Προς το περιεχόμενο
  • 0

παρακρατηση σε τπυ ηλεκτρολογου


dodos

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Πριν 2-3 βδομάδες που είχα παρόμοια περίπτωση με υδραυλικό έκανε παρακράτηση 20% αν και ο λογιστής του θεωρούσε ότι τα επαγγέλματα αυτά δεν έχουν παρακράτηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι ρε παιδια 20 % ο υδραυλικος και ο εργολαβος και ο ηλεκτρολογος ?

 

μολις ανεβασαν την πολ 1120/25/4/2014

αρα :

1.τεχνικα εργα 3% ,αρα εργολαβοι ηλεκτρολογοι κτλ, στα τεχνικα εργα 3% ,στις επισκευες δεν κανουν παρακρατηση

 

2.οι παλιοι ελευθεροι επαγγελματιες και οι αμοιβες π.χ των ελεκτων παρακρατηση 20 %

 

3.μονο οταν το ποσο ειναι πανω απο 300 ευρω καθαρη.

 

4.παρακρατηση οχι σε ιδιωτες

 

5.οι υπηρεσιες που παρεχουν οι νομικες οντοτητες δεν εχουν παρακρατηση εκτος απο τα τεχνικα εργα?

δηλαδη ο.ε. λογιστων δεν κανει παρακρατηση 20? ενω ο.ε ηλεκτρολογων κανει παρακρατηση 3% σε τεχνικο εργο?

 

6.υπευθυνος για την παρακρατηση ειναι ο ληπτης του τιμολογιου και δεν μπορει πια να το πληρωσει ο εκδοτης .(οπως παλια ο εργολαβος το 3% στο ονομα του )

 

7.οι ασφαλιστες δεν κανουν παρακρατηση .

 

8.οι υπηρεσιες των τεχνικων υπολογιστων για την μηχανογραφηση εχει παρακρατηση 20%

 

ελατε να τα συμφωνησουμε και να προσθετουμε και αλλα .υποσχομε να ομαδοποιησω τις σωστες απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ μαζί σου! Πριν όμως μας είχαν πει για τεχνικές υπηρεσίες με 20% και θεώρησα ότι ήταν εκεί. Πλέον νομίζω οτιδήποτε κάνουν τα επαγγέλματα αυτά, από αλλαγή καλωδίου εώς τοποθέτηση ηλεκτρονικής εγκατάστασης σε οικοδομή παρακράτηση 3%. Εφόσον φυσικά είναι άνω των 300 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ μαζί σου! Πριν όμως μας είχαν πει για τεχνικές υπηρεσίες με 20% και θεώρησα ότι ήταν εκεί. Πλέον νομίζω οτιδήποτε κάνουν τα επαγγέλματα αυτά, από αλλαγή καλωδίου εώς τοποθέτηση ηλεκτρονικής εγκατάστασης σε οικοδομή παρακράτηση 3%. Εφόσον φυσικά είναι άνω των 300 ευρώ.

γιατι να κανουν παντα 3% σε επισκευη ?

και γιατι οταν κανουν εργασια σε ιδιωτη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν εκδιδει ηλεκτρολογος τπυ για εργασιες σε επιτηδευματια τι παρακρατηση πρεπει να κανει τελικα

3%?

ευχαριστω

όπως το περιγράφεις..

 

αυτό δεν είναι τεχνικό έργο για να έχει 3%..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όπως το περιγράφεις..

 

αυτό δεν είναι τεχνικό έργο για να έχει 3%..

συγνώμη βρε Δημήτρη, αλλά εσύ κατάλαβες ποια τεχνικά έργα είναι με 20% και ποια με 3%? εγώ όχι, μάλλον φταίει το ξανθό μου το κεφάλι, τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

πάντως αυτό που περιγράφει ο dodos δεν μπορεί να είναι τεχνικό έργο..

 

αυτό που κατάλαβα είναι ότι δεν άλλαξε και τίποτα απ ότι κάναμε παλιά..

 

καλησπέρα σοφία..

 

μακάρι να τα είχα και ας ήτανε ξανθά.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μακάρι να τα είχα και ας ήτανε ξανθά.. :)

 

ναι, είναι και αυτό μια άποψη, εμένα με βολεύει πάντως γιατί το έχω σαν δικαιολογία :P  :lol:

 

καλησπέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γιατι να κανουν παντα 3% σε επισκευη ?

και γιατι οταν κανουν εργασια σε ιδιωτη?

Για επιτηδευματίες μιλάω. Άρα για επισκευή δεν έχει παρακράτηση λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνώμη βρε Δημήτρη, αλλά εσύ κατάλαβες ποια τεχνικά έργα είναι με 20% και ποια με 3%? εγώ όχι, μάλλον φταίει το ξανθό μου το κεφάλι, τι να πω..

Δεν μπορώ να μαντεύω συνεχώς τους χρησμούς της Πυθείας. Αυτοί παίζουν με τα νεύρα μας... Όλα 3% να τελειώνουμε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω λεω οτι σε επισκευη δεν εχει παρακρατηση φορου 3%

στα τεχνικα εργα εχει παντα 3% οχι 20%

ναι σε αυτο που περιγραφω που ειναι επεκτεση της ηλεκτρικης εγκαταστασης οι γνωμες διαφερουν αλλα εγω ελεγα νακανει παρακρατηση 3%

για τα πολοιπα τι λες jim1970 :

 

1.τεχνικα εργα 3% ,αρα εργολαβοι ηλεκτρολογοι κτλ, στα τεχνικα εργα 3% ,στις επισκευες δεν κανουν παρακρατηση

 

2.οι παλιοι ελευθεροι επαγγελματιες και οι αμοιβες π.χ των ελεκτων παρακρατηση 20 %

 

3.μονο οταν το ποσο ειναι πανω απο 300 ευρω καθαρη.

 

4.παρακρατηση οχι σε ιδιωτες

 

5.οι υπηρεσιες που παρεχουν οι νομικες οντοτητες δεν εχουν παρακρατηση εκτος απο τα τεχνικα εργα?

δηλαδη ο.ε. λογιστων δεν κανει παρακρατηση 20? ενω ο.ε ηλεκτρολογων κανει παρακρατηση 3% σε τεχνικο εργο?

 

6.υπευθυνος για την παρακρατηση ειναι ο ληπτης του τιμολογιου και δεν μπορει πια να το πληρωσει ο εκδοτης .(οπως παλια ο εργολαβος το 3% στο ονομα του )

 

7.οι ασφαλιστες δεν κανουν παρακρατηση .

 

8.οι υπηρεσιες των τεχνικων υπολογιστων για την μηχανογραφηση εχει παρακρατηση 20%

 

ελατε να τα συμφωνησουμε και να προσθετουμε και αλλα .υποσχομε να ομαδοποιησω τις σωστες απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω λεω οτι σε επισκευη δεν εχει παρακρατηση φορου 3%

στα τεχνικα εργα εχει παντα 3% οχι 20%

ναι σε αυτο που περιγραφω που ειναι επεκτεση της ηλεκτρικης εγκαταστασης οι γνωμες διαφερουν αλλα εγω ελεγα νακανει παρακρατηση 3%

για τα πολοιπα τι λες jim1970 :

 

1.τεχνικα εργα 3% ,αρα εργολαβοι ηλεκτρολογοι κτλ, στα τεχνικα εργα 3% ,στις επισκευες δεν κανουν παρακρατηση   Στις επισκευές δεν κάνουν ή έχουν 20%?

 

2.οι παλιοι ελευθεροι επαγγελματιες και οι αμοιβες π.χ των ελεκτων παρακρατηση 20 %   Ναι

 

3.μονο οταν το ποσο ειναι πανω απο 300 ευρω καθαρη.  Ναι

 

4.παρακρατηση οχι σε ιδιωτες  Ναι

 

5.οι υπηρεσιες που παρεχουν οι νομικες οντοτητες δεν εχουν παρακρατηση εκτος απο τα τεχνικα εργα?

δηλαδη ο.ε. λογιστων δεν κανει παρακρατηση 20? ενω ο.ε ηλεκτρολογων κανει παρακρατηση 3% σε τεχνικο εργο?  Ναι

 

6.υπευθυνος για την παρακρατηση ειναι ο ληπτης του τιμολογιου και δεν μπορει πια να το πληρωσει ο εκδοτης .(οπως παλια ο εργολαβος το 3% στο ονομα του )  Ναι

 

7.οι ασφαλιστες δεν κανουν παρακρατηση .  Ναι

 

8.οι υπηρεσιες των τεχνικων υπολογιστων για την μηχανογραφηση εχει παρακρατηση 20%  Ναι

 

ελατε να τα συμφωνησουμε και να προσθετουμε και αλλα .υποσχομε να ομαδοποιησω τις σωστες απαντησεις

 

Δική μου άποψη είναι αυτή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστω δημητρη γιατι να εχει παρακρατηση 20% η επισκευη? δεν προκυπτει απο καπου αυτο..

 

μολις ανεβασαν την πολ 1120/25/4/2014

αρα :

1.τεχνικα εργα 3% ,αρα εργολαβοι ηλεκτρολογοι κτλ, στα τεχνικα εργα 3% ,στις επισκευες δεν κανουν παρακρατηση

 

2.οι παλιοι ελευθεροι επαγγελματιες και οι αμοιβες π.χ των ελεκτων παρακρατηση 20 %

 

3.μονο οταν το ποσο ειναι πανω απο 300 ευρω καθαρη.

 

4.παρακρατηση οχι σε ιδιωτες

 

5.οι υπηρεσιες που παρεχουν οι νομικες οντοτητες δεν εχουν παρακρατηση εκτος απο τα τεχνικα εργα?

δηλαδη ο.ε. λογιστων δεν κανει παρακρατηση 20? ενω ο.ε ηλεκτρολογων κανει παρακρατηση 3% σε τεχνικο εργο?

 

6.υπευθυνος για την παρακρατηση ειναι ο ληπτης του τιμολογιου και δεν μπορει πια να το πληρωσει ο εκδοτης .(οπως παλια ο εργολαβος το 3% στο ονομα του )

 

7.οι ασφαλιστες δεν κανουν παρακρατηση .

 

8.οι υπηρεσιες των τεχνικων υπολογιστων για την μηχανογραφηση εχει παρακρατηση 20%

 

ελατε να τα συμφωνησουμε και να προσθετουμε και αλλα .υποσχομε να ομαδοποιησω τις σωστες απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι αμοιβές που λαμβάνει νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα το οποίο δεν έχει τη φορολογική του κατοικία και δεν διατηρεί μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα δεν υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου.       

 

Επισημαίνεται ότι, στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται η υποβολή μηδενικής δήλωσης παρακρατούμενου φόρου.

 

εδώ τι θέλει να πει?   στην περίπτωση αυτή ή γενικώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά,οφείλω να ομολογήσω ότι ο Θοδωρής θέτει σωστά το θέμα της παρακράτησης ή μη. Διαβάστε όλοι προσεκτικά την ΠΟΛ 1120/25.4.2014, είναι σαφέστατη και απόλυτα κατατοπιστική. 

Επιγραμματικά, επαναφέρει τα πρώην ελευθέρια επαγγέλματα (20%), τα εργολαβικά συμφωνητικά (3%) και αποκλείει τις επισκευές και τα λοιπά επαγγέλματα που και παλιότερα δεν υπάγονταν σε  παρακράτηση.

Συνεπώς , πιστεύω ότι το θέμα κλείνει εδώ και ας προχωρήσουμε στις καταστάσεις και δηλώσεις  παρακρατηθέντων φόρων.

Η 30/4 έφθασε, τρεχάτε ποδαράκια μου...

Καλό Σ/Κ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι αμοιβές που λαμβάνει νομικό πρόσωπο ή νομική οντότητα το οποίο δεν έχει τη φορολογική του κατοικία και δεν διατηρεί μόνιμη εγκατάσταση στην Ελλάδα δεν υπόκεινται σε παρακράτηση φόρου.       

 

Επισημαίνεται ότι, στην περίπτωση αυτή δεν απαιτείται η υποβολή μηδενικής δήλωσης παρακρατούμενου φόρου.

 

εδώ τι θέλει να πει?   στην περίπτωση αυτή ή γενικώς?

 

εκτός αν εννοεί , βεβαίωση αμοιβών  και οριστική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά,οφείλω να ομολογήσω ότι ο Θοδωρής θέτει σωστά το θέμα της παρακράτησης ή μη. Διαβάστε όλοι προσεκτικά την ΠΟΛ 1120/25.4.2014, είναι σαφέστατη και απόλυτα κατατοπιστική. 

Επιγραμματικά, επαναφέρει τα πρώην ελευθέρια επαγγέλματα (20%), τα εργολαβικά συμφωνητικά (3%) και αποκλείει τις επισκευές και τα λοιπά επαγγέλματα που και παλιότερα δεν υπάγονταν σε  παρακράτηση.

Συνεπώς , πιστεύω ότι το θέμα κλείνει εδώ και ας προχωρήσουμε στις καταστάσεις και δηλώσεις  παρακρατηθέντων φόρων.

Η 30/4 έφθασε, τρεχάτε ποδαράκια μου...

Καλό Σ/Κ !

πραγματικα μεγαλη μου χαρα να το διαβαζω αυτο απο το SARAKINO ....

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΟΛΟΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για αλλαγή όλου του πατώματος έχει 3% ,για αλλαγή 2 πλακιδίων ,για καθαρισμό αρμών κλπ. δεν έχει.

 

Τελικά για μηδενική δήλωση πρέπει να εννοεί το εξής,

 

έστω λογιστής εκδίδει τιμολόγιο 200 ευρώ με παρακράτηση 0.

 

σε αυτή την περίπτωση πρέπει να υποβάλλουμε μηδενική δήλωση ως προς τον φόρο.

 

 

ΠΛΗΝ εμπορικών και δικαιούχων αλλοδαπών.

 

Αν είναι έτσι ,ας βάλλουν και τα ΑΦΜ των δικαιούχων με την προσωρινή και δεν χρειάζεται πλέον βεβαίωσεις και οριστικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για αλλαγή όλου του πατώματος έχει 3% ,για αλλαγή 2 πλακιδίων ,για καθαρισμό αρμών κλπ. δεν έχει.

 

Τελικά για μηδενική δήλωση πρέπει να εννοεί το εξής,

 

έστω λογιστής εκδίδει τιμολόγιο 200 ευρώ με παρακράτηση 0.

 

σε αυτή την περίπτωση πρέπει να υποβάλλουμε μηδενική δήλωση ως προς τον φόρο.

 

 

ΠΛΗΝ εμπορικών και δικαιούχων αλλοδαπών.

 

Αν είναι έτσι ,ας βάλλουν και τα ΑΦΜ των δικαιούχων με την προσωρινή και δεν χρειάζεται πλέον βεβαίωσεις και οριστικές.

ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΩΝ

ΚΑΙ ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ

ΓΕΝ. Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ

Δ/ΝΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ

Αθήνα, 10 Δεκεμβρίου 2008

Αριθ. πρωτ.: 1118888/2193/Α0012

ΘΕΜΑ: Χαρακτηρισμός τεχνικού έργου - υποχρέωση παρακράτησης φόρου στις αμοιβές από την εκτέλεση τεχνικού έργου.

1.    Σύμφωνα με τη διοικητική και δικαστηριακή νομολογία, η οποία υφίσταται για την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 34 του ν.2238/1994, ως τεχνικό έργο νοείται κάθε έργο το οποίο συνδέεται με οποιοδήποτε τρόπο με το έδαφος, το υπέδαφος ή τον υποθαλάσσιο χώρο, όπως το οικοδομικό, λιμενικό, υδραυλικό σιδηροδρομικό έργο, το έργο γεφυροποιίας και το έργο υπαίθρου γενικά.

2.    Ειδικότερα, επίσης, σύμφωνα με τα οριζόμενα στην περ.3 της αρ. 173/1957 εγκυκλίου διαταγής μας «περί καθορισμού του ποσοστού προκαταβολής φόρου εισοδήματος εργοληπτών κ.λπ.», με την οποία κοινοποιήθηκε το από 11.12.1957 Β.Δ/γμα, στην έννοια των τεχνικών έργων, επί της αξίας των οποίων προκαταβάλλεται φόρος εισοδήματος εργοληπτών περιλαμβάνονται οι οικοδομικές κυρίως εργασίες και αυτές που αφορούν ξυλουργικές εργασίες, υδραυλικές και ηλεκτρικές εγκαταστάσεις, εγκαταστάσεις ανελκυστήρων, ελαιοχρωματισμοί κ.λπ..

Όμως, για να θεωρηθεί ότι οι εργασίες αυτές αποτελούν τεχνικά έργα πρέπει να εκτελούνται σε οικοδομές που ανεγείρονται και να βρίσκονται σε συνάρτηση με τη κύρια εργολαβία εκτέλεσης της οικοδομικής εργασίας. Ως τεχνικό έργο θεωρείται και η εργασία προσθήκης κάποιου στοιχείου ή ιδιότητας επί υπάρχοντος ήδη πράγματος, ανεξάρτητα αν τα συνδεόμενα θα αποτελέσουν ενιαίο ή όχι πράγμα (π.χ. εγκατάσταση μηχανημάτων).

3.    Σημειώνεται ότι στην έννοια του τεχνικού έργου δεν περιλαμβάνονται οι ασκούντες εμπορική ή βιοτεχνική επιχείρηση προμηθευτές των προϊόντων, οι οποίοι πέραν της πώλησης αυτών προβαίνουν και στην τοποθέτηση τους στα πλαίσια του όλου εκτελούμενου έργου, καθόσον στην περίπτωση αυτή το κυρίαρχο στοιχείο είναι εκείνο της πώλησης και όχι της ανάληψης κατασκευής έργου. Για αυτό εφαρμόζονται οι περί πωλήσεων διατάξεις, κατά τις οποίες δικαιούνται σε απόληψη τιμήματος (αριθ.513 Α.Κ) και όχι αμοιβής 

(Υπ. Οικον. Α.6691/ΠΟΛ.214/12.7.1971).

4.    Περαιτέρω, όπως έχει δεκτό από τη διοίκηση με το 1015177/297/Α0012/24.2.2006 έγγραφό της, το εισόδημα από μίσθωση μηχανημάτων έργου (εκσκαφέα-φορτωτή) σε εταιρία ύδρευσης-αποχέτευσης, προσδιορίζεται με τις γενικές διατάξεις περί φορολογίας εισοδήματος (λογιστικός προσδιορισμός), καθόσον δεν εντάσσεται στην έννοια του τεχνικού έργου για τη φορολόγηση με τις διατάξεις του άρθρου 34 του ν.2238/1994όπως ίσχυαν.

5.    Επίσης, έχει γίνει δεκτό από τη διοίκηση (1112376/2103/Α0012/2.12.2005 έγγραφό μας) ότι οι εργασίες τοποθέτησης κλιματιστικών μηχανημάτων (θέρμανσης- ψύξης) δεν αποτελούν τεχνικό έργο.

6.    Σε συνέχεια των όσων εκτέθηκαν παραπάνω, όταν εκτελούνται εργασίες σε οικοδομήματα με σκοπό απλώς τη συντήρηση ή επισκευή ήδη υφισταμένων εγκαταστάσεων, δεν μπορεί να θεωρηθεί ότι οι εργασίες αυτές είναι «τεχνικά έργα» και επομένως, οι εργασίες ή εργολαβίες συντήρησης και επισκευής, κτηρίων, μηχανημάτων, τοποθέτηση τζαμιών κ.λπ. δεν θεωρούνται τεχνικά έργα κατά την έννοια των διατάξεων τουάρθρου 34 του ν.2238/1994.

7.    Τέλος, από όσα περιγράψατε στην αίτησή σας, τα οποία βέβαια ως θέματα πραγματικά (έλεγχος περιεχομένου υπογραφέντων συμβάσεων κ.λπ.) εναπόκεινται στην ελεγκτική εξουσία της αρμόδιας φορολογικής αρχής, οι εργασίες που αφορούν την αποκατάσταση βλαβών των υφιστάμενων δικτύων αγωγών ύδρευσης, αποχέτευσης, τηλεθέρμανσης καθώς και οι εργασίες υδραυλικού για την τοποθέτηση θερμικών υποσταθμών, δεν αποτελούν τεχνικά έργα και συνεπώς δεν έχουν εφαρμογή οι διατάξεις της περίπτωσης β' της παραγράφου 1 του άρθρου 55του ν.2238/1994.

 

ας προσπαθησουμε να κωδικοποιησουμε την πιο τελευταια εγκυκλιο του υπουργειου που εγω τουλαχιστον εχω βρει, για το τι θεωρειται τελικα τεχνικο εργο,μπας και βρουμε καποια ακρη
τελικα η αλλαγη πατωματος πχ,βασει των παραπανω, θεωρειται επισκευη και συντηρηση,αρα καθολου παρακρατηση? η πχ η αλλαγη ηλ.εγκαταστασης ,η οι ελαιοχρωματισμοι σε υπαρχοντα κτιρια ειναι εργα ? η επισκευες και συντηρησεις?
ειδικα με τα εσπα εχουμε πολλα τετοια τιμολογια,εχω μπροστα μου  πχ τπυ εργολαβου οικοδομων -το λεκτικο επιχρισματα 400 τμ σε υφισταμενη οικοδ  ενοικ δωματιων,(χωρις υλικα-εχουν κοπει τιμολογια απο εμπορο  κατευθεινα στον επιτηευματια ) 
20% δεν εχει σιγουρα,εχει ομως 3% η καθολου?
μηπως τελικα να καταληγαμε 3% σε ολα για να μαστε σιγουροι?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν έχουν οι συνήθεις επισκευές που ως στόχο έχουν την διατήρηση της λειτουργικότητας-αξίας.

 

κάθε τι που προσδίδει αξία ,προσθήκη-βελτίωση έχει.

 

πχ. επισκευή ηλεκτρολογικής εγκατάστασης -αντικατάσταση πίνακα κλπ. δεν έχει.

 

επέκταση ηλεκτρολογικής εγκατάστασης και αλλαγή σε τριφασική έχει.

 

πουλάω μία γκαρσονιέρα και λέω .

 

ήθελα 10 χιλ. ,αλλά επειδή προχτές άλλαξα το πάτωμα με ξύλινο θέλω 11 χιλ.

 

 

κριτήριο είναι και η αξία του έργου .

 

τα επιχρίσματα που έγραψες ,εάν έχουμε επιχρίσματα μικρής έκτασης λόγω υγρασίας κλπ. δεν έχει.

 

ξύσιμο όμως ,επιχρίσματα εκ νέου και τοποθέτηση θερμομόνωσης-κέλυφος έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...