Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εναρξη και παύση ΗΦΤΜ μέσω taxis χωρίς να πάμε ΔΟΥ


GEORGEPAP

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα!!

Θέλω να κάνω έναρξη ταμειακής μηχανής από το taxis; Πηγαίνω από το Δ13 (έναρξη ΦΗΜ);  Από εκεί δηλώνονται και οι ταμειακές; Και απότι έχω καταλάβει το βιβλιαράκι δεν πάει για θεώρηση στη ΔΟΥ,σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!!

Θέλω να κάνω έναρξη ταμειακής μηχανής από το taxis; Πηγαίνω από το Δ13 (έναρξη ΦΗΜ);  Από εκεί δηλώνονται και οι ταμειακές; Και απότι έχω καταλάβει το βιβλιαράκι δεν πάει για θεώρηση στη ΔΟΥ,σωστά;

Σωστά... καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα . 

Σε διακοπη επιχ/σης που εχει χαθει το βιβλιαρακι της ταμειακης γνωριζεται ποσο ειναι το προστιμο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα . 

Σε διακοπη επιχ/σης που εχει χαθει το βιβλιαρακι της ταμειακης γνωριζεται ποσο ειναι το προστιμο???

πέρσι πληρώσαμε 200 ευρώ. η ταλαιπωρία ήταν ότι έπρεπε να πάμε στην εταιρεία, να πάρουμε καινούριο βιβλίο να θεωρηθεί και μετά να γίνει η διακοπή της ταμειακής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα!!

Θέλω να κάνω έναρξη ταμειακής μηχανής από το taxis; Πηγαίνω από το Δ13 (έναρξη ΦΗΜ);  Από εκεί δηλώνονται και οι ταμειακές; Και απότι έχω καταλάβει το βιβλιαράκι δεν πάει για θεώρηση στη ΔΟΥ,σωστά;

Γιατί δεν διαβάζετε λίγο τα θέματα από την αρχή ρε γαμώτο..???? Λίγο πιο πίσω είναι η απάντηση!

 

Δεν πάει στη ΔΟΥ, όμως πρέπει να αναγράψετε το πλήθος των σελίδων του βιβλίου.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=89835&p=597581

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πόσες μέρες έχω περιθώριο να δηλώσω τη ΦΤΜ στο taxis από την ημερομηνία αγοράς; 10;

15

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επιχειρηση χρησιμοποιουσε μηχανισμο σημανσης για την εκδοση των τιμολογιων παραστατικων της

Εδω και καμποσους μηνες τα εκδιδει χωρις σημανση , μιας και δευ υποχρεουται σε σημανση.

Θα επρεπε να εχει γινει καποια γνωστοποιηση οτι ο μηχανισμος μπαινει στο "χρονοντουλαπο";

Και αν ναι ποιο ειναι το προστιμο του εκπροθεσμου;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορείτε να κάνετε τώρα παύση λόγω μη χρήσης του.

Δεν υπάρχει δέσμευση χρόνου.

Δείτε την ΠΟΛ 1063/2014.

Καλησπέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα.

Ευχαριστω για την απαντηση σου. Διαβασα την πολ. Αυτο που δεν καταλαβα ειναι αν ειναι υποχρεωτικο να το κανω. Γιατι στο τελος λεει οτι δε μπορει να ξαναχρησιμοποιηθει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυνατότητα δίνεται κατά την άποψή μου. Παύση υποχρεωτικά γίνεται σε βλάβη, πλήρωση ή αντικατάσταση με νέου τύπου ΦΗΜ.

Έτσι, θεωρώ ότι αν θέλετε μελλοντικά να τον χρησιμοποιήσετε πάλι, μπορείτε να κάνετε προσωρινή αναστολή λειτουργίας με κωδικό 34, προαιρετικά.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα , μηπως ξερει καποιος πως δηλωνουμε στα αγγλικα τον αριθμο μητρωου ταμειακης στο ταχις? οι καινουργιες εχουν αγγλικα γραμματα κ το ταχις βγαζει σφαλμα μονο για ελληνικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυνατότητα δίνεται κατά την άποψή μου. Παύση υποχρεωτικά γίνεται σε βλάβη, πλήρωση ή αντικατάσταση με νέου τύπου ΦΗΜ.

Έτσι, θεωρώ ότι αν θέλετε μελλοντικά να τον χρησιμοποιήσετε πάλι, μπορείτε να κάνετε προσωρινή αναστολή λειτουργίας με κωδικό 34, προαιρετικά.

Καλημέρα

Καλημέρα 

Τελικά στην δου που πήγα να ρωτήσω μου είπαν να μην κάνω τίποτα , γιατί ολα ισχυουν μεχρι 31/12/14 και ποιος ξερει τι γινεται το 2015 .Σε ευχαριστω πολυ παντως .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα , μηπως ξερει καποιος πως δηλωνουμε στα αγγλικα τον αριθμο μητρωου ταμειακης στο ταχις? οι καινουργιες εχουν αγγλικα γραμματα κ το ταχις βγαζει σφαλμα μονο για ελληνικα

 

Γράψτε τα σε γκρίνγκλις...

π.χ. ΣΙ ΤΖΕΙ 089555

 

Ας τους τρελάνουμε εμείς, πριν το κάνουν αυτοί. :angry:

Αν και μου φαίνεται, ότι τη χάσαμε και αυτή την παρτίδα... :(

 

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγορά καινούργιας ταμειακής.....βάζω αριθμό μητρώου...μου βγάζει τον τυπο...καταχωρώ στοιχεία προμηθευτή....και υποβολή....βγάζει μήνυμα...η μηχανή βρίσκεται σε λειτουργία...δεν έχει γίνει παύση της.....τι να κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θέμα είναι ότι στο τέλος θα μας στείλουν όλους με εγκεφαλικά και ανακοπές. Και σήμερα τα ίδια μου κάνει και οι μέρες της προθεσμίας τρεεεέχχχοοοουυυνννν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...