Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ


mthe

Ερώτηση

Το πιστωτικό υπόλοιπο χρήσης 2009 στην οποία έχει γίνει αυτοπεραίωση μεταφέρεται στο έντυπο του ειδ.σημ.αυτ. φπα στο κουτάκι ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛ.ΠΡΟΗΓ. ΑΝΕΛΕΓΚΤΗΣ ΔΙΑΧ. ΠΕΡΙΟΔΟΥ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Συναδελφοι αυτο για παραταση μεχρι 12/07 ισχυει τελικα?..

Ανακοίνωση σχετικά με τις προθεσμίες υποβολής της Οριστικής Δήλωσης Απόδοσης Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών, της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης, των ετήσιων δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος των υπόχρεων που ασκούν ατομικά εμπορική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα και τηρούν βιβλία Α΄, Β΄ και Γ΄ κατηγορίας του ΚΒΣ και του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.»

Thursday June 16, 2011 12:45 PM

Το Υπουργείο Οικονομικών ανακοινώνει ότι παρατείνονται:

Η προθεσμία υποβολής της οριστικής δήλωσης Απόδοσης Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών που λήγει την 15η Ιουνίου μέχρι και την 29η Ιουλίου 2011.

Η προθεσμία υποχρεωτικής υποβολής μέσω διαδικτύου της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης (παραγράφου 9 του άρθρου 17 του ν.3842/2010) που λήγει την 30η Ιουνίου μέχρι και την 29η Ιουλίου 2011.

Η προθεσμία υποβολής των ετήσιων δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος των υπόχρεων που ασκούν ατομικά εμπορική επιχείρηση ή ελευθέριο επάγγελμα και τηρούν βιβλία Α΄, Β και Γ΄κατηγορίας του ΚΒΣ που υποχρεωτικά υποβάλλονται με την χρήση ηλεκτρονικής μεθόδου επικοινωνίας μέσω διαδικτύου και ανεξαρτήτως Α.Φ.Μ. που λήγει την 15η Ιουνίου μέχρι και την 30η Ιουνίου 2011.

Οι προθεσμίες υποβολής του «Ειδικού Σημειώματος Αυτοελέγχου Φ.Π.Α.» της παραγράφου 2 του άρθρου 3 της Α.Υ.Ο. ΠΟΛ.1098/4.5.2011 (ΦΕΚ 826 Β΄/ 12.05.2011), ως ακολούθως:

α) Την 4η Ιουλίου 2011, προκειμένου για υποκείμενους που ο Α.Φ.Μ. τους λήγει σε 1,2.

β) Την επόμενη εργάσιμη ημέρα της προθεσμίας για τα ψηφία 1, 2, προκειμένου για υποκείμενους που ο Α.Φ.Μ. τους λήγει σε 3, 4.

γ) Την επόμενη εργάσιμη ημέρα της προθεσμίας για τα ψηφία 3, 4, προκειμένου για υποκείμενους που ο Α.Φ.Μ. τους λήγει σε 5, 6.

δ) Την επόμενη εργάσιμη ημέρα της προθεσμίας για τα ψηφία 5, 6, προκειμένου για υποκείμενους που ο Α.Φ.Μ. τους λήγει σε 7, 8.

ε) Την επόμενη εργάσιμη ημέρα της προθεσμίας για τα ψηφία 7, 8, προκειμένου για υποκείμενους που ο Α.Φ.Μ. τους λήγει σε 9, 0.

Σημειώνεται πως οι συγκεκριμένες παρατάσεις δεν επιφέρουν μετάθεση των εσόδων.

Λίγο πιο χαλαρά από σήμερα (όχι και πολύ όμως και κακομάθουμε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Αν μια επιχείρηση είχε ως 30/6 Α κατηγορίας και από 01/07 β κατηγορίας για την υπαγωγή στην περαίωση μετρά ο ετήσιος ή ο εξαμηνιαίος τζίρος;

κι αν ήταν απαλλασσόμενη το Α εξάμηνο και εντός φπα το Β εξάμηνο μπαίνει; και με ποιό τζίρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οταν η εκκαθαριστικη ειναι πιστωτικη και το ειδικο σημειωμα φπα χρεωστικο, στην περιοδικη του δευτερου τριμηνου, ποια διαφορα γραφω και σε ποιον κωδικο?

Εάν με την εκκαθαριστική δήλωση που είχε υποβληθεί από τον υποκείμενο στο ΦΠΑ

προέκυπτε πιστωτικό υπόλοιπο και με την υποβολή του ειδικού σημειώματος το πιστωτικό

αυτό υπόλοιπο μειώνεται ή μηδενίζεται ή μετατρέπεται σε χρεωστικό, το ποσό αυτής της

διαφοράς θα μειώσει αντίστοιχα το φόρο εισροών της φορολογικής περιόδου κατά την οποία

υποβάλλεται το ειδικό σημείωμα. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που το ειδικό σημείωμα

περαίωσης υποβληθεί εκπρόθεσμα(πολ 1027/22,5,2005)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

οταν η εκκαθαριστικη ειναι πιστωτικη και το ειδικο σημειωμα φπα χρεωστικο, στην περιοδικη του δευτερου τριμηνου, ποια διαφορα γραφω και σε ποιον κωδικο?

TO ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΚΗΣ

412

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

TO ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΚΗΣ

412

άρα φτιαχνω την περιοδικη κανονικά γραφοντας στο 401 το πιστωτικο της περιοδικης του 1ου τριμ. και αφαιρω το πιστωτικο της εκκαθαριστικης στον 412.... αυτη ειναι η "διαφορα" που αναφερεται στην ΠΟΛ. και εχω γυρισει τον κοσμο αναποδα να το βρω....

γιατι εχω την περιπτωση που το πιστωτικο μετατρεπεται σε χρεωστικο ουσιαστικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

να ρωτησω και εγω κατι?

εχω πιστωτικο εκαθαρ. 919.67

η διαφορα του αυτοελεγχου ειναι 124,57 ευρω οποτε φπα 28,65.

εχει περαιωσει με τον 3888/2010.

στο σημειωμα φπα ΔΕΝ γραφω το πιστωτικο υπολοιπο αφου θεωρειται ελεγμενη, σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

πάντως με αυτό το +40% στον υπολογισμό της μετακύλισης..... έχουν τσακίσει κοσμο.

Δεν αντέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κάποιος έχει πιστωτικό 2009 κάτω από 5.000 ευρώ (έχει 2.500) και έχει κάνει αυτοπεραίωση 2009 αλλά δεν έχει πληρώσει με τον 3888. Το πιστωτικό αυτό θα γραφτεί/υπολογιστεί στο ΕΣΠ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν κάποιος έχει πιστωτικό 2009 κάτω από 5.000 ευρώ (έχει 2.500) και έχει κάνει αυτοπεραίωση 2009 αλλά δεν έχει πληρώσει με τον 3888. Το πιστωτικό αυτό θα γραφτεί/υπολογιστεί στο ΕΣΠ;

Εφόσον δεν είναι στο δείγμα ελέγχου και δεν έχει παραβάσεις , έχει δικαίωμα να το συμψιφίσει σύμφωνα με την 1128/2011. Αν όμως στο παραπάνω παράδειγμα έχει πιστωτικό πάνω από 5000 ευρώ , οι απόψεις που έχω πάρει από την διεύθυνση φορολογίας είναι αντιφατικές. Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει υποβάλλει γραπτό ερώτημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για το αν θα πληρωθεί το πιστωτικό υπόλοιπο της εκκαθαριστικής ΦΠΑ > 5000€ με τον αυτοέλεγχο του ΦΠΑ, πρώτα κοιτάς αν έχουμε περαίωση ν. 3888/10. Αν συμβαίνει αυτό και ο φορολογούμενος δεν είχε παραβάσεις ΚΒΣ κλπ, οπότε θα του καταλογιζόταν αυτός ο ΦΠΑ (θα το έχανε με την περαίωση)πρέπει να πληρωθεί το πιστωτικό υπόλοιπο του 2009 με τον αυτοέλεγχο του 2010 και να ζητήσει επιστροφή του πιστωτικού 2009) με αίτηση (λόγω αδυναμίας συμψηφισμού και άρα με προσωρινό έλεγχο θα του το γυρίσουν δεν ξέρω ανήμερα ποιού αγίου;). Αν δεν περαίωσε με το ν. 3888/10, δηλαδή δεν πλήρωσε ούτε την προκαταβολή αυτής της περαίωσης, αλλά αυτοπεραίωσε τη χρήση 2009 με το ν. 3296/04, δεν θα πληρώσει το πιστωτικό υπόποιπο του 2009 με τον αυτοέλεγχο του 2010, ανεξαρτήτως ποσού ο τυχεράκιας, εκτός αν γ... την ατυχία του ο ΑΦΜ του λήγει σε 11,21,31,41,51 και ο τζίρος του είναι > 120000€ από παραγωγή-εμπορία ή 60000€ από παροχή υπηρεσιών.

Ελλάς το μεγαλείο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ολα  καλά;

επειδη ψαχνω και δεν βρισκω κατι, μηπως μπορεις να μου στειλεις την ΠΟΛ?το μονο που βρισκω ειναι αυτο:

Μείωση πιστωτικού ΦΠΑ.

Όταν με το «ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου ΦΠΑ» προκύπτει μείωση του πιστωτικού υπολοίπου που έχει ήδη μεταφερθεί σε επόμενη χρήση η διαφορά αυτή μειώνει το φόρο εισροών (δαπανών) της φορολογικής περιόδου στην οποία υποβάλλεται το ειδικό σημείωμα. Το ίδιο ισχύει όταν αντί για μείωση του πιστωτικού υπολοίπου γίνεται μηδενισμός ή μετατροπή του σε χρεωστικό.

Αν δεν γίνει μείωση του φόρου των εισροών (δαπανών) ενώ υπήρχε υποχρέωση, να καταλογίζονται από την εφορία τα ανάλογα ποσά και επιβάλλονται οι προβλεπόμενες κυρώσεις (ΠΟΛ 1064/2007).

Μονο τοτε ισχυει η μειωση του φορου εισροών. Σε καμια αλλη περιπτωση δεν ασχολουμαστε με το τι εγινε στο ειδικό σημείωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι συνεπειες υπαρχουν αν περαιωσε καποιος στην Δηλ. φορολ. Εισ. επειδη δεν υπηρχαν διαφορες στ ακαθαριστα αλλα δεν πληρωσει το ΕΣΠ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μονο τοτε ισχυει η μειωση του φορου εισροών. Σε καμια αλλη περιπτωση δεν ασχολουμαστε με το τι εγινε στο ειδικό σημείωμα.

???????? ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ??????

ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΤΕ???

ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ πυ ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΣΤΟΝ κωδ 412 της ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΤΟΥ Β' ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΦΕΤΟΣ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.εχω διαφορα ακαθαριστων

2.εχω μετακυλιση

3.εχω πιστωτικο στην εκκ/κη 2010 795,68. στο 2009 οχι

τα δεδομενα του σημειωματος ειναι

συνολο φορου εισροων 8387,97

υπολοιπο φορου εισροων(κωδ710 εκκ/κης) 8810,22

οφειλομενος φορος λογω μετακυλισης 816,84 ο φορος λογω της διαφορας των ακαθαριστων ειναι 373,43

χρεωστικο για καταβολη 394,59

στο δευτερο τριμηνο θα αφαιρεσω ολο το πιστωτικο που ειχα και ειναι οκ?

χρεωστικο για καταβολη+πιστωτικο 394,59+795,68=1190,27

φορος μετακυλισης+φορος διαφορας ακαθ 816,84+373,43=1190,27

ειναι σωστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.εχω διαφορα ακαθαριστων

2.εχω μετακυλιση

3.εχω πιστωτικο στην εκκ/κη 2010 795,68. στο 2009 οχι

τα δεδομενα του σημειωματος ειναι

συνολο φορου εισροων 8387,97

υπολοιπο φορου εισροων(κωδ710 εκκ/κης) 8810,22

οφειλομενος φορος λογω μετακυλισης 816,84 ο φορος λογω της διαφορας των ακαθαριστων ειναι 373,43

χρεωστικο για καταβολη 394,59

στο δευτερο τριμηνο θα αφαιρεσω ολο το πιστωτικο που ειχα και ειναι οκ?

χρεωστικο για καταβολη+πιστωτικο 394,59+795,68=1190,27

φορος μετακυλισης+φορος διαφορας ακαθ 816,84+373,43=1190,27

ειναι σωστο?

ρωταω αν ο φορος μετακυλισης πρεπει να πληρωθει χωρις να συμψηφιστει με το πιστωτικο του 2010

και στο δευτερο τριμηνο να αφαιρεσω τη διαφορα.πραγμα που σαν αποτελεσμα ειναι το ιδιο αν εξαιρεσεις το χρονο πληρωμης για κατι μερες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι συνεπειες υπαρχουν αν περαιωσε καποιος στην Δηλ. φορολ. Εισ. επειδη δεν υπηρχαν διαφορες στ ακαθαριστα αλλα δεν πληρωσει το ΕΣΠ.

Του πετανε την περαιωση εξω. αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα έχει κάποιος συνάδελφος δουλέψει το έντυπο σε excel ? αν ναι απο που το κατέβασε ?

η όλοι με το χέρι τα φτιάχνετε τα έντυπα? :rolleyes:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

???????? ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ??????

ΔΗΛΑΔΗ ΠΟΤΕ???

ΔΕΝ ΚΑΤΑΧΩΡΕΙΤΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥ πυ ΤΗΣ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗΣ ΣΤΟΝ κωδ 412 της ΠΕΡΙΟΔΙΚΗΣ ΤΟΥ Β' ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΦΕΤΟΣ;;

Δεν κατάλαβες. Εαν εχομε πιστωτικό στη εκκαθαριστικη ΦΠΑ πχ 900 ευρω και με το σημειωμα κατεβει στο πχ 300 , τοτε παμε στην προσωρινή Β τριμηνου και γραφουμε μειωση φορου εισροων 600 ευρω. Δηλαδη χαμηλωνουμε το 900 που ειχαμε βαλει στο πρωτο τριμ. σε 300 ευρω, διοτι καταργουμε τα 600 ευρω τα οποία καταργησε το σημειωμα. Καταλαβες τώρα. Ετσι ηταν παντα. Ειναι προβλημα μαθηματικό και οχι οδηγιών. Οι οδηγίες απλα λενε ποτε θα το κανουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

1.εχω διαφορα ακαθαριστων

2.εχω μετακυλιση

3.εχω πιστωτικο στην εκκ/κη 2010 795,68. στο 2009 οχι

τα δεδομενα του σημειωματος ειναι

συνολο φορου εισροων 8387,97

υπολοιπο φορου εισροων(κωδ710 εκκ/κης) 8810,22

οφειλομενος φορος λογω μετακυλισης 816,84 ο φορος λογω της διαφορας των ακαθαριστων ειναι 373,43

χρεωστικο για καταβολη 394,59

στο δευτερο τριμηνο θα αφαιρεσω ολο το πιστωτικο που ειχα και ειναι οκ?

χρεωστικο για καταβολη+πιστωτικο 394,59+795,68=1190,27

φορος μετακυλισης+φορος διαφορας ακαθ 816,84+373,43=1190,27

ειναι σωστο?

εαν εχεις κανει αυτοπεραιωση στο Ε3 και εχεις διαφορες και δεν καταθεσεις το σημειωμα τι γινεται?

πετανε εξω την περαιωση αλλα ο φορος που εχει πληρωθει στο εισοδημα δεν επιστρεφεται

εαν δεν βγαινει φορος στο εισοδημα, αλλα με το μεγαλυτερο ποσο της αυτοπεραιωσης εχεις καλυψει τεκμηρια που αν δεν ειχες αυτοπεραιωσει θα εβγαινε φορος. τι ακριβως γινεται? γνωριζει καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

εαν έχεις συμπληρώσει τον πίνακα Ι στο Ε3 και τώρα διαπιστώνεις (κυρίως λόγω μετακύλισης) ότι το κουστούμι σε στενεύει τι κάνεις;

κάνεις συμπληρωματική στο εισόδημα; καταργείς τον αυτοέλεγχο;

κι αν αυτό συμβαίνει σε εταιρεία; αλλάζεις και την διανομή άρα και τις βεβαιώσεις των εταίρων και κάνεις τροποποιητικές και στις ατομικές δηλώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειναι ξεκαθαρα στις πολ του αυτοελεγχου, αρα ακυρες οι ερωτησεις?

βλεπω μπαινει κοσμος στο θεμα αλλα δεν απανταει κανεις?

ανοητες οι ερωτησεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειναι ξεκαθαρα στις πολ του αυτοελεγχου, αρα ακυρες οι ερωτησεις?

βλεπω μπαινει κοσμος στο θεμα αλλα δεν απανταει κανεις?

ανοητες οι ερωτησεις?

Αφού τον ίδιο φόρο εισοδήματος θα πλήρωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αφού τον ίδιο φόρο εισοδήματος θα πλήρωνες.

που θα πληρωνα τον ιδιο φορο? στο εισοδημα?

αν δεν εκανα αυτοελεχγο θα πληρωνα 1200 φορο εισοδηματος λογω τεκμηριων, κανοντας δεν πληρωνω τιποτα.

εχω συμπληρωσει τον πινακα εχω στειλει τη δηλωση, δεν πληρωνω το σημειωμα τι γινεται? αυτο ρωταω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...