Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ Ε9 ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2013


Trip_Accountant

Ερώτηση

Ξεκίνησε η υποβολή Ε9 για τη χρήση 2012;;;

Ούτε ο chuck norris δεν το ήξερε, αλλά ενας πελάτης μου πρωί πρωί μου έφερε συμβόλαιο του 2012...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

το συμβολαιο γραφει: η εν λογω κατοικια στ, εχει συνολικη επιφανεια χρησης 117 μ2, συνολικο ογκο κυριας χρησης 351 μ3, ποσοστο συνιδιοκτησιας στο διαιρετο κατα χρηση τμημα (καθετη ιδιοκτησια) των 752,70 μ2, 250/1000 εξ αδιαιρετου., αναλογουσα επιφανεια στο ανωτερω κατα χρηση τμημα (καθετη ιδιοκτησια) των 752,70 μ2,  188,175 μ2  εξ αδιαρετου, και ποσοτο συνιδιοκτησιας στο οικοπεδο 167,50/1000 εξ διαιρετου.

Ο ιδιοκτητς της στ κατοικιας, τυπου μαιζονετας θα εχει την αποκλειστικη χρηση του διαιρετου κατα χρηση τμηματος του οικοπεδου, το οποιο εχει ολικη επιφανεια 169,77 μ2.

 

το ερωτημα μου ειναι στο ε9 τι βαζω εκει που λεει στο οικοπεδο στην επιφανεια  κ ποσοστο συνιδιοκτησιας

 

α) επιφανεια 752,70 συνιδιοκτησια 25%

 

β) επιφανεια 752,70 συνιδιοκτησια 16,5%

 

γ) επιφανεια 169,77 συνιδιοκτησια 100%

 

 

ειμαι μπερδεμενος :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα είχε ενδιαφέρον να μάθουμε ποιά εταιρία ανέλαβε να κάνει την εφαρμογή και με ποιό τίμημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

το συμβολαιο γραφει: η εν λογω κατοικια στ, εχει συνολικη επιφανεια χρησης 117 μ2, συνολικο ογκο κυριας χρησης 351 μ3, ποσοστο συνιδιοκτησιας στο διαιρετο κατα χρηση τμημα (καθετη ιδιοκτησια) των 752,70 μ2, 250/1000 εξ αδιαιρετου., αναλογουσα επιφανεια στο ανωτερω κατα χρηση τμημα (καθετη ιδιοκτησια) των 752,70 μ2,  188,175 μ2  εξ αδιαρετου, και ποσοτο συνιδιοκτησιας στο οικοπεδο 167,50/1000 εξ διαιρετου.

Ο ιδιοκτητς της στ κατοικιας, τυπου μαιζονετας θα εχει την αποκλειστικη χρηση του διαιρετου κατα χρηση τμηματος του οικοπεδου, το οποιο εχει ολικη επιφανεια 169,77 μ2.

 

το ερωτημα μου ειναι στο ε9 τι βαζω εκει που λεει στο οικοπεδο στην επιφανεια  κ ποσοστο συνιδιοκτησιας

 

α) επιφανεια 752,70 συνιδιοκτησια 25%

 

β) επιφανεια 752,70 συνιδιοκτησια 16,5%

 

γ) επιφανεια 169,77 συνιδιοκτησια 100%

 

 

ειμαι μπερδεμενος :mellow:

To   β

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα . εχω καποιε περιπτωσεις φορολογουμενων που εχουν καποιες αλλαγες στον πινακα 1, αλλα τα αγροτεμαχια ειναι πολλα και δεν μπορω , αλλα ουτε αυτοι ειναι σε θεση να τα φτιαξουμε εως την Παρασκευη. 

Μπαινοντας και αλλαζοντας μονο τον πινακα 1 ,χωρις να πειραξω τιποτα αλλο δεν "κλειδωνει" και ο πινακας 2, σωστα?? ουτε χρειαζεαι να οριστικοποιησω πριν φτιαξω και τον πι.2. κανω καπου λαθος??

Συνάδελφε δες εδω...(το παραδειγμα που αναφερει στο κατω μερος)

..http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15216

 

απ'οτι καταλαβα οριστικοποιουμε το ε9 μα τα ακινητα και καποια στιγμή εως 15/10/2013 ανοιγει ξανα ο πινακας 2 και κανουμε περαιτέρω διορτθωδεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Τακτοποιούμενοι ημιυπαίθριοι και αυθαίρετα που τακτοποιήθηκαν τα έτη 2010 και 2011 

μπορώ να τα δηλώσω στο Ε9 οικ.έτους 2013 ή πρέπει να γίνουν χειρόγραφα τροποποιητικά Ε9 γι'αυτά τα έτη?

 

Αν τακτοποιημένος ημιυπαίθριος και αυθαίρετο έπρεπε να δηλωθούν και στο Ε1 οικ.2013 και δεν δηλώθηκαν, πρέπει να υποβληθεί τροποποιητικό Ε1?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε δες εδω...(το παραδειγμα που αναφερει στο κατω μερος)

..http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/15216

 

απ'οτι καταλαβα οριστικοποιουμε το ε9 μα τα ακινητα και καποια στιγμή εως 15/10/2013 ανοιγει ξανα ο πινακας 2 και κανουμε περαιτέρω διορτθωδεις

 

 

Δεν νομίζω .

Οταν έχεις ακίνητα πρέπει να διορθώσεις και τα αγροτεμάχια . Αλλιώς πως θα σου δεχθεί το Ε9.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Τακτοποιούμενοι ημιυπαίθριοι και αυθαίρετα που τακτοποιήθηκαν τα έτη 2010 και 2011 

μπορώ να τα δηλώσω στο Ε9 οικ.έτους 2013 ή πρέπει να γίνουν χειρόγραφα τροποποιητικά Ε9 γι'αυτά τα έτη?

 

Αν τακτοποιημένος ημιυπαίθριος και αυθαίρετο έπρεπε να δηλωθούν και στο Ε1 οικ.2013 και δεν δηλώθηκαν, πρέπει να υποβληθεί τροποποιητικό Ε1?

 

Ευχαριστώ

απο δικια μου εμπειρια, ειχα διορθωσει το 10 χειρογραφα στην εφορια, το 2013 διορθωθηκε ηλεκτρονικα, 11+12 οταν ανοιξει η εφρμογη μου ειπαν ηλεκτρονικα,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

το συμβολαιο γραφει: η εν λογω κατοικια στ, εχει συνολικη επιφανεια χρησης 117 μ2, συνολικο ογκο κυριας χρησης 351 μ3, ποσοστο συνιδιοκτησιας στο διαιρετο κατα χρηση τμημα (καθετη ιδιοκτησια) των 752,70 μ2, 250/1000 εξ αδιαιρετου., αναλογουσα επιφανεια στο ανωτερω κατα χρηση τμημα (καθετη ιδιοκτησια) των 752,70 μ2,  188,175 μ2  εξ αδιαρετου, και ποσοτο συνιδιοκτησιας στο οικοπεδο 167,50/1000 εξ διαιρετου.

Ο ιδιοκτητς της στ κατοικιας, τυπου μαιζονετας θα εχει την αποκλειστικη χρηση του διαιρετου κατα χρηση τμηματος του οικοπεδου, το οποιο εχει ολικη επιφανεια 169,77 μ2.

 

το ερωτημα μου ειναι στο ε9 τι βαζω εκει που λεει στο οικοπεδο στην επιφανεια  κ ποσοστο συνιδιοκτησιας

 

α) επιφανεια 752,70 συνιδιοκτησια 25%

 

β) επιφανεια 752,70 συνιδιοκτησια 16,5%

 

γ) επιφανεια 169,77 συνιδιοκτησια 100%

 

 

ειμαι μπερδεμενος :mellow:

To   β

 

να κανω ανιρεση εστειλα το γ!???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι θα ήθελα τη γνώμη σας για μια περίπτωση ισογειας κατοικίας  εντος οικοπέδου με μία αποθήκη εμβαδού 29,93 , μία δεύτερη αποθήκη εμβαδού 4,83 και μια εστεγασμένη βεράντα εντός προκηπίου εμβαδού 29,25 .Θα δηλωθούν στους βοηθητικούς χώρους μαζί με τις αποθήκες και η εστεγασμένη βεράντα; Δηλαδή σύνολο 64,01 τετραγωνικά μέτρα ή πρέπει να αντιμετωπιστεί ως ξεχωριστή εγγραφή η εστεγασμένη βεράντα;

Ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συναδελφοι τι κανετε με εκεινους που εκ παραδρομης δεν ειχαν συμπεριλαβει καποιο ακινητο στον Πιν 1 ? 

 

το βαζετε τωρα ? 

 

και αν καποιος φορολογουμενος υπ ευθυνη του επιμενει να το συμπεριλαβει τωρα παραλληλα με τις αλλαγες στα αγροτεμαχια υπαρχει περιπτωση να εχει καποιο θεμα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω το βαζω τωρα! υπαρχουν ατομα τα οποια εχουν λαθος την περιουσιακη κατασταση τους δλδ μερικοι δεν εχουν καθολου κ τη δηλωνουν κανονικα στο ε1 κ στο ε2 τοσα χρονια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειχα ρωτησει στα πεταχτα μεσα στο καλοκαιρι  στη δου αν μπορω να υποβαλω εκπροθεσμο του 2005 η 2008 ... η απαντηση ηταν αρνητικη εν οψη ΦΑΠ ... λογω ελειψης χρονου δε το κοιταξα παραπερα εχωντας στο πισω μερους του μυαλου κ τις φημες για αρχικοποιηση του Ε9 (στιλ 2005 που κατα τη γνωμη μου αυτο επρεπε να γινει αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο) 

 

ειλικρινα δε ξερω ποιο ειναι το σωστο να προτεινω στον πελατη ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο δικια μου εμπειρια, ειχα διορθωσει το 10 χειρογραφα στην εφορια, το 2013 διορθωθηκε ηλεκτρονικα, 11+12 οταν ανοιξει η εφρμογη μου ειπαν ηλεκτρονικα,

 

 

Eυχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα

Έχω κάνει τις μεταβολές στον πινάκα 1 και προσπαθώ να οριστικοποιησω.Μου βγάζει σφάλμα στον πινάκα 2 και δεν με αφηνει.Σε επικοινωνία με την ΓΓΠΣ μου είπαν οτι πρέπει να τα διορθώσωκα ισχύει η 14 Οκτ για μεταβολές στον πινάκα 2 οι μπούρδες μα λενε παλι......(εχει 70 αγροτεμάχια και δεν μπορεί να γίνει ο εντοπισμός.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα

Έχω κάνει τις μεταβολές στον πινάκα 1 και προσπαθώ να οριστικοποιησω.Μου βγάζει σφάλμα στον πινάκα 2 και δεν με αφηνει.Σε επικοινωνία με την ΓΓΠΣ μου είπαν οτι πρέπει να τα διορθώσωκα ισχύει η 14 Οκτ για μεταβολές στον πινάκα 2 οι μπούρδες μα λενε παλι......(εχει 70 αγροτεμάχια και δεν μπορεί να γίνει ο εντοπισμός.....)

δηλαδη τ'ι σου ειπαν ?? να αφησεις τις αλλαγες στον πινακα 1 χωρις οριστικοποιηση και μεχρι 14 /10 να φτιαξεις τον 2 και μετα να οριστ.???? ολα μαζι?? εχω και εγω τετοιες περιπτωσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδη τ'ι σου ειπαν ?? να αφησεις τις αλλαγες στον πινακα 1 χωρις οριστικοποιηση και μεχρι 14 /10 να φτιαξεις τον 2 και μετα να οριστ.???? ολα μαζι?? εχω και εγω τετοιες περιπτωσεις 

Όχι μου είπαν κάτι ακομη καλύτερο οτι αν δεν φτιάξω τον πινακα 2 και δεν οριστικοποιησω δεν θα φανούν οι μεταβολες που εκανα και ολα αυτα μεχρι 27/9 Οτι το 14 Οκτ ειναι για αυτους που εχουν μονο αγροτεμαχια και οταν ρώτησα βάση ποιας απόφασης μου είπαν να κάνω παράπονα στο υπουργειο.Νομιζω οτι έχουμε εδω μεγάλο θέμα δώστε προσοχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

  1. @htheoharisΜεατβολες πινάκα 1 και εμφανίζει σφάλμα για πινάκα 2.Δεν μπορώ να κάνω οριστικοποιηση.Ισχυει τελικά 14 Οκτ για τον 2

     

  2. @htheoharis Θα σας παρακαλούσα να μου απαντήσετε γιατί τόσο καιρό μας πιέζετε να κάνουμε μεταβολές μόνο στον πινάκα ένα

    Καμιά απάντηση ως συνήθως στα σοβαρά θεματα.....

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Τόσον καιρό που(προσπαθούμε να)  υποβάλλουμε τα Ε9 υπάρχει ένα σοβαρό θέμα το οποίο είναι έντονο κυρίως σε νησιωτικές περιοχές.

Το θέμα αυτό είναι αν θα βάλουμε ένδειξη ΑΠΑΑ 1 ( αντικειμενικος προσδιορισμός αξίας ακινήτου) ή ΑΠΑΑ 2(εκτός αντικειμεν.προσδιορισμού).

 

Μετά την ένταξη κάποιων περιοχών στο σύστημα των αντικειμενικών αξιών από ΑΠΑΑ 2 που είχαν ,πρέπει τώρα να μπουν σε ΑΠΑΑ 1.

Αυτό όμως δεν το ''επιτρέπει'' η εφαρμογή του Ε9 ,καθώς σε πολλές περιπτώσεις δεν εμφανίζει καθόλου χάρτη για να γίνει ο μοναδικός εντοπισμός ή όταν εμφανιζει δεν μπορούμε να βρούμε πάλι το ακίνητο

καθώς δεν υπάρχουν ούτε οικοδομικά τετράγωνα αλλά ούτε και οδοί,αριθμοί σε πολλά χωριά.

 

Πού θέλω να καταλήξω:

Λόγω των παραπάνω, πολλοί από εμάς δεν είμαστε σίγουροι αν δηλώθηκαν σωστά όπως δηλώθηκαν, κάποια ακίνητα (όσον αφορά τον ΑΠΑΑ πάντα).

 

Το ερώτημα μου είναι:

Αν τελικα δηλώθηκε λάθος το ΑΠΑΑ σε κάποια ακίνητα, τι επιπτώσεις υπάρχουν από την ΔΟΥ? (πρόστιμα κλπ)

 

Ελπίζω στην ανταπόκριση σας, αφού νομίζω ότι αφορά πολλούς συναδέλφους.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

 

Τόσον καιρό που(προσπαθούμε να)  υποβάλλουμε τα Ε9 υπάρχει ένα σοβαρό θέμα το οποίο είναι έντονο κυρίως σε νησιωτικές περιοχές.

Το θέμα αυτό είναι αν θα βάλουμε ένδειξη ΑΠΑΑ 1 ( αντικειμενικος προσδιορισμός αξίας ακινήτου) ή ΑΠΑΑ 2(εκτός αντικειμεν.προσδιορισμού).

 

Μετά την ένταξη κάποιων περιοχών στο σύστημα των αντικειμενικών αξιών από ΑΠΑΑ 2 που είχαν ,πρέπει τώρα να μπουν σε ΑΠΑΑ 1.

Αυτό όμως δεν το ''επιτρέπει'' η εφαρμογή του Ε9 ,καθώς σε πολλές περιπτώσεις δεν εμφανίζει καθόλου χάρτη για να γίνει ο μοναδικός εντοπισμός ή όταν εμφανιζει δεν μπορούμε να βρούμε πάλι το ακίνητο

καθώς δεν υπάρχουν ούτε οικοδομικά τετράγωνα αλλά ούτε και οδοί,αριθμοί σε πολλά χωριά.

 

Πού θέλω να καταλήξω:

Λόγω των παραπάνω, πολλοί από εμάς δεν είμαστε σίγουροι αν δηλώθηκαν σωστά όπως δηλώθηκαν, κάποια ακίνητα (όσον αφορά τον ΑΠΑΑ πάντα).

 

Το ερώτημα μου είναι:

Αν τελικα δηλώθηκε λάθος το ΑΠΑΑ σε κάποια ακίνητα, τι επιπτώσεις υπάρχουν από την ΔΟΥ? (πρόστιμα κλπ)

 

Ελπίζω στην ανταπόκριση σας, αφού νομίζω ότι αφορά πολλούς συναδέλφους.

 

Ευχαριστώ

καλημερα Μαρακι!! σημερα ειδα τη δημοσιευση και ομολογω οτι αναλογα προβληματα εχω και εγω ,για τα οποια δεν μπορω να παρω μια σιγουρη απαντηση. Οντως σε οσες περιπτωσεις πηγα να αλλαξω το 2 σε 1  δεν το "επαιρνε" και αλλου δεν ανοιγε καν ο χαρτης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα Μαρακι!! σημερα ειδα τη δημοσιευση και ομολογω οτι αναλογα προβληματα εχω και εγω ,για τα οποια δεν μπορω να παρω μια σιγουρη απαντηση. Οντως σε οσες περιπτωσεις πηγα να αλλαξω το 2 σε 1  δεν το "επαιρνε" και αλλου δεν ανοιγε καν ο χαρτης. 

 

 

Καλημέρα Patdina,

καλή εβδομάδα σε όλους!

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχουμε καμία ενημέρωση για τις επιπτώσεις σε περίπτωση επιλογής λάθους ΑΠΑΑ λόγω προβλήματος του συστήματος Ε9...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικά κλείδωσε ο πίνακας 1 ...

Οποιος πρόλαβε τον κύριο είδε...

Όλοι οι υπόλοιποι θα διορθώνουμε μέχρι..όποτε πάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι υπόλοιπες αλλαγές του Πιν 1 για το 2013 στην ΔΟΥ με βάση το τετράμηνο από όταν λάβουμε το ΦΑΠ και νέα εκκαθάριση σωστά?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ειμαι άραγε η μόνη που έμεινε με δεκάδες ¨ εκκρεμή ¨ ε9 λόγω έλλειψης παροχης ΔΕΗ ,

λόγω πολλών εκρεμοτήτων αλλά και λόγω και δικής μου έλλειψης χρόνου ;;;;

Και τελικά  γιατί ενώ θα έπρεπε να έχω πανικοβληθεί ...είμαι για πρώτη φορά στη ζωή μου τόσο χαλαρη;;;;

Δειγμα παραφροσύνης η απλά " επαγγελματικής ωρίμανσης " αφού πλέον κουράστηκα να τρέχω σαν παλαβή

να προλάβω τις προθεσμίες που μας κυνηγούν και κανείς να μη λέει ποτέ ευχαριστώ και ούτε και να πληρώνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαι ερωτώ και πάλι......  αλλαγες σε ΦΑΠ (υπαιτιότητα εφορείας)  για τα ετη 2010 , 2011 και 2012 μεσω εφορείας ή περιμένουμε να ανοιξει το @@@@@μα για να τις κανουμε??? Αυτό μου είπαν στην ΔΟΥ αλλα δεν τους έχω πλέον καμμια εμπιστοσύνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...