Προς το περιεχόμενο

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΙΜΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 17/02/2011 καταχώρησα στο Ηφαιστος τιμολογιο αγοράς με ημερομηνία 12/02/2011 ενώ το τιμολόγιο ήταν 11/02/2011

Σήμερα 28/02/2010 που μπήκα να στείλω κάποιες πωλήσεις μου έβγαλε μήνυμα ότι είναι σε εκκρεμότητα αυτό το τιμολόγιο. τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι είναι σε εκκρεμότητα επειδή έχω λάθος την ημερομηνία και μου είπε μια υπάλληλος πως να την αλλάξω. όταν την ρώτησα αν θα έχει πρόστιμο μου είπε ότι δεν είναι δικιά τους δουλειά και δεν ξέρει..

Που θα μάθω αν αυτό το λάθος (η λάθος καταχώρηση ημερομηνίας) και η εκπρόθεσμη μεταβολή του έχει πρόστιμο? και αν έχει πόσο είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιωργος

Ναι ειχε καταχωρηθει σε 6 μερες αλλα με λαθος ημερομηνια.. Το προστιμο ποτε ερχεται; Και ειναι σιγουρα 200 ευρω ´η με τον νεο νομο θα ειναι παραπανω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Γιωργος

Το προστιμο δεν εχει αλλαξει; Απο 01/01/2011 η εκπροθεσμη καταχωριση δεν σημαινει λαθρεμπορια; Ο ελεγκτης ηταν στην δου που ανηκει το βενζιναδικο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 months later...

έρχονται πρόστιμα από τον ηφαιστο μέσα στον αύγουστο για εκπρόθεσμες πληρωμές.τι θέλει να πει ο ποιητής? τι είναι η εκπρόθεσμη πληρωμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έρχονται πρόστιμα από τον ηφαιστο μέσα στον αύγουστο για εκπρόθεσμες πληρωμές.τι θέλει να πει ο ποιητής? τι είναι η εκπρόθεσμη πληρωμή?

όλοι για μπάνιο είστε ρε παιδιά?????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γνωρίζω 100% είναι ότι τα πρόστιμα αφορούν την εκπρόθεσμη υποβολή των φορολογικών στοιχείων έκδοσης και λήψης στο σύστημα ΗΦΑΙΣΤΟΣ. (Σχετ.Εγκ. πολ.1072/2008)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το διαβασες αυτο; Δεν υπαρχουν εκπροθεσμες πληρωμες στο Ηφαιστος..

ζητώ συγνώμη αλλά τα "παπαγαλάκια" είπαν για πληρωμές..... εγώ που μίλησα με εφορία πριν από λίγο (γιατί οι λέξη πληρωμές μου φάνηκε χαζή) μου είπαν για εκπρόθεσμες καταχωρήσεις 2009-2010!η προθεσμία είναι 7 ημέρες, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν στειλει καταστασεις απο την γγπσ με τις εκπρόθεσμες καταχωρίσεις και καλούν σε ακρόαση για να επιβάλουν τα πρόστιμα με τις εκπρόθεσμες διορθώσεις τι ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν στειλει καταστασεις απο την γγπσ με τις εκπρόθεσμες καταχωρίσεις και καλούν σε ακρόαση για να επιβάλουν τα πρόστιμα με τις εκπρόθεσμες διορθώσεις τι ισχύει;

συναδελφε ισχυει οτι το κρατος ειναι μεγαλος κλεφτης τελικα...πολυ μεγαλος!!!!!!!!!εγω ειχα μια διορθωση γιατι καταλαθος ειχα βαλει τα λιτρα σε κανονικη θερμοκρασια και οχι στους 15..το διορθωσα μετα απο λιγο καιρο γιατι δεν υπηρχε συμφωνια και τωρα μου ερχεται προστιμο....αυτα δεν τα ελεγαν....να μην διορθωνουμε τα λαθη....αν ειναι δυνατον..και αντε τωρα εξηγησε τον πελατη τι εχει γινει...εμεις φταιμε παλι...και ολα αυτα για 2 λιτρα!!!!!!!!διαφορα.......κλεφτες,κλεφτες,κλεφτες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συναδελφε ισχυει οτι το κρατος ειναι μεγαλος κλεφτης τελικα...πολυ μεγαλος!!!!!!!!!εγω ειχα μια διορθωση γιατι καταλαθος ειχα βαλει τα λιτρα σε κανονικη θερμοκρασια και οχι στους 15..το διορθωσα μετα απο λιγο καιρο γιατι δεν υπηρχε συμφωνια και τωρα μου ερχεται προστιμο....αυτα δεν τα ελεγαν....να μην διορθωνουμε τα λαθη....αν ειναι δυνατον..και αντε τωρα εξηγησε τον πελατη τι εχει γινει...εμεις φταιμε παλι...και ολα αυτα για 2 λιτρα!!!!!!!!διαφορα.......κλεφτες,κλεφτες,κλεφτες!!

1 λιτρο διαφορα και ειναι και απο στρογγυλοποιηση!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Γνωρίζει κανείς κανείς αν υπάρχει κάποιος τρόπος να δεις τις εκπρόθεσμες υποβολές κινήσεων μέσα από το ίδιο σύστημα του ΗΦΑΙΣΤΟΣ (εκτός να αρχίσεις να μετράς 14 μέρες από την έκδοση του στοιχείου, με την ημερομηνία αποστολής στο σύστημα);;;Αν ναι πώς;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Δυστυχώς τα πρόστιμα του Ήφαιστου "έσκασαν" μύτη. Τα κατά τόπους Τελωνεία έχουν παραλάβει τις καταστάσεις με τα πρόστιμα και σιγά σιγά τα αποστέλουν στούς "δικαιούχους". Δυστυχώς το πρόστιμο είναι περίπου 2.055 ευρώ ανά χιλιόλιτρο εκπρόθεσμων καταχωρήσεων (διαφορά του ειδικού φόρου κατανάλωσης μεταξύ πετρελαίου θέρμανσης και πετρελαίου κίνησης, δηλαδή περίπου 411 ευρώ, πολλαπλασιαζόμενο επί 5). Μόλις με ενημέρωσε ένας πελάτης μου σχετικά με την αποστολή τους από τα Τελωνεία. Μερικοί τα έχουν ήδη λάβει και οι υπόλοιποι είναι σε αναμονή. Ήδη οι Σύλλογοι Βενζινοπωλών τούς έχουν ειδοποιήσει να έρθουν σε επαφή μαζί τους για να κάνουν κοινή ένσταση. Μιλάμε για πρόστιμα που φτάνουν τις 100.000 ευρώ σε κάποιες τραβηγμένες περιπτώσεις. Παιδιά μπορείτε να κοιμάστε ήσυχοι. Πατάχθηκε η λαθρεμπορία, σώθηκε το κράτος κι εμείς να ετοιμαζόμαστε σιγά - σιγά να κλείνουμε τα γραφεία μας. Έτσι θα παταχθεί και η φοροδιαφυγή. Οι υπαίτιοι για τα δεινά της πατρίδας πιάστηκαν στη φάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα πρόστιμα του Ήφαιστου "έσκασαν" μύτη. Τα κατά τόπους Τελωνεία έχουν παραλάβει τις καταστάσεις με τα πρόστιμα και σιγά σιγά τα αποστέλουν στούς "δικαιούχους". Δυστυχώς το πρόστιμο είναι περίπου 2.055 ευρώ ανά χιλιόλιτρο εκπρόθεσμων καταχωρήσεων (διαφορά του ειδικού φόρου κατανάλωσης μεταξύ πετρελαίου θέρμανσης και πετρελαίου κίνησης, δηλαδή περίπου 411 ευρώ, πολλαπλασιαζόμενο επί 5). Μόλις με ενημέρωσε ένας πελάτης μου σχετικά με την αποστολή τους από τα Τελωνεία. Μερικοί τα έχουν ήδη λάβει και οι υπόλοιποι είναι σε αναμονή. Ήδη οι Σύλλογοι Βενζινοπωλών τούς έχουν ειδοποιήσει να έρθουν σε επαφή μαζί τους για να κάνουν κοινή ένσταση. Μιλάμε για πρόστιμα που φτάνουν τις 100.000 ευρώ σε κάποιες τραβηγμένες περιπτώσεις. Παιδιά μπορείτε να κοιμάστε ήσυχοι. Πατάχθηκε η λαθρεμπορία, σώθηκε το κράτος κι εμείς να ετοιμαζόμαστε σιγά - σιγά να κλείνουμε τα γραφεία μας. Έτσι θα παταχθεί και η φοροδιαφυγή. Οι υπαίτιοι για τα δεινά της πατρίδας πιάστηκαν στη φάκα.

Ο λόγος που υποχρεώσαν τα πρατήρια να στελνουν τις κινήσεις κάθε 14ημ. (πριν κάθε 7ημ) ήταν για να ενημερώνεται το σύστημα ώστε να έχει τις κινήσεις νωρίς να κάνουν επαληθευσεις....... Σήμερα από οτι ξέρω το ΗΦΑΙΣΤΟΣ έμεινε από χρηματοδότηση και μάλλον μας τελειώενει αν δεν τελείωσε ήδη;;;;;. Εκ του αποτελέσαμτος αν και΄ήτανε καλό δεν πέτυχε ή δεν το άφησαν να πετύχει. Δεν ειχε αποτελέσματα, πέραν από μερικούς σβαρνιάρηδες βενζινάδες στην επαρχία, ή μια μερίδα που δεν ειχαν λογιστική υποστηριξη κλπ. Τα πρόστιμα ειναι εξωντικά. Αποδείχθηκε οτι δεν ξέρουν να νομοθετούν. Θα δειτε που αργότερα θα τα ρυθμίσουν....... Στους πρωτους ελεγχους ο ΗΦΑΙΣΤΟΣ έβγαλε για έλεγχο λένε τα νοσοκομεία, πανεπιστημια, κολυμβυτηρια????? ( Το ΟΞΥΜΩΡΟΝ) ειναι να γελάς.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα πρόστιμα του Ήφαιστου "έσκασαν" μύτη. Τα κατά τόπους Τελωνεία έχουν παραλάβει τις καταστάσεις με τα πρόστιμα και σιγά σιγά τα αποστέλουν στούς "δικαιούχους". Δυστυχώς το πρόστιμο είναι περίπου 2.055 ευρώ ανά χιλιόλιτρο εκπρόθεσμων καταχωρήσεων (διαφορά του ειδικού φόρου κατανάλωσης μεταξύ πετρελαίου θέρμανσης και πετρελαίου κίνησης, δηλαδή περίπου 411 ευρώ, πολλαπλασιαζόμενο επί 5). Μόλις με ενημέρωσε ένας πελάτης μου σχετικά με την αποστολή τους από τα Τελωνεία. Μερικοί τα έχουν ήδη λάβει και οι υπόλοιποι είναι σε αναμονή. Ήδη οι Σύλλογοι Βενζινοπωλών τούς έχουν ειδοποιήσει να έρθουν σε επαφή μαζί τους για να κάνουν κοινή ένσταση. Μιλάμε για πρόστιμα που φτάνουν τις 100.000 ευρώ σε κάποιες τραβηγμένες περιπτώσεις. Παιδιά μπορείτε να κοιμάστε ήσυχοι. Πατάχθηκε η λαθρεμπορία, σώθηκε το κράτος κι εμείς να ετοιμαζόμαστε σιγά - σιγά να κλείνουμε τα γραφεία μας. Έτσι θα παταχθεί και η φοροδιαφυγή. Οι υπαίτιοι για τα δεινά της πατρίδας πιάστηκαν στη φάκα.

1). Μήπως γνωρίζεις για ποιές χρήσεις αφορούν τα πρόστιμα που έχουνα αποσταλλεί;;;

2) Τα πρόστιμα έχουν πάει στα τελωνεία ή στις Δ.Ο.Υ.;;;

2).Στο νέο φορολογικό πολυνομοσχέδιο που έρχεται λίαν συντόμως προπλέπεται....Σε περίπτωση εκπρόθεσμης καταχώρισης, τα πρόστιμα θα κυμαίνονταν, ανάλογα με την ποσότητα του καυσίμου, από 200 - 2.000 ευρώ και σε περίπτωση ανακριβούς καταχώρησης θα έφθαναν τα 400 - 3.000 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την περίοδο δεν τη γνωρίζω. Δεν έχω πάρει ακόμα κανένα στα χέρια μου. Λογικά όμως αφορούν όλες τις χρήσεις γιατί ο βενζινάς που μου το είπε είχε μια παράβαση όλη κι όλη. Αφορούσε τιμολόγιο το οποίο το καταχώρησε εμπρόθεσμα αλλά το διέγραψε και το καταχώρησε πάλι εκπρόθεσμα (είχε γίνει λάθος). Κι αυτό έγινε πέρσι τον Απρίλιο (2011). Που σημαίνει ότι είναι για όλα τα χρόνια. Πάντως τα πρόστιμα έχουν πάει στο Τελωνείο, όχι στη ΔΟΥ. Τώρα ποιά είναι η διαδικασία δεν το γνωρίζω. Τα κοινοποιεί απευθείας το Τελωνείο στα βενζινάδικα ή μέσω ΔΟΥ? Ο καιρός γαρ εγγύς, που λέει και ο Λιακόπουλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

χτες παρελαβα μια κληση προς ακροαση. σημερα επικοινωνησα με την εφορια οπου μου ειπαν να επικοινωνησω με τον ηφαιστο γιατι στους φακελους που αναφερονται και που εχουν δεν περιλαμβανονται αλλα στοιχεια. απο τον ηφαιστο μου ειπαν να επικοινωνησω με την εφορια γιατι εχουν ολα τα στοιχεια. επειδη κατα 99,99% δεν υπαρχει εκπροθεσμη υποβολη για το 2009 και το 2010, θελω να μου πειτε, αν γνωριζετε, πως θα μπω στο 2009 και 2010 για να δω τις τοτε καταχωρισεις...

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει επιλογή προηγούμενη χρήση και σε πάει σε όποια χρήση θέλεις. Η επιλογή γίνεται πρωτού μπείς στο σύστημα. Στην κεντρική σελίδα www.ifestos.mnec.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Στις 3/2 έγινε καταχώρηση τιμολογίου(2.800 lt) αλλά με λάθος ημερομηνία (αντί 1/2 πληκτρολόγησα 2/2).

Σήμερα διορθώσαμε το λάθος με τη βοήθεια του Helpdesk του υπουργείου μετά από 17 ημέρες.

Γνωρίζετε εάν υπάρχει πρόστιμο (και το ύψος)ή κάποια άλλη κίνηση ώστε να αποφευχθεί το ενδεχόμενο αυτό?

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολγα.....θα σε λυπησω!!

σημερα μολις ..."αρπαξα" ενα ξεγυρισμενο προστιμο.....17138, 00 ευρω για μια ρημαδα εκπροθεσμη εγγραφη αγορας πετρελαιου!!

ΜΙΑ εγγραφη αγορας ....3004 λιτρων ...την οποια η ΒΡ εχει καταχωρησει στο συστημα αρα δεν τιθεται κανενα θεμα λαθρεμποριου αλλα απλης εκπροθεσμης καταχωρησης για 5 μερες!!

ποιος καραγκιοζης νομοθετησε τετοιες αηδιες???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρώτο λάθος , στον αριθμό διπεθε δεν έβαλα το .19 - 300 ευρώ πρόστιμο - είχαν σταλεί κανονικά στην ώρα τους, άπλα οι αλλαγές έγιναν εκπρόθεσμα

δεύτερο λάθος , έκανα λάθος νούμερο αντί 909 έκανα καταχώρηση 999 - 300 ευρώ πρόστιμο - όταν είχα φτάσει στο κανονικό νούμερο 999 τότε είδα το λάθος - πρόστιμο εκπροθέσμου

300 * 2 = 600 * 2 = 1200 ευρώ σύνολο , μια χαρά

αν πάει το 1/3 πάει στα 400 ευρώ

πιάστηκαν διπλές παράβασης εκπροθέσμου - διόρθωσης και αποστολής

υπάρχει περίπτωση να γλιτώσω τπτ? ??

EDIT ¨: Μήπως είμαι Λαθρέμπορος και δεν το ΚΑΤΑΛΑΒΑ @$$!#!#$!@$##!

Επεξεργασμένο από parmgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...