Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εταιρία ανάπτυξης εφαρμογών - Πώληση σε Google Play - App Store


thaleiatousia

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

Έχω πελάτη μια εταιρία που ανατπύσει παιχνίδια για κινητά τηλέφωνα. Οι πωλήσεις τους γίνονται μόνο ηλεκτρονικά μέσω της πλατφόρμας google play του apple store και του windows phone store. Γνωρίζει κάποιος από εσάς πως γίνεται η δήλωση των εισοδημάτων που λαμβάνουν? Τα χρήματα τα λαμβάνουν από τις 3 εταιρίες με εμβάσματα αλλά πρέπει να υπάρχει ένα ειδίκο καθεστός πλέον από το 2015 για την δήλωση τους. Έχει κάποιος εμπειρία σε ανάλογα θέματα να μου εξηγήσει πως μπορούν να τα δηλώνουν. (Κανονικά δεν πρέπει να είναι VIES συναλλαγές)

 

Ευχαριστώ πολύ

Θάλεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 απάντηση σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Έχω παρόμοια περίπτωση. Η διαφορά είναι η ηλεκτρονική πλατφόρμα πωλήσεων (στην δική μου περίπτωση δεν είναι η google.) Έχουμε πώληση παροχής υπηρεσίας κ όχι αγαθών κ πιο συγκεκριμένα πώληση με δια μεσολάβηση. Υπόχρεος για την συλλογή του ΦΠΑ είναι η εταιρία προώθησης της εφαρμογης,google, κ απόδοσής του στην εκάστοτε χώρα. Στο τελος καθε μήνα η google εκδίδει εκκαθάριση με τα έσοδα πιυ έκανε ο πελάτης σου από τις πωλήσεις κ με τα χρήματα που κράτησε η google ,έξοδο για τον πελάτη σου. Τα έσοδα είναι με δικαίωμα έκπτωσης ΦΠΑ. Στο βιβλίο περνάς το έσοδο χωρίς ΦΠΑ κ το έξοδο επίσης χωρίς ΦΠΑ. Τέλος του χρόνου η φορολογία είναι έσοδα -έξοδα αποσβεσεις κτλπ όπως ισχύει σε όλους. Το θέμα είναι αν δεν δίνει η google εκκαθάριση στο τέλος του μήνα. Γενικά αυτού του είδους οι πώλησεις είναι λίγο πολύπλοκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...