Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΛΟΓΗ ΦΟΡΕΑ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΜΕΤΑΞΥ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΕΒΕ


επισκέπτη AlexB

Ερώτηση

ΕΙΜΑΙ ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ (ΝΕΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ) ΑΦΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ.ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΟΥ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ (ΧΛΩΜΟ ΤΟ ΚΟΒΩ ΚΑΙ ΕΓΩ..... :angry: ΑΛΛΑ ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ) Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩ ΣΤΟ ΤΕΒΕ?ΑΝ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ Π.Χ. ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΣΤΗΝ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧ/ΣΗ ΘΑ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΕΒΕ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΟΥΜΕΝΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΙΚΑ

ΑΝ Η ΕΠΙΧ/ΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΣΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΟΥ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΑΝ ΕΡΓΑΖΕΣΑΙ ΕΣΥ ΜΕΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΙΚΑ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΥΠΕΡ ΟΑΕΔ ΛΟΓΩ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ Α ΒΑΘΜΟΥ (ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΟ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα διευκρινίζει ότι είναι νέος ασφαλισμένος. Άρα αν θέλήσει να κάνει δική του έναρξη μπορεί να επιλέξει το ΙΚΑ ως κύριο φορέα ασφάλισης.

Θα πρέπει επίσης να επιλέξει: Θα δουλέψει με τη σύζυγό του, ή θα δουλέψει στη σύζυγό του.

Στη πρώτη περίπτωση πάλι θα μπορεί να επιλέξει μεταξύ ΙΚΑ και ΤΕΒΕ. Στη δεύτερη υποχρεωτικά ΙΚΑ (με τις ωφέλειες και περιορισμούς του α΄βαθμού συγγένειας)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΕΙΜΑΙ ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ (ΝΕΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ) ΑΦΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ.ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΩ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΜΟΥ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟ ΣΤΟ ΙΚΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΟΥ (ΧΛΩΜΟ ΤΟ ΚΟΒΩ ΚΑΙ ΕΓΩ..... :huh: ΑΛΛΑ ΡΩΤΑΩ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ) Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩ ΣΤΟ ΤΕΒΕ?ΑΝ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΟΝΟΜΑ Π.Χ. ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ,ΤΟΤΕ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αν απολυθεί-παραιτηθεί από τη δουλειά του ως μισθωτός, δεν πρέπει να ασφαλιστεί υποχρεωτικά στο ΤΕΒΕ?

(αν δεν προσληφθεί από τη σύζυγο του)

Απ΄ότι καταλαβαίνω, ήδη έχει κάνει έναρξη ως ελεύθερος επαγγελματίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ!ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΛΙΓΟ...!ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΕΛ. ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ (ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΡΞΗ).ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΤΟΜ. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ. ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΩΣ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΜΙΑ ΑΤΟΜ. ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΩ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΑΝ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ?ΣΕ ΠΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΓΛΥΤΩΝΩ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ?ΜΠΟΡΕΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΟΝΟΜΑΤΑ (ΕΜΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΑΣ ΜΟΥ) ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΕΛΙΚΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μόνη περίπτωση να ΜΗΝ ασφαλιστείς στο ΤΕΒΕ είναι η νέα επιχείρηση να είναι στ' όνομα της γυναίκας σου και να σε ασφαλίσει ως μισθωτός εκείνη.

Βέβαια μη ξεχνάς ότι θα πρέπει ν' ασφαλιστεί η γυναίκα σου στο ΤΕΒΕ!!

(εκτός κι αν εργάζεται κι ασφαλίζεται κι εκείνη ως μισθωτός στο ΙΚΑ)

Αν η επιχείρηση είναι και στα δύο ονόματα (εταιρεία) τότε ασφαλίζεστε και οι δύο στο ΤΕΒΕ. Η επιλογή να κάνετε εταιρεία είναι και φορολογικό θέμα όμως εκτός από ασφαλιστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΠΟΥ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΑΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΧΕΙΣ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ, ΕΙΣΑΙ ΜΕΛΟΣ ΟΕ, ΕΠΕ, ΚΤΛ.ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ Η ΜΠΕΡΔΕΥΤΗΚΑ ΠΑΛΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να γλιτώσεις τις εισφορές από το ΤΕΒΕ θα πρέπει να ασφαλίζεσαι συνεχόμενα στο ΙΚΑ, όταν έστω και για ένα μήνα δεν ασφαλιστείς στο ΙΚΑ θα πρέπει να πληρώσεις ΤΕΒΕ. Βέβαια θα πρέπει να το δηλώσεις στο ΤΕΒΕ ότι έχεις ΙΚΑ για να πάρεις απαλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Μάλλον μπερδεύτηκες και ομολογώ οτι κοντεύω να μπερδευτώ και εγώ. Είσαι μισθωτός έχεις ΙΚΑ, έχεις εταιρία είσαι ελεύθερος επαγγελματίας έχεις ΟΕ ΕΠΕ και δεν ξέρω τι άλλο, έχεις ΤΕΒΕ. Αυτά για αρχή. Αν κάνεις εταιρία μαζί με τη γυναίκα σου σαν ΟΕ έχετε ΤΕΒΕ, αν εργάζεσαι στην εταιρία που έχει η γυναίκα σου ως υπάλληλος της τότε έχεις ΙΚΑ. Τι εννοείς να γλιτώσεις εισφορές; Είσαι παλιός ή νέος ασφαλισμένος στο ΙΚΑ;

Είδα την παρένθεση όταν είχα γράψει ήδη ότι είσαι νέος ασφαλισμένος. Το ΙΚΑ στου δίνει τη δυνατότητα να επιλέξεις εντός 6 μηνών φορέα ασφάλισης. Δεν μπορείς να έχεις και τα δύο ταμεία απο τη στιγμή που είσαι νέος ασφαλισμένος. Μπορείς να κάνεις την εταιρία στο όνομα της συζήγου σου και εσύ να απασχολείσαι ως μισθωτός σε αυτήν με ΙΚΑ αλλά θα αφήσεις τελείως το ΤΕΒΕ δεν μπορείς να τα κρατήσεις και τα δύο με μειώσεις απο τους κλάδους ασθενείας ή συντάξεως όπως παλαιώτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΑΡΧΙΖΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ, ΕΙΣΑΙ ΜΕΛΟΣ ΟΕ, ΕΠΕ, ΚΤΛ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΣΤΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΒΕ.ΑΝ ΟΜΩΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΕΙΣΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ (ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΟΥ) ΤΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΑΝ ΝΕΟΣ ΑΣΦ. ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΤΑΜΕΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΟ ΙΚΑ.ΣΩΣΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-bill-

Καλησπερα, σημερα ανακαλυψα το forum ψαχνοντας για ενα θεμα και βρηκα πολλες απαντησεις σε ερωτηματα που ειχα. Αν μπορει ας με βοηθησει καποιος γιατι εχω ...καει.

Πριν 1-1,5 (Μαρτιος 2004) χρονο ασφαλιστηκα στο ΤΕΒΕ ως μελος εταιρειας. (Πριν δεν ειχα καμια ασφαλιση, δεν ειχα δουλεψει ποτε).

Απο 1 Νοεμβριου 2005 προσληφθηκα σαν υπαλληλος και με βαλανε στο ΙΚΑ αλλα :

ειτε απο δικη μου παραλειψη ειτε απο δικο τους λαθος δεν δηλωσανε καπου οτι ειμαι ηδη ασφαλισμενος στο ΤΕΒΕ (φανταζομαι οτι επρεπε, σωστα ?).

Απο τοτε πληρωνονται και τα 2 ταμεια.

Ξερει καποιος τι διαδικασιες πρεπει να κανω ? Πρεπει να δηλωσω οτι εχω 2 ταμεια ? Μπορω να παρω τωρα καποια απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ απο δω και περα ? (ακουσα οτι κανονικα γινεται για την ιατρικη περιθαλψη).

Γενικα τι πρεπει να κανω τωρα που εχει περασει τοσος καιρος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ
Καλησπερα, σημερα ανακαλυψα το forum ψαχνοντας για ενα θεμα και βρηκα πολλες απαντησεις σε ερωτηματα που ειχα. Αν μπορει ας με βοηθησει καποιος γιατι εχω ...καει.

Πριν 1-1,5 (Μαρτιος 2004) χρονο ασφαλιστηκα στο ΤΕΒΕ ως μελος εταιρειας. (Πριν δεν ειχα καμια ασφαλιση, δεν ειχα δουλεψει ποτε).

Απο 1 Νοεμβριου 2005 προσληφθηκα σαν υπαλληλος και με βαλανε στο ΙΚΑ αλλα :

ειτε απο δικη μου παραλειψη ειτε απο δικο τους λαθος δεν δηλωσανε καπου οτι ειμαι ηδη ασφαλισμενος στο ΤΕΒΕ (φανταζομαι οτι επρεπε, σωστα ?).

Απο τοτε πληρωνονται και τα 2 ταμεια.

Ξερει καποιος τι διαδικασιες πρεπει να κανω ? Πρεπει να δηλωσω οτι εχω 2 ταμεια ? Μπορω να παρω τωρα καποια απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ απο δω και περα ? (ακουσα οτι κανονικα γινεται για την ιατρικη περιθαλψη).

Γενικα τι πρεπει να κανω τωρα που εχει περασει τοσος καιρος ?

Κάτι δεν μας λές σωστα για ξανακοίτατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνωμη, μπερδεψα φυσικα την ημερομια. Η σωστη ημερομηνια που ξεκινησα ΙΚΑ ειναι Νοεμβριος 2004.

Αρα: ΤΕΒΕ απο ΜΑρτιο 2004

ΙΚΑ απο Νοεμβριο 2004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μ.ΜΑΡΙΑ

Γίνεται με απαλαγή κάποιου κλάδου αλλά σε περίπτωση που είσαι παλιός ασφαλισμένος, όταν είσαι νέος πρέπει να επιλέξεις φορέα ασφάλισης. Πρέπει να πάρεις βεβαίση απο το ΤΕΒΕ ότι δεν ωφείλεις εισφορές να κάνεις τη διακοπή και μετά να κάνεις την ασφάλιση στο ΙΚΑ το προβλημά είναι ότι έχεις προθεσμία για να το κάνεις αυτό ειδάλως τα ένσημα του δεύτερου ταμείου διαγράφονται. Και όπως βλέπω η προθεσμία αυτή έχει περάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω για την απαντηση.

To προβλημα ειναι οτι ειμαι ηδη ασφαλισμενος και στο ΙΚΑ. Αν καταλαβαινω καλα πρεπει να κοψω απο το ΙΚΑ, μετα να κοψω απο το ΤΕΒΕ, μετα να ασφαλιστω παλι στο ΙΚΑ και μετα να ξαναγραφτω στο ΤΕΒΕ κανοντας αιτηση για επιλογη ? Ξερεις αν υπαρχει καμια επιπτωση εκτος απο τα χαμενα ενσημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
............... Δεν μπορείς να έχεις και τα δύο ταμεία απο τη στιγμή που είσαι νέος ασφαλισμένος. ....

Απο προκύπτει οτι δεν μπορεί αν ο ιδιος το θέλει ;Δεν μπορεί να λαμβάνει παροχές ασθενείας απο δυο ταμεία όχι να ασφαλισθεί σε δύο ταμεία για συνταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...