Προς το περιεχόμενο

ΣΔΟΕ πρόστιμα για πωλήσεις από site αγγελιών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν η ερώτησή σου, αφορούσε τα τεκμήρια... εμένα ακόμα και φέτος βάσει τεκμηρίων με φορολόγησαν (απλά δεν υπήρχε το 26% από το πρώτο ευρώ).

Επομένως τι περίεργο σου φάνηκε ;;

 

Όλοι έχουμε τεκμήριο διαβίσωσης (3000 για ελεύθερο αν θυμάμαι καλά). Επομένως , αν δηλώνεις πως μένεις μόνος σε ένα σπίτι και ΟΧΙ φιλοξενούμενος  (τεκμήριο διατήρησης ακινήτου- 2.500) και έχεις ένα μεσαίο αυτοκίνητο 1400 κυβικά (τεκμήριο για αυτοκίνητο 3.500 αν δεν κάνω λάθος), ακόμα και με μηδενικά έσοδα από την εταρεία σου, το λιγότερο που θα φορολογηθείς,  με το 26% από του χρόνου σαν ελεύθερος επαγγελματίας,   είναι :

 

το σύνολο των τεκμηρίων σου - οι εισφορές στον ΟΑΕΕ σου  (δηλαδή χοντρικά 9000- 3000 = 6000 ) χ 26 % =  1500 ευρώ σχεδόν  , γιατί απλούστατα η εφορία μέσω των τεκμηρίων θεωρεί πως είχες εισόδημα 9.000 μείον τα έξοδά σου για την ασφάλισή σου.

Τί δεν κατάλαβες  και με ρωτάς από πού το βρήκα αυτό ;;

 

Θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική προσέγγιση και εκτίμηση για το συγκεκριμένο θέμα. Δεν στο συνεχίζω, γιατί μόνος σου δήλωσες ότι δεν είσαι λογιστής, αλλά επιχειρηματίας, επομένως θεωρώ ότι δεν έχεις ασχοληθεί διεξοδικά με το αντικείμενο.

 

 

Όπως και να έχει πάντως, και εγώ πληρώνω ΟΑΕΕ και θεωρώ πως πρώτον είναι υπερβολικά ακριβό σαν ταμείο ακόμα και για έναν μαγαζάτορα που πηγαίνει σχετικά καλά , πόσο μάλλον για έναν μικροπωλητή στο ιντερνετ ...

 

Το κόστος ασφάλισης ενός υπαλλήλου πλήρους απασχόλησης στο ΙΚΑ είναι περί των 315 ευρώ, με το βασικό, συνυπολογίζοντας δώρα και επιδόματα.

 

Δεδομένου ότι η αρχική του ΟΑΕΕ είναι στα 250 χοντρά χοντρά, ως προς τι ακριβώς είναι υπερβολικά ακριβό..??

 

Τον προηγούμενο μήνα χρειάστηκα 10 επισκέψεις σε φυσικοθεραπείες, το κόστος του ταμείου μόνο για αυτό ανήλθε στα 150 ευρώ.. Για να μην πούμε για φάρμακα, για επιδόματα, για νοσοκομεία. Για να μην πούμε για σύνταξη κτλ κτλ...

 

Ίσως δεν γνωρίζετε τα κόστη που παίζουν στο χώρο της υγείας, ρωτήστε κανένα φίλο γιατρό να σας ενημερώσει.

 

 

Τώρα το περι ανασφάλιστης εργασίας ήταν εντελώς ατυχές που ειπώθηκε, γιατί απλούστατα αρκετοί είναι ήδη ασφαλισμένοι αλλού , και τα 2000  ευρώ πχ που μπορεί να έχουν εισόδημα από τις πωλήσεις τους σαν έξτρα τον χρόνο,  δεν τους κάνει ελεύθερους επαγγελματίες.

Θέλετε να μου πείτε πχ πως ένας ιδιωτικός υπάλληλος που είναι και συλλέκτης βινυλλίων και μπορεί να πουλάει καμιά 50αριά 45άρια διασκάκια τον χρόνο και να βγάζει έξτρα 1500 ευρώ, πρέπει να ανοίξει εταιρεία ;;

Ή μήπως ένας πορωμένος χομπίστας γραμματοσήμων ή νομισμάτων, που θα πουλήσει ακόμα και 3000 ευρώ πράγματα από την συλλογή του, θα έπρεπε να κάνει το ίδιο και να πληρώνει και ΟΑΕΕ , γιατί διαφορετικά είναι ανασφάλιστος.

 

Βάσει νόμου, φυσικά.

 

Βάσει λογικής, φυσικά.

 

Εάν θέλετε, προσπαθήστε να βάλετε τα όρια του "χόμπι" και του επαγγέλματος σε συστηματικές και κατ' εξακολούθηση πωλήσεις. Α, και του τρόπου με τον οποίο μπορεί να ελεγχθεί αυτό, ώστε να μη γίνει καταστρατήγηση... γιατί αλλιώς, όλοι χομπίστες θα γίνουμε....

 

 

Και μάλιστα, η συντριπτική πλειοψηφία είναι μικροπωλητές-χομπίστες και μιλάμε για ποσά της τάξης των 500 εως 5.000 ευρώ τον χρόνο.... την στιγμή που έτσι όπως έχει δομηθεί η αντιμετώπιση του κράτους στον Ελεύθερο Επαγγελματία, για να αξίζει τον κόπο να κάνεις έναρξη, πρέπει να έχεις 20 με 30 χιλιάρικα εισπράξεις.. Είναι πασιφανές ότι το σύστημα μπάζει και είναι για τα μπάζα.

 

Καλά, υπερβάλλεις κάμποσο, αλλά δεν θα σου φέρω ιδιαίτερες αντιρρήσεις εδώ....

 

 

Τι προτείνω ;; Δεν είμαι ειδικός για να προτείνω εγώ κάτι, όλα όσα λέω είναι η κοινή λογική.

Το σίγουρο είναι πως αφού είναι εύκολος ο έλεγχος μέσω ebay και άλλων site, το κράτος να υποχρεώνει το ebay, το riccardo και το κάθε αντίστοιχο site πχ να παίρνει ένα 20% από τις ολοκληρωμένες πωλήσεις (όπως κάνει για τον εαυτό του) και να δίνει πχ το 10% κατευθείαν στο κράτος σε διάστημα τριμήνων πχ όπως κάνει και με το ΦΠΑ. Και αν κάποιος θέλει να κάνει επαγγελματικά αυτό το πράγμα και υπερβαίνει πχ ετησίως. τις 20.000 τζίρο να τον βάζει στην διαδικασία της έναρξης.

 

Στα λόγια ωραίοι είμαστε....

 

Αγαπητέ, το ebay είναι εκτός... πολύ εκτός.... για να μπορέσει η Ελλάδα να το υποχρεώσει να υποβάλλει συγκεντρωτικές.... Ούτε να το ελέγξει μπορεί, ούτε στοιχεία να ζητήσει μπορεί... όπως και πολλά άλλα..........

 

Το ricardo που είναι ελληνικό, το έπιασε...

 

Τα γνωστά δλδ, όπου μπορούμε, τους ξεκ@λόνουμε......... όπου δεν μπορούμε, τίποτα..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Νίκος

1) Θα δούμε αν η εκτίμησή σου είναι σωστή σε μερικούς μήνες. Πάντως βάσει των φετεινών τεκμηρίων , αυτό υποτίθεται πως θα ισχύσει, τουλάχιστον έτσι μου είπε ο δικός μου λογιστής.

 

2)   Φίλε μου , η ασφάλιση που λες για το ΙΚΑ αφορά 8ωρη καθημερινή εργασία εκτός Σ/Κ και πρακτικά πλέον οι περισσότεροι είναι ασφαλισμένοι part time (ενώ δουλεύουν 8ωρο) , λόγω κρίσης , επομένως για 160 ευρώ το μήνα. (αυτό το έχουν κάνει πλέον σχεδόν όλες οι επιχειρήσεις γιατί είναι έτοιμες να φουντάρουν.... μην γελιόμαστε) Άσε που σε μερικές κλάδους είναι και εντελώς ανασφάλιστοι ένα τεράστιο ποσοστό....

 Και μου λες οτι ΔΕΝ είναι ακριβό το ΤΕΒΕ με τα 250 ευρώ το μήνα για έναν μικροπωλητή στο ιντερνετ που θα βάλει κάποιες αγγελίες τον χρόνο ;;;; Ναι δεν είμαι λογ-ιστής, αλλά είμαι λογ-ικός.

 

3)  Μου λες πως πρέπει ο χομπίστας με τα βινύλια ή με τα γραμματόσημα, να κάνει έναρξη σαν Ε.Ε , επειδή θα πουλήσει 50 δίσκους το χρόνο πχ και θα βγάλει 1500 ευρώ στο παράδειγμά μου.... και μάλιστα καί βάσει νόμου και βάσει λογικής ; Δηλαδή κάποιος που εισπράττει από την ασχολία του 500 με 5000 ευρώ τον χρόνο όπως είπα για τους μέσους μικροπωλητές / χομπίστες / freelancers , μου λες πως πρέπει να πληρώνει ούτε λίγο ούτε πολύ ένα 5χίλιαρο στο ελληνικό κράτος με το καλημέρα σας ετησίως... 

Βάσει ανόητων νόμων ίσως....

Βάσει λογικής σίγουρα ΟΧΙ

Αυτό είναι για γέλια και αμφιβάλω για το αν γίνεται σε οποιαδήποτε άλλη χώρα. Τώρα μερικούς λογιστές ίσως σας συμφέρει κάτι τέτοιο γιατί όλο αυτό το θεατράκι του ελληνικού κράτους μεταφράζεται σε περισσότερη δουλειά για εσάς. Για αυτό και κάτι τόσο παράλογο το παρουσιάζεις σαν κάτι απόλυτα λογικό.

 

4) Συγγνώμη κιόλας αλλά δεν μπορείς να απαγορέψεις σε έναν πορωμένο ενυδρειόφιλο ή σε έναν συλλέκτη βινυλίων ή γραμματοσήμων να ασχολείται με ένα αντικείμενο που λατρεύει. Και το ασχολούμαι, συνεπάζεται με δοσοληψίες.

 

Ένας συλλέκτης βινυλίων που έχει χαλάσει μια μικρή περιουσία για να αγοράσει 2 μικρές συλλογές από άλλους και έχει αρκετά 45άρια διπλά και τριπλά,  σύμφωνα με εσένα θα πρέπει να ανοίγει εταιρεία για να πουλήσει τους δίσκους που του περισσεύουν ή που δεν ακούει πλέον καθόλου.... αλλιώς να τους κάνει μασούρι ή να τους πετάξει.

Ένας ενυδρειόφιλος που πληρώνει ΔΕΗ ένα σωρό χρήματα και στα καταστήματα πανάκριβες συσκευές και τροφές , θα πρέπει σύμφωνα με εσένα, όταν γεννάνε τα ψάρια του ή κλαδεύει τα φυτά του, να τα πετάει στον κάδο της γειτονιάς. Αλλιώς θα πρέπει να ανοίξει εταιρεία προκειμένου να τα πουλήσει...

 

Να πληρώνουν 5.000 ευρώ τον χρόνο στο ελληνικό κράτος και έναν λογιστή σαν εσένα , για να εισπράττουν από 500 μέχρι λίγες χιλιάδες ευρώ , αναλόγως την περίπτωση...

Και αυτές είναι οι συνηθισμένες περιπτώσεις και παρόμοιες με αυτές....

 

Το λογικό είναι να ζούμε σε ένα οργανωμένο κράτος που να έχει αίσθηση των αναλογιών και να μην αφήνει την κοινωνία να γίνεται ζούγκλα με τον κόσμο να αποκτά προβλήματα ακόμα και σε κάθε μικρή καθημερινή πτυχή της ζωής του και τον κάθε λάτρη της γραφειοκρατίας να την βρίσκει.

 

 

ΥΓ. Εισ'ό,τι αφορά τις .... κοινωνικές παροχές των ταμείων.... να σου υπενθυμίσω πως στον ΕΟΠΠΥ πληρώνω δώρο στους υπαλλήλους μου και δώρο από τον ΕΟΠΠΥ δεν παίρνει κανένας αυτή τη στιγμή σε συντάξεις....

     Επίσης, για να γράψουν φάρμακα, πρακτικά αναγκαζόνται να πληρώνουν 10 ευρώ σε ιδιωτικά ιατρεία των ΕΟΠΠΥ γιατρών γιατί τα ραντεβού είναι απαράδεκτα μακρυνά. 10 ευρώ είναι παραπάνω από όσο κάνουν τα φάρμακα πολλές φορές.

Τέλος να σου θυμίσω πως  τα φαρμακεία κάθε λίγο και λιγάκι δεν αποζημειώνουν επί μέρες τους ασφαλισμένους του ΕΟΠΠΥ.

 

Επιπροσθέτως, αν ένας μαζαγάτορας κλείσει το μαγαζί του....που δεν πήγαινε καλά, δεν του φτάνουν τα χρέη που έχει...ΔΕΝ έπαιρνε επίδομα ανεργίας ενώ πληρώνε το ταμείο ανεργίας επί χρόνια (τώρα μόλις πήγαν με αστείο τρόπο να το αλλάξουν για τα μάτια του κόσμου)

 

ΓΙΑ ΠΟΙΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ μου μιλάς λοιπόν ;; 

 

Σου επαναλαμβάνω λοιπόν και σαν εργοδότης που το έχω βιώσει... οι εισφορές είναι ΠΑΡΑΛΟΓΑ υψηλές σε μία χώρα σαν την δική μας. Οι δε κοινωνικές παροχές ειναι ΑΣΤΕΙΕΣ.

 

Καλά....σχετικά με το κυρίως θέμα μας....το να ζητάμε από τους μικροπωλητές στο ιντερνετ να πληρώνουν ΟΑΕΕ είναι τουλάχιστον ΓΕΛΟΙΟ.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Kαλησπέρα σας,

 

Διαβάζοντας όλα τα σχόλια του συγκεκριμένου θέματος θα ήθελα να ρωτήσω:

 

Αν γραφτώ στο ebay πουλώντας αντικείμενα στο Ηνωμένο Βασίλειο,τα οποία όμως αγοράζω από μαγαζιά επίσης στο Ηνωμένο Βασίλειο(τριγωνική πώληση),θα ήθελα να ρωτήσω αν τα όποια κέρδη,50,100,200 ευρώ το μήνα,δε νομίζω να είναι κι εύκολο να είναι παραπάνω, θα πρέπει να τα δηλώνω κάπου;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...