Προς το περιεχόμενο
  • 0

προστιμο και στην τροποποιητικη του φπα 4ου τριμηνου 2013?


dodos

Ερώτηση

τα προστιμα που ισχυουν για τροποποιητικες φπα απο 01/01/2014 ισχυουν και για το 4ΟΥ διμηνο του 2013?

εχω περιπτωση πιστωτικου φπα που το εστειλα και τωρα εχει και αλλο τιμολογιο αν κανω τροποποιητικη εχει προστιμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα,

 

Για τις δηλώσεις ΦΠΑ που αφορούν το 2013 αλλά υποβάλλονται ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ μέσα στο 2014 τι ισχύει?

 

Έχει καταλάβει κανείς?

 

 

Στην ανάλυση λέει:

Πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής επιβάλλονται για περιόδους έως την 31.12.2013

 

Στις εκπρόθεσμες δηλώσεις από τις οποίες προκύπτει φορολογική υποχρέωση ή δηλώσεις πληροφοριακού χαρακτήρα:

Επιβάλλονται οι πρόσθετοι φόροι βάσει του άρθρου 1 του ν. 2523/1997.

Μετά την απόκτηση του εκτελεστού τίτλου έχουν εφαρμογή τα οριζόμενα στις διατάξεις των άρθρων 53 και 57 του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας;.

Τι εννοεί ο ποιητής???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Για τις δηλώσεις ΦΠΑ που αφορούν το 2013 αλλά υποβάλλονται ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ μέσα στο 2014 τι ισχύει?

 

Έχει καταλάβει κανείς?

 

 

Στην ανάλυση λέει:

Πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής επιβάλλονται για περιόδους έως την 31.12.2013

 

Στις εκπρόθεσμες δηλώσεις από τις οποίες προκύπτει φορολογική υποχρέωση ή δηλώσεις πληροφοριακού χαρακτήρα:

Επιβάλλονται οι πρόσθετοι φόροι βάσει του άρθρου 1 του ν. 2523/1997.

Μετά την απόκτηση του εκτελεστού τίτλου έχουν εφαρμογή τα οριζόμενα στις διατάξεις των άρθρων 53 και 57 του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας;.

Τι εννοεί ο ποιητής???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω ότι έτσι είναι τα πρόστιμα!! Λίγο μπέρδεμα νομίζω  :P

Ολα λαθος δικε μου ξαναδιαβασε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

Για τις δηλώσεις ΦΠΑ που αφορούν το 2013 αλλά υποβάλλονται ΕΚΠΡΟΘΕΣΜΑ μέσα στο 2014 τι ισχύει?

 

Έχει καταλάβει κανείς?

 

 

Στην ανάλυση λέει:

Πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής επιβάλλονται για περιόδους έως την 31.12.2013

 

Στις εκπρόθεσμες δηλώσεις από τις οποίες προκύπτει φορολογική υποχρέωση ή δηλώσεις πληροφοριακού χαρακτήρα:

Επιβάλλονται οι πρόσθετοι φόροι βάσει του άρθρου 1 του ν. 2523/1997.

Μετά την απόκτηση του εκτελεστού τίτλου έχουν εφαρμογή τα οριζόμενα στις διατάξεις των άρθρων 53 και 57 του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας;.

Τι εννοεί ο ποιητής???

 

KΩΔΙΚΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΔΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

Ο παρών κώδικας, που κωδικοποιήθηκε με το άρθρο πρώτο του βασιλικού διατάγματος 657/1971 (Α΄ 219/25.10.1971/1.11.1971) και μεταγλωττίστηκε στη δημοτική με το ΠΔ 503/1985 (ΦΕΚ Α΄ 182/24.10.1985), ισχύει, σύμφωνα με το άρθρο 74 του εισαγωγικού νόμου του παρόντος κώδικα, από 16.9.1968 (βλ. Ολ.ΑΠ 469/1974, ΝοΒ 1974.1192).

 

904 ΒΙΒΛΙΟ ΟΓΔΟΟ

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Γενικές Διατάξεις

1. Αναγκαστική εκτέλεση μπορεί να γίνει μόνο βάσει εκτελεστού τίτλου.

2. Εκτελεστοί τίτλοι είναι

α) οι τελεσίδικες αποφάσεις καθώς και οι αποφάσεις κάθε ελληνικού δικαστηρίου που κηρύχθηκαν προσωρινά εκτελεστές,

β) οι διαιτητικές αποφάσεις,

γ) τα πρακτικά ελληνικών δικαστηρίων που περιέχουν συμβιβασμό ή προσδιορισμό δικαστικών εξόδων,

δ) τα συμβολαιογραφικά έγγραφα,

ε) οι διαταγές πληρωμής "και απόδοσης της χρήσης μισθίου ακινήτου" που εκδίδουν έλληνες δικαστές,

στ) οι αλλοδαποί τίτλοι που κηρύχθηκαν εκτελεστοί,

ζ) οι διαταγές και πράξεις που αναγνωρίζονται από το νόμο ως τίτλοι εκτελεστοί.

 

Σημ: Οι εντός " " λέξεις της παρ. 2 προστέθηκαν με την παρ. 14 του άρθ. 6 του ν. 2479/1997 (ΦΕΚ Α 67). 

 

******************************************

 

 

Στην παρούσα ο ποιητής εννοεί πως μετά την υποβολή της εκπρόθεσμης για χρήσεις έως 31.12.2013 και την

βεβαίωση της οφειλής που προκύπτει από αυτήν μαζί με τις προσαυξήσεις που ορίζει το άρθρο 1 του Ν.2523/1997

και εφ'όσον αυτή δεν τακτοποιηθεί ταμειακά, θα επιβληθούν και οι προσαυξήσεις των άρθρων 53 και 57 του 4174/2013 (ΚΦΔ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πιστωτικη αρχική, έκανα ήδη τροποποιητική με αύξηση του πιστωτικού αλλά δυστυχώς βρήκαν και άλλο τιμολόγιο αγοράς και το σύστημα δεν μου δίνει δικαίωμα και 2ης τροποιητικής.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλησπέρα, αν μπορουσε να με βοηθησει καποιος

 

Εντος του Δεκεμβριου 2013 τιμολογησαμε πελατη απο τριτη χωρα με 0% ΦΠΑ.

Υπαρχει η πιθανότητα λογω της περιγραφής της υπηρεσίας στην συμβαση να θεωρηθεί, σε μεταγενεστερο ελεγχο οτι το τιμολόγιο θα επρεπε να ειχε ΦΠΑ.

 

Μπορειτε να μου πειτε που θα μπορεσω να βρω ποιες ειναι οι επιπτωσεις σε περιπτωση που μετα απο χρονια μου καταλογισουν ΦΠΑ ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτερων

θα πληρώσεις τον φπα με ολες του τις προσαυξήσεις τι αλλο να σου κανουν ? Κεφάλια δεν παίρνουν .....ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε πιστωτικη αρχική, έκανα ήδη τροποποιητική με αύξηση του πιστωτικού αλλά δυστυχώς βρήκαν και άλλο τιμολόγιο αγοράς και το σύστημα δεν μου δίνει δικαίωμα και 2ης τροποιητικής.

Γνωρίζει κάποιος να μου πει?

Ευχαριστώ

Εσυ γιατι βιάστηκες?Χρεωστικά δεν είχες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εσυ γιατι βιάστηκες?Χρεωστικά δεν είχες?

Γιατί?  Για λόγους υγείας!  Εχω κανονισμένο χειρουργείο την Τρίτη και είπα να τελειώσω τις υποχρεώσεις μου. Με τα καινούργια δεδομένα δεν μπορούμε να παίζουμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί?  Για λόγους υγείας!  Εχω κανονισμένο χειρουργείο την Τρίτη και είπα να τελειώσω τις υποχρεώσεις μου. Με τα καινούργια δεδομένα δεν μπορούμε να παίζουμε!

Με τα καινούργια δεδομένα μας στέρησαν κι αυτην την χαρα του παιχνιδιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί?  Για λόγους υγείας!  Εχω κανονισμένο χειρουργείο την Τρίτη και είπα να τελειώσω τις υποχρεώσεις μου. Με τα καινούργια δεδομένα δεν μπορούμε να παίζουμε!

 

Καταρχην περαστικα . Κατα δευτερο γιατι αρρωστησες? Με ποιο δικαιωμα? Θα προτεινα να το αναβαλλεις για να σου μεινουν τα λεφτα να πληρωνεις προστιμα. 

 

Περαστικα και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Με τα καινούργια δεδομένα μας στέρησαν κι αυτην την χαρα του παιχνιδιου

 

Νόμιζα ότι θα έγραφες με τα καινούργια δεδομένα μας στέρησαν κι αυτή τη χαρά του χειρουργείου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νόμιζα ότι θα έγραφες με τα καινούργια δεδομένα μας στέρησαν κι αυτή τη χαρά του χειρουργείου

Απο τώρα κι επειτα τους λογιστες θα τους χειρουργουν με τοπική αναισθησια η ολικη απαγορεύεται για να κανει και καμια καταχωρηση με το λαπ τοπ.

Τόση ωρα τσαμπα θα περνάει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

KΩΔΙΚΑΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΔΙΚΟΝΟΜΙΑΣ

Ο παρών κώδικας, που κωδικοποιήθηκε με το άρθρο πρώτο του βασιλικού διατάγματος 657/1971 (Α΄ 219/25.10.1971/1.11.1971) και μεταγλωττίστηκε στη δημοτική με το ΠΔ 503/1985 (ΦΕΚ Α΄ 182/24.10.1985), ισχύει, σύμφωνα με το άρθρο 74 του εισαγωγικού νόμου του παρόντος κώδικα, από 16.9.1968 (βλ. Ολ.ΑΠ 469/1974, ΝοΒ 1974.1192).

 

904 ΒΙΒΛΙΟ ΟΓΔΟΟ

ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΕΚΤΕΛΕΣΗ

ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΠΡΩΤΟ

Γενικές Διατάξεις

1. Αναγκαστική εκτέλεση μπορεί να γίνει μόνο βάσει εκτελεστού τίτλου.

2. Εκτελεστοί τίτλοι είναι

α) οι τελεσίδικες αποφάσεις καθώς και οι αποφάσεις κάθε ελληνικού δικαστηρίου που κηρύχθηκαν προσωρινά εκτελεστές,

β) οι διαιτητικές αποφάσεις,

γ) τα πρακτικά ελληνικών δικαστηρίων που περιέχουν συμβιβασμό ή προσδιορισμό δικαστικών εξόδων,

δ) τα συμβολαιογραφικά έγγραφα,

ε) οι διαταγές πληρωμής "και απόδοσης της χρήσης μισθίου ακινήτου" που εκδίδουν έλληνες δικαστές,

στ) οι αλλοδαποί τίτλοι που κηρύχθηκαν εκτελεστοί,

ζ) οι διαταγές και πράξεις που αναγνωρίζονται από το νόμο ως τίτλοι εκτελεστοί.

 

Σημ: Οι εντός " " λέξεις της παρ. 2 προστέθηκαν με την παρ. 14 του άρθ. 6 του ν. 2479/1997 (ΦΕΚ Α 67). 

 

******************************************

 

 

Στην παρούσα ο ποιητής εννοεί πως μετά την υποβολή της εκπρόθεσμης για χρήσεις έως 31.12.2013 και την

βεβαίωση της οφειλής που προκύπτει από αυτήν μαζί με τις προσαυξήσεις που ορίζει το άρθρο 1 του Ν.2523/1997

και εφ'όσον αυτή δεν τακτοποιηθεί ταμειακά, θα επιβληθούν και οι προσαυξήσεις των άρθρων 53 και 57 του 4174/2013 (ΚΦΔ)

 

 

 

Mαρία σ'ευχαριστώ πολύ!

 

Μήπως ξέρουμε για πόσο χρονικό διάστημα εφόσον δεν τακτοποιηθεί ταμειακά επιβάλλονται συν οι προσαυξήσεις των άρθρων 53 και 57 του 4174/2013 (ΚΦΔ)?

 

 

Π.χ. Στέλνω σήμερα φπα γ' τριμ.2013 (εκπρόθεσμη αρχική) και βγαίνει χρεωστικό 150,00€.

 

Τότε έχω: 150,00 * 3 μήνες * 1,5%= 6,75€ προσαυξήσεις-->Βεβαιωμένη οφειλή=156,75€

 

Μου λέει πως πρέπει να το πληρώσω π.χ. μέχρι τις 20/1/14.

 

-Αν το πληρώσω έως τις 20/1 έχω μόνο την προσαύξηση 1,5%/μήνα

 

-Αν δεν το πληρώσω έως τις 20/1/14 (και λήξει) έχω 1,5%/μήνα + τις προσαυξήσεις των άρθρων 53 και 57 του 4174/2013 (ΚΦΔ)

 

 

Κατάλαβα σωστά??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Mαρία σ'ευχαριστώ πολύ!

 

Μήπως ξέρουμε για πόσο χρονικό διάστημα εφόσον δεν τακτοποιηθεί ταμειακά επιβάλλονται συν οι προσαυξήσεις των άρθρων 53 και 57 του 4174/2013 (ΚΦΔ)?

 

 

Π.χ. Στέλνω σήμερα φπα γ' τριμ.2013 (εκπρόθεσμο) και βγαίνει χρεωστικό 150,00€.

 

Τότε έχω: 150,00 * 3 μήνες * 1,5%= 6,75€ προσαυξήσεις-->Βεβαιωμένη οφειλή=156,75€

 

Μου λέει πως πρέπει να το πληρώσω π.χ. μέχρι τις 20/1/14.

 

-Αν το πληρώσω έως τις 20/1 έχω μόνο την προσαύξηση 1,5%/μήνα

 

-Αν δεν το πληρώσω έως τις 20/1/14 (και λήξει) έχω 1,5%/μήνα + τις προσαυξήσεις των άρθρων 53 και 57 του 4174/2013 (ΚΦΔ)

 

 

Κατάλαβα σωστά??

 

Συμφωνώ μαζί σου Μαράκι  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμφωνώ μαζί σου Μαράκι  :)

Οι οποίες ειναι ποιες???? (για την συγκεκριμένη περίπτωση). Ρωτάω γιατί έχουν γραφεί τόσα και τόσα και έχω χαθεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι,

καλημερα.

Σας παρακαλω αν γνωριζετε απαντηστε μου στον αν η τροποποιητικη δηλωση φπα που υποβαλω σημερα ( πχ  για α τριμ 2013 που ειχε εμπροθεσμα αρχικα υποβληθει) εχει σημερα το προστιμο του αρθρου 4 ν2523/97με τον περιορισμο των 100 ευρω βασει ν.4174 αρθρο 54 οπωσ φυσικα αναφερουν οι μεταβατικες διαταξεις του ν4174 αρθρο 66 παραγραφοσ 19.( Για την υποβολή, μετά την 1.1.2014, εκπροθέσμων δηλώσεων από τις οποίες δεν προκύπτει φορολογική υποχρέωση ή δηλώσεων πληροφοριακού χαρακτήρα που αφορούν περιόδους έως την 31.12.2013, επιβάλλονται τα πρόστιμα του άρθρου 4 του ν. 2523/1997 με τον περιορισμό το καταβλητέο σε καθεμία περίπτωση ποσό να μην ξεπερνά το προβλεπόμενο στο άρθρο 54 παρ. 2 περίπτωση α' του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι,

καλημερα.

Σας παρακαλω αν γνωριζετε απαντηστε μου στον αν η τροποποιητικη δηλωση φπα που υποβαλω σημερα ( πχ  για α τριμ 2013 που ειχε εμπροθεσμα αρχικα υποβληθει) εχει σημερα το προστιμο του αρθρου 4 ν2523/97με τον περιορισμο των 100 ευρω βασει ν.4174 αρθρο 54 οπωσ φυσικα αναφερουν οι μεταβατικες διαταξεις του ν4174 αρθρο 66 παραγραφοσ 19.( Για την υποβολή, μετά την 1.1.2014, εκπροθέσμων δηλώσεων από τις οποίες δεν προκύπτει φορολογική υποχρέωση ή δηλώσεων πληροφοριακού χαρακτήρα που αφορούν περιόδους έως την 31.12.2013, επιβάλλονται τα πρόστιμα του άρθρου 4 του ν. 2523/1997 με τον περιορισμό το καταβλητέο σε καθεμία περίπτωση ποσό να μην ξεπερνά το προβλεπόμενο στο άρθρο 54 παρ. 2 περίπτωση α' του Κώδικα Φορολογικής Διαδικασίας.)

δεν διαβαζεις βλεπω τι εχουν γραψει

για το ετος 2013 ισχυουν τα προστιμα  που ισχυαν

για φορολογικες περιοδους απο 1/1/2014 εχουμε τα νεα προστιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μηπως μπορεις να μου πεις συναδελφε που μπορω να το διαβασω αυτο γιατι ακουγονται διαφορα και εχω αγχωθει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι,απο που προκυπτει οτι δεν εχουμε προστιμο (100 ευρω)στις εκπροθεσμες τροποποιητικες δηλωσεις φπα εως 31/12/2013.Οι μεταβατικεσ διαταξεις αρθρο 66 παρ.19 ν.4174/2013 αλλο λενε... Απαντηστε παρακαλω αν γνωριζετε .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι,απο που προκυπτει οτι δεν εχουμε προστιμο (100 ευρω)στις εκπροθεσμες τροποποιητικες δηλωσεις φπα εως 31/12/2013.Οι μεταβατικεσ διαταξεις αρθρο 66 παρ.19 ν.4174/2013 αλλο λενε... Απαντηστε παρακαλω αν γνωριζετε .

Αν διαβάσετε το θέμα απο την αρχή θα δείτε που το λέει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...