Προς το περιεχόμενο

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΣΕ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟ ΕΡΓΟ ΠΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ?


επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΑΠΟ ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΝΣΗΜΩΝ ΙΚΑ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μονη περιπτωση που μου ερχεται τωρα (αν και δεν γνωριζω καλα το θεμα) ειναι η αυτεπιστασια. οχι ομως για να υπαρξει πληρη απαλλαγη ενσημων αλλα μειωση αυτων αναλογα με τις εργασιες που θα κανει ο ιδιος ο ιδιοκτητης, ο οποιος αν δεν απαταμαι θα πρεπει να πληρει τις προυποθεσεις π.χ. να ειναι οικοδομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΑΠΟ ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΝΣΗΜΩΝ ΙΚΑ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Απο τα μόνα ένσημα που απαλάσεται ιδιοκτήτης έργου απο ένσημα στο ΙΚΑ είναι απο

της εργασίες εκείνες που θεωρούνται στεγασμένα επαγγέλματα και έχουν ΤΕΒΕ,

μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις και σε καμία άλλη ότι μορφή και να έχει το

οικοδομοτεχνικό έργο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τα μόνα ένσημα που απαλάσεται ιδιοκτήτης έργου απο ένσημα στο ΙΚΑ είναι απο

της εργασίες εκείνες που θεωρούνται στεγασμένα επαγγέλματα και έχουν ΤΕΒΕ,

μόνο σε αυτές τις περιπτώσεις και σε καμία άλλη ότι μορφή και να έχει το

οικοδομοτεχνικό έργο :lol:

Ισχύει και το παρακάτω που ανέφερε ο συνάδελφος όταν πρόκειται για εργατοτεχνίτη οικοδόμο και αφορά την ανέγερση της οικίας του. Ισχύει αν δεν κάνω λάθος μια έκπτωση 30% στα απαιτούμενα ημερομίσθια. Λεπτομέρειες ίσως αργότερα.

η μονη περιπτωση που μου ερχεται τωρα (αν και δεν γνωριζω καλα το θεμα) ειναι η αυτεπιστασια. οχι ομως για να υπαρξει πληρη απαλλαγη ενσημων αλλα μειωση αυτων αναλογα με τις εργασιες που θα κανει ο ιδιος ο ιδιοκτητης, ο οποιος αν δεν απαταμαι θα πρεπει να πληρει τις προυποθεσεις π.χ. να ειναι οικοδομος.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Γιώργο μου,

δεν νομίζω η ερώτηση να αφορούσε

εργατοτεχνίτη οικοδόμο....

δεν γνωρίζω πόσο έκπτωση έχει ο

μπογιατζής που βάφει μόνος του το

σπίτι του αλλά όπως είπες και σύ

έχει έκπτωση και όχι απαλαγή :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΠΤΩΣΗ 30% ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΦΑΣΗ ΑΦΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΩΝ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΥΟ ΘΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΦΑΣΗ. ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΡΩΤΟΥ ΒΑΘΜΟΥ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ.(ΠΑΤΕΡΑΣ - ΠΕΘΕΡΟΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ). Η ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ, ΟΠΩΣ ΗΔΗ ΥΠΟΘΗΚΕ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 700 ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΑ ΕΝΣΗΜΑ. ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΟΒΑΡΟ ΠΟΣΟ ΕΚΤΩΣΗΣ, ΣΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΑΞΙΖΕΙ ΚΠΟΙΟΣ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ. ΑΥΤΑ ΜΕΧΡΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΑΠΟ ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΝΣΗΜΩΝ ΙΚΑ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Νομίζω σε καμία περίπτωση.Υπάρχουν μόνο περιπτώσεις μείωσης των ελάχιστων απαιτούμενων ημερομισθίων του οικοδομοτενικού έργου. Μερικές απο αυτές που γνωρίζω είναι:

1) Με την παράγραφο 9 του Ν.3232/2004 προβλέπεται η κατά 50% μείωση των συντελεστών υπολογισμού των κατ’ ελάχιστον απαιτούμενων ημερομισθίων επί των οποίων πρέπει να καταβληθούν εισφορές προς το ΙΚΑ –ΕΤΑΜ στις περιπτώσεις επισκευών - μεταρρυθμίσεων και αντικατάστασης στέγης παλαιών οικιών σε δημοτικά, κοινοτικά διαμερίσματα και κοινότητες κάτω των 2000 κατοίκων.

Στις ως άνω περιοχές έχει διαπιστωθεί ότι οι ιδιοκτήτες των κατοικιών και τα μέλη της οικογένειας τους συμβάλλουν κατά κύριο λόγο με την προσωπική τους εργασία στην επισκευή της κατοικίας, με αποτέλεσμα να καταβάλλουν εισφορές στο ΙΚΑ για τα ημερομίσθια που προκύπτουν κάθε φορά βάσει των συντελεστών του αντικειμενικού συστήματος υπολογισμού των ημερών ασφάλισης για τα ιδιωτικά οικοδομικά έργα και τα οποία είναι πολύ περισσότερα σε σχέση με τα πραγματοποιηθέντα από επαγγελματίες οικοδόμους για τις συγκεκριμένες εργασίες.

2) όταν οι τοιχοποιίες κατασκευάζονται με γυψοσανίδες μειώνονται οι εισφορές που αντιστοιχούν στις οικοδομικές εργασίες (τοιχοποιίες με τούβλα-επιχρίσματα) που δεν εκτελούνται.

3) Επίσης μειώνονται οι κατά το άρθρο 38 υπολογιζόμενες υποχρεωτικά καταβλητέες εισφορές, συνεπεία αποδεδειγμένης προσωπικής απασχόλησης του κυρίου του έργου και των πρώτου βαθμού συγγενών του, εφόσον είναι οικοδόμοι και απασχόλουνται σε εργασίες πρώτης μόνο κατοικίας, η οποία ανεγείρεται μετά από άδεια πολεοδομικού γραφείου ή άλλης δημόσιας αρχής και η επιφάνειά της είναι έως 150 τ.μ.

Η προσωπική απασχόληση του οικοδόμου λαμβάνεται υπόψη για μεν την ειδικότητα του τεχνίτη, εφόσον αποδεδειγμένα έχει ασφαλιστεί, οποτεδήποτε, με τις διατάξεις του ίδιου κεφαλαίου για 100 τουλάχιστον ημέρες εργασίας.

Η μείωση των εισφορών λόγω προσωπικής απασχόλησης του κυρίου του έργου και των πρώτου βαθμού συγγενών του, δεν μπορεί να υπερβαίνει, κατά φάση, το 30% των κατά το άρθρο 38 υπολογιζόμενων ως υποχρεωτικά καταβλητέων εσιφορών.

Ειδικά προκειμένου για εργασίες επαναχρωματισμών και μόνο γι' αυτές, αφενός δεν είναι απαραίτητη η ιδιότητα του οικοδόμου, αφετέρου δεν τίθεται περιορισμός συμμετοχής της προσωπικής απασχόλησης για την εφαρμογή της παρούσας διάταξης.

Για τη μείωση του ποσού των εισφορών στις προαναφερόμενες περιπτώσεις απαιτείται η προσωπική απασχόληση του κυρίου του έργου και των πρώτου βαθμού συγγενών του να γνωστοποιείται στην υπηρεσία του Ιδρύματος πριν από την έναρξη της απασχόλησης. Δεν λαμβάνεται υπόψη κάθε εκ των υστέρων γνωστοποίηση προσωπικής απασχόλησης στην Υπηρεσία του Ιδρύματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω:

Επίσης στις περιπτώσεις αγοράς προκατασκευασμένης οικίας, κατασκευής κτίσματος με μεταλλικό σκελετό, κατασκευής ισογείου κτίσματος με φέρουσα τοιχοποιία χωρίς υποστηλώματα και όταν υπάρχει μεσοτοιχία με διπλανό κτίσμα, αφού η πλευρά που ακουμπά στο διπλανό κτίριο δεν βάφεται ούτε σοβατίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη Επισκέπτης-makis-
ΚΑΛΗΜΕΡΑ

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΤΕ ΣΕ ΠΟΙΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟΥ ΕΡΓΟΥ ΑΠΑΛΛΑΣΕΤΑΙ ΤΟ ΕΡΓΟ ΑΠΟ ΠΛΗΡΩΜΗ ΕΝΣΗΜΩΝ ΙΚΑ ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Απαλλαγη υπαρχει και οταν κατα την κατασκευη της τοιχοποιοιας χρησιμοποιειται πετρα.

Η απαλλαγη αφορα τα ενσημα τοιχοποιοιας,σοβατισματος,ακι βαψιματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι γιατί η φέρουσα τοιχοπιοία χωρίς υποστηλώματα (χωρίς κολόνες) σημαίνει κατά βάση χρήση πέτρας, σε ισόγειες όμως κατασκευές (σ'υμφωνα με τον ΓΟΚ-...θα το ξαναπώ...αναγκαζόμαστε να γίνουμε εκτός των άλλων και μηχανικοί!!).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
  • 2 years later...
επισκέπτη ΕπισκέπτηςNIKOLAS

Εγω ειμαι οικοδομος ,εκτισα τα τουβλα μονος μου αυτην την περιοδο κανω τα σοβατισματα μονος μου και φυσικα θα κανω και τα δαπεδα αφου ειναι η ειδικοτητα μου.Πηγα και εγω στο ικα να κανω δηλωση,οτι το κτιζω μονος μου εχω 2500 ενσημα, η οικοδομη ειναι 148 μ2 δεχτηκαν την αιτηση για εκπτωση 30% ομως το 70% πρεπει να το πληρωσω υπερ αγνωστων,ετσι μου ειπαν, και φυσικα εγω δεν δεχθηκα.Εχω αρκετους γνωστους που μπορουμε να κανουμε ανταλαγη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...
επισκέπτη ΚΩΣΤΑΣ

Σε συνέχεια του παραπάνω ερωτήματος, θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Η γυναίκα μου κληρονόμησε απο την γιαγιά της πρίν 11 χρόνια και πρίν παντρευτούμε ένα σπίτι 105m.

Το σπίτι χτίστηκε το 1964 σε πόλη με πάνω απο 5.000 κατοίκους (πρώην τόπος κατοικίας της γυναίκας μου).

Αυτή τη στιγμή ζούμε και εργαζόμαστε σε πόλη περίπου 5.000 κατοίκων και σε παραμεθόρια περιοχή (τόπος κατοικίας δικός μου) που βρίσκεται 250 χλμ μακριά απο το σπίτι που έχει κληρονομήσει η γυναίκα μου.

Θέλουμε να χτίσουμε εδώ ένα σπίτι περίπου 120m το οποίο θα το χτίσει ο πατέρας μου (οικοδόμος).

Δικαιούμαστε την έκπτωση του 30% στα ένσημα ή όχι.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...
επισκέπτη Γιάννης - επισκέπτης

Συγνώμη μου επανέρχομαι αλλά πραγματικά δεν έχω ακούσει μια στερεη απάντηση.

Όταν η οικοδομή είναι προκατ απαλάσσεσαι ΠΛΗΡΩΣ από την καταβολή ενσήμων για τις εργασίες που γίνονται στο εργοστάσιο (τοιχοποιία, επιχρίσματα, ενίοτε δάπεδα και βαφές) και για τις οποίες ο κατασκευαστής προκατ ασφαλιζει ο ίδιος το προσωπικό του, η μόνο κατά ποσοστό ? (ο μηχανικός μου λέει ότι μόνο ένα 35% γλυτώνεις), ποιά είναι η πραγματικότητα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...