Προς το περιεχόμενο

ΑΠΔ - ΕΤΕΑ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΟΑΕΔ


mantalena123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πελάτη όπου έχει υπαχθεί στο ειδικό διετές επιδοτούμενο πρόγραμμα του ΟΑΕΔ με 80% επιδότηση επι των ασφαλιστικών εισφορών.

 

Μέχρι τώρα όπου δεν είχε υπαχθεί το ΤΕΑΥΕΚ στο ΕΤΕΑ, βάζαμε στην ΑΠΔ μόνο το ποσό επιδότησης του ΙΚΑ πχ. αν είχε 100 ευρώ συνολικές εισφορές, στο πεδίο % επιδότησης βάζαμε 80% και στο ποσό επιδότησης 80 ευρώ... Επίσης ο εργοδότης κατέβαλλε ολόκληρο το ποσό ασφάλισης στο ΤΕΑΥΕΚ και στο τέλος με τον έλεγχο του προγράμματος, ο ΟΑΕΔ του έδινε πίσω την επιδότηση που δικαιούται από το ΤΕΑΥΕΚ.

Όλα καλά μέχρι εδώ...

 

Τώρα που το ΤΕΑΥΕΚ συγχωνεύτηκε με το ΕΤΕΑ και υποβάλλουμε με ΚΠΚ 101 (αντί για 103) η λογική μου λέει τα εξής:

Στο % επιδότησης πάλι θα μπαίνει το 80% και στο ποσό πάλι το 80% επί των εισφορών ΙΚΑ-ΕΤΕΑ τώρα, όπως θα γινόταν αν ο εργοδότης δεν υπαγόταν σε ΤΕΥΑΕΚ δηλ. αν πάντα το ΚΠΚ ήταν 101. 

 

Επίσης θα υποβάλλουμε έντυπο Β μόνο και θα καταβάλλουμε τις εισφορές μειωμένες στο σύνολο τους. Δεν θα διαχωρίζουμε ΤΕΑΥΕΚ.

 

Βέβαια με το αθάνατο ελληνικό δημόσιο ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις. Μπορεί να βγάλουν απόφαση του τύπου "οι πρωην υπαγόμενοι στο ΤΕΑΥΕΚ - ΤΕΑΙΤ θα υποβάλλουν Β2 και θα πληρώνουν ολόκληρο το ποσό των εισφορών" !!

 

Επίσης μια απορία.. στα προγράμματα αυτά οι καταστάσεις Β υποβάλλονται κάθε τρίμηνο.. Τώρα που 10ος - 11ος ήταν με ΤΕΑΥΕΚ χώρια και 12ος με ΙΚΑ - ΕΤΕΑ χωρίς ΤΕΑΥΕΚ, πως θα υποβάλλουμε τα έντυπα; Β1, Β2 για 10-11 και Β για 12ο??????

 

Ο ΟΑΕΔ δεν έχει λάβει ΑΚΟΜΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟ! Είναι φοβεροί! Δηλ. κανονικά δεν ξέρουμε τι θα πρέπει να πληρώσουν οι εργοδότες εχτές 28/2 !! Όλο το ποσό του ΕΤΕΑ ή το 20%;  

 

Έχει να γίνει ένας χαμός... Δεν θέλω να σκέφτομαι πάλι τις διορθώσεις στο ΙΚΑ ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα κ καλα κούλουμα σε ολους!

Ενδιαφέρει και μένα ο προβληματισμός της mantalena123. Αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος ας γράψει δυο λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα κ καλα κούλουμα σε ολους!

Ενδιαφέρει και μένα ο προβληματισμός της mantalena123. Αν το έχει αντιμετωπίσει κάποιος συνάδελφος ας γράψει δυο λόγια.

Τι δυό λόγια να γράψεις,οι άνθρωποι δεν ξέρουν τι τους γίνεται,και δεν έχουν κανένα ζόρι για να δώσουν εξηγήσεις.Καταντήσαμε να κάνουμε την πυθία.Ολα τα ανωτέρω της mantalena123 

απολύτως λογικά,αλλά που να βασιστείς.Καταντήσαμε κατά το δοκούν ο καθένας.Βάζεις κάτω την λογική και λες,ε-έτσι θα το θέλουν-δεν μπορεί,πχ η επιδότηση θα βγει στην ΑΠΔ για όλο το ποσόν πλέον ,μαζί με το ΕΤΕΑ.

Και για τα έντυπα ΟΑΕΔ?Ε-φυσιολογικά θα κάνω Β1-Β2 για ΟΚΤ_ΝΟΕΜ και σκέτο Β για ΔΕΚ.Τι να πει κανείς βρε συνάδελφοι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον ΟΑΕΔ που είπαν πως απαντούν μόνο εφόσον η ερώτηση αποσταλεί με σήματα καπνού,ή ταχυδρομικό περιστέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους...

Θέλω την βοήθειά σας και εγωωωωωωω... Δεν αντέχωωωωωωωωω άλλοοοοοοοο... :( Στην Α.Π.Δ. πως θα εμφανίσουμε τελικά τους επιδοτούμενους με ΤΕΑΥΕΚ???? 

Το ποσό του Ικα το πληρώσαμε μειωμένο και το ποσό του ΤΕΑΥΕΚ (ΕΤΕΑ & ΤΑΠΙΤ) ολόκληρο. Στην ΑΠΔ πως θα εμφανιστεί τελικά??? Κανείς δεν ξέρει τίποτα... Όπου ρώτησα (25 τηλέφωνα περίπου έχω κάνει).... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα στον ΟΑΕΔ για το ίδιο ζήτημα, με ενημέρωσαν ότι και αν συμπληρώσουμε εμεις σαν επιδότηση, αυτοί θα πληρώσουν 80% * (συνολο εισφορων ικα συμπεριλαμβανομενου και του ετεα). Πρέπει να υποβληθεί η ΑΠΔ με σωστή λοιπόν επιδότηση και θα μεινει στο ΙΚΑ πιστωτικό υπόλοιπο (ότι υπάρχει οφειλή προς την επιχείρηση) για το ποσό των επιπλέον εισφορών που πληρώσατε. Με συμβούλεψαν ότι μπορούμε να ζητήσουμε τα χρήματα πίσω από το ΙΚΑ αλλά καλό θα ήταν να γίνει μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος γιατί μπορεί να δημιουργηθεί μπέρδεμα μεταξύ ΙΚΑ - ΟΑΕΔ όσο τρέχει το πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε έστω ότι έχουμε εισφορές ΙΚΑ 80,00+ΕΤΕΑ 20,00=100,00-80%=20,00 θα πληρώσουμε για εισφορές ικα+ετεά.

Και για το ΤΑΠΙΤ έστω ότι οι εισφορές είναι 10,00. Τι θα κάνουμε στην ΑΠΔ και στην πληρωμή των εισφορών? 10,00-80%=2,00 ή δεν θα βάλουμε ποσοστό επιδότησης και θα πληρώσουμε όλο το ποσό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηγα στον ΟΑΕΔ για το ίδιο ζήτημα, με ενημέρωσαν ότι και αν συμπληρώσουμε εμεις σαν επιδότηση, αυτοί θα πληρώσουν 80% * (συνολο εισφορων ικα συμπεριλαμβανομενου και του ετεα). Πρέπει να υποβληθεί η ΑΠΔ με σωστή λοιπόν επιδότηση και θα μεινει στο ΙΚΑ πιστωτικό υπόλοιπο (ότι υπάρχει οφειλή προς την επιχείρηση) για το ποσό των επιπλέον εισφορών που πληρώσατε. Με συμβούλεψαν ότι μπορούμε να ζητήσουμε τα χρήματα πίσω από το ΙΚΑ αλλά καλό θα ήταν να γίνει μετά την ολοκλήρωση του προγράμματος γιατί μπορεί να δημιουργηθεί μπέρδεμα μεταξύ ΙΚΑ - ΟΑΕΔ όσο τρέχει το πρόγραμμα.

Λογικό για να έχουμενα λαμβάνουμε και να μην υπάρχει πρόβλημα αρχικά με τις ΑΠΔ.Πληρώσαμε κάτι παραπάνω πρώτη φορά είναι?Σφίζει η αγορά από ρευστό άλλωστε.

 

Οπότε έστω ότι έχουμε εισφορές ΙΚΑ 80,00+ΕΤΕΑ 20,00=100,00-80%=20,00 θα πληρώσουμε για εισφορές ικα+ετεά.

Και για το ΤΑΠΙΤ έστω ότι οι εισφορές είναι 10,00. Τι θα κάνουμε στην ΑΠΔ και στην πληρωμή των εισφορών? 10,00-80%=2,00 ή δεν θα βάλουμε ποσοστό επιδότησης και θα πληρώσουμε όλο το ποσό?

Μην βιάζεσαι μετά από 3 μήνες ξεκαθαρίζει σιγά σιγά το τοπίο για ικα+ετεα εσύ θες να λύσεις και το ταπιτ?, πλεονέκτη...

Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά κι εγώ.Εμείς το πρόγραμμα το ξεκινήσαμε(μαύρη η ώρα και η στιγμή) Οκτώβριο του 2012!!!!και φράγκο ακόμα δεν είδαμε.Μόνο δικαιολογητικά στέλνουμε.Έχετε πάρει χρήματα για το τεαυεκ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ταπιτ δεν επιδοτειται

Που το βασίζεις αυτό?Αφού αποτελεί κομμάτι του πρώην τεαυεκ που μέχρι 30/11/2013 επιδοτείτο στο σύνολό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν βγαλει ανακοινωση απο το ικα οτι ακομα δεν υποβαλλουμε κατι για αυτο αλλα συνεχιζουμε να το πληρωνουμε κανονικα με ξεχωριστο γραμματιο. Σε σχεση με την επιδοτηση απο οαεδ ετσι κ αλλιως ο οαεδ επιδοτουσε 80% μονο στο ποσοστο 6% στο τεαυεκ δλδ μονο στο τμημα του τεαυεκ που αφορουσε στο ετεα.. και οχι στο ταπιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν βγαλει ανακοινωση απο το ικα οτι ακομα δεν υποβαλλουμε κατι για αυτο αλλα συνεχιζουμε να το πληρωνουμε κανονικα με ξεχωριστο γραμματιο. Σε σχεση με την επιδοτηση απο οαεδ ετσι κ αλλιως ο οαεδ επιδοτουσε 80% μονο στο ποσοστο 6% στο τεαυεκ δλδ μονο στο τμημα του τεαυεκ που αφορουσε στο ετεα.. και οχι στο ταπιτ.

Συμφωνώ στο 1ο σκέλος,διαφωνώ στο 2ο, επιδοτούσε 80% στο σύνολο του επικουρικού και όχι μόνο στο 6%.

 

εμενα μου ειπανε οτι και το ταπιτ θα επιδοτηθει... πλακα μας κανει ο οαεδ........

Θα θα θα αν δεν δω κάτι γραπτώς...ότι μας κάνει πλάκα γεγονός και δεν είναι ο μόνος οργανισμός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις λαβει επιδοτηση στο .80 του συνολου του τεαυεκ? Ελεγξε τα ποσα και αν ειναι οντως ετσι ο οαεδ στη σταδιου δυστυχως με παραπληροφορησε. Μου ειπαν οτι εγραψα κ παραπανω.. οτι επεστρεφαν μεχρι κ για νοε 2013 .80 των εισφορων του τεαυεκ μεχρι το συνολο ετεα. Δεν ξερω αν πρεπει να κλαψω η να γελασω.. τεινω στο 1ο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mην ακούτε τι σας λένε οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ , η πρόσκληση αναφέρει ξεκάθαρα το 80% του συνόλου των ασφαλιστικών εισφορών !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις λαβει επιδοτηση στο .80 του συνολου του τεαυεκ? Ελεγξε τα ποσα και αν ειναι οντως ετσι ο οαεδ στη σταδιου δυστυχως με παραπληροφορησε. Μου ειπαν οτι εγραψα κ παραπανω.. οτι επεστρεφαν μεχρι κ για νοε 2013 .80 των εισφορων του τεαυεκ μεχρι το συνολο ετεα. Δεν ξερω αν πρεπει να κλαψω η να γελασω.. τεινω στο 1ο.

Όπως αναφέρω και άνωθεν καμία επιδότηση δεν έχω λάβει εδώ κι 1,5 χρόνο γι αυτό ρωτώ μετά από πόσο καιρό είδατε το χρώμα του χρήματος.Το μπλα μπλα των δημ.υπαλλήλων το χω όπως σαν να μου πει κάτι ένα 5χρονο(περισσότερο βάση θα δώσω στο μικρό).Α!Και να τείνεις στο 2ο σιγά μην κλάψω που λέει και το άσμα.

 

Mην ακούτε τι σας λένε οι υπάλληλοι του ΟΑΕΔ , η πρόσκληση αναφέρει ξεκάθαρα το 80% του συνόλου των ασφαλιστικών εισφορών !

Συμφωνώ κι επαυξάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό για να έχουμενα λαμβάνουμε και να μην υπάρχει πρόβλημα αρχικά με τις ΑΠΔ.Πληρώσαμε κάτι παραπάνω πρώτη φορά είναι?Σφίζει η αγορά από ρευστό άλλωστε.

 

Μην βιάζεσαι μετά από 3 μήνες ξεκαθαρίζει σιγά σιγά το τοπίο για ικα+ετεα εσύ θες να λύσεις και το ταπιτ?, πλεονέκτη...

Να κάνω μια ερώτηση ρε παιδιά κι εγώ.Εμείς το πρόγραμμα το ξεκινήσαμε(μαύρη η ώρα και η στιγμή) Οκτώβριο του 2012!!!!και φράγκο ακόμα δεν είδαμε.Μόνο δικαιολογητικά στέλνουμε.Έχετε πάρει χρήματα για το τεαυεκ?

 

Λέω μπας και λυθεί κατιτίς ...Αλλά δεν το βλέπω...

Τι ΑΠΔ να στείλω??? Τι να κάνω??? Βοήθειαααααα... 

Το ΤΕΑΥΕΚ (ΕΤΕΑ+ΤΑΠΙΤ) επιδοτείται στο σύνολό του σίγουρα...

Το πρόβλημα είναι τι κάνουμε στην ΑΠΔ???

Εσείς τι έχετε κάνει σε ίδια περίπτωση...  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν υποβάλλουμε ΑΠΔ με επιδότηση εισφορών, στο αποδεικτικό υποβολής εμφανίζει μόνος τις συνολικές εισφορές? όχι τις καταβληθείσες όπως στην εκτυπωμένη ΑΠΔ που έχω από την εφαρμογή μισθοδοσίας που τρέχω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω μπας και λυθεί κατιτίς ...Αλλά δεν το βλέπω...

Τι ΑΠΔ να στείλω??? Τι να κάνω??? Βοήθειαααααα... 

Το ΤΕΑΥΕΚ (ΕΤΕΑ+ΤΑΠΙΤ) επιδοτείται στο σύνολό του σίγουρα...

Το πρόβλημα είναι τι κάνουμε στην ΑΠΔ???

Εσείς τι έχετε κάνει σε ίδια περίπτωση...  :unsure:

Εγώ υπέβαλα με 80% επιδότηση και στο ποσό της επιδότησης έβαλα 80% στο σύνολο των εισφορών του ΚΠΚ 101 (όχι 103 όπως πλήρωσα), θα φαίνεται ότι το ΙΚΑ μου οφείλει και κάποια στιγμή θα τα ζητήσω.. αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν υποβάλλουμε ΑΠΔ με επιδότηση εισφορών, στο αποδεικτικό υποβολής εμφανίζει μόνος τις συνολικές εισφορές? όχι τις καταβληθείσες όπως στην εκτυπωμένη ΑΠΔ που έχω από την εφαρμογή μισθοδοσίας που τρέχω??

Ναι και ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...