Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ Ε9 ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2013


Trip_Accountant

Ερώτηση

Ξεκίνησε η υποβολή Ε9 για τη χρήση 2012;;;

Ούτε ο chuck norris δεν το ήξερε, αλλά ενας πελάτης μου πρωί πρωί μου έφερε συμβόλαιο του 2012...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

E γιά σου αυτό λέω αλλά την εικόνα την 1/1/13 την καταγράφουμε στο ε9 του οικ.2013 το οποίο δεν έχει ανοίξει ακόμα. Πού να την καταγράψω βρε παίδες? η είδηση που βγήκε για τέλος αυγούστου λογικά αφορά αυτή τη διάταξη του νόμου αλλά έχει βγει απόφαση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!! ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ!!

ΑΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΚΙΝΗΤΟΥ ΓΙΑ ΤΟ 2012

( Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΔΩΣΕ ΜΟΛΙΣ ΧΤΕΣ ΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙ ΘΥΜΗΘΗΚΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΙΚΑ ΤΟΥ ΣΤΟ Ε9!!!)

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΗ ΣΤΗ ΔΟΥ?

Η ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΣΤΗ ΝΕΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ Ε9 ΓΙΑ ΤΟ 2013 (ΜΑΖΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΕΚ  ΚΑΙ ΣΚΑΤΕΚ ΠΟΥ ΖΗΤΑΕΙ??)??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν το ακίνητο  ανήκει σε ανήλικο τέκνο, από γονική παροχή του πατέρα και δωρεά της γιαγιάς,

 

πως θα δηλωθεί στο Ε9. μπαίνοντας στην εφαρμογή έχει επιλογές μόνο για τους γονείς.

 

γνωρίζει κανείς πως μπαίνει το παιδί  [έχει δικό του ΑΦΜ] ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τον αριθμό ΚΑΕΚ και μήκος πρόσοψης  θα τα γράψουμε σε μια απο τις γραμμές στην περίπτωση

που σε ένα οικόπεδο υπάρχουν περισσότερες απο μια οριζόντες ιδιοκτησίες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μονοκατοικια επι αγροτεμαχιου 2 ξεχωριστες αποθηκες επι αγροτεμαχιου μπαινουν σε μια σειρα η ξεχωριστα??? κολλησα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μονοκατοικια επι αγροτεμαχιου 2 ξεχωριστες αποθηκες επι αγροτεμαχιου μπαινουν σε μια σειρα η ξεχωριστα??? κολλησα

Σύμφωνα με παραδειγμα 1 μονοκατοικία εντός οικισμού Πάρου και παράδειγμα 6 μονοκατοικία στην Αθήνα,

με αποθήκη και τα δύο , τα βάζω στην ίδια σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ο Προηγουμενος συναδελφος τα ειχε βαλει ξεχωριστα γι αυτο εχω κολλησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με παραδειγμα 1 μονοκατοικία εντός οικισμού Πάρου και παράδειγμα 6 μονοκατοικία στην Αθήνα,

με αποθήκη και τα δύο , τα βάζω στην ίδια σειρά.

 

Βέβαια αυτό θεωρώντας ότι αφορά αποθήκη του σπιτιού.

 

Αν τώρα είναι αγρότης και μέσα σε ένα αγροτεμάχιο έχει "αποθήκη" για μαντρί, αποθήκη για ζωοτροφές,

αποθήκη για στάθμευση του τρακτέρ και αγροτικών εργαλείων, κλπ εκεί κολλάω και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αποθηκες και οι 2 του σπιτιου ειναι

 

Σ' αυτή την περίπτωση τα κάνω όπως στα παραδείγματα που ανέφερα της ΠΟΛ 1005/4-1-2005 και πιστεύω ότι δεν είναι από τα πάρα

πολλά θολά σημεία που μας έχουν αφήσει να αντιμετωπίζουμε.

 

και αφού

 

13.Ποιες οδηγίες ισχύουν για τον τρόπο συμπλήρωσης της δήλωσης Ε9;

 

Για τη συμπλήρωση του περιεχομένου των δηλώσεων στοιχείων ακινήτων ισχύουν οι οδηγίες που έχουν δοθεί με τις εγκυκλίους ΠΟΛ 1001/2005 και ΠΟΛ 1047/2005. 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ουσιαστικα ετσι κ αλλιως δεν αλλαζει και κατι απλα ειναι κ λιγο περιεργος μη στραβωσει σε μια κουταμαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Μια βοήθεια θα ήθελα... Σε οικόπεδο-κάθετη ιδιοκτησία, υπάρχουν δύο ισόγειο καταστήματα με ιδιοκτήτη το ίδιο άτομο.

Γράφω τα καταστήματα , το καθένα σε διαφορετική γραμμή του πίνακα 1.

Τα τετραγωνικά μέτρα του οικοπέδου (μέσα στο οποίο είναι χτισμένα τα 2 καταστήματα) τα γράφω και στις δύο αυτές γραμμές αναφέροντας στη στήλη 22 και τα συνολικά τμ που είναι χτισμένα στο οικόπεδο?

ή τα τμ του οικοπέδου τα γράφω μόνο στην μια απο τις δύο γραμμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Μια βοήθεια θα ήθελα... Σε οικόπεδο-κάθετη ιδιοκτησία, υπάρχουν δύο ισόγειο καταστήματα με ιδιοκτήτη το ίδιο άτομο.

Γράφω τα καταστήματα , το καθένα σε διαφορετική γραμμή του πίνακα 1.

Τα τετραγωνικά μέτρα του οικοπέδου (μέσα στο οποίο είναι χτισμένα τα 2 καταστήματα) τα γράφω και στις δύο αυτές γραμμές αναφέροντας στη στήλη 22 και τα συνολικά τμ που είναι χτισμένα στο οικόπεδο?

ή τα τμ του οικοπέδου τα γράφω μόνο στην μια απο τις δύο γραμμές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα . εχω καποιε περιπτωσεις φορολογουμενων που εχουν καποιες αλλαγες στον πινακα 1, αλλα τα αγροτεμαχια ειναι πολλα και δεν μπορω , αλλα ουτε αυτοι ειναι σε θεση να τα φτιαξουμε εως την Παρασκευη. 

Μπαινοντας και αλλαζοντας μονο τον πινακα 1 ,χωρις να πειραξω τιποτα αλλο δεν "κλειδωνει" και ο πινακας 2, σωστα?? ουτε χρειαζεαι να οριστικοποιησω πριν φτιαξω και τον πι.2. κανω καπου λαθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα . εχω καποιε περιπτωσεις φορολογουμενων που εχουν καποιες αλλαγες στον πινακα 1, αλλα τα αγροτεμαχια ειναι πολλα και δεν μπορω , αλλα ουτε αυτοι ειναι σε θεση να τα φτιαξουμε εως την Παρασκευη. 

Μπαινοντας και αλλαζοντας μονο τον πινακα 1 ,χωρις να πειραξω τιποτα αλλο δεν "κλειδωνει" και ο πινακας 2, σωστα?? ουτε χρειαζεαι να οριστικοποιησω πριν φτιαξω και τον πι.2. κανω καπου λαθος??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το συμβολαιο γραφει: η εν λογω κατοικια στ, εχει συνολικη επιφανεια χρησης 117 μ2, συνολικο ογκο κυριας χρησης 351 μ3, ποσοστο συνιδιοκτησιας στο διαιρετο κατα χρηση τμημα (καθετη ιδιοκτησια) των 752,70 μ2, 250/1000 εξ αδιαιρετου., αναλογουσα επιφανεια στο ανωτερω κατα χρηση τμημα (καθετη ιδιοκτησια) των 752,70 μ2,  188,175 μ2  εξ αδιαρετου, και ποσοτο συνιδιοκτησιας στο οικοπεδο 167,50/1000 εξ διαιρετου.

Ο ιδιοκτητς της στ κατοικιας, τυπου μαιζονετας θα εχει την αποκλειστικη χρηση του διαιρετου κατα χρηση τμηματος του οικοπεδου, το οποιο εχει ολικη επιφανεια 169,77 μ2.

 

το ερωτημα μου ειναι στο ε9 τι βαζω εκει που λεει στο οικοπεδο στην επιφανεια  κ ποσοστο συνιδιοκτησιας

 

α) επιφανεια 752,70 συνιδιοκτησια 25%

 

β) επιφανεια 752,70 συνιδιοκτησια 16,5%

 

γ) επιφανεια 169,77 συνιδιοκτησια 100%

 

 

ειμαι μπερδεμενος :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

καλημερα . εχω καποιε περιπτωσεις φορολογουμενων που εχουν καποιες αλλαγες στον πινακα 1, αλλα τα αγροτεμαχια ειναι πολλα και δεν μπορω , αλλα ουτε αυτοι ειναι σε θεση να τα φτιαξουμε εως την Παρασκευη. 

Μπαινοντας και αλλαζοντας μονο τον πινακα 1 ,χωρις να πειραξω τιποτα αλλο δεν "κλειδωνει" και ο πινακας 2, σωστα?? ουτε χρειαζεαι να οριστικοποιησω πριν φτιαξω και τον πι.2. κανω καπου λαθος??

 

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ Ε9 ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 2?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΕΑΝ ΓΙΝΕΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ Ε9 ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 2?

εγω μπαινω στον πινακα 1 κανω τις αλλαγες και δεν οριστικοποιω σε οσους εχουν αγροτεμαχια για να τα φτιαξω μετα. 

ετσι ειναι ενταξει?? φαινεται οτι οι αλλαγες στον πινακα 1 εχουν γινει εντος της προθεσμιας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω την εντύπωση ότι αν δεν οριστικοποιήσεις όταν θα κλείσει η εφαρμογή για τον πίνακα 1 θα χαθούν οποιες αλλαγές έχεις κάνει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχω την εντύπωση ότι αν δεν οριστικοποιήσεις όταν θα κλείσει η εφαρμογή για τον πίνακα 1 θα χαθούν οποιες αλλαγές έχεις κάνει....

εαν ισχυει αυτο ,τοτε αυτοι που εχουν αλλαγες στον πινακα 1 πρεπει υποχρεωτικα να κανουν και τον πινακα 2 μεχρι 27??

αλλιως ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εαν ισχυει αυτο ,τοτε αυτοι που εχουν αλλαγες στον πινακα 1 πρεπει υποχρεωτικα να κανουν και τον πινακα 2 μεχρι 27??

αλλιως ???

ΕΓΩ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΔΙΟΡΘΩΝΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ 2 ΚΑΙ ΟΡΙΣΤΙΚΟΠΟΙΩ.Η ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΕΙΑ,ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΑΣ ΔΩΣΟΥΝ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...