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...