Προς το περιεχόμενο

ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΝΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΡΥΘΜΙΣΗ ΟΦΕΙΛΩΝ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΒΕΒΑΙΩΘΕΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο άρθρο 4 του υπό διαβούλευση νομοσχεδίου προβλέπόνται τα εξής?

 

Άρθρο 4
Μη βεβαιωμένες οφειλές που υπάγονται στη ρύθμιση


Κατ' εξαίρεση,

1. δύνανται να υπαχθούν στη ρύθμιση του άρθρου 1, οφειλές που θα βεβαιωθούν στη Φορολογική Διοίκηση μετά από παραίτηση από την άσκηση του δικαιώματος ή και του δικογράφου οποιουδήποτε ένδικου βοηθήματος ή μέσου ενώπιον αρμοδίου δικαστηρίου ή προσφυγής ενώπιον διοικητικής αρχής, και έως 26.5.2015, ανεξαρτήτως της ημερομηνίας που οι οφειλές αυτές καθίστανται ληξιπρόθεσμες.

Εφόσον πρόκειται για υπαγόμενες υποθέσεις, που εκκρεμούν ενώπιον των αρμοδίων Δικαστηρίων, μαζί με την αίτηση και τη δήλωση παραίτησης προσκομίζεται και βεβαίωση από το αρμόδιο δικαστήριο ότι η υπόθεση δεν έχει ακόμα συζητηθεί, προκειμένου να βεβαιωθεί η οφειλή.

2. Στη ρύθμιση του άρθρου 1 δύνανται, επίσης, να υπαχθούν, μετά από επιλογή του οφειλέτη, και οφειλές που έχουν καταχωρισθεί στα βιβλία εισπρακτέων εσόδων της Φορολογικής Διοίκησης μέχρι την ημερομηνία αίτησης για υπαγωγή σε ρύθμιση και θα αφορούν υποχρεώσεις φορολογικών ετών, περιόδων και υποθέσεων μέχρι και 31.12.2014.

 

 

Εγώ καταλαβαίνω ότι αν π.χ. δεν έχεις κάνει τη δήλωση του οικονομικού 2014 μπορείς να την κάνεις τώρα και αν εκκαθαριστεί μέχρι 26/5/15 να υπαχθεί το ποσό στις 100 δόσεις, Έχει κανείς αντίθετη ερμηνία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ αυτό καταλαβαίνω ,εκτός αν εννοεί οφειλές που δεν έχουν καταστεί ληξιπρόθεσμες λόγω προσφυγής..? Αν μπορούμε να βεβαιώσουμε παλαιότερα χρέη θα είναι ευχής εργον...πώς το καταλαβαίνετε..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ μόλις το διάβασα αυτό κατάλαβα... Ας περιμένουμε το σχέδιο νόμου να γίνει νόμος και βλέπουμε.

 

Καλημέρα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το έχω δει πουθενά σε όλες τις "ερμηνείες" των 100 δόσεων ,όλοι αναφέρουν ότι θα αφορά βεβαιωμένα μέχρι 01/03. Η δεν καταλαβαίνω τι διαβάζω εδώ ή δεν το έχει πάρει γραμμή κανείς..!τελικά τι θα ισχύσει άραγε..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μόλις μίλησα με το υπουργείο με το τμήμα βεβαιωμένων ,ισχύει αυτό που λέγαμε.βεβαιώνουμε μέχρι 27/05 και ρυθμίζουμε και μη βεβαιωμένα....! Οσοι έχετε μη κατατεθημένο φπα ή δήλωση που αφορά περιόδους μέχρι 31/12/2014 σπέυσατε ,γιατί μπαίνουν στη ρύθμιση.....Βέβαια να ξέρετε ότι δεν μειώνεται το πρόστιμο μη υποβολής (και όχι μη καταβολής στην ώρα του) που σημαίνει ότι για φπα π.χ του 2007 ακατάθετο θα έχει πάρει το 60% της προσαύξησης το ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρόσθετοι φόροι για εκπρόθεσμη δήλωση ΦΠΑ  ,γιατί δεν μειώνονται με την νεά ρύθμιση ?

 

Μπορούσαμε απο πάντα να υποβάλλουμε Δήλωση χωρίς την ταυτόχρονη πληρωμή της ,όπως γίνεται τώρα ?

Αυτό να μας απαντήσουν ,εκει στο υπουργείο , ποιός θα πάει να ρυθμίσει ?.

 

Να πας λοιπόν να υποβάλλεις εκπρόθεσμα  δηλώσεις του 2007 και του 2011 ?

Οι πρόσθετοι φόροι που θα βεβαιωθούν και θα συμπεριληφθούν στην "Αρχική Οφειλή" - ειδικά για το 2007- θα   διπλασιάζουν το αρχικό ποσό  !!

Ασε.. πάμε για την επόμενη  ρύθμιση των 200 ,και βλέπουμε .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φπα έχει ταβάνι προσάυξησης το 60% της αρχικής.Δεν νομίζω να μπορούν να ξαναμπούν αυτά σε ρύθμιση ,βέβαια ο καθένας ότι νομ΄΄ιζει και μπορεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρόσθετοι φόροι για εκπρόθεσμη δήλωση ΦΠΑ  ,γιατί δεν μειώνονται με την νεά ρύθμιση ?

 

Μπορούσαμε απο πάντα να υποβάλλουμε Δήλωση χωρίς την ταυτόχρονη πληρωμή της ,όπως γίνεται τώρα ?

Αυτό να μας απαντήσουν ,εκει στο υπουργείο , ποιός θα πάει να ρυθμίσει ?.

 

Να πας λοιπόν να υποβάλλεις εκπρόθεσμα  δηλώσεις του 2007 και του 2011 ?

Οι πρόσθετοι φόροι που θα βεβαιωθούν και θα συμπεριληφθούν στην "Αρχική Οφειλή" - ειδικά για το 2007- θα   διπλασιάζουν το αρχικό ποσό  !!

Ασε.. πάμε για την επόμενη  ρύθμιση των 200 ,και βλέπουμε .. 

 

Συνάδελφε, κάτι τέτοια τα λένε οι δημοσιογράφοι μην τα λέμε και εμείς. Να λέμε πάλι καλά που θα μπορέσουμε να υποβάλουμε και "ξεχασμένα" ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μόλις μίλησα με το υπουργείο με το τμήμα βεβαιωμένων ,ισχύει αυτό που λέγαμε.βεβαιώνουμε μέχρι 27/05 και ρυθμίζουμε και μη βεβαιωμένα....! Οσοι έχετε μη κατατεθημένο φπα ή δήλωση που αφορά περιόδους μέχρι 31/12/2014 σπέυσατε ,γιατί μπαίνουν στη ρύθμιση.....Βέβαια να ξέρετε ότι δεν μειώνεται το πρόστιμο μη υποβολής (και όχι μη καταβολής στην ώρα του) που σημαίνει ότι για φπα π.χ του 2007 ακατάθετο θα έχει πάρει το 60% της προσαύξησης το ποσό.

Συνάδελφε ΗΛΙΑ ΜΠ. μήπως θα μπορούσες να μου γράψεις τηλ. του τμήματος βεβαιωμένων ??? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω βρει 100 δόσεις. Δηλαδή κάποιος έχει μία οφειλή πχ 10.000 και θα πληρώσει μέχτι 27/3 πχ 2.000€. Τι γίνεται με τα υπόλοιπα? Πρέπει να ενταχθεί στην παλαιότερη ρύθμιση των 100 δόσεων ή (κλασικά) περιμένουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφε, κάτι τέτοια τα λένε οι δημοσιογράφοι μην τα λέμε και εμείς. Να λέμε πάλι καλά που θα μπορέσουμε να υποβάλουμε και "ξεχασμένα" ΦΠΑ.

και καλά κάνουν και τα λένε ,.. υπέβαλε εκπροθεσμα τα ξεχασμένα ΦΠΑ σου , και μετά εκτύπωσε την οφειλή  για να καταλάβεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και καλά κάνουν και τα λένε ,.. υπέβαλε εκπροθεσμα τα ξεχασμένα ΦΠΑ σου , και μετά εκτύπωσε την οφειλή  για να καταλάβεις .

 

Τι να καταλάβω?

Δεν έχω καμιά απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τι μου γράφεις μετα για δημοσιογράφους και " ευκαιρίες "  , Περιμέναμε πολλά ,και πολύ καιρό γιαυτή την ρύθμιση 

(και ξεχάσαμε και εκείνα που έλεγαν για σύνδεση της μηνιαίας δόσης με την οικονομική κατάσταση του οφειλέτη)

 

 

Αν εχω άδικο σε αυτά που λέω , ας ενημερώσουν και οι συνάδελφοι που κάλεσαν την υπηρεσία .

"..που σημαίνει ότι για φπα π.χ του 2007 ακατάθετο θα έχει πάρει το 60% της προσαύξησης το ποσό" 

..και αυτό το 60% ΔΕΝ θΑ ΜΕΙΩΘΕΙ οτι και να πληρώσεις αυτή την εβδομάδα  , (ή πας σε  100 δόσεις )

...ας μην μιλάμε λοιπόν για μειώσεις προστίμων και προσαυξήσεων, κτλπ  

 

αυτά προσθετω και τίποτα άλλο , παω να στείλω το αρχείο Βεβαιώσεων !

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τι μου γράφεις μετα για δημοσιογράφους και " ευκαιρίες "  , Περιμέναμε πολλά ,και πολύ καιρό γιαυτή την ρύθμιση 

(και ξεχάσαμε και εκείνα που έλεγαν για σύνδεση της μηνιαίας δόσης με την οικονομική κατάσταση του οφειλέτη)

 

 

Αν εχω άδικο σε αυτά που λέω , ας ενημερώσουν και οι συνάδελφοι που κάλεσαν την υπηρεσία .

"..που σημαίνει ότι για φπα π.χ του 2007 ακατάθετο θα έχει πάρει το 60% της προσαύξησης το ποσό" 

..και αυτό το 60% ΔΕΝ θΑ ΜΕΙΩΘΕΙ οτι και να πληρώσεις αυτή την εβδομάδα  , (ή πας σε  100 δόσεις )

...ας μην μιλάμε λοιπόν για μειώσεις προστίμων και προσαυξήσεων, κτλπ  

 

αυτά προσθετω και τίποτα άλλο , παω να στείλω το αρχείο Βεβαιώσεων !

 

 

 

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί ΚΑΙ αυτό θα πρέπει να είναι πρόβλημα του λογιστή? Ήταν συνεπείς στις υποχρεώσεις τους οι συγκεκριμένοι φορολογούμενοι και τώρα αδικούνται? Και πρέπει να σκάσω εγώ για το ποσό που θα βεβαιωθεί και να τους λυπηθώ κιόλας? Λυπήθηκε κανείς εμένα ή όλους όσους πλήρωναν συνεπώς πρώτα τις υποχρεώσεις τους και μετά έτρωγαν?

Αυτή είναι η ρύθμιση... Σε όσους δεν αρέσει ας περιμένουν και τις 300 δόσεις... αδιαφορώ!

 

Υ.Γ. Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σας συνάδελφε, απλά κουράστηκα πια σ' αυτή τη χώρα να ευνοούνται μονίμως οι ασυνεπείς και οι κακοπληρωτές.

 

Την καλησπέρα μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύα δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου , συμφωνώ απόλυτα σε αυτά που λές ,,, σίγουρα δεν είναι πρόβλημα μας . 

Υποχρέωση μας  όμως είναι να δώσουμε να καταλάβουν οι πελάτες μας ,τι ακριβώς θα πληρώσουν .

Εύχομαι να πάει καλά η ρύθμιση... αφού απο την ανταπόκριση των οφειλετών , .. θα κριθούν πολλά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί ΚΑΙ αυτό θα πρέπει να είναι πρόβλημα του λογιστή? Ήταν συνεπείς στις υποχρεώσεις τους οι συγκεκριμένοι φορολογούμενοι και τώρα αδικούνται? Και πρέπει να σκάσω εγώ για το ποσό που θα βεβαιωθεί και να τους λυπηθώ κιόλας? Λυπήθηκε κανείς εμένα ή όλους όσους πλήρωναν συνεπώς πρώτα τις υποχρεώσεις τους και μετά έτρωγαν?

Αυτή είναι η ρύθμιση... Σε όσους δεν αρέσει ας περιμένουν και τις 300 δόσεις... αδιαφορώ!

 

Υ.Γ. Δεν έχω κάτι προσωπικό μαζί σας συνάδελφε, απλά κουράστηκα πια σ' αυτή τη χώρα να ευνοούνται μονίμως οι ασυνεπείς και οι κακοπληρωτές.

 

Την καλησπέρα μου!

 

Συμφωνώ μαζί σου.

Επίσης δεν καταλαβαίνω το εξής:

 

Με τις προηγούμενες ρυθμίσεις "έκλεινε το παράθυρο" για υποβολή εκπρόθεσμων δηλώσεων και υπαγωγή της οφειλής στη ρύθμιση. Τώρα μας δίνεται αυτή η δυνατότητα. Και εμείς γκρινιάζουμε που υπολογίζει προσαυξήσεις εκπρόθεσμης υποβολής (το αυτονόητο δηλαδή).

 

Αν θέλουμε να διαμαρτυρηθούμε για κάτι στον νόμο, υπάρχει το άρθρο 21 και το άρθρο 31. Οι διατάξεις των άρθρων αυτών, μπορεί να έχουν μια λογική, "τσουβαλιάζουν" όμως μέσα ένα σωρό επιχειρήσεις.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά μόλις μίλησα με το υπουργείο με το τμήμα βεβαιωμένων ,ισχύει αυτό που λέγαμε.βεβαιώνουμε μέχρι 27/05 και ρυθμίζουμε και μη βεβαιωμένα....! Οσοι έχετε μη κατατεθημένο φπα ή δήλωση που αφορά περιόδους μέχρι 31/12/2014 σπέυσατε ,γιατί μπαίνουν στη ρύθμιση.....Βέβαια να ξέρετε ότι δεν μειώνεται το πρόστιμο μη υποβολής (και όχι μη καταβολής στην ώρα του) που σημαίνει ότι για φπα π.χ του 2007 ακατάθετο θα έχει πάρει το 60% της προσαύξησης το ποσό.

Μήπως αυτό θα συμβεί με την προυπόθεση να περιμένουμε να βεβαιωθούν πρώτα οι όποιες οφειλές βεβαιωθούν έπειτα από την παραλαβή και εκκαθάριση των δηλώσεων εισοδήματος-ΦΠΑ κλπ για περιοδους μέχρι 31/12/2014 από τους υπαλλήλους των αρμοδίων ΔΟΥ? δηλ. μήπως αν προβούμε σε αίτηση ρυθμίσεων γρήγορα και βεβαιωθούν έπειτα(και μέχρι τις 26/5/2015 σε πρώτη φάση αν δεν πάρει και άλλη παράταση) οι εν λόγω οφειλές, χαθεί το δικαίωμα να τις βάλουμε και αυτές μέσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως αυτό θα συμβεί με την προυπόθεση να περιμένουμε να βεβαιωθούν πρώτα οι όποιες οφειλές βεβαιωθούν έπειτα από την παραλαβή και εκκαθάριση των δηλώσεων εισοδήματος-ΦΠΑ κλπ για περιοδους μέχρι 31/12/2014 από τους υπαλλήλους των αρμοδίων ΔΟΥ? δηλ. μήπως αν προβούμε σε αίτηση ρυθμίσεων γρήγορα και βεβαιωθούν έπειτα(και μέχρι τις 26/5/2015 σε πρώτη φάση αν δεν πάρει και άλλη παράταση) οι εν λόγω οφειλές, χαθεί το δικαίωμα να τις βάλουμε και αυτές μέσα?

νομίζω ότι καλύτερα να περιμένεις να βεβαιωθούν και τα παλιά και να ρυθμίσεις τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντική αλλαγή στον 4321/2015 με Πράξη Νομοθετικού περιεχομένου:

 

Το πρώτο εδάφιο της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του Ν. 4321/2015 (Α΄ 32) αντικαθίσταται ως εξής: «1. Βεβαιωμένες οφειλές στη Φορολογική Διοίκη− ση, σύμφωνα με τον Κώδικα Φορολογικής Διαδικασί− ας (Κ.Φ.Δ.), τον Κώδικα Είσπραξης Δημοσίων Εσόδων (Κ.Ε.Δ.Ε.) και τον Τελωνειακό Κώδικα, δύνανται να ρυθ− μίζονται, κατόπιν αίτησης του οφειλέτη, εφόσον έχουν καταστεί ληξιπρόθεσμες έως και την 1η Μαρτίου 2015 και έχουν καταχωρισθεί στα Βιβλία Εισπρακτέων Εσό− δων της Φορολογικής Διοίκησης μέχρι την ημερομηνία αίτησης για υπαγωγή σε ρύθμιση, με απαλλαγή κατά πο− σοστό από πρόσθετους φόρους ή τέλη του Ν. 2523/1997, πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής ή μη υποβολής δήλω− σης ή ανακριβούς δήλωσης του Ν. 4174/2013 (ΚΦΔ) που έχουν συμβεβαιωθεί με την κύρια οφειλή και από τις προσαυξήσεις και τους τόκους εκπρόθεσμης καταβολής που πς επιβαρύνουν ως ακολούθως:»

 

 

ΦΕΚ Α35 27/03/2015

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σημαντική αλλαγή στον 4321/2015 με Πράξη Νομοθετικού περιεχομένου:

.. με απαλλαγή κατά πο− σοστό από πρόσθετους φόρους ή τέλη του Ν. 2523/1997, πρόστιμα εκπρόθεσμης υποβολής ή μη υποβολής δήλω− σης ή ανακριβούς δήλωσης του Ν. 4174/2013 (ΚΦΔ) που έχουν συμβεβαιωθεί με την κύρια οφειλή και από τις προσαυξήσεις και τους τόκους εκπρόθεσμης καταβολής που πς επιβαρύνουν ως ακολούθως:»

ΦΕΚ Α35 27/03/2015

Τώρα αγαπητέ συνάδελφε ,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ  δικαιολογία για τους οφειλέτες πελατες μας ,

Υποχρέωση μας να τους πείσουμε να μπουν στη νεα ρύθμιση ,

..τώρα που άναψε το πράσινο φως επιτέλους . (ελπίζω να προλαβαίνουμε και μετα Την Δευτέρα.)

 

Λυπάμαι  μόνο που δεν ακούστηκαν πολλές φωνές προς αυτή την κατεύθυνση δλδ τα πρόστιμα του Ν.2523/97 ,

Τέλος πάντων ,,,ας περιμένουμε και την ερμηνευτική . :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...