Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΗ ΔΙΑΚΟΠΗ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΑΤΟΜΙΚΗΣ


v.kourtis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι Συνάδελφοι έχω την εξής απορία....μιά γυναίκα με προβλήματα υγείας και παρατημένη ατομική στην Α' Περιστερίου.Η πραγματική διακοπή είναι γύρω στο 2003. Εκτός της έδρας είχε ανοίξει και 2 υποκαταστήματα κοντά στην έδρα . Η ερώτηση είναι με τί δικαιολογητικά θα δεχθεί ο έλεγχος την διακοπή μίσθωσης των υποκ/των από την στιγμή που δεν υπάρχουν ούτε διαλυτικά μίσθωσης ούτε η δυνατότητα επικοινωνίας με τους εκμισθωτές...Υπάρχει η πιθανότητα να δεχτεί την διακοπή των εν λόγω υποκ/των με υπεύθυνη δήλωση της ιδιοκτήτριας της επιχείρησης ή όχι? το έχει αντιμετωπίσει κανείς αυτό το πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγινε ποτε αλλη επιχειρηση στον ιδιο  χωρο ?

δεν ξερω θα ρωτησω. Για πείτε μου τί ισχύει γενικά και στην μία καί στην άλλη περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει τρομερά προβλήματα ο κόσμος και δύσκολες παλιές υποθέσεις που εκκρεμούν για κλείσιμο . Φταίνε βέβαια και οι ίδιοι που άφησαν τέτοιες εκκρεμμότητες από παλιά , αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις με ασθένειες , θανάτους και καταθλίψεις που ο άλλος δεν είχε το μυαλό του στο να πάει να κλείσει τις υποθέσεις του με την εφορία , το τέβε κλπ με συνέπεια να δημιουργείται αυτός ο φαύλος κύκλος. Μου ήρθε τις προάλλες μιά περίπτωση τέτοια που έχει ώς εξής : ;έναρξη το 1994, πραγματική διακοπή το 2002-2003. Είχε ένα κεντρικό και 2 υποκαταστήματα στο περιστέρι(από ότι μου είπε ο προιστάμενος ο έλεγχος πήγε στη Δ.Ο.Υ. Αγίων Αναργύρων) με πάγια κλπ από τα οποία κάποια έδωσε από δώ και από κεί και κάποια δοθήκαν έναντι κατασχετηρίου που έκανε στην κυρία που δούλευε τα μαγαζιά(μεταξοτυπίες) που της είχε κάνει η μία εκ των εκμισθωτριών της για την μή καταβολή αρκετών μιαθωμάτων. Βιβλία και στοιχεία δεν βρήκε να μου φέρει(έψαξε σε πατάρια, μίλησα με προηγ.λογιστή κλπ) οπότε θα πάμε σε απώλεια κλπ...ο άνδρας της πέθανε τότε και από τότε την πήρε η κατηφόρα...χρωστάει και σε ΤΕΒΕ έχει μόνιμο πρόβλημα υγείας που δεν της επιτρέπει να μετακινείται εύκολα κλπ...το θέμα είναι ότι πρέπει να γίνει η διακοπή. Ξέχασα να ενημερώσω ότι μπήκε σε κατάσταση πτώχευσης το 2004 με απόφαση πρωτοδικείου(την έχω στα χέρια μου). Επίσης δεν έχει ενημερώσει ακόμη τον θάνατο του συζύγου της στο μητρώο(της είπα και έκανε αίτηση για καινούριο πιστοποιητικό περί μή δημοσίευσης διαθήκης γιατί είχε ένα του 2003 που δε θα γινόταν δεκτό από το μητρώο) και δεν έχει υποβάλλει δηλώσεις εισοδήματος από το 2007 ώς και σήμερα(οικ.2007-2012 δεν είχε την υποχρέωση λόγω εισοδήματος κάτω από 6000 ευρώ και μή ύπαρξης ιχ-σκάφους κλπ) . Δεν ξέρω τί γίνεται ακόμη με ΚΕΠΥΟ και ΦΠΑ(παίρνω τηλέφωνο στην ΔΟΥ και δεν το σηκώνει κανείς). Το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει είναι να βρεθούν και οι 3 ιδιοκτήτες και να κάνουν υπεύθυνες δηλώσεις με γνήσιο υπογραφής ότι η τάδε έφυγε από το κατάστημα την τάδε ημερομηνία καθώς δεν υπάρχουν διαλυτικά μισθώσεως ή τα αμέσως επόμενα των επόμενων μισθωτών που τα νοίκιασαν , ώστε να μπορέσω να κλείσω τις εγκαταστάσεις και το κεντρικό με ημερομηνία του 2003!! εννοείται ότι πρώτα θα ενημερωθεί ο θάνατος στο μητρώο του συζύγου και αμέσως μετά θα υποβάλλω και τις 2 δηλώσεις εισοδήματος των οικ.2012-2013. Τέλος θα πρέπει να αυτοπαραδώσω τα αρκετά πάγια που υπήρχαν χωρίς όμως να έχω το βιβλίο για να αποδείξω ποιά και πόσα ήταν. Πάλι καλά που έχω την αγωγή της μιάς εκμισθώτριας όπου καταγράφονται αναλυτικά στο δικόγραφο όλα τα πάγια τους ενός υποκ/τος...Ελπίζω ο θεός βοηθός να μή μου βγεί και κανά κομμένο τιμολόγιο από λάθος σε επόμενο έτος και έχουμε θέμα με το ΚΕΠΥΟ....Ούφ κουράστηκα!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφήστε που το εκκαθαριστικό της για το οικ.2014 μου βγάζει 1850 ευρώ τέλος επιτηδεύματος(έδρα και 2 υποκ/τα)....τί να κάνω ? μπορώ να κάνω διακοπή χωρίς να υποβάλλω τις 2 τελευταίες δηλώσεις από την στιγμή που θα κάνω αναδρομική διακοπή και θα είναι κάτοικος σε άλλη ΔΟΥ από το 2003 και μετά???? θα με αφήσουν? και κάτι ακόμη...έχει αναπηρία 90%...υπάρχει κάποια προστιμοελάφρυνση(φορολοελάφρυνση ξέρω που και πώς) με τον 4174/2013(ΚΦΔ) ή όχι? γιατί να της βεβαιωθεί και μετά να κάνουμε αιτήσεις για διαγραφές κλπ??????ά ρε αθάνατη ελλάδα!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ; ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΑΓΙΑ;ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ;Η ΤΑΜΕΙΑΚΗ ΜΗΧΑΝΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΠΗ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΠΟΙΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΤΑΙ; ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΠΑΓΙΑ;ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΟ;Η ΤΑΜΕΙΑΚΗ ΜΗΧΑΝΗ;

αναλόγως. Αν δεν πουληθεί κάτι ή δεν αυτοπαραδοθεί-ιδιοχρησιμοποιηθεί από τον ίδιο τον επιτηδευματία, ναί,εννοείται ότι θα πρέπει να μεταφερθούν στο κεντρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρωτα και τα λεμε

με υποθεσεις δεν απανταμε

έμαθα λοιπόν πώς έδρευαν σε μεταγενέστερο χρόνο εκεί επιχειρήσεις, οπότε μίλησα με τους 2 εκ των 3 ιδιοκτητών για να ψάξουν να μου βρούν τα μισθωτήρια που έκαναν ώστε να τα προσκομίσω στη ΔΟΥ. Κίτσο είχες κάτι άλλο στο μυαλό σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα ε2 των ιδιοκτητων θα πας , που εχουν δηλωσει αλλους ενοικιαστες 

αυτο ειναι αποδεικτικο

Πλυ ουραία κίτσομ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...