Προς το περιεχόμενο

ΔΙΓΡΑΜΜΗ ΕΠΙΤΑΓΗ (ΕΝΑ ΔΕΛΤΙΟ ΔΥΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΕΝΑ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΙΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΔΥΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 15 000 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15 000.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ...

ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15000 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΔΙΓΓΡΑΜΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΧΩΡΙΣΤΕΙ ΣΕ ΔΥΟ Η ΤΡΙΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ Η ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου είναι ότι είναι μια συναλλαγή και θα έχετε πρόβλημα . Και επειδή θα είναι σοβαρό τραβηξτε καλυτερα δυο γραμμες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΔΕΛΤΙΟ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΕΝΑ, ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΙΜΟΛΟΓΕΙΤΑΙ ΜΕ ΔΥΟ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΚΑΤΩ ΤΩΝ 15 000 ΕΥΡΩ ΑΛΛΑ ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ Η ΑΞΙΑ ΤΟΥ ΔΕΛΤΙΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15 000.

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ...

ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΛΕΕΙ ΑΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 15000 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΕΙ ΔΙΓΓΡΑΜΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΧΩΡΙΣΤΕΙ ΣΕ ΔΥΟ Η ΤΡΙΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΠΑΥΕΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ Η ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ Η ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΗ?

Δηλαδή τα δυο Τιμολογια αναφέρονται σε ένα και το ιδιο Δ.Α?

Δεν μου έχει συμβεί

αλλά

Σύμφωνα με την Εγ.3/1992

• 12.2.2. Χρόνος έκδοσης του τιμολογίου.

Το τιμολόγιο επί πωλήσεως αγαθών εκδίδεται κατά την παράδοση ή την έναρξη αποστολής των αγαθών, κατά περίπτωση. Παρέχεται δυνατότητα από τις διατάξεις του Κώδικα αυτού, αντί να εκδοθεί το τιμολόγιο άμεσα, να προηγηθεί η έκδοση δελτίου αποστολής (δ.α.) και στη συνέχεια να εκδοθεί, το αργότερο σε ένα μήνα από την παράδοση ή την αποστολή των αγαθών στον αγοραστή, το σχετικό τιμολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει ρητή απαγόρευση στον Κώδικα για την έκδοση ενός ή περισσοτέρων Τιμολογίων έναντι ενός και μόνο Δελτίου Αποστολής.

Η συναλλαγή όμως, είναι μία και σαν τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει δίκιο ο hdjoe.. Δεν υπάρχει ρητή απαγόρευση στον Κώδικα για την έκδοση ενός ή περισσοτέρων Τιμολογίων έναντι ενός και μόνο Δελτίου Αποστολής.

Η συναλλαγή όμως, είναι μία και σαν τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται.

το τελευταίο όμως δεν μπρώ να το βρω γραπτώς σε κάποια ερμηνευτική ... αν υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συναλλαγή όμως, είναι μία και σαν τέτοια πρέπει να αντιμετωπίζεται.....

δεν μπορώ να το βρω αυτό στην αναζήτηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ.. τα διάβασα όλα αλλά

το θέμα είναι ΣΟΒΑΡΟ και έχει να κάνει με ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ.

από ότι είδα δεν υπάρχει κατι δεδομένο για το τι να πούμε στους πελάτες μας.

ο νόμος λέει για δίγραμμη ανά στοιχείο αλλά οι οδηγίες προς τους ελεγκτές είναι να θεωρούν υποχρέωση έκδοσης δίγραμμης ανά "παραγγελία-συνναλαγή" πάνω από 15000 ,έστω και αν αυτή χωρίζεται σε διαφορετικές τιμολογήσεις κάτω του ορίου.

κάποιος συνάδελφος σωστά είπε ότι ο έλεγχος πρέπει να στηρίζεται αποκλειστικά στο γράμμα του νόμου.

Έχω ενα δελτίο αποστολής σήμερα και το τιμολογώ με δύο η τρία τιμολόγια κάτω του ορίου των 15000 το καθένα, είτε σήμερα είτε σε διαφορετικές ημέρες η εκτελώ την "πάνω του ορίου παραγγελία" με δύο η τρία ΤΔΑ την ίδια ημέρα η σε διαφορετική ημέρα.. και άλλες τέτοιες περιπτώσεις..

ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ Η ΔΕΚΑ ΠΕΝΤΕ (μεσα στα όρια βέβαια των 30 ημερών αν έχει προηγηθεί δελτίο)

Ξέρει κάποιος τελικά να μας πει σε τι θα στηριχθεί ο ελεγκτής για να καταλογίσει παράβαση ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΕΝΑ

η θα καταλογίσει παράβαση ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ και θα μας πει κάνε προσφυγή.

μήπως υπάρχει ιστορικό δικαστικής απόφασης η κάτι σχετικό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω την εντύπωση οτι παίζουμε με τις λέξεις. Ετσι θα καταστρατηγούσαν όλοι την συγκεκριμένη διάταξη για την δίγραμμη. Κάποιος γνώστης των νομικών θα μπορούσε να πιθανολογήσει πώς θα δίκαζε ένα δικαστήριο με το γράμμα ή με το πνεύμα του νόμου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωμη μου είναι ότι είναι μια συναλλαγή και θα έχετε πρόβλημα . Και επειδή θα είναι σοβαρό τραβηξτε καλυτερα δυο γραμμες .

Είμαστε υποχρεωμένοι να απαντάμε στους πελάτες μας αιτιολογημένα και υπεύθυνα βάσει της υπαρχουσας νομοθεσίας και όχι βάσει της άποψής μας.

Νομίζω ότι όλοι έχουμε θέμα με το συγκεκριμένο άρθρο του νόμου..

βλέπω ότι η συζήτηση γύρω από το θέμα δεν καταλήγει σε ένα οριστικό ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΈΝΟ αποτέλεσμα...παραμένει στο forum η εκκρεμότητα της απάντησης στο ερώτημα...

ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΚΔΩΘΟΥΝ ΤΡΙΑ ΤΙΜ ΤΩΝ 5000 ΑΝΤΙ ΕΝΑ ΤΩΝ 15000 ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Η ΕΚΔΟΣΗ ΔΙΓΡΑΜΜΗΣ ΕΠΙΤΑΓΗΣ? - ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ?????

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ, εμένα ότι μου φέρουν, ως στοιχείο - παραστατικό αξίας, αυτό θα πληρώσω ΑΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ... αν είναι πάνω απο 15000 θα εκδώσω δίγραμμη, αν όχι θα πληρώσω όπως θέλω ... είμαι από κάπου υποχρεωμένος να ελέχγω αν τα δεκάδες η εκατοντάδες τιμολόγια που παίρνω την ημέρα η την εβδομάδα αποτελούν ΜΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ? και γιατί είμαι υπέυθυνος εγώ, ο πελάτης, να ελέχγω σε πόσα μέρη χωρίζει - και τιμολογεί - τις παραδόσεις του ο προμηθευτής, όταν παραλαμβάνω συνεχώς εμπορεύματα στην διάρκεια του μήνα ?

ΝΑΙ ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΤΗΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΔΙΓΡΑΜΜΕΣ ΕΓΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ??????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζόμαστε ειδικές νομικές γνώσεις για να δούμε ότι πρόκειται για μία συναλλαγή.

Δεν είναι δυνατόν κάθε νομοθετική ρύθμιση να προβλέπει εξ' αρχής τους ορισμούς των εννοιών. Ο τροχός ανακαλύφτηκε μια φορά.

Συναλλαγή δεν είναι μόνο η απαίτηση χρημάτων και η αποδοχή της υποχρέωσης, που επιτυγχάνεται με την έκδοση ενός χρεωστικού σημειώματος (τιμολογίου). Η συναλλαγή είναι ανταλλαγή αξιών. Πώληση αγαθών ή παροχή υπηρεσιών.

Στη προκειμένη περίπτωση η συναλλαγή είναι η πώληση αγαθών με το ΔΑ. Το τιμολόγιο ή τα τιμολόγια έρχονται για να γνωστοποιήσουν την αξία της συναλλαγής και όχι για να της δώσουν αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφεις, ο ίδιος:

το θέμα είναι ΣΟΒΑΡΟ και έχει να κάνει με ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΑ ΤΩΝ ΒΙΒΛΙΩΝ.

ο νόμος λέει για δίγραμμη ανά στοιχείο αλλά οι οδηγίες προς τους ελεγκτές είναι να θεωρούν υποχρέωση έκδοσης δίγραμμης ανά "παραγγελία-συνναλαγή" πάνω από 15000 ,έστω και αν αυτή χωρίζεται σε διαφορετικές τιμολογήσεις κάτω του ορίου.

και αναρωτιέσαι για την αιτιολόγηση του ελεγκτή;

Το συμπέρασμα που εγώ έβγαλα απ' όλες τις συζητήσεις είναι το αυτονόητο.

Δεν θα μείνω ακάλυπτος σε τόσο σοβαρή υπόθεση.

Δίγραμμη ακόμη κι αν υπάρχει υπόνοια υπέρβασης του ορίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι δίγραμμες επιταγές χρησιμοποιήθηκαν πριν ο νόμος επιβάλλει την εξόφληση των τιμολογίων άνω των 15,000 με αυτές.

Τι σε εμποδίζει να πληρώσεις ένα τιμολόγιο 1000 ευρώ με δίγραμμη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ενα δελτίο αποστολής σήμερα και το τιμολογώ με δύο η τρία τιμολόγια κάτω του ορίου των 15000 το καθένα, είτε σήμερα είτε σε διαφορετικές ημέρες η εκτελώ την "πάνω του ορίου παραγγελία" με δύο η τρία ΤΔΑ την ίδια ημέρα η σε διαφορετική ημέρα.. και άλλες τέτοιες περιπτώσεις..

ΑΠΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟ Η ΔΕΚΑ ΠΕΝΤΕ (μεσα στα όρια βέβαια των 30 ημερών αν έχει προηγηθεί δελτίο)

Η πρώτη σου ερώτηση είναι αυτή και προβληματισμός είναι εάν ένα Δ.Α μπορεί να τιμολογηθεί με άνω του ενός τιμολογίου

Και αυτή είναι η δεύτερη

ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΚΔΩΘΟΥΝ ΤΡΙΑ ΤΙΜ ΤΩΝ 5000 ΑΝΤΙ ΕΝΑ ΤΩΝ 15000 ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Η ΕΚΔΟΣΗ ΔΙΓΡΑΜΜΗΣ ΕΠΙΤΑΓΗΣ? - ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ?????

Πολλοι επιχειρηματίες "σπάνε" μία συναλλαγή σε πολλά τιμολόγια αλλά κατα την άποψή μου θα πρέπει να εκδοθούν περαν του ενός Δ.Α ακριβώς για να αποδειχθεί η παραπάνω της μίας συναλλαγής.

Μην ξεφευφουμε λοιπον απο το αρχικο ερώτημα σου το οποιο μου δίνει να καταλάβω οτι μία συναλλαγή (έκδοση ενός Δ.Α) τιμολογείται με 2-3 τιμολόγια. Εγω συμφωνώ με την άποψη του CEL για το αρχικο σου ερώτημα δλδ δίγραμμη για να είσαι ησυχος απο ελέγχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές.

Ορίστε και δυο λινκ που θεωρώ χρήσιμα:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...%D1%C1%CC%CC%C7

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...%D1%C1%CC%CC%C7

Εγώ πιστεύω ότι ο νόμος, αν και δεν είναι εν τέλει ξεκάθαρος, αναφέρεται ρητά σε τιμολόγια.

Υπάρχει η φράση "που αφορά... αξίας 15000 και άνω" , και το ερώτημα είναι εάν η αναφορική αυτή πρόταση προσδιορίζει το " φορολογικού στοιχείου" , το οποίο βρίσκεται αμέσως πριν και χωρίς κόμμα, ή το συναλλαγή που βρίσκεται πιο πριν.

Σε εγκύκλιο της ΥΠΕΕ, δε θυμάμαι ποια ακριβώς, υπάρχουν οδηγίες προς τους ελεγκτές, να προσέχουν την καταστρατήγηση αυτής της διάταξης με το "σπάσιμο" των τιμολογίων.

Εγώ στους δικούς μου επιχειρηματίες αναφέρω αυτές τις δυο παραμέτρους, ενώ παράλληλα τους τονίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να χρειαστεί να ζητήσουν δικαίωση δια της δικαστικής οδού, η οποία, λόγω της ασάφειας του Νόμου, θα είναι αμφίβολου αποτελέσματος. Η απόφαση είναι δικιά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και με τι επιχειρήματα θα πάς δικαστικά? "Κύριε Πρόεδρα πιάστηκα απο μία ασάφεια του νόμου και καταστρατηγώ την συγκεριμένη διάταξη"

Γράφεις "Είμαστε υποχρεωμένοι να απαντάμε στους πελάτες μας αιτιολογημένα και υπεύθυνα βάσει της υπαρχουσας νομοθεσίας και όχι βάσει της άποψής μας."

Οταν θα πάει για ανεπάρκεια τι θα του πείς του πελάτη σου? σου απάντησα αιτιολογημένα και υπεύθυνα και όχι βάσει της άποψης μου? Ολοι οι συνάδελφοι απάντάνε ουσιαστικά το ίδιο πράγμα. Απο εκεί και πέρα καθε ένας απο εμάς αναλαμβάνει τις ευθύνες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές.

Ορίστε και δυο λινκ που θεωρώ χρήσιμα:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...%D1%C1%CC%CC%C7

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?...%D1%C1%CC%CC%C7

Εγώ πιστεύω ότι ο νόμος, αν και δεν είναι εν τέλει ξεκάθαρος, αναφέρεται ρητά σε τιμολόγια.

Υπάρχει η φράση "που αφορά... αξίας 15000 και άνω" , και το ερώτημα είναι εάν η αναφορική αυτή πρόταση προσδιορίζει το " φορολογικού στοιχείου" , το οποίο βρίσκεται αμέσως πριν και χωρίς κόμμα, ή το συναλλαγή που βρίσκεται πιο πριν.

Σε εγκύκλιο της ΥΠΕΕ, δε θυμάμαι ποια ακριβώς, υπάρχουν οδηγίες προς τους ελεγκτές, να προσέχουν την καταστρατήγηση αυτής της διάταξης με το "σπάσιμο" των τιμολογίων.

Εγώ στους δικούς μου επιχειρηματίες αναφέρω αυτές τις δυο παραμέτρους, ενώ παράλληλα τους τονίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να χρειαστεί να ζητήσουν δικαίωση δια της δικαστικής οδού, η οποία, λόγω της ασάφειας του Νόμου, θα είναι αμφίβολου αποτελέσματος. Η απόφαση είναι δικιά τους.

Αυτά ακριβώς λέω και εγώ στους επιχειρηματίες όταν με ρωτούν και αφήνω την επιλογή σε αυτούς.

Πρέπει όμως να πάρουμε στα χέρια μας την παραπάνω εγκύκλιο της ΥΠΕΕ έτσι ώστε να αιτιολογούμε την άποψή μας προς τους πελάτες μας.

Ίσως έτσι καταλάβουμε που θα στηριχθεί ο ελεγκτής για να καταλογίσει παράβαση

υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να μπορεί να την βρεί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε υποχρεωμένοι να απαντάμε στους πελάτες μας αιτιολογημένα και υπεύθυνα βάσει της υπαρχουσας νομοθεσίας και όχι βάσει της άποψής μας.

Νομίζω ότι όλοι έχουμε θέμα με το συγκεκριμένο άρθρο του νόμου..

βλέπω ότι η συζήτηση γύρω από το θέμα δεν καταλήγει σε ένα οριστικό ΑΙΤΙΟΛΟΓΗΜΈΝΟ αποτέλεσμα...παραμένει στο forum η εκκρεμότητα της απάντησης στο ερώτημα...

ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΚΔΩΘΟΥΝ ΤΡΙΑ ΤΙΜ ΤΩΝ 5000 ΑΝΤΙ ΕΝΑ ΤΩΝ 15000 ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ Η ΕΚΔΟΣΗ ΔΙΓΡΑΜΜΗΣ ΕΠΙΤΑΓΗΣ? - ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ?????

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΗ, εμένα ότι μου φέρουν, ως στοιχείο - παραστατικό αξίας, αυτό θα πληρώσω ΑΝΑ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ... αν είναι πάνω απο 15000 θα εκδώσω δίγραμμη, αν όχι θα πληρώσω όπως θέλω ... είμαι από κάπου υποχρεωμένος να ελέχγω αν τα δεκάδες η εκατοντάδες τιμολόγια που παίρνω την ημέρα η την εβδομάδα αποτελούν ΜΙΑ ΣΥΝΑΛΛΑΓΗ ? και γιατί είμαι υπέυθυνος εγώ, ο πελάτης, να ελέχγω σε πόσα μέρη χωρίζει - και τιμολογεί - τις παραδόσεις του ο προμηθευτής, όταν παραλαμβάνω συνεχώς εμπορεύματα στην διάρκεια του μήνα ?

ΝΑΙ ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΑΤΗΓΗΣΕΙ ΤΟΝ ΝΟΜΟ Ο ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΗΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΔΙΓΡΑΜΜΕΣ ΕΓΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΒΑΣΕΙ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ??????

Συμφωνω 100% ΑΛΛΑ

α)Προέχει να καλύψεις 100% τον πελάτη και όχι να του λές θεωρια.

β) Η ερώτηση ειναι απλή. Δοκίμασε όμως να πάρεις απαντήσεις απο 3 διαφορετικές ΔΟΥ-ελεγκτές . Ειμαι σιγουρος ότι θα καταλήξεις στο να καλύψεις τον πελάτη σου 100%

γ) Κατα τον έλεγχο , εχείς να αντιμετωπίσεις την πρακτική του συγκεκριμένου ελεγκτή που θα σου κάνει έλεγχο-όχι τους άλλους τρείς που ρώτησες , αλλιώς πάς δικαστικά και έχει ο θεός..... Ο πελάτης όμως ρισκάρει 2+ χρόνια δικαστικές διαμάχες , πιθανή μη έκδοση ενημερότητας κλπ? Μήν ξεχνάς ότι η υπεύθυνη απάντηση σου θα οδηγήσει σε αυτό

δ) Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα υπάρχει με τις δίγραμμες επιταγές. Η θεωρία λέει δεν μεταβιβάζονται αλλά η πρακτική .......Και μεταβιβάζονται - και κατατίθενται σε πλαφόν και και και ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω 100% ΑΛΛΑ

α)Προέχει να καλύψεις 100% τον πελάτη και όχι να του λές θεωρια.

β) Η ερώτηση ειναι απλή. Δοκίμασε όμως να πάρεις απαντήσεις απο 3 διαφορετικές ΔΟΥ-ελεγκτές . Ειμαι σιγουρος ότι θα καταλήξεις στο να καλύψεις τον πελάτη σου 100%

γ) Κατα τον έλεγχο , εχείς να αντιμετωπίσεις την πρακτική του συγκεκριμένου ελεγκτή που θα σου κάνει έλεγχο-όχι τους άλλους τρείς που ρώτησες , αλλιώς πάς δικαστικά και έχει ο θεός..... Ο πελάτης όμως ρισκάρει 2+ χρόνια δικαστικές διαμάχες , πιθανή μη έκδοση ενημερότητας κλπ? Μήν ξεχνάς ότι η υπεύθυνη απάντηση σου θα οδηγήσει σε αυτό

δ) Δεν καταλαβαίνω τι πρόβλημα υπάρχει με τις δίγραμμες επιταγές. Η θεωρία λέει δεν μεταβιβάζονται αλλά η πρακτική .......Και μεταβιβάζονται - και κατατίθενται σε πλαφόν και και και ...

Το θέμα δεν είναι αν πρέπει η δεν πρέπει να εκδοθεί δίγραμμη η αν υπάρχει η δεν υπάρχει πρόβλημα με τις δίγραμμες,

ίσως πρέπει να ζητήσουμε από το Υπουργείο, μέσω των συλλόγων μας, την έκδοση μιας διευκρινιστικής εγκυκλίου για το συγκεκριμένο θέμα

η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ φίλε Taso X.. είναι ότι σε αυτήν την χώρα έχουμε να αντιμετωπίσουμε την πρακτική του ΚΑΘΕ ελεγκτή "εγώ αυτά θα γράψω στην έκθεση...αν δεν σου αρέσουν πήγαινε στα δικαστήρια"....

ΚΑΙ ΟΛΑ ΒΑΙΝΟΥΝ ΚΑΛΩΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν καταλαβαινω πραγματικα το νοημα της ολης συζητησης

α) ειναι φανερο οτι οι ελεκτες δεν ειναι χαζοι

β) κανει μπαμ οτι η συναλαγη με αυτο τον τροπο εγινε για συγκεκριμενους λογους

γ) ας πουμε, σεναριο, οτι κανει ελεγχο και βλέπει μονο αξια, δεν θα ζητηση το ΔΑ, δεν θα βαλει το ΔΑ με τα ΤΙΜ έτσι ωστε να κανει 15000 και πανω??

κοιταξτε

το θεμα δεν ειναι μονο το γραμμα αλλα και το πνευμα του νομου.

ο.κ. το γραμμα λεει ΤΔΆ ή ΤΙΜ πανω απο 15000

αμα δει ο ελεγχος δυο τρια ΔΑ τιμολογημενα με αυτο τον τρόπο δεν θα αρχισει να ψαχνει και να ψαχνεται??

αρα για να προστατεψουμε τους πελατες μας θα πρεπει να τους οδηγουμε σε τετοιες ενεργειες που να μην προκαλουν τον ελεγχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γράμμα του Νόμου μιλάει για στοιχείο..

και βέβαια στοιχείο είναι και το Δελτίο ..το οποίο είναι ένα... σε όσα κομάτια(τιμολόγια) και να το σπάσουμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά ακριβώς λέω και εγώ στους επιχειρηματίες όταν με ρωτούν και αφήνω την επιλογή σε αυτούς.

Πρέπει όμως να πάρουμε στα χέρια μας την παραπάνω εγκύκλιο της ΥΠΕΕ έτσι ώστε να αιτιολογούμε την άποψή μας προς τους πελάτες μας.

Ίσως έτσι καταλάβουμε που θα στηριχθεί ο ελεγκτής για να καταλογίσει παράβαση

υπάρχει κάποιος συνάδελφος που να μπορεί να την βρεί?

Συγνώμη, αλλά από οτι φαίνεται δεν θέλεις κάτι να αιτιολογήσεις άποψη στον πελάτη σου, ψάχνεις πάτημα να αιτιολογήσης άποψη του πελάτη σου.

Ακόμα και να ήταν ασαφές (που δεν είναι) του τι συνιστά συναλλαγή, η σύνεση δεν καλεί να τραβηχτούν δυο γραμμούλες; Αν δεν το θεωρούμε αρκετή μαγκιά, έ δεν χάθηκε ο κόσμος!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...