Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΩΡΗ ΣΥΝΤΑΞΙΟΔΟΤΗΣΗ Η ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΣΑ ΕΝΣΗΜΑ


επισκέπτη akil

Ερώτηση

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω τα εξης. Η γυναικα μου ειναι 39 και εχει εως τωρα 2200 ενσημα στο ικα.Εχει σταματησει να εργαζεται απο το 1996.Δεδομενου οτι εχουμε 2 παιδια 5 και 3,5 ετων μπορει να παρει μειωμενη συνταξη στα 50 και με ποσα ενσημα;Γνωριζεται περιπου σε ποσα χρηματα αντοιστοιχουν σημερα;Ειδαλως σε ποια ηλικια μπορει να βγει κανονικα στη συνταξη και με ποσα ενσημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω τα εξης. Η γυναικα μου ειναι 39 και εχει εως τωρα 2200 ενσημα στο ικα.Εχει σταματησει να εργαζεται απο το 1996.Δεδομενου οτι εχουμε 2 παιδια 5 και 3,5 ετων μπορει να παρει μειωμενη συνταξη στα 50 και με ποσα ενσημα;Γνωριζεται περιπου σε ποσα χρηματα αντοιστοιχουν σημερα;Ειδαλως σε ποια ηλικια μπορει να βγει κανονικα στη συνταξη και με ποσα ενσημα;

Σύνταξη γήρατος σε μητέρες με ανήλικα παιδιά

Προϋποθέσεις:

1. Ημέρες

Ασφάλισης Ηλικία Παροχή

5.500 55 Πλήρης

50 Μειωμένη

(Οι ηλικίες πρέπει να έχουν συμπληρωθεί και όχι να διανύονται)

2. Να έχουν τουλάχιστον ένα παιδί (φυσικό ή θετό) που να μην έχει συμπληρώσει το 18ο έτος της ηλικίας του ή παιδί οποιασδήποτε ηλικίας που να είναι ανίκανο για κάθε βιοποριστική εργασία.

3. Να μην παίρνουν σύνταξη γήρατος ή αναπηρίας (από δική τους εργασία) από το Δημόσιο ή ΝΠΔΔ ή άλλον ασφαλιστικό Οργανισμό κύριας ασφάλισης (πλην ΟΓΑ).

Προσοχή: Για τη χορήγηση μειωμένης σύνταξης σε μητέρες με ανήλικα παιδιά δεν απαιτείται η πραγματοποίηση 100 Η.Ε. ανά έτος την τελευταία 5ετία.

Σε περίπτωση υιοθετημένων παιδιών, η υιοθεσία πρέπει να έχει γίνει ένα έτος πριν από την υποβολή της αίτησης για συνταξιοδότηση.

Στη μειωμένη σύνταξη, από 1/1/2003 η μείωση ανέρχεται σε 1/267 για κάθε μήνα που λείπει μέχρι τη συμπλήρωση του ορίου ηλικίας που απαιτείται για τη χορήγηση πλήρους σύνταξης.

Το ποσό της σύνταξης γήρατος που χορηγείται στις μητέρες με ανήλικα παιδιά δεν μπορεί να είναι μικρότερο από το εκάστοτε ισχύον πλήρες κατώτατο όριο σύνταξης γήρατος.

Πλήρης σύνταξη γήρατος

Προϋποθέσεις:

Ημέρες

Ασφάλισης Ηλικία

άνδρες γυναίκες

4.500, με την προϋπόθεση να μην παίρνετε 65 60

σύνταξη γήρατος ή αναπηρίας από το Δημόσιο

ή ΝΠΔΔ ή άλλον ασφαλιστικό Οργανισμό

κύριας ασφάλισης (πλην ΟΓΑ).

10.000 62 57

(Οι ηλικίες πρέπει να έχουν συμπληρωθεί και όχι να διανύονται)

Προσοχή: Για τους ασφαλισμένους που μέχρι 31/12/1991 είχαν συμπληρώσει οι άνδρες το 63ο έτος (γέννηση μέχρι 31/12/1928) και οι γυναίκες το 58ο έτος της ηλικίας τους (γέννηση μέχρι 31/12/1933) απαιτούνται 4.050 ημέρες εργασίας.

Μειωμένη σύνταξη γήρατος

Προϋποθέσεις:

1. Ημέρες

Ασφάλισης Ηλικία

άνδρες γυναίκες

4.500 60 55

10.000 60 55

(Οι ηλικίες πρέπει να έχουν συμπληρωθεί και όχι να διανύονται)

2. Να έχετε πραγματοποιήσει την τελευταία 5ετία πριν από την υποβολή της αίτησης για συνταξιοδότηση ή τη συμπλήρωση του ορίου ηλικίας 100 Η.Ε. (Ημέρες Εργασίας) ανά έτος.

3. Να μην παίρνετε σύνταξη γήρατος ή αναπηρίας από το Δημόσιο ή ΝΠΔΔ ή άλλον ασφαλιστικό Οργανισμό κύριας ασφάλισης (πλην ΟΓΑ).

Προσοχή: Για τους εγγεγραμμένους στον ΟΑΕΔ ανέργους επί 24μηνο, οι οποίοι ανανεώνουν ανελλιπώς την κάρτα ανεργίας τους επί 24μηνο πριν από το μήνα υποβολής της αίτησης για συνταξιοδότηση δεν απαιτείται η πραγματοποίηση των 100 ημερών ασφάλισης κατ' έτος την τελευταία πενταετία. Για τη συμπλήρωση του 24μήνου λαμβάνεται υπόψη ο χρόνος τυχόν επιδότησης λόγω ανεργίας από τον ΟΑΕΔ, όπως και ο χρόνος παρακολούθησης προγράμματος ΚΕΚ. Η εξαίρεση αυτή ισχύει μέχρι τις 11/2/2006 (παρ. 1 άρθρου 15 Ν. 3232/04).

Από 1/1/2003 η μείωση ανέρχεται σε 1/267 για κάθε μήνα που λείπει μέχρι τη συμπλήρωση του ορίου ηλικίας που απαιτείται για τη χορήγηση πλήρους σύνταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

:)έχει δημιουργηθεί :D

καθαριστρια 53 ετων με 20 χρονια υπηρεσιας σε δημοσιο νοσοκομειο τι συνταξη δικαιουται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωαννα Μ.

Ανδρας που συμληρωνει το 60ο ετος ηλικιας στις 10-03-2011

εργαζεται στον ιδιο εργοδοτη απο 08-1981 με τεσσερα χρονια

σπουδων σε δημοσια ανωτερη σχολη, εικοσι-επτα μηνες στρατο,

εγγαμος με δυο παιδια 17 και 15,5 ετων.

Ποτε βγαινει στη συνταξη?

Συμφερει να καταθεσει για προωρη ως τις 31-12-2010?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

laugh.gifέχει δημιουργηθεί rolleyes.gif

καθαριστρια 53 ετων με 20 χρονια υπηρεσιας σε δημοσιο νοσοκομειο τι συνταξη δικαιουται

αυτο...φιλε θα στο πη ο ασφαλιστικος της οργανισμος ή ο ...Αυτιάς:blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας θα ηθελα να ρωτησω τα εξης. Η γυναικα μου ειναι 39 και εχει εως τωρα 2200 ενσημα στο ικα.Εχει σταματησει να εργαζεται απο το 1996.Δεδομενου οτι εχουμε 2 παιδια 5 και 3,5 ετων μπορει να παρει μειωμενη συνταξη στα 50 και με ποσα ενσημα;Γνωριζεται περιπου σε ποσα χρηματα αντοιστοιχουν σημερα;Ειδαλως σε ποια ηλικια μπορει να βγει κανονικα στη συνταξη και με ποσα ενσημα;

Αν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος. Η μητέρα μου γίνεται 55 το Νοεμβριο του 2011. Έχει σχεδόν 14 χρόνια ασφάλισης στο ιδιωτικό τομέα με ένσημα βαρέα και έτος πρώτης ασφάλισης το 1980 στο ΤΕΒΕ τότε (νομίζω καφενείο είχε ο πατέρα μου) όπου έμεινε για 2 χρόνια σχεδόν. 1982 1994 κενό....

Τι κάνει η χριστιανή. Να περιμένει και αν ναι πόσο ή να πάρει μειωμένη? Αν πάω στο ΙΚΑ θα με βοηθήσουν??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν μπορεί ας με βοηθήσει κάποιος. Η μητέρα μου γίνεται 55 το Νοεμβριο του 2011. Έχει σχεδόν 14 χρόνια ασφάλισης στο ιδιωτικό τομέα με ένσημα βαρέα και έτος πρώτης ασφάλισης το 1980 στο ΤΕΒΕ τότε (νομίζω καφενείο είχε ο πατέρα μου) όπου έμεινε για 2 χρόνια σχεδόν. 1982 1994 κενό....

Τι κάνει η χριστιανή. Να περιμένει και αν ναι πόσο ή να πάρει μειωμένη? Αν πάω στο ΙΚΑ θα με βοηθήσουν??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Γυναίκες ασφαλισμένες πριν το 1993

ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΕΤΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦ. ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ

4.500 Μέχρι 31/12/2010 4.500 55 (μειωμένη)

4.500 2011 4.500 56 (μειωμένη)

4.500 2012 4.500 57 (μειωμένη)

4.500 2013 4.500 58 (μειωμένη)

4.500 2014 4.500 59 (μειωμένη)

4.500 Μετά την 1/1/2015 4.500 60 (μειωμένη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γυναίκες ασφαλισμένες πριν το 1993

ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΕΤΟΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΦ. ΟΡΙΟ ΗΛΙΚΙΑΣ

4.500 Μέχρι 31/12/2010 4.500 55 (μειωμένη)

4.500 2011 4.500 56 (μειωμένη)

4.500 2012 4.500 57 (μειωμένη)

4.500 2013 4.500 58 (μειωμένη)

4.500 2014 4.500 59 (μειωμένη)

4.500 Μετά την 1/1/2015 4.500 60 (μειωμένη)

ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ ?

Η ΚΑΙ ΟΑΕΕ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΥΤΑ ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΙΚΑ ?

Η ΚΑΙ ΟΑΕΕ ?

Συγνώμη δεν το κατάλαβα και στα 60 να την πάρει μειωμένη θα είναι? Δεν το καταλαβαίνω έτσι όπως είναι διατυπωμένο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη δεν το κατάλαβα και στα 60 να την πάρει μειωμένη θα είναι? Δεν το καταλαβαίνω έτσι όπως είναι διατυπωμένο!!!

ακριβως μειωμενη θα ειναι .οσο για τον ΟΑΕΕ νομιζω...δεν ειμαι ομως σιγουρος οτι ισχυουν τα ιδια ,ομως ετσι και αλλλιως αυτη απο ΙΚΑ θα συνταξιοδοτηθη τα ενσημα του ΟΑΕΕ θα τα μεταφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...