Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΟΦΑΣΗ 199/31-12-2012 ΤΟΥ ΔΙΟΙΚ.ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ ΤΟΥ ΙΚΑ


Samiamos

Ερώτηση

Συνάδελφοι το παραπάνω έγγραφο μας καλεί απο 01/01/2013 λόγω μείωσεων των κατώτων μισθών να κατατάξουμε όλους αυτούς που έχουμε με τεκμαρτα σε τρεις (3) κλάσεις μικρότερες πχ οδηγος ταξι απο 10η θα πάει στην 7η!!! Εκτος απο τους Καπετάνιος,Αρχηγός,Τεχνιτης,Δύτης που πρεπει να παραμεινουν στην 8η!!!

 

Το ΙΚΑ μου απάντησε οτι δεν εχει βγει εγκυκλιος!!!

 

Η epsilonet το θεωρεί δεδομένο να αλλάξουμε κατηγορία...

 

Τι κάνουμε συνάδελφοι?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

πήγα σήμερα στο ΙΚΑ με το ΦΕΚ στο χέρι. Δεν ξέρουν τίποτα οι άνθρωποι, δεν μπορούσαν να μου που για την μείωση των τεκμαρτών. Είναι πολλά τα άτομα, και συνεπώς αρκετά χρήματα. Δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω. Καμμιά βοήθεια;

 

edit 14/02/2013: Thanks για την βοήθεια!

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/15624

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνεχίζω την σκέψη μου από το #15 για τον βοηθό κομμωτή που ενώ γνωρίζει τόσα πολλά ώστε να κάνει συμφωνία για μικτό μισθό παραμένει ένας απλός και ταπεινός βοηθός κομμωτή:

Πολλές φορές δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις σε διάφορα πράγματα παρ΄όλο που η Νομοθεσία τα περιγράφει με σχετική σαφήνεια.

Έτσι λοιπόν η συμφωνία για σταθερό μηνιαίο μικτό μισθό σε εργατοτεχνίτη νομίζω πως μόνο προβλήματα θα μου πρόσθετε και δεν θα την επέτρεπα.

Αντ' αυτού θα τους εξηγούσα ότι σε ένα πλήρες έτος θα είχαν ακριβώς το ίδιο επιθυμητό αποτέλεσμα απλώς ο κάθε μήνας θα έβγαζε διαφορετικές αποδοχές αναλόγως των ημερών εργασίας. Με αυτόν τον τρόπο θα επιτύγχανα σωστή απεικόνιση των δεδουλευμένων στην απόδειξη μισθοδοσίας, σωστή σύνταξη της ΑΠΔ και γενικότερα όλων των εγγράφων μην αφήνοντας έτσι περιθώριο διαφορετικού χειρισμού ή ερμηνείας στον ελεγκτή ενός μελλοντικού ελέγχου. Ασφαλώς μέσα σε όλα αυτά που σου γράφω μεγάλο ρόλο παίζουν και οι δυνατότητες που σου παρέχει το λογισμικό που χρησιμοποιείς.

Δηλαδή:

719,36€ / 21,75 μ.ο. ημερών εργασίας = 33,07€ αυτό το ημερομίσθιο θα υιοθετούσα ως βάση της συμφωνίας με τον Φεβρουάριο επί παραδείγματι να έχει:

Για εργασία Δευτέρα έως Παρασκευή, 20 εργάσιμες * 33,07€ = 661,40€

 

Η απόφαση Δ.Σ. Ι.Κ.Α.-Ε.Τ.Α.Μ. αριθμ. απόφ. 199 σου επιτρέπει να κατέβεις 3 κλάσεις δηλαδή να ασφαλιστείς στην έβδομη κλάση με τεκμαρτό ημερομίσθιο 26,76€ και η εγκύκλιος Ι.Κ.Α. 32-2008 ορίζει πως στην έβδομη κλάση με Τ.Η. 26,76€ χωρεί αυτόματη κατάταξη όταν ο ημερήσιος μισθός είναι από 25,24€ έως 27,93€, ωστόσο η συμφωνία του εργοδότη και του εργαζόμενου βρίσκεται έξω από το εύρος της έβδομης κλάσης. Συγκεκριμένα βρίσκεται μέσα στην 9η κλάση. Συνεπώς θα ασφάλιζα αυτόν τον εργαζόμενο στο τεκμαρτό 32,12€ εκτός αν μας προκύψει στην συνέχεια ότι ο συγκεκριμένος εργαζόμενος πρέπει να αμείβεται εξαιτίας της ΕΓΣΣΕ με μεγαλύτερο ημερομίσθιο.

 

32,12€ T.H. * 25άπλιο αναγκαστικά εξαιτίας των τεκμαρτών = 803,00€

803,00€ * 16,5% = 132,50€ κρατήσεις ΙΚΑ εργαζόμενου

 

661,40€ – 132,50 = 528,90€ καθαρές αποδοχές

 

528,90€ – κλίμακα μισθωτών – μνημόνιο 1 – μνημόνιο 2 – μνημόνιο 3 = 1 κουλούρι με σουσάμι ημερησίως.

 

Υ.Γ. 1 Τα παραπάνω ισχύουν επειδή έτσι θέλει το ΙΚΑ και επειδή πρόκειται για έναν μόνο εργαζόμενο οπότε δεν συμφέρει να μπλέξεις νομικά. Αν υπήρχαν πολλοί εργαζόμενοι τότε θα άξιζε τον κόπο να γράψεις τα τεκμαρτά στα παλαιότερα των υποδημάτων σου.

Υ.Γ. 2 Στα παραπάνω υπάρχει το γράμμα και το πνεύμα του Νόμου. Ωστόσο μπορείς να βαπτίσεις το ψάρι - κρέας και να πείς ότι δεν συμφώνησαν 719,36€ / 21,75 μ.ο. ημερών εργασίας = 33,07€ ημερομίσθιο αλλά συμφώνησαν ... 28,77 ημερομίσθιο * 25 = 719,25€ !!!! Οπότε πας στην 8η κλάση έχοντας κατά νού πάλι την ΕΓΣΣΕ.

 

Δηλαδη σε β.κομμωτη με 1 τριετια που με την ΕΓΣΣΕ το ημερομισθιο ειναι 27,49€, θα συνεχισει να ασφαλιζεται με τεκμαρτη κλαση 7, δηλαδη 26,76;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα βοηθος κομμωτη με μια κλεισμενη 3 ετια εως 31/12/2012 τον ειχα δηλωμενο σαν μισθωτο με σταθερο μισθο 34,69( 10 ασφαλιστικη κλαση) * 25=867,25

απο 01/01/13  θα παει  26,76*25 =669

 

1, ειναι προβλημα που τον εχω δηλωμενο σαν μισθωτο μια και οι αποδοχες του ειναι σταθερες καθε μηνα??

2, επισης 669 > 644,49 που ειναι ο κατωτερος μισθος συμφωνα με την ΕΓΣΕΕ για τους υπαλληλους με μια 3ετια.

3.καταθετω νεο πινακα στην επιθεώρηση και συναπτω νεα ατομικη συμβαση εργασιας??

 

εχω καπου λάθος??

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω όσον αφορά τη πρακτική σπουδαστών τει, συνεχίζουμε να βάζουμε στην απδ τη 12η ασφαλιστική κλάση ή την 9η?Πιστεύω συνεχίζουμε τη 12η λόγω οτι δεν ειναι μισθωτοί κ δεν αμοιβονταί με τεκματρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να ρωτήσω όσον αφορά τη πρακτική σπουδαστών τει, συνεχίζουμε να βάζουμε στην απδ τη 12η ασφαλιστική κλάση ή την 9η?Πιστεύω συνεχίζουμε τη 12η λόγω οτι δεν ειναι μισθωτοί κ δεν αμοιβονταί με τεκματρά.

 

Σιγά τα χρήματα βρε παιδιά της εισφοράς υπέρ ΕΚ. Εγώ πάω στην 12η πάντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εννοείται οτι δεν είναι θέμα χρημάτων.Μακάρι το πρόβλημα μας να ήταν τα 10 ευρώ.Για το τυπικό του θέματος ρώτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...