Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μειώμενη σύνταξη γήρατος γυναίκας στό 55ο έτος της ηλικίας της


FAZEXA

Ερώτηση

Συναδελφοι παλι σας χρειαζομαι διοτι εχω εναν προβληματισμο με την αδελφη μου η οποια γινεται 55 ετων στις 16/11/2010 βασει νομου για να παρει μειωμενη συνταξη στα 55της χρειαζεται εκτος των αλλων και 100 ενσημα κατ ετος τα πεντε προηγουμενα ετη απο την υποβολη χαρτιων για συνταξη ή απο την συμπληρωση του οριου ηλικιας. και ερωτω οποιον ισως εχει ασχοληθει περισσοτερο με το θεμα πως ερμηνευεται αυτο? τα ερωτηματα μου ειναι τα πιο κατω

1) 17/11/2010 μπορει να υποβαλλει χαρτια για συνταξιοδοτηση ή πρεπει να μπη το 2011?

2)για το 2010 χρειαζεται τα 100 ενσημα ή οχι ? ποια ειναι τα 5 προηγουμενα ετη?

3) ξερει κανεις μηπως ανα ποσα ενσημα αναπροσαρμοζεται η συνταξη και περιπου ποσο?

το ερωτω διοτι σκεπτεται να βγη ταμειο ανεργειας(με απολυση) απο 11ο/09-11ο/010(εχει τα ενσημα) εαν ομως χρειαζεται και το 2010 τα 100 ενσημα θα το ρυθμηση διαφορετικα μην σας ζαλιζω τωρα εσας πως και τι.

επισης αν κανεις σας εχει και καποια επισημη ερμηνεια των ανωτερω θα το εκτιμουσα πολυ αν την περεθεται.

ευχαριστω ΟΛΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Συναδελφοι παλι σας χρειαζομαι διοτι εχω εναν προβληματισμο με την αδελφη μου η οποια γινεται 55 ετων στις 16/11/2010 βασει νομου για να παρει μειωμενη συνταξη στα 55της χρειαζεται εκτος των αλλων και 100 ενσημα κατ ετος τα πεντε προηγουμενα ετη απο την υποβολη χαρτιων για συνταξη ή απο την συμπληρωση του οριου ηλικιας. και ερωτω οποιον ισως εχει ασχοληθει περισσοτερο με το θεμα πως ερμηνευεται αυτο? τα ερωτηματα μου ειναι τα πιο κατω

1) 17/11/2010 μπορει να υποβαλλει χαρτια για συνταξιοδοτηση ή πρεπει να μπη το 2011?

2)για το 2010 χρειαζεται τα 100 ενσημα ή οχι ? ποια ειναι τα 5 προηγουμενα ετη?

3) ξερει κανεις μηπως ανα ποσα ενσημα αναπροσαρμοζεται η συνταξη και περιπου ποσο?

το ερωτω διοτι σκεπτεται να βγη ταμειο ανεργειας(με απολυση) απο 11ο/09-11ο/010(εχει τα ενσημα) εαν ομως χρειαζεται και το 2010 τα 100 ενσημα θα το ρυθμηση διαφορετικα μην σας ζαλιζω τωρα εσας πως και τι.

επισης αν κανεις σας εχει και καποια επισημη ερμηνεια των ανωτερω θα το εκτιμουσα πολυ αν την περεθεται.

ευχαριστω ΟΛΟΥΣ

Απο Το ΙΚΑ http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/pensions/ghratos.cfm#b

Μειωμένη σύνταξη γήρατος

Προϋποθέσεις:

1. Ημέρες

Ασφάλισης Ηλικία

άνδρες γυναίκες

4.500 60 55

10.000 60 55

(Οι ηλικίες πρέπει να έχουν συμπληρωθεί και όχι να διανύονται)

2. Να έχετε πραγματοποιήσει την τελευταία 5ετία πριν από την υποβολή της αίτησης για συνταξιοδότηση ή τη συμπλήρωση του ορίου ηλικίας 100 Η.Ε. (Ημέρες Εργασίας) ανά έτος.

3. Να μην παίρνετε σύνταξη γήρατος ή αναπηρίας από το Δημόσιο ή ΝΠΔΔ ή άλλον ασφαλιστικό Οργανισμό κύριας ασφάλισης (πλην ΟΓΑ).

Προσοχή: Για τους εγγεγραμμένους στον ΟΑΕΔ ανέργους επί 24μηνο, οι οποίοι ανανεώνουν ανελλιπώς την κάρτα ανεργίας τους επί 24μηνο πριν από το μήνα υποβολής της αίτησης για συνταξιοδότηση δεν απαιτείται η πραγματοποίηση των 100 ημερών ασφάλισης κατ' έτος την τελευταία πενταετία. Για τη συμπλήρωση του 24μήνου λαμβάνεται υπόψη ο χρόνος τυχόν επιδότησης λόγω ανεργίας από τον ΟΑΕΔ, όπως και ο χρόνος παρακολούθησης προγράμματος ΚΕΚ. Η εξαίρεση αυτή ισχύει μέχρι τις 11/2/2006 (παρ. 1 άρθρου 15 Ν. 3232/04).

Από 1/1/2003 η μείωση ανέρχεται σε 1/267 για κάθε μήνα που λείπει μέχρι τη συμπλήρωση του ορίου ηλικίας που απαιτείται για τη χορήγηση πλήρους σύνταξης.

1. μπορει 17/11/2010

2.Εφοσον υποβαλει αιτηση για συνταξη και συμπληρωνει το 55ο ετος το 2010 η 5ετια ειναι 2009-2008-2007-2006-2005

η συναξη αναπροσαρμοζεται ανα 300 ημερες πανω απο τις 3300.

Ομως το σημαντικοτερο ειναι το ποσο των αποδοχων 5ετιας στο οποιο θα υπολογισθει η ασφ/κη κλαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο Το ΙΚΑ http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/pensions/ghratos.cfm#b

Μειωμένη σύνταξη γήρατος

Προϋποθέσεις:

1. Ημέρες

Ασφάλισης Ηλικία

άνδρες γυναίκες

4.500 60 55

10.000 60 55

(Οι ηλικίες πρέπει να έχουν συμπληρωθεί και όχι να διανύονται)

2. Να έχετε πραγματοποιήσει την τελευταία 5ετία πριν από την υποβολή της αίτησης για συνταξιοδότηση ή τη συμπλήρωση του ορίου ηλικίας 100 Η.Ε. (Ημέρες Εργασίας) ανά έτος.

3. Να μην παίρνετε σύνταξη γήρατος ή αναπηρίας από το Δημόσιο ή ΝΠΔΔ ή άλλον ασφαλιστικό Οργανισμό κύριας ασφάλισης (πλην ΟΓΑ).

Προσοχή: Για τους εγγεγραμμένους στον ΟΑΕΔ ανέργους επί 24μηνο, οι οποίοι ανανεώνουν ανελλιπώς την κάρτα ανεργίας τους επί 24μηνο πριν από το μήνα υποβολής της αίτησης για συνταξιοδότηση δεν απαιτείται η πραγματοποίηση των 100 ημερών ασφάλισης κατ' έτος την τελευταία πενταετία. ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΡΓΗΘΗΚΕ ΑΠ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΠΟ 11/2/2009 ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕ! Για τη συμπλήρωση του 24μήνου λαμβάνεται υπόψη ο χρόνος τυχόν επιδότησης λόγω ανεργίας από τον ΟΑΕΔ, όπως και ο χρόνος παρακολούθησης προγράμματος ΚΕΚ. Η εξαίρεση αυτή ισχύει μέχρι τις 11/2/2006 (παρ. 1 άρθρου 15 Ν. 3232/04).

Από 1/1/2003 η μείωση ανέρχεται σε 1/267 για κάθε μήνα που λείπει μέχρι τη συμπλήρωση του ορίου ηλικίας που απαιτείται για τη χορήγηση πλήρους σύνταξης.

ISIDORA TA ΚΑΤΩΤΕΡΩ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ

ΣΕ ΥΠΕΡΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

1. μπορει 17/11/2010

2.Εφοσον υποβαλει αιτηση για συνταξη και συμπληρωνει το 55ο ετος το 2010 η 5ετια ειναι 2009-2008-2007-2006-2005

η συναξη αναπροσαρμοζεται ανα 300 ημερες πανω απο τις 3300.

Ομως το σημαντικοτερο ειναι το ποσο των αποδοχων 5ετιας στο οποιο θα υπολογισθει η ασφ/κη κλαση ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΣΟ ΟΡΟ (+)(-)1500ΜΙΚΤΑ ΠΑΕΙ Χ14?Χ5?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1. μπορει 17/11/2010

2.Εφοσον υποβαλει αιτηση για συνταξη και συμπληρωνει το 55ο ετος το 2010 η 5ετια ειναι 2009-2008-2007-2006-2005

η συναξη αναπροσαρμοζεται ανα 300 ημερες πανω απο τις 3300.

Ομως το σημαντικοτερο ειναι το ποσο των αποδοχων 5ετιας στο οποιο θα υπολογισθει η ασφ/κη κλαση ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΣΟ ΟΡΟ (+)(-)1500ΜΙΚΤΑ ΠΑΕΙ Χ14?Χ5?

παει Χ12 γιατι εχει καταργηθει ο συνυπολογισμος του επιδοματος αδειας και των δωρων στις συνταξιμες αποδοχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά σας, επειδή το ερώτημα που έχω να κάνω, είναι σχετικό με το παρόν θέμα, σκέφτηκα να συνεχίσω και εγώ στο ίδιο θέμα.

Πρόκειται για την μητέρα μου, και θα ήθελα την γνώμη από όποιον έχει άποψη σχετικά με την ερμηνεία της απαίτησης ύπαρξης τουλάχιστον 100 Η.Ε. ανά έτος την τελευταία πενταετία, ούτως ώστε μα μπορεί να πάρει μειωμένη σύνταξη. Είμαι μπερδεμένος, γιατί άλλη πληροφόρηση μου δίνει το τοπικό υποκατάστημα του ΙΚΑ, και άλλη ο δικηγόρος, στον οποίο ανέθεσα την ετοιμασία του φακέλου της μητέρας μου.

Τα δεδομένα είναι τα εξής :

Μέχρι τις 30/04/2010 θα εργάζεται, ουτως ώστε να συμπληρώσει 100 Ημέρες Εργασίας και για το έτος 2010. Έτσι λοιπόν μέχρι και τις 05/05/2010 : α)θα έχει συμπληρώσει το 59ο έτος της ηλικίας της, β)θα έχει συμπληρώσει 5.037 ένσημα, ενώ γ) τα τελευταία χρόνια έχει τα εξής ένσημα :

2005 -> 0 ένσημα (μηδέν)

2006 -> 300 ένσημα

2007 -> 300 ένσημα

2008 -> 300 ένσημα

2009 -> 300 ένσημα

2010 -> 100 ένσημα

Και εδώ οι απόψεις διαφοροποιούνται : άλλοι μου λένε πως από τις 1/05/2010 μπορεί να κάνει τα χαρτιά της για μειωμένη σύνταξη, και άλλοι μου λένε πως θα έχει δικαίωμα στις 01/01/2011, αφού τότε θα ληφθούν υπ΄όψιν και τα 100 ένσημα του 2010, δεδομένου οτι, το 2005 δεν έχει καθόλου ένσημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά σας, επειδή το ερώτημα που έχω να κάνω, είναι σχετικό με το παρόν θέμα, σκέφτηκα να συνεχίσω και εγώ στο ίδιο θέμα.

Πρόκειται για την μητέρα μου, και θα ήθελα την γνώμη από όποιον έχει άποψη σχετικά με την ερμηνεία της απαίτησης ύπαρξης τουλάχιστον 100 Η.Ε. ανά έτος την τελευταία πενταετία, ούτως ώστε μα μπορεί να πάρει μειωμένη σύνταξη. Είμαι μπερδεμένος, γιατί άλλη πληροφόρηση μου δίνει το τοπικό υποκατάστημα του ΙΚΑ, και άλλη ο δικηγόρος, στον οποίο ανέθεσα την ετοιμασία του φακέλου της μητέρας μου.

Τα δεδομένα είναι τα εξής :

Μέχρι τις 30/04/2010 θα εργάζεται, ουτως ώστε να συμπληρώσει 100 Ημέρες Εργασίας και για το έτος 2010. Έτσι λοιπόν μέχρι και τις 05/05/2010 : α)θα έχει συμπληρώσει το 59ο έτος της ηλικίας της, β)θα έχει συμπληρώσει 5.037 ένσημα, ενώ γ) τα τελευταία χρόνια έχει τα εξής ένσημα :

2005 -> 0 ένσημα (μηδέν)

2006 -> 300 ένσημα

2007 -> 300 ένσημα

2008 -> 300 ένσημα

2009 -> 300 ένσημα

2010 -> 100 ένσημα

Και εδώ οι απόψεις διαφοροποιούνται : άλλοι μου λένε πως από τις 1/05/2010 μπορεί να κάνει τα χαρτιά της για μειωμένη σύνταξη, και άλλοι μου λένε πως θα έχει δικαίωμα στις 01/01/2011, αφού τότε θα ληφθούν υπ΄όψιν και τα 100 ένσημα του 2010, δεδομένου οτι, το 2005 δεν έχει καθόλου ένσημα.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΑΛΛΑ ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΟ FORUM ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΜΑΘΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΝΑΙ ΣΩΣΤΑ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΣΤΟ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΕΙ ΑΙΤΗΣΗ ΑΠΟ 1/1/2011 ΔΙΟΤΙ ΟΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΙΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ 2010 ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕΙ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΑΚΗ ΠΕΝΤΑΕΤΙΑ ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Aπο ΛΑΝΑΡΑ Η ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΣΤΟ ΙΚΑ εκδοση 2010 σελ.462

Μειωμενη συνταξη γηρατος.

..............

Απο αυτες πρεπει να εχουν απο 100 τουλαχιστον ημερες εργασιας σε καθε ενα απο τα πεντε

ημερολογικα ετη που προηγουνται απο το ετος μεσα στο οποιο υποβαλλεται η αιτηση για συνταξιοδοτηση.

Ν 1902/1990: Συνταξιοδοτικό - Οικονομικά ΔΕΚΟ,Ταμείων κλπ. συναφή

Αρθρο 27 Σύνταξη γήρατος, αναπηρίας και θανάτου.

............

3.α) Αν ο ασφαλισμένος συμπλήρωσε τον αριθμό ημερών εργασίας της

παρ. 1, από τις οποίες ανά εκατό τουλάχιστον σε καθένα από τα πέντε

ημερολογιακά έτη τα αμέσως προηγούμενα του έτους, κατά το οποίο

υποβάλλεται η αίτηση, δικαιούται σύνταξη γήρατος μειωμένη κατά το 1/

200 της πλήρους μηνιαίας σύνταξης, για κάθε μήνα που λείπει από τα

όρια ηλικίας, που ορίζονται στην παράγραφο 1 αντιστοίχως, εφ` όσον

συμπλήρωσε το 60ό έτος της ηλικίας προκειμένου για ασφαλισμένο και το

55ο ομοίως προκειμένου για ασφαλισμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη και κυρίως ξεκάθαρη ανταπόκρισή σας στο θέμα. Θεωρώ πως πλέον, μετά και τις δικές σας απόψεις, αποσαφηνίζεται πλήρως η εν λόγω ερμηνεία. Η δική σας άποψη προστίθεται σε αυτήν του δικηγόρου μου, άρα καμία πλέον αμφισβήτηση δεν χωράει. Απλώς ήθελα να βεβαιωθώ περισσότερο, μιας και η ερμηνεία που μου έδωσε χθες το πρωί η υπάλληλος του αρμόδιου τμήματος του ΙΚΑ ήταν αντίθετη με αυτά που ήξερα μέχρι εκείνη την ώρα. Μου είπε δηλαδή πως είχε δικαίωμα να κάνει τα χαρτιά της από την 1η Μαϊου. Βέβαια, δεν θα το αφήσω έτσι. Θα την ρωτήσω βάσει ποιας νομοθεσίας ή εγκυκλίου, δίνει αυτή την ερμηνεία. Απλά θα περιμένω από Δευτέρα, για να γυρίσει και η προϊσταμένη του τμήματος συντάξεων...

Αν μου πουν τίποτα "κουφό", θα σας ενημερώσω.

Και πάλι σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αβραμιδης Γεωργιος

Καλησπερα.θα ηθελα και εγω να ρωτησω για την μητερα μου η οποια εχει τα απαραιτητα ενσημα για την μειωμενη συνταξη αλλα θα κλεισει 55 στις 10/06/2011.Μπορει να καταθεσει τα χαρτια της για την συνταξη τωρα και να περιμενει μεχρι του χρονου τον Ιουνιο που θα γινει 55 η χανει τα παντα με τις καινουργιες αλλαγες΄?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα.θα ηθελα και εγω να ρωτησω για την μητερα μου η οποια εχει τα απαραιτητα ενσημα για την μειωμενη συνταξη αλλα θα κλεισει 55 στις 10/06/2011.Μπορει να καταθεσει τα χαρτια της για την συνταξη τωρα και να περιμενει μεχρι του χρονου τον Ιουνιο που θα γινει 55 η χανει τα παντα με τις καινουργιες αλλαγες΄?

ΡΗΤΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΟΤΙ ΟΙ ΗΛΙΚΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΘΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΔΙΑΝΥΩΝΤΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΕΝΝΑΡΗ ΜΑΡΙΑ

Καλησπερα.θα ηθελα και εγω να ρωτησω για την μητερα μου η οποια εχει τα απαραιτητα ενσημα για την μειωμενη συνταξη αλλα θα κλεισει 55 στις 10/06/2011.Μπορει να καταθεσει τα χαρτια της για την συνταξη τωρα και να περιμενει μεχρι του χρονου τον Ιουνιο που θα γινει 55 η χανει τα παντα με τις καινουργιες αλλαγες΄?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΛΕΝΑ ΑΡΓΥΡΟΠΟΥΛΟΥ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ ΣΑΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.

ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

Α. ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ 2/1957,

Β. ΜΕΧΡΙ 31/12/2010 ΕΙΧΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4.500 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ Ι.Κ.Α. (ΕΙΧΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 8.000) ΚΑΙ

ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

Α. ΤΟΝ 2/2012 ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ 55 ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ 31/12/2010 ΕΙΧΕ ΘΕΜΕΛΙΩΣΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ (ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΙΣΧΥΟΥΣΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ) ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ 2011 ΘΑ ΕΧΕΙ 100 ΕΝΣΗΜΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙ 5ΕΤΙΑ Η΄ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ 57 ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ?,

Β. ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΠΟΣΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ

Γ. ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Σωτηρία

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι όλα τα παραραπάνω είναι κατανοητά αλλά αν έχει ένσημα μόνο 3,400 μπορει να εξαγοράσει ένσημα και απο πού? (Είναι 55 με κάρτα ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!

ΕΧΟΝΤΑΣ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΡΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ ΣΑΣ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΤΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΜΟΥ.

ΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

Α. ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΕΩΣ 2/1957,

Β. ΜΕΧΡΙ 31/12/2010 ΕΙΧΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 4.500 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ Ι.Κ.Α. (ΕΙΧΕ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 8.000) ΚΑΙ

ΟΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΕΞΗΣ:

Α. ΤΟΝ 2/2012 ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΤΑ 55 ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΤΗΝ 31/12/2010 ΕΙΧΕ ΘΕΜΕΛΙΩΣΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ (ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΗΝ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΙΣΧΥΟΥΣΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ) ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΓΙΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΕΦΟΣΟΝ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ 2011 ΘΑ ΕΧΕΙ 100 ΕΝΣΗΜΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙ 5ΕΤΙΑ Η΄ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΑ 57 ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ?,

Β. ΕΑΝ ΕΧΕΙ ΤΗ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΠΟΣΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΤΗΣ ΣΥΝΤΑΞΗΣ ΣΕ ΠΟΣΟΣΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΚΑΙ

Γ. ΜΕ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΣΕ ΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΙ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!

απο οτι ειμαι σε θεση να γνωριζω θα σου απαντησω ,χωρις αυτο βεβαια να αποτελη δεσμευση. εσυ το ψαχνεις στον ασφαλιστικο σου φορεα.

απαντηση στο Α.

αφου εχει θεμελιωσει το δικαιωμα για μειωμενη στα 55της εως 31/12/2010 ΔΕΝ θιγεται αυτο το δικαιωμα με τα δεδομενα εως σημερα...αυριο ποιος ξερει.... απο εκει και επειτα σε οποια χρονια θελει ,εως τα 60της που δικαιουται πληρη, καταθετει τα χαρτια της και την παιρνει μειωμενη με τις προυποθεσεις του 2010 . αρκει οπως ειπες την τελευταια πενταετια πριν την αιτηση να εχει 100 ενσημα ανα ετος,τα οποια δεν χρειαζεται βεβαια στα εξηντα της,(αν περιμενει εως τοτε) , που δικαιουται πληρη.

απαντηση στο Β

το ποσο θα ειναι μειωμενο 6% καθε χρονο εως τα 60 της π.χ αν την παρει το 2011 θα ειναι μειωμενη κατα 24% εν συνγκρισει με την πληρη, δηλαδη εαν δικαιουταν πληρη π.χ 800 ευρω η μειωμενη θα ειναι 608 ευρω.

η ερωτηση σου Γ ηδη απαντηθει στα 60της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι όλα τα παραραπάνω είναι κατανοητά αλλά αν έχει ένσημα μόνο 3,400 μπορει να εξαγοράσει ένσημα και απο πού? (Είναι 55 με κάρτα ανεργίας απο τον ΟΑΕΔ)

Αυτα που θα μπορουσε να αγοραση εως 31/12/2010 δεν βγαινουν με 1100 ενσημα που του/της λειπουν για να παρη μειωμενη στα 55της/του,μετα ξεχασε το ανεβαινουν τα ορια ηλικιας .εκτοςτων ανωτερω θα ειχε και τα 100 ενσημα την τελευταια πενταετια πριν την αιτηση?οπως παει βαινει προς τα 65? αν δεν αλλαξει και αυτο , με αναλογικη οπως...υποσχεθηκε ο υπουργος οτι θα δινεται ?..σε αυτους που εχουν λιγα ενσημα ωστε να μην πηγαινουν χαμενα οπως πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!

Έχω περίπτωση που ασφαλισμένη έχει όλες τις προϋποθέσεις να θεμελιώσει μειωμένη στα 56, ΑΛΛΑ της λείπουν τα 100 ένσημα/έτος για δύο από τα 5 έτη (τα υπόλοιπα 3 έτη έχει κανονικά τουλάχιστον 100/έτος), κατά τα οποία δεν εργαζόταν μεν, αλλά έπαιρνε επίδομα ανεργίας από τον ΟΑΕΔ.

Το ένα έτος είναι το 2007 και το άλλο το 2011. Ερώτημα: Γίνεται να αναγνωρίσω τα 100/έτος με κάποια βεβαίωση του ΟΑΕΔ; Δηλαδή, ο χρόνος επιδοτούμενης ανεργίας μπορεί να συνυπολογιστεί για την προϋπόθεση των 100 ημερών εργασίας/έτος;

Σε αντίθετη περίπτωση δεν είναι σαν να "τιμωρείται" ο άνεργος;

Για το 2011 σκέφτηκα μήπως σταματούσε τον ΟΑΕΔ και συμπλήρωνε τα 100 ένσημα μέχρι το τέλος του χρόνου, αλλά εάν δεν γίνεται κάτι με τα άλλα 100 που λείπουν από το 2007 μάλλον δεν έχει νόημα!

Σας ευχαριστώ πολύ όσους μπορείτε να βοηθήσετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,

Εν συνεχεια του παραπανω και των εξελιξεων που ηρθαν και ερχονται...

1) συμφωνα με το site του ικα και την νεα μεταβατικοτητα ασφαλισμενη αν θεμελιωσει δικαιωμα εντος του 2012 (55 χρονων κλεισμενα - 4500 ημ.εργ και 100 ανα ετος την τελευται πενταετια) κανει αιτηση μολις κλεισει τα 57 (αρα το 2014). Αν θεμελιωσει δικαιωμα το 2013 (55 χρονων - 4500 - 100 ανα ετος) κανει αιτηση στα 58 (2015) και αντιστοιχα....

2) ρωτησαμε στο ικα υπαλληλο και ειπε πως αν θεμελιωνει δικαιωμα το 2012 (55 χρονων - 4500 ) τοτε η τελευταια πενταετια ειναι 2009-2013 ωστε να κανει αιτηση το 2014 (στα 57). Δηλαδη οτι η τελευταια πενταετια ειναι τα 5 ετη πριν την αιτηση και οχι τα 5 πριν την θεμελειωση (2007-2011) η τα 5 μαζι με την θεμελιωση (2008-2012).

3) λενε για αυξηση του 4500 σε 6000 η 6200, αλλα δε λενε για ποιυς θα αφορα (απο ποτε και μετα) και εχουμε τρελαθει στο ανχος

Αν ξερει κανεις ας βοηθησει..... για το 2 εστω

Ευχαριστώ πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα,

Εν συνεχεια του παραπανω και των εξελιξεων που ηρθαν και ερχονται...

1) συμφωνα με το site του ικα και την νεα μεταβατικοτητα ασφαλισμενη αν θεμελιωσει δικαιωμα εντος του 2012 (55 χρονων κλεισμενα - 4500 ημ.εργ και 100 ανα ετος την τελευται πενταετια) κανει αιτηση μολις κλεισει τα 57 (αρα το 2014). Αν θεμελιωσει δικαιωμα το 2013 (55 χρονων - 4500 - 100 ανα ετος) κανει αιτηση στα 58 (2015) και αντιστοιχα....

2) ρωτησαμε στο ικα υπαλληλο και ειπε πως αν θεμελιωνει δικαιωμα το 2012 (55 χρονων - 4500 ) τοτε η τελευταια πενταετια ειναι 2009-2013 ωστε να κανει αιτηση το 2014 (στα 57). Δηλαδη οτι η τελευταια πενταετια ειναι τα 5 ετη πριν την αιτηση και οχι τα 5 πριν την θεμελειωση (2007-2011) η τα 5 μαζι με την θεμελιωση (2008-2012).

3) λενε για αυξηση του 4500 σε 6000 η 6200, αλλα δε λενε για ποιυς θα αφορα (απο ποτε και μετα) και εχουμε τρελαθει στο ανχος

Αν ξερει κανεις ας βοηθησει..... για το 2 εστω

Ευχαριστώ πολυ

ΑΥΤΟ ΛΕΕΙ ΤΟ ΙΚΑ

Ασφαλισμένοι στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ, που υπήχθησαν στην ασφάλισή του για πρώτη φορά πριν από την 1-1-1993

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΗ ΣΥΝΤΑΞΗ ΛΟΓΩ ΓΗΡΑΤΟΣ

ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ ΜΕ 4.500 ΗΜΕΡΕΣ

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

Παραμένουν οι χρονικές προυποθέσεις (4.500), αυξάνεται όμως το όριο ηλικίας από 1/1/2011 κατά ένα έτος για κάθε έτος και μέχρι το 2015 οπότε το όριο ηλικίας φθάνει στο 65ο έτος.

Αυτή η αύξηση ισχύει για όσες γυναίκες δεν έχουν συμπληρώσει μέχρι 31/12/2010 τις 4.500 ημέρες εργασίας και το 55ο έτος.

Αντίθετα για όσες έχουν συμπληρώσει μέχρι 31/12/2010, τις 4.500 ημέρες και το 55ο έτος , δεν υπάρχει καμία αύξηση από 1/1/2011.

ΕΣΥ ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ? ;)

τα 55ετη με 4,500 ενσημα ισχυαν εαν ειχες αυτα τα ενσημα ,εως 31/12 2010.

αν τα 4,500 τα συμπληρωνει μεσα στο 2012 τοτε την παιρνει στα 62της! και οχι στα 55!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ζητω συγνωμη λαθος :) εχεις δικιο μιλας για.. μειωμενη συνταξη.

και εσυ αυτο <το 55χρονων -4,500> στην παρενθεση τι θες και το αναφαιρεις σε καθε ετος συνεχεια και με μπερδεψες?

55 χρονων-4,500 θα την επαιρνε στα 55της και οχι στα 57της ξερω και εγω... τι αλλο ενοεις ετσι οπως το λες?

Για μειωμενη λοιπον συνταξη, με 4,500 ενσημα συμπληρωμενα μεσα στο 2012, ναι μπορει να την παρη στα 57της αν θελει.αν τα συμπληρωση το 2014 την παιρνει στα 59της.

και η τελευταια πενταετια μετραει οντως πριν την αιτηση και οχι απο την θεμελιωση. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω και συγγνωμη για το μπερδεμα με τις παρενθέσεις.

Αυτο που μου κανει εντυπωση είναι η τελευταια 5ετια πριν την αιτηση και οχι πριν την θεμελιωση. Βασικα με ανχωνει γιατι τα 100 ενσυμα του 5ου ετους (δηλαδη του 2013) λογω αυτασφαλισης πρεπει να ειναι συνεχομενα απο τον τελευταιο μηνα εισφορων. Ο τελευταιος μηνας εισφορων είναι ο Απρ 2012 αρα - αν οντως ειναι το 5 ετος το 2013 (αιτηση συνταξης στα 57 το 2014) τοτε πρεπει να αγορασουμε και παλι με αυτασφαλιση απο τον μαιο του 2012 εως τον Απρ 2013 που ειναι 12*200=2400 ευρω

Υπαρχει μηπως η εγκυκλιος που αναφερει πως το 5 ετος της προυποθεσης των 100 ενσυμων ειναι το ετος πριν την αιτηση?

Ποσο κουραστηκα να εχουμε νομους μπερδεμενους - δυσκολους για αναγνωση - αδυνατον να καταλαβεις!!!

Ευχαριστω και παλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω και συγγνωμη για το μπερδεμα με τις παρενθέσεις.

Αυτο που μου κανει εντυπωση είναι η τελευταια 5ετια πριν την αιτηση και οχι πριν την θεμελιωση. Βασικα με ανχωνει γιατι τα 100 ενσυμα του 5ου ετους (δηλαδη του 2013) λογω αυτασφαλισης πρεπει να ειναι συνεχομενα απο τον τελευταιο μηνα εισφορων. Ο τελευταιος μηνας εισφορων είναι ο Απρ 2012 αρα - αν οντως ειναι το 5 ετος το 2013 (αιτηση συνταξης στα 57 το 2014) τοτε πρεπει να αγορασουμε και παλι με αυτασφαλιση απο τον μαιο του 2012 εως τον Απρ 2013 που ειναι 12*200=2400 ευρω

Υπαρχει μηπως η εγκυκλιος που αναφερει πως το 5 ετος της προυποθεσης των 100 ενσυμων ειναι το ετος πριν την αιτηση?

Ποσο κουραστηκα να εχουμε νομους μπερδεμενους - δυσκολους για αναγνωση - αδυνατον να καταλαβεις!!!

Ευχαριστω και παλι!

Εαν υποβαλλει αιτηση το 2013 τα τελευταια συνεχομενα 5 ετη που πρεπει να εχει τα 100 ανα ετο,ς για σενα ξεκινουν απο το, 2012,2011,2010,2009,και 2008. εξω λοιπον το 2013

τα 100 σε καθε ετος δεν χρειαζεται να ειναι συνεχομενα. μπορεις να εχεις οπως θες, σε οποιο μηνα θες, αρκει το συνολο του συγκεκριμενου χρονου να ειναι 100.

Καποια στιγμη που συζητουσα το παρον θεμα, με την διευθυνση του ΙΚΑ , μου ειχαν πει ΟΤΙ ΑΝ ο ασφαλισμενος/νη δεν εχει ενσημα τον προηγουμενο χρονο απο την αιτηση και εχει αυτα τα 100 στο χρονο που κανει την αιτηση του μετρανε αυτα, και δεν του την απορριπτουν.

το οτι η πενταετια μετραει πριν την αιτηση το λεει εδω

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/pensions/ghratos_sub/ghratos_aa2.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

αυτά που ισχύουν στο ΙΚΑ ισχύουν και για τον ΟΑΕΕ;

η μητέρα μου συμπλήρωσε τα 55 τον 8/2011 με ένσημα συνεχόμενα από τον 12/1979

μπορεί να βγεί σε σύνταξη πλήρη ή μειωμένη και πότε; έχει 2 παιδιά γεννημένα 1/75 και 11/77

με αυτά που ακούω για 67 έτη ηλικίας απελπίζομαι, και δεν θα έχει και δουλειά μέχρι τότε, ήδη δεν έχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα,

αυτά που ισχύουν στο ΙΚΑ ισχύουν και για τον ΟΑΕΕ;

η μητέρα μου συμπλήρωσε τα 55 τον 8/2011 με ένσημα συνεχόμενα από τον 12/1979

μπορεί να βγεί σε σύνταξη πλήρη ή μειωμένη και πότε; έχει 2 παιδιά γεννημένα 1/75 και 11/77

με αυτά που ακούω για 67 έτη ηλικίας απελπίζομαι, και δεν θα έχει και δουλειά μέχρι τότε, ήδη δεν έχει

Η συνταξη μητερας με 5.500 ενσημα και ανηλικο ΔΕΝ εχει εφαρμογη στον ΟΑΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Αρα, στην περίπτωση μας, αφου κανει αιτηση το 2014 η τελευταια πενταετια είναι 2013-2009

Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι το ""Από 1/1/2013 το όριο ηλικίας για μειωμένη σύνταξη γίνεται το 60ο (άρθ.10παρ.17 εδαφ.ε του Ν.3863/10)"" το οποιο ερχεται σε αντιθεση με την μεταβατικοτητα του ΙΚΑ (4500 ενσημα + ετος θεμελιωσης 2012 = ηλικια αιτησης 57)

Τελικα θα κανουμε αιτηση στα 57 (2014) η στα 60 (2017) ?

Ανυπομονω για βοηθεια...

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες

Αρα, στην περίπτωση μας, αφου κανει αιτηση το 2014 η τελευταια πενταετια είναι 2013-2009

Αυτο που δεν καταλαβαίνω είναι το ""Από 1/1/2013 το όριο ηλικίας για μειωμένη σύνταξη γίνεται το 60ο (άρθ.10παρ.17 εδαφ.ε του Ν.3863/10)"" το οποιο ερχεται σε αντιθεση με την μεταβατικοτητα του ΙΚΑ (4500 ενσημα + ετος θεμελιωσης 2012 = ηλικια αιτησης 57)

Τελικα θα κανουμε αιτηση στα 57 (2014) η στα 60 (2017) ?

Ανυπομονω για βοηθεια...

Καλημέρα

Παμε παλι...31/12/2012 ποσο ετων συμπληρωμενα θα ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...