Προς το περιεχόμενο

υποβολη απδ οικοδομικου εργου και ικα


FRIDAY

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταθέτω εδώ και τρεις μήνες ΑΠΔ για 6 διαφορετικες οικοδομές ηλεκτρονικά. Το σύστημα μου βγάζει πάντα ότι είναι επιτυχής η καταχώρηση. Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι όλες οι ΑΠΔ που έχω υποβάλλει θα πρέπει να υποβληθούν ξανά!!!! Τα νεύρα μου! Ευτυχώς δεν μου ανάφεραν κάτι για πρόστιμο γιατί τότε θα μας άκουγε όλη η πόλη..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταθέτω εδώ και τρεις μήνες ΑΠΔ για 6 διαφορετικες οικοδομές ηλεκτρονικά. Το σύστημα μου βγάζει πάντα ότι είναι επιτυχής η καταχώρηση. Σήμερα πήγα στο ΙΚΑ και μου είπαν ότι όλες οι ΑΠΔ που έχω υποβάλλει θα πρέπει να υποβληθούν ξανά!!!! Τα νεύρα μου! Ευτυχώς δεν μου ανάφεραν κάτι για πρόστιμο γιατί τότε θα μας άκουγε όλη η πόλη..........

Πριν τις υποβαλεις μαθε το λογο που πρεπει να το κανεις, γιατι θα επρεπε να εχεις πιστοποιηθει στο site του ΙΚΑ για καθε εργο ξεχωριστα, αλλα αυτο ισχυει απο 1/3/2010 και μετα. Μαθε λοιπον για ποιες περιοδους πρεπει να υποβαλεις γιατι κανονικα με τους παλιους κωδικους το συστημα δεν θα σε αφηνε να υποβαλεις με τους παλιους κωδικους μετα τη 1/3/2010.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙΣ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ ΙΚΑ ΤΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙΣ ΕΚΕΙ?

ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΠΙΣΤΟΠΟΕΙ ΚΑΘΕ ΕΓΟ ΤΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΛΕΟΝ? ΠΩΣ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙΣ ΣΤΟ SITE ΤΟΥ ΙΚΑ ΤΙ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΘΕΙΣ ΕΚΕΙ?

ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟΣ ΠΙΣΤΟΠΟΕΙ ΚΑΘΕ ΕΓΟ ΤΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΛΕΟΝ? ΠΩΣ?

Καλημέρα ,

Δεν χρειάζεται η προσέλευση σε υποκατάστημα του ΙΚΑ ,

Σχετικό το παρακάτω

http://www.ika.gr/gr/infopages/press/20100204.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Οι εργοδότες Ιδιωτικών Οικοδομικών Έργων) ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟ ΕΡΓΟ ΣΠΙΤΙ?

ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΗΛΩΝΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ Ο ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟΣ? Η ΜΟΝΟ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΡΓΟ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Οι εργοδότες Ιδιωτικών Οικοδομικών Έργων) ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΕΙ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΕΝΑ ΟΙΚΟΔΟΜΟΤΕΧΝΙΚΟ ΕΡΓΟ ΣΠΙΤΙ?

ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΗΛΩΝΕΤΕ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ Ο ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟΣ? Η ΜΟΝΟ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΡΓΟ?

Καλό είναι όταν ζητάτε απαντήσεις να τις διαβάζετε κιόλας ,

Η προηγούμενη απάντησή μου παρέπεμπε σ' αυτό

Πιο απλό δεν γίνεται .

Home / Ανακοινώσεις / Δελτία Τύπου / Δελτίο Τύπου 04/02/2010clear.gifclear.gifclear.gif

Αθήνα, 4 Φεβρουαρίου 2010

Δελτίο Τύπου

Η Διοίκηση του Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ., στο πλαίσιο του εκσυγχρονισμού και της αναβάθμισης των υπηρεσιών της προς τους εργοδότες, ενημερώνει πως από 1/3/2010 αλλάζει ο τρόπος πιστοποίησης στο διαδίκτυο, των εργοδοτών που εκτελούν Ιδιωτικά Οικοδομικά - Ιδιωτικά Τεχνικά και Δημόσια Έργα και προκειμένου να υποβάλουν Α.Π.Δ. μέσω διαδικτύου, θα πρέπει:

- Οι εργοδότες Ιδιωτικών Οικοδομικών Έργων να πιστοποιούνται για κάθε έργο ξεχωριστά (για κάθε ΑΜΟΕ ξεχωριστό pin - puk).

- Οι ανάδοχοι Δημοσίων Οικοδομοτεχνικών Έργων ή Ιδιωτικών Τεχνικών Έργων:

  • Να πιστοποιούνται για κάθε έργο τους ξεχωριστά.
  • Να δηλώνουν στοιχεία υπεργολάβου (Επωνυμία και ΑΦΜ), εάν τμήμα του έργου εκτελεστεί υπεργολαβικά, προκειμένου ο υπεργολάβος να υποβάλει ξεχωριστή Α.Π.Δ. για τους εργατοτεχνίτες που απασχολεί.
  • Να ενημερώνουν το σύστημα με διαγραφή συγκεκριμένου υπεργολάβου μετά τη λήξη της κάθε εργολαβίας.

- Οι υπεργολάβοι να δηλώνουν εκτός από τα στοιχεία τους, τα στοιχεία του έργου και του αναδόχου, προκειμένου να πιστοποιηθούν.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Όλοι οι ήδη πιστοποιημένοι χρήστες θα πρέπει να πιστοποιηθούν εκ νέου.

Για περισσότερες πληροφορίες, επισκεφθείτε το διαδικτυακό τόπο του Ιδρύματος www.ika.gr.

ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ

&

ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

clear.gifclear.gifclear.gifarrow.gifΕπιστροφή | arrow3.gifΚορυφήclear.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕ ΟΤΙ ΟΙ ΥΠΕΡΓΟΛΑΒΟΙ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ. Ο ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ ΜΟΝΟ ΠΡΕΠΙ ΝΑ ΠΙΣΤΟΠΟΕΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΡΓΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ. ΑΥΤΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 years later...

Καλησπέρα. Ανέγερση ακινήτου (τουριστικο καταλυμμα) από ατομικη επιχειρηση τις κατασκευαστικες φάσεις τις κάνει αυτεπιστασία εκτός από μία (τοιχοποιια) όπου έχει κάνει εργολαβικό με μηχανικό (ο οποίος θα βρει δικά του άτομα για χτίσιμο.) Ερώτημα, στην ΑΠΔ δηλωνω την Υπεργολαβία κάπου και δηλώνω εργάτες που θα μου πει ο Υπεργολάβος ή κάνει κάτι αυτός και δεν μπλέκομαι με τις εισφορές των εργατών του παρά μόνο με τους δικούς μου εργάτες. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ανέγερση ακινήτου (τουριστικο καταλυμμα) από ατομικη επιχειρηση τις κατασκευαστικες φάσεις τις κάνει αυτεπιστασία εκτός από μία (τοιχοποιια) όπου έχει κάνει εργολαβικό με μηχανικό (ο οποίος θα βρει δικά του άτομα για χτίσιμο.) Ερώτημα, στην ΑΠΔ δηλωνω την Υπεργολαβία κάπου και δηλώνω εργάτες που θα μου πει ο Υπεργολάβος ή κάνει κάτι αυτός και δεν μπλέκομαι με τις εισφορές των εργατών του παρά μόνο με τους δικούς μου εργάτες. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Ανέγερση ακινήτου (τουριστικο καταλυμμα) από ατομικη επιχειρηση τις κατασκευαστικες φάσεις τις κάνει αυτεπιστασία εκτός από μία (τοιχοποιια) όπου έχει κάνει εργολαβικό με μηχανικό (ο οποίος θα βρει δικά του άτομα για χτίσιμο.) Ερώτημα, στην ΑΠΔ δηλωνω την Υπεργολαβία κάπου και δηλώνω εργάτες που θα μου πει ο Υπεργολάβος ή κάνει κάτι αυτός και δεν μπλέκομαι με τις εισφορές των εργατών του παρά μόνο με τους δικούς μου εργάτες. Ευχαριστώ πολύ.

Η ασφαλιση ολων των οικοδομων θα γινει απο εσενα. Υπεργολαβο δηλωνει ο αναδοχος εργου σε δημοσιο εργο και μονο σ αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...