Προς το περιεχόμενο

ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΕΣ ΑΜΟΙΒΕΣ ( ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ) ΣΤΟΝ 657 Η 659 ΤΟΥ Ε1?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Ναι αγαπητέ συνάδελφε. Πάντα γράφω την άποψή μου. Και εδώ έγραψα την άποψή μου.

"

Έτσι άποψή μου είναι ότι ναι μεν είναι απαλλασσόμενα εισοδήματα, αλλά υπόκεινται σε εισφορά και γι' αυτό αναγράφονται στους 659-660

"

Καλημέρα

Μπάμπης Κ.

Κι εγω παρουσιαζω την δικια μου αποψη με εννοιολογικη αιτιολογηση βασιζομενος σε ΠΟΛ και αποφαση του ΝΣΚ, και πιστευω οτι πρεπει να γραφτουν στον κωδ 657-658 ως απαλλασομενες εφ απαξ παροχες.

Αυτο το "ρητα" παντως που χρησιμοποιησες πιο πανω δεν το αιτιολογησες. Ειναι προσωπικη σου αποψη ή αναφερεται "ρητα" σε καποια ΠΟΛ ?.

ΥΓ. Δεν εχω κατι μαζι σου ουτε προσωπικο ουτε τιποτα. Απλα εγραψα την αποψη μου, οπως κι εσυ, ζητωντας να κριθουν οι αναφορες μου που στηριζονται στην αποφαση του ΝΣΚ και των ΠΟΛ.

Αυτο που με ξενισε ηταν το "ρητα" που ανεφερες και που μετα το πηρες εμεσα πισω λεγοντας οτι απλα λες τη γνωμη σου.

Θα μπορουσα κι εγω να χρησιμοποιησω την ιδια λεξη σε οσα γραφει η αποφαση του ΝΣΚ κλπ. αλλα πιστευω οτι τιποτα δεν ειναι απολυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω παρουσιαζω την δικια μου αποψη με εννοιολογικη αιτιολογηση βασιζομενος σε ΠΟΛ και αποφαση του ΝΣΚ, και πιστευω οτι πρεπει να γραφτουν στον κωδ 657-658 ως απαλλασομενες εφ απαξ παροχες.

Αυτο το "ρητα" παντως που χρησιμοποιησες πιο πανω δεν το αιτιολογησες. Ειναι προσωπικη σου αποψη ή αναφερεται "ρητα" σε καποια ΠΟΛ ?.

ΥΓ. Δεν εχω κατι μαζι σου ουτε προσωπικο ουτε τιποτα. Απλα εγραψα την αποψη μου, οπως κι εσυ, ζητωντας να κριθουν οι αναφορες μου που στηριζονται στην αποφαση του ΝΣΚ και των ΠΟΛ.

Αυτο που με ξενισε ηταν το "ρητα" που ανεφερες και που μετα το πηρες εμεσα πισω λεγοντας οτι απλα λες τη γνωμη σου.

Θα μπορουσα κι εγω να χρησιμοποιησω την ιδια λεξη σε οσα γραφει η αποφαση του ΝΣΚ κλπ. αλλα πιστευω οτι τιποτα δεν ειναι απολυτο.

Ούτε και εγώ έχω κάτι μαζί σας, αλλά για το ρητά που γράφω το χρησιμοποίησα εν τη ρύμη του λόγου μου, να σας θυμίσω όμως, ότι το χρησιμοποιήσατε και εσείς.

"

Θα διαφωνησω διοτι πιο κατω αναφερει ρητα το εφ απαξ βοηθημα λογω εθελουσιας εξοδου-παραιτησης ενω στις εφ απαξ παροχες τις αφηνει απροσδιοριστες και γενικες.

"

στην 48 δημοσίευσή σας.

Φιλικά

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα πάντως να κλείσω για την ώρα, τη συμμετοχή μου στο θέμα,

παραθέτοντας κομμάτια της ΠΟΛ 1223/11, που μπορεί να μην αφορούν αποκλειστικά στο θέμα που τοποθετούμαστε, αλλά δίνουν πάλι κατά την άποψή μου,

ένα "στίγμα'', για τη βούληση του νομοθέτη.

(ίσως θα βοήθαγε εδώ και η ανάγνωση της αιτιολογικής έκθεσης του νόμου).

ΠΟΛ 1223/11

Οδηγίες για συγκεκριμένες περιπτώσεις για την ειδική εισφορά αλληλεγγύης στα φυσικά πρόσωπα, την έκτακτη εισφορά σε αντικειμενικές δαπάνες και το τέλος επιτηδεύματος.

...

Επισημαίνεται ότι απαλλάσσεται μόνο η επιδότηση ανεργίας από τον ΟΑΕΔ και όχι άλλες ειδικές επιδοτήσεις, ακόμη κι αν καταβάλλονται από τον ΟΑΕΔ, ή από άλλα Ταμεία και Οργανισμούς.

...

Εκτός από τα ρητά κατονομαζόμενα ποσά του ν. 3986/2011 και της ΠΟΛ.1167/2.8.2011 Υπουργικής Απόφασης, κανένα άλλο ποσό δεν εξαιρείται από την ειδική εισφορά, αφού αυτή επιβάλλεται σε όλα τα εισοδήματα, ακόμη και τα απαλλασσόμενα.

...

Καλό μεσημέρι

Μπάμπης Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Η εξαγορά από ιδιωτική ασφάλεια ζωής ( είναι μεγάλο το ποσό συνάδελφοι 10900,00 ) γράφεται στους 659-660 και υπόκειται σε εισφορά? Είναι υποχρεωτικό να δηλωθεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εξαγορά από ιδιωτική ασφάλεια ζωής ( είναι μεγάλο το ποσό συνάδελφοι 10900,00 ) γράφεται στους 659-660 και υπόκειται σε εισφορά? Είναι υποχρεωτικό να δηλωθεί?

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/9815

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...

Εφ άπαξ παροχή ομαδικό συνταξιοδοτικό συμβόλαιο ζωής εξ αιτίας αποχώρησης.

Νομίζω οτι δεν μπαίνει πουθενά,δεν έχει ούτε φόρο ούτε τίποτα,άλλο εφ άπαξ που έχει

παρακράτηση μπαίνει στον 659-660?και αυτό λόγω αποχώρησης απο την εργασία.

Τι ισχύει άραγε,δεν το πολυκαταλαβαίνω γιατί είναι μεγάλα τα ποσά και με τρελαίνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ άπαξ παροχή ομαδικό συνταξιοδοτικό συμβόλαιο ζωής εξ αιτίας αποχώρησης.

Νομίζω οτι δεν μπαίνει πουθενά,δεν έχει ούτε φόρο ούτε τίποτα,άλλο εφ άπαξ που έχει

παρακράτηση μπαίνει στον 659-660?και αυτό λόγω αποχώρησης απο την εργασία.

Τι ισχύει άραγε,δεν το πολυκαταλαβαίνω γιατί είναι μεγάλα τα ποσά και με τρελαίνουν.

Θα το δήλωνα στον 781

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώντας να βρω τον σωστό κωδικό για το επίδομα επίσχεσης εργασίας του ΟΑΕΔ είδα ότι στη σελίδα 70 του βιβλίου των "Χ.Παύλου-Ι.Γκούλια" της epsilonnet αναφέρει ότι στους κωδικούς 317-318 θα γραφτούν τα επιδόματα ανέργων των προβληματικών επιχειρήσεων. Το δηλώνει κανείς σ΄αυτόν τον κωδικό;

Eυχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφ άπαξ παροχή ομαδικό συνταξιοδοτικό συμβόλαιο ζωής εξ αιτίας αποχώρησης.

Νομίζω οτι δεν μπαίνει πουθενά,δεν έχει ούτε φόρο ούτε τίποτα,άλλο εφ άπαξ που έχει

παρακράτηση μπαίνει στον 659-660?και αυτό λόγω αποχώρησης απο την εργασία.

Τι ισχύει άραγε,δεν το πολυκαταλαβαίνω γιατί είναι μεγάλα τα ποσά και με τρελαίνουν.

 

Εφ άπαξ παροχή ομαδικό συνταξιοδοτικό συμβόλαιο ζωής εξ αιτίας αποχώρησης.

Νομίζω οτι δεν μπαίνει πουθενά,δεν έχει ούτε φόρο ούτε τίποτα,άλλο εφ άπαξ που έχει

παρακράτηση μπαίνει στον 659-660?και αυτό λόγω αποχώρησης απο την εργασία.

Τι ισχύει άραγε,δεν το πολυκαταλαβαίνω γιατί είναι μεγάλα τα ποσά και με τρελαίνουν.

Καλησπέρα,

 

Μου έφεραν και εμένα φέτος βεβαιώσεις για εξαγορά συμβολαίων. Έχω καταλάβει ότι εφόσον δεν αναφέρεται ρητά στην βεβαίωση ότι υπάρχει υπεραπόδοση δεν πρέπει να δηλωθεί πουθενά. 

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7276

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/9815

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώντας να βρω τον σωστό κωδικό για το επίδομα επίσχεσης εργασίας του ΟΑΕΔ είδα ότι στη σελίδα 70 του βιβλίου των "Χ.Παύλου-Ι.Γκούλια" της epsilonnet αναφέρει ότι στους κωδικούς 317-318 θα γραφτούν τα επιδόματα ανέργων των προβληματικών επιχειρήσεων. Το δηλώνει κανείς σ΄αυτόν τον κωδικό;

Eυχαριστώ.

Δεν ξέρω αν σε βοηθήσει το παρακάτω.

 

2.2ε. Παροχές λόγω αφερεγγυότητας του εργοδότη (άρθρο 16 Ν.1836/1989)

Κατά το άρθρο 16 του Ν.1836/1989, στον Ο.Α.Ε.Δ. συνιστάται αυτοτελής λογαριασμός με τον τίτλο «Λογαριασμός προστασίας εργαζομένων από την αφερεγγυότητα του εργοδότη», με αποκλειστικό σκοπό την άμεση ικανοποίηση ανεξόφλητων απαιτήσεων εργαζομένων λόγω αφερεγγυότητας του εργοδότη.

Αφερέγγυος εργοδότης είναι: α) Το φυσικό ή νομικό πρόσωπο που περιέρχεται σε κατάσταση παύσεως ή αναστολής των πληρωμών του και κηρύσσεται σε πτώχευση με απόφαση του αρμόδιου δικαστηρίου. Αν η επιχείρηση αυτού του εργοδότη συνεχίζει να λειτουργεί παρά την κήρυξη σε πτώχευση, τότε ο εργοδότης δεν θεωρείται αφερέγγυος, β) Επιχείρηση (προβληματική) που υποβάλλεται στην ειδική εκκαθάριση των άρθρων 9 του Ν.1386/1983, 46 του Ν.1892/1990 και 14 τουΝ.2000/1991, όπως ισχύουν, γ) Ασφαλιστική επιχείρηση της οποίας η άδεια λειτουργίας της ανακλήθηκε με απόφαση του αρμόδιου υπουργού, λόγω παράβασης διατάξεων της ασφαλιστικής νομοθεσίας και τίθεται σε ασφαλιστική εκκαθάριση (αναγκαστική), σύμφωνα με το άρθρο 12α του Ν.Δ. 400/1970 όπως ισχύει, δ) Κάθε εργοδότης, νομικό ή φυσικό πρόσωπο, που η επιχείρηση του τέθηκε, ύστερα από προβλεπόμενη από το νόμο διαδικασία, σε εκκαθάριση με σκοπό την ικανοποίηση των απαιτήσεων των δανειστών του και με αποτέλεσμα τη λύση των σχέσεων εργασίας με τους μισθωτού του (άρθρο 44 Ν.2648/1998)

Η παροχή αυτή είχε χαρακτηριστεί ως κοινωνικού χαρακτήρα για το Ν.3808/2009 (καταβολή έκτακτης οικονομικής ενίσχυσης κοινωνικής αλληλεγγύης, απόφ. 2/90703/0026/14-12-2009, ΠΟΛ.1156/22-12-2009)

Θεωρώ ότι στο πνεύμα της ΠΟΛ.1149/20-6-2013, καθώς η παροχή αυτή έχει χαρακτηριστεί (έστω και για άλλο νόμο) ως κοινωνικού/ προνοιακού χαρακτήρα, δεν λαμβάνεται για την επιβολή της ειδικής εισφοράς αλληλεγγύης του Ν.3986/2011

 

Αν όμως είναι  άνεργοι προβληματικών επιχειρήσεων του ν.1892/1990 αυτό που  παίρνουν μπαίνει στους κδ. 317-318.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
  • 9 months later...
  • 4 weeks later...

Εισόδημα αλλοδαπής μισθοί από χώρα που υπάρχει ΣΑΔΦ , δηλώνονται 389 (π.χ. 54000) φορος 651 (πχ 23000) και τέλος ή πρέπει να δηλωθούν και στον 659 (54000) και 433(23000) ?

Γιατί όταν τα δηλώνω 659 + 433 , υπολογίζει έκτακτη εισφορά στα 154000,00 και όχι στα 77000,00 είναι σωστό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισόδημα αλλοδαπής μισθοί από χώρα που υπάρχει ΣΑΔΦ , δηλώνονται 389 (π.χ. 54000) φορος 651 (πχ 23000) και τέλος ή πρέπει να δηλωθούν και στον 659 (54000) και 433(23000) ?

Γιατί όταν τα δηλώνω 659 + 433 , υπολογίζει έκτακτη εισφορά στα 154000,00 και όχι στα 77000,00 είναι σωστό?

Μήπως τελικά στους κωδικούς 659 + 433 γράφονται μόνο απο κάποιον που έχει μεταφερθεί στην δου κατοικων εξωτερικού και έχει εισόδημα, και απλά θέλει να πληρώσει την εισφορά αλλυλεγγύης και στους κωδικούς 389+651 γράφονται απο κάποιον που δεν έχει μεταφερθείσ την δου κατοίκων εξωτερικού και έχει εισόδημα από αλλοδαπη?

 

Κάποιος συνάδελφος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισόδημα αλλοδαπής μισθοί από χώρα που υπάρχει ΣΑΔΦ , δηλώνονται 389 (π.χ. 54000) φορος 651 (πχ 23000) και τέλος ή πρέπει να δηλωθούν και στον 659 (54000) και 433(23000) ?

Γιατί όταν τα δηλώνω 659 + 433 , υπολογίζει έκτακτη εισφορά στα 154000,00 και όχι στα 77000,00 είναι σωστό?

 

Μήπως τελικά στους κωδικούς 659 + 433 γράφονται μόνο απο κάποιον που έχει μεταφερθεί στην δου κατοικων εξωτερικού και έχει εισόδημα, και απλά θέλει να πληρώσει την εισφορά αλλυλεγγύης και στους κωδικούς 389+651 γράφονται απο κάποιον που δεν έχει μεταφερθείσ την δου κατοίκων εξωτερικού και έχει εισόδημα από αλλοδαπη?

 

Κάποιος συνάδελφος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...