Προς το περιεχόμενο
  • 0

πολ1169/11 θεμα υπεραξιας σε πωληση παγιων -εμπορευματων


nay

Ερώτηση

ΙΠρωτα δρυση ΟΕ και μετα διακοπη ατομικης με πωληση των παγιων και εμπορευσιμων στοιχειων στην οε συμφωνα με την 1169/2011 προκυπτει θεμα υπεραξιας οταν δεν υπαρχει αντιτιμο πωλησης επιχειρησης παρα μονο πωληση του εξοπλισμου??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Σωτηρη σημερα ειχα παει σε Δ.Ο.Υ της Αττικης και θελουν υπεραξια

και θα κανουν σχετικο ερωτημα στο υπουργειο

δεν τους εκανε η απαντηση που εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωτηρη σημερα ειχα παει σε Δ.Ο.Υ της Αττικης και θελουν υπεραξια

και θα κανουν σχετικο ερωτημα στο υπουργειο

δεν τους εκανε η απαντηση που εχω

Εχει γούστο να πάρουν διαφορετική απάντηση από αυτήν που πήρες εσύ (υποθέτω ότι θα υποβληθεί το ίδιο ερώτημα)

Σήμερα σε ΔΟΥ μου ζήτησαν υπεύθυνη δήλωση ότι δεν καταβλήθηκε τίμημα (δηλ. αέρας) και αφού την πήραν προχωρήσαμε κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παντως ειναι προβλημα καλο θα ηταν οι συναδελφοι να καταθεσουν τις εμπειριες τους να ξερουμε το πως αντιμετωπιζουν οι περισσοτεροι ελεγκτες γιατι ειναι πιθανον η δου με την πωληση εμπορευματων παγιων να θεωρησει οτι υποκρυπτει πωλήση αερα

η συγκεκριμμενη ΠΟΛ νομιζω οτι το αφηνει και παλι στην ευχερια της ΔΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε έναρξη ατομικής σε χώρο όπου λειτουργούσε ατομική που διέκοψε μερικές ημέρες πριν (με το ίδιο αντικείμενο φυσικά), η ΔΟΥ ζήτησε ΥΔ και από τον νέο επιτηδευματία ότι δεν κατέβαλλε χρήματα αλλά και από τον παλαιό ότι δεν έλαβε τίμημα, παρότι δεν κόπηκε κανένα τιμολόγιο και δεν υπήρχε κανενός είδους οικονομική συναλλαγή μεταξύ τους - μάλιστα το μαγαζί έμεινε και κλειστό για μερικές μέρες.

Σε άλλη περίπτωση, με πώληση παγίων και διακοπή/έναρξη την ίδια μέρα, η ΔΟΥ θεώρησε ότι υποκρύπτεται τίμημα μεταβίβασης και ζήτησε να υπολογιστεί υπεραξία.

Από ότι καταλαβαίνω η εν λόγω ΠΟΛ είτε δεν είναι πανάκεια, είτε οι ΔΟΥ την ερμηνεύουν όπως θέλουν , καθώς εξ'ορισμού ο έλεγχος δεν έχει κανένα τρόπο να αποδείξει αν υπήρξε ή όχι τίμημα κατά τη μεταβίβαση παγίων/εμπορευμάτων , ή κατά την έναρξη στον ίδιο χώρο μετά από διακοπή άλλης επιχείρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παντως ειναι προβλημα καλο θα ηταν οι συναδελφοι να καταθεσουν τις εμπειριες τους να ξερουμε το πως αντιμετωπιζουν οι περισσοτεροι ελεγκτες γιατι ειναι πιθανον η δου με την πωληση εμπορευματων παγιων να θεωρησει οτι υποκρυπτει πωλήση αερα

η συγκεκριμμενη ΠΟΛ νομιζω οτι το αφηνει και παλι στην ευχερια της ΔΟΥ

Μιλάμε για διαφορετικά ζητήματα. Αλλο ζήτημα η πώληση των παγίων της επιχειρήσεως που κάνει διακοπή εργασιών και άλλο ζήτημα η υπεραξία. Υπεραξία υπάρχει όταν υπάρχει καταβολή τιμήματος για τον αέρα. Αν δεν προκύπτει καταβολή τέτοιου τιμήματος δεν υπάρχει υπεραξία. Να ρωτήσετε σχετικά στο ΥΠ. ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ και θα πάρετε την απάντησή σας (έχει δοθεί τέτοια απάντηση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η 1169 ειναι απο τις πιο ξεκαθαρες εγκυκλιους που εχουν εκδοθει οσα χρονια βρισκομαι στο επαγγελμα και παρ ολα αυτα ερμηνευεται ( η μαλλον παρευρμηνευεται ) κατα το δοκουν .....

Κριμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωτηρη σημερα ειχα παει σε Δ.Ο.Υ της Αττικης και θελουν υπεραξια

και θα κανουν σχετικο ερωτημα στο υπουργειο

δεν τους εκανε η απαντηση που εχω

Έχω κάπου ξαναδιαβάσει για αυτή την απάντηση που έχεις. Δεν την ανεβάζεις να την βάλουμε στο αρχείο ώστε να έχουν πρόσβαση όλοι οι συνάδελφοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε τηλεφωνικη επικοινωνια με δου αναφερουν οτι θα χρεωθει κανονικα υπεραξια κ.Τζαβελα θα μας σωσετε αν την ανεβαζατε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

4 περιπτωσεις πωλησης παγιων(οχι επιχειρησης) σε 4 διαφορετικες ΔΟΥ....................και οι 4 χρεωσαν κανονικα υπεραξια μετα απο αποφαση του Προϊσταμενου της καθε ΔΟΥ. Ουτε εγω βρηκα την απαντηση και πραγματικα εχει δικιο ο/η nay ....θα μας σωζατε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ευχαριστουμε κ.Τζαβέλα καλό θα ήταν να δημοσιοποιήσουν κατα καποιο τρόπο τα ανεφερθέντα στην συγκεκριμμενη απάντηση γιατί εχουν δημιουργηθει αρκετά προβλήματα με το συγκεκριμμένο θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

.

Αγαπητέ συνάδελφε, σ ευχαριστούμε για την ανάρτηση. Αν δε σου κάνει κόπο ανέβασέ τη ολόκληρη (χωρίς τα προσωπικά στοιχεία φυσικά) ώστε να την ενσωματώσουμε στο αρχείο μας και να τη βλέπουν όλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΥΡΙΕ ΤΖΑΒΕΛΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΟΤΑΤΑ!!!!!! ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ (ΣΕΛΙΔΑ 3) ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ ΠΑΓΙΩΝ ΕΠΙΘΥΜΩ ΔΙΑΚΑΩΣ!!!!!!! ΘΕΡΜΟΤΑΤΗ ΠΑΡΑΚΛΗΣΗ PLEASE...ΜΕ ΓΛΥΤΩΝΕΤΕ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΚΟΜΑ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ!!! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή βλέπω πως ο συνάδελφος δεν έχει διάθεση να την ανεβάσει, ή μάλλον την ανεβάζει με το σταγονόμετρο, θα πάμε εμείς στο Υ.Ο, και θα ζητήσουμε τις σχετικές αποφάσεις, γιατί σίγουρα δεν είναι μόνο αυτή.. Στη συνέχεια θα τις πληκτρολογήσουμε και θα τις ανεβάσουμε στον κόμβο για να τις βλέπουν ολοι. Μη ξεχνάμε ότι η γνώση πρέπει να διαχέεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επειδή βλέπω πως ο συνάδελφος δεν έχει διάθεση να την ανεβάσει, ή μάλλον την ανεβάζει με το σταγονόμετρο, θα πάμε εμείς στο Υ.Ο, και θα ζητήσουμε τις σχετικές αποφάσεις, γιατί σίγουρα δεν είναι μόνο αυτή.. Στη συνέχεια θα τις πληκτρολογήσουμε και θα τις ανεβάσουμε στον κόμβο για να τις βλέπουν ολοι. Μη ξεχνάμε ότι η γνώση πρέπει να διαχέεται...

ναι αυτο θα ηταν πολυ καλο γιατι καποιοι υπαλληλοι της ΔΟΥ στο συγκεκριμμενο θεμα ειναι και σχεδον απολυτοι σε αυτα που λενε ,αναφερουν οτι ετσι ειναι και τελειωσε και δυσκολα βγαζουμε ακρη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΟΧι, δεν υπάρχει θέμα υπεραξίας.

Σωτηράκη μην γλύφεσαι,

Σε θέλω να κάνεις διακοπή και ταυτόχρονα άνοιγμα νέας επιχείρησης και από το ΥΠΟΙΚ.

να σου λένε,(όταν τους είπα ότι ο έφορος της ΤΑΔΕ ΔΟΥ μου ζητάει υπεραξία για τα πάγια,

που μεταβιβάζονται από την μία επιχείρηση στην άλλη,) και εγώ τι θέλεις να σου κάνω???

να τον πιάσω από τον λαιμό????

Εν πάσει περιπτώσει προσωπικά δεν γνωρίζω να υπάρχει νόμος ή ότι άλλο,που να επιβάλει

φόρο υπεραξίας στην μεταβίβαση των παγίων,αλλά πες μου εσύ τι να κάνεις όταν καίγεσαι να

μεταβιβαστεί η επιχείρηση εκείνη την μέρα και ο επόπτης σου λέει "κάνε ότι θέλεις εγώ θέλω

υπεραξία".

Όπως γράψανε και άλλοι συνάδελφοι,σχεδόν σε όλες τις ΔΟΥ σε κάθε περίπτωση διακοπής

εργασιών και μεταβίβασης παγίων ή θα πληρώσεις υπεραξία (όση και αν είναι η αξία των

παγίων,αρκεί να υπάρχει ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ) ή δεν γίνεται η δουλειά σου ή πρέπει να

στείλεις εκτελεστές να κάνουν την δουλειά,που θα ήθελες να κάνεις εσύ. :P :P.

Επίσης μην αρχίσετε πάλι τα περί γνώσεων των νόμων κλπ,διότι παρίστατο και δικηγόρος και

τραβούσε τα μαλλιά της με αυτά που αντιμετωπίζουμε μερικές φορές.

Γιαυτό προκειμένου να αποφύγετε τριβές,προσέξτε το τιμολόγιο πώλησης των παγίων,μέχρι να

βγει κάποια ερμηνεία ή εγκύκλιος τέλος πάντων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σωτηράκη μην γλύφεσαι,

Σε θέλω να κάνεις διακοπή και ταυτόχρονα άνοιγμα νέας επιχείρησης και από το ΥΠΟΙΚ.

να σου λένε,(όταν τους είπα ότι ο έφορος της ΤΑΔΕ ΔΟΥ μου ζητάει υπεραξία για τα πάγια,

που μεταβιβάζονται από την μία επιχείρηση στην άλλη,) και εγώ τι θέλεις να σου κάνω???

να τον πιάσω από τον λαιμό????

Εν πάσει περιπτώσει προσωπικά δεν γνωρίζω να υπάρχει νόμος ή ότι άλλο,που να επιβάλει

φόρο υπεραξίας στην μεταβίβαση των παγίων,αλλά πες μου εσύ τι να κάνεις όταν καίγεσαι να

μεταβιβαστεί η επιχείρηση εκείνη την μέρα και ο επόπτης σου λέει "κάνε ότι θέλεις εγώ θέλω

υπεραξία".

Όπως γράψανε και άλλοι συνάδελφοι,σχεδόν σε όλες τις ΔΟΥ σε κάθε περίπτωση διακοπής

εργασιών και μεταβίβασης παγίων ή θα πληρώσεις υπεραξία (όση και αν είναι η αξία των

παγίων,αρκεί να υπάρχει ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ) ή δεν γίνεται η δουλειά σου ή πρέπει να

στείλεις εκτελεστές να κάνουν την δουλειά,που θα ήθελες να κάνεις εσύ. :P :P.

Επίσης μην αρχίσετε πάλι τα περί γνώσεων των νόμων κλπ,διότι παρίστατο και δικηγόρος και

τραβούσε τα μαλλιά της με αυτά που αντιμετωπίζουμε μερικές φορές.

Γιαυτό προκειμένου να αποφύγετε τριβές,προσέξτε το τιμολόγιο πώλησης των παγίων,μέχρι να

βγει κάποια ερμηνεία ή εγκύκλιος τέλος πάντων.

Βαγγέλη ξέρεις πολύ καλά ότι μερικές φορές (πολλές φορές, όλες τις φορές) καλό είναι να δίνουμε το κατιτίς μας στη ΔΟΥ , ώστε να τελειώνουμε γρήγορα . (αυτό που είπα -έγραψα- προκύπτει από διοικητική λύση,΄αλλά και χωρίς τη συγκεκριμένη διοικητική λύση πέρασα σε ΔΟΥ παρόμοιο θέμα. Βέβαια δεν ξέρω αν θα ξαναπεράσω τέτοιο ζήτημα είτε στην ίδια ΔΟΥ ή και σε άλλη ).

Αρα χρειάζεται νόμος για το νόμο, ΠΟΛ για την ΠΟΛ και ερμηνεία για τα ανερμηνευτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το θέμα είναι οτι καιγόμαστε απο χρόνο και μένα μου βγαίνει μεγάλο ποσό υπεραξίας ενω στην πραγματικότητα δεν υφισταται καταβολή αερα αλλα μονο πωληση παγιων -εμπορευματων και ο ελεγκτης ζηταει ΥΠΕΡΑΞΙΑ και αναφερει οτι δεν γνωριζω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

nay??????? Φασκελο ριξε..... σηκωσε τη γραφειαρα τους αναποδα........ παρε το βλεμα του τρελου του μη μου μιλατε τωρα θα σας το καψω το μαγαζι............ ξεφτίλισε οσους περισσοτερους μπορεις... και μετα να δουμε αν τα ξερεις καλα τα πραγματα ή οχι!!! Σε μενα επιασε παντως........... και κοψανε και το "τι θελε κυρια μου" τωρα με κοιτανε στα ματια και σκεφτονται "ωχ ηρθε η τρελη"!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Άμα δώσουμε στον Τζαβέλα 150+ΦΠΑ μάλλον θα την ανεβάσουμε... :D

Είναι πολύ βασική διοικητική απάντηση/λύση, αλλά μας το παίζει δύσκολος τι να τον κάνουμε... :rolleyes:

Το φόρουμ είναι για ανταλλαγή γνώσεων εκτός από αυτές που ο Τζαβέλας πουλάει... :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...