Προς το περιεχόμενο
  • 0

Αναγγελια οικειοθελους αποχωρησης χωρις ειδοποιηση εγκυου που συμφωνησε με τον εργοδοτη αδεια ανευ αποδοχων


επισκέπτη KuVa

Ερώτηση

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ:

ΕΓΚΥΟΣ ΖΗΤΑ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ (01/10/07) ΕΩΣ ΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΑΔΕΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΑΠΑΛΛΑΓΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΗΣ ΑΦΟΥ Η ΑΛΛΑΓΗ ΘΕΣΕΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΥΝΑΤΗ & Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΗΣ ΣΥΜΦΩΝΕΙ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΟΥΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ.ΕΝ ΤΩ ΜΕΤΑΞΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΗΣ ΠΑΝΤΡΕΥΕΤΑΙ Κ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ 2008 ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΟΦΕΙΛΟΥΜΕΝΑ ΑΠΟ ΔΩΡΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΩΝ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΚΑΛΕΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΕΙ )ΚΛΠ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ & ΝΑ ΤΗΣ ΥΠΟΓΡΑΨΟΥΝ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ Κ ΛΟΙΠΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ.ΟΤΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΤΑ ΖΗΤΑΕΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΛΕΟΝ ΣΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΜΑΣ ΣΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΩΣ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗ ΔΙΟΤΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΑΜΕ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΜΑΣ ΦΕΡΕΙΣ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΕΣ Κ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕΣ ΠΟΤΕ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΩ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΕΠΕΙΔΗ ΥΠΗΡΧΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΚΟΛΛΗΘΕΙ Κ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗΣ ΟΤΑΝ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΑΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑ ΤΟΥΣ "ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΕΛΛΙΠΗ ΕΝΣΗΜΑ Κ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΜΟΥ Κ ΚΑΛΕΣΤΕ ΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ Κ ΝΑ ΣΑΣ ΦΕΡΩ Κ ΟΤΙ ΧΑΡΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΣΤΕ" .ΔΕΝ ΜΕ ΠΗΡΕ ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ.ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΜΕΝΗ Η ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ ΜΕ ΤΥΧΟΝ ΕΛΕΓΧΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΕΘΕΤΑΝ ΓΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΧΑ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ.

ΟΜΩΣ ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ

1.ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ?( Κ ΕΝΩ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ Κ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ)

2.ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΜΟΥ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΝΩΣΤΟ ΕΣΤΩ Κ ΜΕ ΕΝΑ ΕΞΩΔΙΚΟ ΟΤΙ ΖΗΤΟΥΝ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΖΗΤΗΣΑ Κ ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΕΝΤΟΣ Χ ΗΜΕΡΩΝ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΝΟΜΙΜΗ

3.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΚΑΛΕΣΕΙ ΤΗΝ ΟΙΚΕΙΟΘΕΛΗ ΑΠΟΧΩΡΗΣΗ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΜΗΝΕΣ ?Κ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΤΕΙ Η ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΑΣ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΑ Κ ΤΩΡΑ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ ΟΤΙ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΚΑΙΡΟ ΔΕΝ ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΛΟΓΩ ΑΔΕΙΑΣ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΠΟΥ Η ΙΔΙΑ ΖΗΤΗΣΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΣΩ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ Κ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ (ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΩΛΥΜΑ)

4.ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΓΑΜΟΥ ΕΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΔΙΟΡΘΩΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΡΑΞΗ?

ΕΠΙΣΗΣ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΕΠΕΙΔΗ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΟ ΕΞΩΔΙΚΟ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ (ΜΕ ΟΡΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Η ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΜΟΥ Κ ΧΩΡΙΣ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΕΧΩ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟΠΟΙΗΣΕΙ ΕΓΓΡΑΦΩΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΝΩΡΙΤΕΡΑ) ΑΠΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΥΝΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΑΠΟΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΡΟΟΠΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΣΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ 2 ΜΙΣΘΟΥΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΕΙ ΝΟΜΙΚΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΕΧΟΥΝ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΝΟΜΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΥΠΙΚΟΙ.

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ Κ ΝΑ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕΙ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΞΕΡΩ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ. ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΡΑΙΜΙΑ ΜΟΥ Κ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΜΟΥ(ΣΕ 1 ΜΗΝΑ ΓΕΝΝΑΩ) ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ Η ΛΟΓΙΚΗ Κ Η ΑΥΤΟΠΕΠΟΙΘΗΣΗ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΘΕΣΗ ΜΟΥ ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ .......................ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Συνυπογράφω.... Πως μπορεί κάποιος να ασφαλίσει κάποιον αφού δεν δούλευε??? Αυτό είναι παράνομο...

Πιστεψε με επειδη μου εχει τυχει στο παρελθον οταν δουλευα ακομα σε λογιστηριο εταιρειας (σαν υπαλληλακος ενος τεμπελη αρχιλογιστη κ ετρωγα την κατσαδα :lol: απο το αφεντικο για τις βλακειες που εκανε ο ανωτερος μου ) με υπαλληλο αντρα αλλοδαπο κ καθολου εγκυο που πραγματικα σηκωθηκε κ εφυγε απο τη δουλεια κ αντε να τον βρεις γιατι ειχε αλλαξει κινητο , σπιτι που εμενε δεν ηξερα κανενα γνωστο του συγγενη του δεν ειχε φιλο απο τη δουλεια κ καταθεσαμε εισφορες 2 μηνων στο ΙΚΑ με το ετσι θελω οταν αυτος εμφανιστηκε κ πηγε να κανει καταγγελια στο ΙΚΑ.Δεν ξερω πως τα καταφερε γιατι δεν ειχα ασχοληθει προσωπικα με το θεμα του ομως ξερω πολυ καλα οτι μας φωναξε ο εργοδοτης σε συναντηση κ ειπε: :D "Εαν ζημιωθει ξανα η επιχειρηση απο λαθος χειρισμους του λογιστηριου τρεξτε να βρειτε τα λεφτα να τα πληρωσετε για να μη σας τρεχω στα δικαστηρια." :(

Το ΙΚΑ απο οπου μπορει να αρπαξει θα το κανει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...