Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟ ΠΟΤΕ ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ + 1 ΕΤΟΣ ΣΤΟ ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΤΕΚΝΟ?


FAZEXA

Ερώτηση

Παιδια θελω τα φωτα σας ενεκα του οτι εχω μπερδευτει με τον νομο συνταξιοδοτησης μητερων με ανηλικα της βαθυστοχαστης Κας Πετραλια

Π.Χ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΤΕΚΝΟ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 1959 φετος τον Οκτωβριο γινεται 50 ετων μπορει να υποβαλλει χαρτια για συνταξη με ανηλικο ? η το 2009 επρεπε να ηταν 51 ετων? ποτε ξεκιναει να προστιθεται +1 ετος εως το νεο οριο των 55 ετων ? το 2009 η το 2010?

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ουδεις θελει να ασχοληθη με οποιο δηποτε θεμα που αφορα συνταξη? μαλλον βλεπω οτι μας χαλαει το θεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα συνάδελφοι,

Αφήστε τα αστεία, αν κάποιος έχει ασχοληθεί περισσότερο ας μας πει . Μας καίει εμάς τις μητέρες με ανήλικα, τις τρίτεκνες , τις πολύτεκνες. Σιγά σιγά το πάμε να φτάσουμε στα 50 , γιατί οι εργοδότες γενικά στραβώνουν με τις σαραντάρες που έχουν μικρά παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα συνάδελφοι,

Αφήστε τα αστεία, αν κάποιος έχει ασχοληθεί περισσότερο ας μας πει . Μας καίει εμάς τις μητέρες με ανήλικα, τις τρίτεκνες , τις πολύτεκνες. Σιγά σιγά το πάμε να φτάσουμε στα 50 , γιατί οι εργοδότες γενικά στραβώνουν με τις σαραντάρες που έχουν μικρά παιδιά.

ΑΠΟ 01/01/2010 ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΕΤΟΣ ΠΡΟΣΤΙΘΕΤΑΙ ΕΝΑ ΕΤΟΣ ΣΤΟ 50ο ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΣΥΜΛΗΡΩΘΕΙ ΤΟ 55ο ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΟΡΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΠΛΗΡΟΥΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ!

ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΛΗΨΗΣ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΘΡΟ 144 ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ 3655/2008.

Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΑΚΟΜΑ ΛΙΓΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΞΕΚΑΘΑΡΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΉ ΜΑΣ ΜΕΡΑ !

ΕΠΙ ΤΟΥΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΠΑΡΑΠΛΗΣΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ : ΑΝ ΠΑΡΕΙ ΜΗΤΕΡΑ ΠΡΟΩΡΗ -ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΑΝΗΛΙΚΩΝ , ΠΟΤΕ ΘΕΜΕΛΕΙΩΝΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ??

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Παιδια θελω τα φωτα σας ενεκα του οτι εχω μπερδευτει με τον νομο συνταξιοδοτησης μητερων με ανηλικα της βαθυστοχαστης Κας Πετραλια

Π.Χ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΤΕΚΝΟ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 1959 φετος τον Οκτωβριο γινεται 50 ετων μπορει να υποβαλλει χαρτια για συνταξη με ανηλικο ? η το 2009 επρεπε να ηταν 51 ετων? ποτε ξεκιναει να προστιθεται +1 ετος εως το νεο οριο των 55 ετων ? το 2009 η το 2010?

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Δεν εχω ασχοληθει με το θεμα.

Βρηκα ομως το παρακατω

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_54_2008_.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Δεν εχω ασχοληθει με το θεμα.

Βρηκα ομως το παρακατω

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_54_2008_.pdf

Σε ευχαριστω πολυ διαφωτιστηκα πληρως αυτο ηθελα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OK Συνάδελφοι!

και τι γίνεται με τον πλασματικό χρόνο για κάθε παιδί ?

Δηλαδή

με ένα παιδί πας στα 53 ,5 , με 2 στα 52 και με 3 στα 50,5 ?

γιατί λένε ότι για τα παιδιά που γεννηθηκαν μετά το 2000 έχουμε πλασματικό χρόνο εως 4,5 χρόνια.

Αν υπάρχει κάποια εμπειρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Παιδια θελω τα φωτα σας ενεκα του οτι εχω μπερδευτει με τον νομο συνταξιοδοτησης μητερων με ανηλικα της βαθυστοχαστης Κας Πετραλια

Π.Χ ΕΧΩ ΜΙΑ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΑΝΗΛΙΚΟ ΤΕΚΝΟ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 1959 φετος τον Οκτωβριο γινεται 50 ετων μπορει να υποβαλλει χαρτια για συνταξη με ανηλικο ? η το 2009 επρεπε να ηταν 51 ετων? ποτε ξεκιναει να προστιθεται +1 ετος εως το νεο οριο των 55 ετων ? το 2009 η το 2010?

σας ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΙΜΑΙ ΜΗΤΕΡΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥ(2 ΕΤΩΝ), ΤΡΙΤΕΚΝΗ, ΜΕ 25 ΧΡΟΝΙΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ,ΑΛΛΑ Η ΗΛΙΚΙΑ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ 44ΕΤΩΝ. ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΣΥΝΤΑΞΗ? ΖΕΤΑ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΕΩΡΓΙΑ

ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΘΙΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΠΕΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣ ΨΗΦΙΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ....

ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ...ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ "ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 31/12/2010"

Είμαι ΙΔ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ, παλαιά ασφαλισμένη (πριν την 1/1/1993) στο Ι.Κ.Α. (σε όλη την διάρκεια του εργασιακού μου βίου)

 Στα 50 θα έχω ανήλικα τεκνα.

Σήμερα ειμαι 40 ετών με 3 παιδια γεννημένα το:

2006/ 8 /3 (ηλικίας 4 ετών περίπου

2007/9/19 (ηλικία 3 ετών περίπου)

2009/1/16 (ηλικίας 1,5 περίπου)

 Μέχρι την 31/12/2010 θα έχω μαζι με τον πλασματικό χρόνο των αδειών κυησης λοχείας θα εχω 5.839 ασφαλιστικά ημερομισθια

1. Καλως εχόντων των πραγμάτων μεχρι την 31/12/2010 θα εχω:

5.289 μέχρι και το β΄τριμηνο του 2010

+75 γ΄ τρίμηνο 2010

+75 δ΄ τρίμηνο 2010

=5.439

2. Στα 5.439 μπορώ να προσθεσω τις 25 ημερες λόγω της χρησης της ειδικης αδειας προστασίας μητρότητας της οποίας εκανα χρηση μονο ενός μήνα απο τους 6! αρα μεχρι την 31/12/2010 θα εχω :5.439+25 = 5.464 ενσημα

3. Ο πλασματικός χρόνος που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να θεμελιώσω δικαιωμα στην συνταξη ως μητερα ανηλικών ειναι αυτός των 3 αδειών κυησης – λοχειας (δηλ. 3 αδειες * 5 μήνες *25 =375 ενσημα ακομη) αρα 5464 + 375 = 5.839 ενσημα

Ερωτήσεις

1) Ειναι σωστός ο συλλογισμός μου; δηλ ότι αν στα 50 έχεις ανηλικα τεκνα και 5500 ενσημα (συμπερολαμβανομενου του ολασματικου χρονου της άδειας κύησης – λοχειας) μπορεις να παρεις πλήρη συνταξη στα 55; (ρωταω μπας και γλιτωσω...την νεα αυξηση ορίου ηλικίας που μου ετοιμαζουν – μετα την +5ετία της κ. Πετραλιάς)

2) Αν ειναι σωστός ο συλλογισμός μου ποια ειναι η διαδικασία που πρεπει να ακολουθήσω για αυτο που λέμε «θεμελιωση δικαιώματος»; Πρε΄πει να παω στο ΙΚΑ...και ποια διαδικασία πρεπει να ακολουθησω;

3) Πως μπορω να υπολογισω το ποσό της συνταξης που θα λαμβανω; (για να δω αν θα μπορω να ζήσω και να σπουδασω εκεινη την εποχη τα 3 μου παιδια...)

4) μπορω για την θεμελιωση του δικαιώματος της σύνταξης να κανω χρηση και του πλασματικου χρονου για καθε παιδί; (μηπως μου χρειάζεται ; Και αν ναι γιατι; )

ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΟΤΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ; ...ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ FORUM ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...AKOMH...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΜΗΤΕΡΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΘΙΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΠΕΤΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣ ΨΗΦΙΣΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ....

ΕΧΩ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΕΞΗΣ ΘΕΜΑ...ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ "ΘΕΜΕΛΙΩΣΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΙΚΟΥ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΟΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ 31/12/2010"

Είμαι ΙΔ.ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ, παλαιά ασφαλισμένη (πριν την 1/1/1993) στο Ι.Κ.Α. (σε όλη την διάρκεια του εργασιακού μου βίου)

 Στα 50 θα έχω ανήλικα τεκνα.

Σήμερα ειμαι 40 ετών με 3 παιδια γεννημένα το:

2006/ 8 /3 (ηλικίας 4 ετών περίπου

2007/9/19 (ηλικία 3 ετών περίπου)

2009/1/16 (ηλικίας 1,5 περίπου)

 Μέχρι την 31/12/2010 θα έχω μαζι με τον πλασματικό χρόνο των αδειών κυησης λοχείας θα εχω 5.839 ασφαλιστικά ημερομισθια

1. Καλως εχόντων των πραγμάτων μεχρι την 31/12/2010 θα εχω:

5.289 μέχρι και το β΄τριμηνο του 2010

+75 γ΄ τρίμηνο 2010

+75 δ΄ τρίμηνο 2010

=5.439

2. Στα 5.439 μπορώ να προσθεσω τις 25 ημερες λόγω της χρησης της ειδικης αδειας προστασίας μητρότητας της οποίας εκανα χρηση μονο ενός μήνα απο τους 6! αρα μεχρι την 31/12/2010 θα εχω :5.439+25 = 5.464 ενσημα

3. Ο πλασματικός χρόνος που μπορώ να χρησιμοποιήσω για να θεμελιώσω δικαιωμα στην συνταξη ως μητερα ανηλικών ειναι αυτός των 3 αδειών κυησης – λοχειας (δηλ. 3 αδειες * 5 μήνες *25 =375 ενσημα ακομη) αρα 5464 + 375 = 5.839 ενσημα

Ερωτήσεις

1) Ειναι σωστός ο συλλογισμός μου; δηλ ότι αν στα 50 έχεις ανηλικα τεκνα και 5500 ενσημα (συμπερολαμβανομενου του ολασματικου χρονου της άδειας κύησης – λοχειας) μπορεις να παρεις πλήρη συνταξη στα 55; (ρωταω μπας και γλιτωσω...την νεα αυξηση ορίου ηλικίας που μου ετοιμαζουν – μετα την +5ετία της κ. Πετραλιάς)

2) Αν ειναι σωστός ο συλλογισμός μου ποια ειναι η διαδικασία που πρεπει να ακολουθήσω για αυτο που λέμε «θεμελιωση δικαιώματος»; Πρε΄πει να παω στο ΙΚΑ...και ποια διαδικασία πρεπει να ακολουθησω;

3) Πως μπορω να υπολογισω το ποσό της συνταξης που θα λαμβανω; (για να δω αν θα μπορω να ζήσω και να σπουδασω εκεινη την εποχη τα 3 μου παιδια...)

4) μπορω για την θεμελιωση του δικαιώματος της σύνταξης να κανω χρηση και του πλασματικου χρονου για καθε παιδί; (μηπως μου χρειάζεται ; Και αν ναι γιατι; )

ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΟΤΝ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ; ...ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΖΕΤΑΙ ΣΤΟ FORUM ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΤΟ ΙΚΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ...AKOMH...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

εγω το βλεπω ως εξηςπαντα με επιφυλαξη αν καποιος εχει ενσταση ας την υποβαλλει

για να παρης συνταξη με τρια παιδια σε οποια δηποτε ηλικια εως 31/12/2010 θελεις 20 ετη και εσυ δεν τα εχεις οπως και να το πας σου λειπουν κατι μηνες.αυτο καταργειται τελειως απο 1/1/2011και εξομοιωνεται οπως με τις μητερες με ανηλικο.

εαν μετα ηθελες να πας με την διαταξη των ανηλικων θα ισχυση το εξης

Το έτος 2010 με 5.500 ένσημα στα 55 για πλήρη και στα 50 με μειωμένη

1)Το 2011 με 5.500 στα 57 (πλήρη) και στα 52 μειωμένη.

2)Το 2012 στα 60 και μειωμενη στα 55.

3)Τo 2013 στα 65 και μειωμενη στα 60.

Προϋπόθεση να είχε η ασφαλισμένη μητέρα ανήλικο τέκνο όταν ήταν 50 ετών. Διευκρινίζεται ότι η θεμελίωση των ενδιάμεσων ορίων κατά τη διετία 2011-2012 απαραίτητες είναι οι προϋποθέσεις της προϋπηρεσίας και της ηλικίας του παιδιού χωρίς να προσμετράται η ηλικία της μητέρας.

εσυ εισαι πολυ μακρια ακομη εγω σε βλεπω για τα 65-τα 5ετητων παιδιων =60οχι νωριτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΕΩΡΓΙΑ

καταρχην ευχαριστω θερμα γαι την απαντηση

:)

quote name='FAZEXA' date='09 Ιούλιος 2010 - 04:31 μμ' timestamp='1278685912' post='351569']

εγω το βλεπω ως εξηςπαντα με επιφυλαξη αν καποιος εχει ενσταση ας την υποβαλλει

για να παρης συνταξη με τρια παιδια σε οποια δηποτε ηλικια εως 31/12/2010 θελεις 20 ετη και εσυ δεν τα εχεις οπως και να το πας σου λειπουν κατι μηνες.αυτο καταργειται τελειως απο 1/1/2011και εξομοιωνεται οπως με τις μητερες με ανηλικο.

εαν μετα ηθελες να πας με την διαταξη των ανηλικων θα ισχυση το εξης

εννοειται οτι θελω να παω με την διαταξη των ανηλικων γι αυτο και αναφερω τις ηλικιες των παιδιων μου\

Το έτος 2010 με 5.500 ένσημα στα 55 για πλήρη και στα 50 με μειωμένη

1)Το 2011 με 5.500 στα 57 (πλήρη) και στα 52 μειωμένη.

2)Το 2012 στα 60 και μειωμενη στα 55.

3)Τo 2013 στα 65 και μειωμενη στα 60.

Προϋπόθεση να είχε η ασφαλισμένη μητέρα ανήλικο τέκνο όταν ήταν 50 ετών. Διευκρινίζεται ότι η θεμελίωση των ενδιάμεσων ορίων κατά τη διετία 2011-2012 απαραίτητες είναι οι προϋποθέσεις της προϋπηρεσίας και της ηλικίας του παιδιού χωρίς να προσμετράται η ηλικία της μητέρας.

εσυ εισαι πολυ μακρια ακομη εγω σε βλεπω για τα 65-τα 5ετητων παιδιων =60οχι νωριτερα.\

οι ερωτησεις μου ειναι πολυ ειδικες..διοτι θα εχω ανηλικα στα 50 και εχω και 5500 ενσημα μεχρι 31/12/2010 ...ειμαι αρκετα ενημερωμενη...και δεν ειναι τυχαιες οι ερωτησεις μου.Επειδη...ανησυχω...οτι μπορει ο συλλογιμσος που περιγραφω παραπανω να "χανει" καπου...για αυτο ρωταω (μπορω να θελελιωσω δικαιωμα και να βγω στα 55 με πληρη συνταξη εχοντας ανηλικα στα 50...:)

παρολα αυτα ευχαριστω για την ανταποκριση και την προσπαθεια fazexa! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οι ερωτησεις μου ειναι πολυ ειδικες..διοτι θα εχω ανηλικα στα 50 και εχω και 5500 ενσημα μεχρι 31/12/2010 ...ειμαι αρκετα ενημερωμενη...και δεν ειναι τυχαιες οι ερωτησεις μου.Επειδη...ανησυχω...οτι μπορει ο συλλογιμσος που περιγραφω παραπανω να "χανει" καπου...για αυτο ρωταω (μπορω να θελελιωσω δικαιωμα και να βγω στα 55 με πληρη συνταξη εχοντας ανηλικα στα 50...:o

παρολα αυτα ευχαριστω για την ανταποκριση και την προσπαθεια fazexa! :D

Έχεις απόλυτο δίκιο. Εφ΄όσον στα 50 θα έχεις ανήλικο τέκνο και αφού έχεις και τα 5.500 εως 31/12/2010 θεμελιώνεις δικαίωμα σύνταξης (μειωμένης στα 50 και πλήρης στα 55)

Για δώστε μου κι εμένα τα φώτα σας, όταν θα είμαι 50 κλεισμένα η κόρη μου θα διανύει τα 18. Τώρα είμαι 37 και μέχρι 31/12/2010 θα έχω 5.220 όλα Ι.Κ.Α. και ασφαλισμένη πριν την 01/01/1993. Το 2001 δεν είχα ένσημα αλλά ήμουν στο ταμείο ανεργίας (επιδότηση ανεργίας για 1 χρόνο) το ίδιο επίσης και για 6 μήνες το 1996. Αν μέχρι 31/12/2013 υποβάλλω αίτηση αναγνώρισης πλασματικού χρόνου ασφάλισης για την ανεργία πόσα ένσημα μπορώ να καλύψω. Είχα δουλέψει και το 1990 για κάποιους μήνες αλλά δεν μου επικόλλησαν τα ένσημα στο ΔΑΤΕ. Μπορώ με κάποιο τρόπο να αναζητήσω αυτά τα ένσημα μετά από 20 χρόνια, αφού όπως δείχνουν τα πράγματα οριακά θεμελιώνω δικαίωμα για μειωμένη στα 50 ή πλήρη στα 55.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω το βλεπω ως εξηςπαντα με επιφυλαξη αν καποιος εχει ενσταση ας την υποβαλλει

για να παρης συνταξη με τρια παιδια σε οποια δηποτε ηλικια εως 31/12/2010 θελεις 20 ετη και εσυ δεν τα εχεις οπως και να το πας σου λειπουν κατι μηνες.αυτο καταργειται τελειως απο 1/1/2011και εξομοιωνεται οπως με τις μητερες με ανηλικο.

εαν μετα ηθελες να πας με την διαταξη των ανηλικων θα ισχυση το εξης

Το έτος 2010 με 5.500 ένσημα στα 55 για πλήρη και στα 50 με μειωμένη

1)Το 2011 με 5.500 στα 57 (πλήρη) και στα 52 μειωμένη.

2)Το 2012 στα 60 και μειωμενη στα 55.

3)Τo 2013 στα 65 και μειωμενη στα 60.

Προϋπόθεση να είχε η ασφαλισμένη μητέρα ανήλικο τέκνο όταν ήταν 50 ετών. Διευκρινίζεται ότι η θεμελίωση των ενδιάμεσων ορίων κατά τη διετία 2011-2012 απαραίτητες είναι οι προϋποθέσεις της προϋπηρεσίας και της ηλικίας του παιδιού χωρίς να προσμετράται η ηλικία της μητέρας.

εσυ εισαι πολυ μακρια ακομη εγω σε βλεπω για τα 65-τα 5ετητων παιδιων =60οχι νωριτερα.

OXI ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ 3863 ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Π Ο Υ Θ Ε Ν Α ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ: ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ 50 ΜΕΙΩΜ.- 55 ΠΛΗΡΗ, Η ΜΗΤΕΡΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 50 ΧΡΟΝΩΝ ΠΡΙΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΛΕΕΙ: ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΗΛΙΚΙΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΈΡΑ ΦΤΑΝΕΙ ΠΡΙΝ ΕΝΗΛΙΚΙΩΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ NA ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ 5500 ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΟ ΙΚΑ!

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗ

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ.

-----------------------------------------------------------------------------------------

EΛΛHNIKH ΔHMOKPATIA ΠPOΣ: IKA - ETAM - Διοίκηση

YΠOYPΓEIO EPΓAΣIAΣ & KOINΩN. AΣΦAΛIΣHΣ Aθήνα 04/08/2010

ΓEN. ΓPAM. KOINΩN. AΣΦAΛIΣEΩN A.Π. Φ80000/οικ. 19160/1420

Δ/NΣH KYP. AΣΦ. MIΣΘΩTΩN Γεν. Δ/νση Aσφαλιστικών

TMHMA A Yπηρεσιών

TAX. Δ/NΣH: ΣTAΔIOY 29 Aγ. Kων/νου 8

TAX. KΩΔIK.: 10110 10241 Aθήνα

ΠΛHPOΦOP.: Δ. ΠATOYNA

THΛEΦΩNO: 210 3368124 - 8128 - 8254

ΘEMA: Γνωστοποίηση δημοσίευσης του ν. 3863/2010

και παροχή οδηγιών για την εφαρμογή του

......................

Παράγραφος 17

Περ. B:

Mε τις διατάξεις της περίπτωσης β της παραγράφου αυτής ανακαθορίζονται από 1.1.2011 τα όρια ηλικίας λήψης πλήρους και μειωμένης σύνταξης των μητέρων ανηλίκων παιδιών που ασφαλίστηκαν στο IKA-ETAM μέχρι 31.12.92, σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα.

Hμέρες Όριο ηλικίας Όριο ηλικίας

Έτος ασφάλισης πλήρους σύνταξης μειωμένης σύνταξης

2010 5.500 55 50

2011 5.500 57 52

2012 5.500 60 55

2013 5.500 65 60

KATOXYPΩΣH ΣYNTAΞIOΔOTIKOY ΔIKAIΩMATOΣ:

Oι μητέρες ακολουθούν το όριο ηλικίας, όπως διαμορφώνεται σύμφωνα με τον παραπάνω πίνακα και ισχύει κατά τη συμπλήρωση του απαιτούμενου συντάξιμου χρόνου, εφόσον συντρέχει και η ανηλικότητα του παιδιού.

ΠAPAΔEIΓMA: Aσφαλισμένη μητέρα που κατά το έτος 2010 συμπληρώνει τις 5.500 ημέρες ασφάλισης και έχει ανήλικο παιδί, συνταξιοδοτείται οποτεδήποτε με πλήρη σύνταξη στο 55ο έτος ή στο 50ό, με μειωμένη.

Aσφαλισμένη μητέρα που συμπληρώνει τις 5.500 ημέρες ασφάλισης και έχει ανήλικο παιδί το 2012, συνταξιοδοτείται με πλήρη σύνταξη στο 60ό έτος και με μειωμένη στο 55ο έτος.

Περ. ε

Παρακαλούμε για την άμεση γνωστοποίηση των κοινοποιούμενων διατάξεων στα υποκαταστήματα του Iδρύματος, ούτως ώστε να είναι εφικτή εκ μέρους των Yπηρεσιών σας η πλήρης ενημέρωση των ασφαλισμένων, αναφορικά με τις προϋποθέσεις συνταξιοδότησής τους και την κατοχύρωση των συνταξιοδοτικών τους δικαιωμάτων.

O YΦYΠOYPΓOΣ

Γ. KOYTPOYMANHΣ

Eσωτερική διανομή

1. Γραφείο κ. Yπουργού

2. Γραφείο κ. Yφυπουργού

3. Γραφείο κ. Γεν. Γραμματέα

4. Γραφείο κ.κ. Γεν. Δ/ντριών

5. Όλες οι Δ/νσεις της ΓΓKA

6. Δ/νση KAM (Όλα τα Tμήματα)

Θεωρήθηκε για την ακρίβεια

H Tμηματάρχης Γραμματείας

Oι αλλαγές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OXI ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. Ο ΝΕΟΣ ΝΟΜΟΣ 3863 ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Π Ο Υ Θ Ε Ν Α ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ: ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ ΓΙΑ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ 50 ΜΕΙΩΜ.- 55 ΠΛΗΡΗ, Η ΜΗΤΕΡΑ ΑΝΗΛΙΚΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 50 ΧΡΟΝΩΝ ΠΡΙΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.

ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΛΕΕΙ: ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΗΛΙΚΙΑ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΜΗΤΈΡΑ ΦΤΑΝΕΙ ΠΡΙΝ ΕΝΗΛΙΚΙΩΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ NA ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙ 5500 ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΤΟ ΙΚΑ!

ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙΚΗΣ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΟΥ ΥΠΟΓΡΑΦΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΥΤΡΟΥΜΑΝΗ

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΜΕΛΕΤΗΣΕ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ.

-----------------------------------------------------------------------------------------

EΛΛHNIKH ΔHMOKPATIA ΠPOΣ: IKA - ETAM - Διοίκηση

YΠOYPΓEIO EPΓAΣIAΣ & KOINΩN. AΣΦAΛIΣHΣ Aθήνα 04/08/2010

ΓEN. ΓPAM. KOINΩN. AΣΦAΛIΣEΩN A.Π. Φ80000/οικ. 19160/1420

Δ/NΣH KYP. AΣΦ. MIΣΘΩTΩN Γεν. Δ/νση Aσφαλιστικών

TMHMA A Yπηρεσιών

TAX. Δ/NΣH: ΣTAΔIOY 29 Aγ. Kων/νου 8

TAX. KΩΔIK.: 10110 10241 Aθήνα

ΠΛHPOΦOP.: Δ. ΠATOYNA

THΛEΦΩNO: 210 3368124 - 8128 - 8254

ΘEMA: Γνωστοποίηση δημοσίευσης του ν. 3863/2010

και παροχή οδηγιών για την εφαρμογή του

......................

Παράγραφος 17

Περ. B:

Mε τις διατάξεις της περίπτωσης β της παραγράφου αυτής ανακαθορίζονται από 1.1.2011 τα όρια ηλικίας λήψης πλήρους και μειωμένης σύνταξης των μητέρων ανηλίκων παιδιών που ασφαλίστηκαν στο IKA-ETAM μέχρι 31.12.92, σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα.

Hμέρες Όριο ηλικίας Όριο ηλικίας

Έτος ασφάλισης πλήρους σύνταξης μειωμένης σύνταξης

2010 5.500 55 50

2011 5.500 57 52

2012 5.500 60 55

2013 5.500 65 60

KATOXYPΩΣH ΣYNTAΞIOΔOTIKOY ΔIKAIΩMATOΣ:

Oι μητέρες ακολουθούν το όριο ηλικίας, όπως διαμορφώνεται σύμφωνα με τον παραπάνω πίνακα και ισχύει κατά τη συμπλήρωση του απαιτούμενου συντάξιμου χρόνου, εφόσον συντρέχει και η ανηλικότητα του παιδιού.

ΠAPAΔEIΓMA: Aσφαλισμένη μητέρα που κατά το έτος 2010 συμπληρώνει τις 5.500 ημέρες ασφάλισης και έχει ανήλικο παιδί, συνταξιοδοτείται οποτεδήποτε με πλήρη σύνταξη στο 55ο έτος ή στο 50ό, με μειωμένη.

Aσφαλισμένη μητέρα που συμπληρώνει τις 5.500 ημέρες ασφάλισης και έχει ανήλικο παιδί το 2012, συνταξιοδοτείται με πλήρη σύνταξη στο 60ό έτος και με μειωμένη στο 55ο έτος.

Περ. ε

Παρακαλούμε για την άμεση γνωστοποίηση των κοινοποιούμενων διατάξεων στα υποκαταστήματα του Iδρύματος, ούτως ώστε να είναι εφικτή εκ μέρους των Yπηρεσιών σας η πλήρης ενημέρωση των ασφαλισμένων, αναφορικά με τις προϋποθέσεις συνταξιοδότησής τους και την κατοχύρωση των συνταξιοδοτικών τους δικαιωμάτων.

O YΦYΠOYPΓOΣ

Γ. KOYTPOYMANHΣ

Eσωτερική διανομή

1. Γραφείο κ. Yπουργού

2. Γραφείο κ. Yφυπουργού

3. Γραφείο κ. Γεν. Γραμματέα

4. Γραφείο κ.κ. Γεν. Δ/ντριών

5. Όλες οι Δ/νσεις της ΓΓKA

6. Δ/νση KAM (Όλα τα Tμήματα)

Θεωρήθηκε για την ακρίβεια

H Tμηματάρχης Γραμματείας

Oι αλλαγές

Καλησπερα.Εγώ είμαι 52 ετών και μεχρι το Φλεβάρη του 2008 ο γιος μου ηταν ανήλικος και είχα 7500 ένσυμα τοτε.Έχω τη δυνατότητα να καταθεσω τα χαρτιά μου για πλήρη σύνταξη στα 55 τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ονομα μου ειναι αλεκα γεννηθηκα το 1966.Ειμαι μητερα με τεκνο γεννημενο 19/05/1997.Εχω 4500 ενσημα εως το2/ 2004 ,ασφαλισμενη απο το 1986.Ταμειο ανεργιας επιδοτουμενο 1 χρονο το Μαρτιο 2004-2005 και επειτα παρεμεινα εγγεγραμενη στον οαεδ εως το οκτωμβριο του 2011.Νοεμβριος του /11 εως σημερα εχω ΤΕΒΕ .Μπορω να θεμελιωσω δικαιωμα συνταξιοδοτησης ως μητερα με ανηλικο το 2011?? και τι πρεπει να κανω?? Η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυτιμη!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...