Προς το περιεχόμενο

μεταβιβαση αυτοκινητου συγγενικων προσωπων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα συναδελφοι!θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με τη περιπτωση μεταβιβασης ιχ επιβατικου αυτοκινητου απο το γιο(ανεργος) στο πατερα(συνταξιουχο).σε ποιες περιπτωσεις μπορει να θεωρηθει εικονικη αυτη η διαδικασια?δηλαδη δεν ειναι εικονικο οτι το αυτοκινητο μπορει να συντηρηθει απο εναν ανεργο?ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ο πατέρας έχει δίπλωμα δεν νομίζω ότι μπορεί να θεωρηθεί εικονοκή η μεταβίβαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Εχω μία περίπτωση όπου ο πατέρας αγόρασε το αυτοκίνητο μέσα στο 2012, γιατί η κόρη δήλωνε χαμηλό εισόδημα και δεν μπορούσε να καλύψει το τεκμήριο της αγοράς.

 

Τώρα το 2013 θέλει να της το μεταβιβάσει. 

 

Τί ποσό μπορώ να βάλω στην υπεύθυνη δήλωση??????? 'Οτι θέλω??????

 

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα συναδελφοι!θα ηθελα τα φωτα σας σχετικα με τη περιπτωση μεταβιβασης ιχ επιβατικου αυτοκινητου απο το γιο(ανεργος) στο πατερα(συνταξιουχο).σε ποιες περιπτωσεις μπορει να θεωρηθει εικονικη αυτη η διαδικασια?δηλαδη δεν ειναι εικονικο οτι το αυτοκινητο μπορει να συντηρηθει απο εναν ανεργο?ευχαριστω εκ των προτερων

 

Με επιφύλαξη καθώς νομικός δεν είμαι, αλλά από το αστικό δίκαιο, που διδάχθηκα στη σχολή, κατά 138 ΑΚ ισχύει: Δήλωση βουλήσεως που δεν έγινε στα σοβαρά παρά μόνο φαινομενικά(εικονική) είναι άκυρη.. Εν προκειμένω, στην περίπτωση που ο γιός μεταβιβάζει το αυτοκίνητο στον πατέρα εικονικά, ουσιαστικά συμφωνώντας παρά τη μεταβίβαση της κυριότητας να παραμείνει ο ίδιος κύριος, έχουμε όντως εικονικότητα κι ακυρότητα της δικαιοπραξίας..

Το θέμα δεν είναι πότε μπορεί να θεωρηθεί, αλλά πότε μπορεί ν' αποδειχθεί και ποιός τρίτος(εφ' όσον ο γιός και ο πατέρας δε θα το κάνει προφανώς) θα επικαλεστεί την εικονικότητα..

Κανείς κατά τη γνώμη μου εδώ..

 

Τώρα, αν είχε τίποτε χρέη προς τρίτους για το αυτοκίνητο, τίποτε περίεργους γείτονες, που ψάχνουν να του τη φέρουν, ίσως αυτοί να μπορούσαν να την επικαλεστούν.. Άντε τρέχα να το αποδείξεις βεβαίως, στην πράξη κανείς, πρέπει να υπάρχουν μεγάλα συμφέροντα στη μέση από την εικονικότητα για να κάτσει κάποιος που θίγονται τα όποια συμφέροντά του ν' ασχοληθεί και σίγουρα δεν πρόκειται να κάτσει να το κάνει αυτό το δημόσιο για μερικά εκατομμύρια πολίτες του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα χρειαστείς ένα ακόμη χέρι για να το κάνεις σωστά...άμα θες εμφανίζεις και τις αντίστοιχες τραπεζικές εντολές, εφόσον θεωρητικά η συναλλαγή θα ξεπεράσει τα 1.500,00 ευρώ. Το ένα ακόμη χέρι...δηλώνει μεταβίβαση μέσου τρίτου προσώπου. Θα μου πεις θα διπλοπληρώσω τέλη μεταβίβασης κλπ, θα απαντήσω εξαρτάται από το όφελος που υπολογίζεις να κερδίσεις...μπορεί να γλιτώσεις σημαντική φορολόγηση τεκμηρίων, ειδικά αν το αυτοκινητάκι...δεν είναι και τόσο "άκι"...

Ακυρότητα μεταβίβασης συνεπάγεται δυσάρεστες συνέπειες, καλό είναι να ορίζονται εξ αρχής τα ποσοστά συνιδιοκτησίας μεταξύ συγγενικών προσώπων (εφόσον υπάρχουν), δηλ κατά την αγορά του ΙΧ ή κατά τη γνώμη μου, μεταβίβαση μέσου τρίτου προσώπου. Εννοείται πως θα πρέπει να λαμβάνονται σοβαρά υπόψιν, πόθεν έσχες, τεκμήριο αγοράς (από τον αγοραστή συγγενή), τεκμήριο συντήρησης από τον αγοραστή, εξόφληση τραπεζικά ή με επιταγή. Το τελευταίο βοηθά στην εγκυρότητα της μεταβίβασης κυριότητας...τα υπόλοιπα σε πιο έμπειρους συναδέλφους αλλά και δικηγόρους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

'Εχω μία περίπτωση όπου ο πατέρας αγόρασε το αυτοκίνητο μέσα στο 2012, γιατί η κόρη δήλωνε χαμηλό εισόδημα και δεν μπορούσε να καλύψει το τεκμήριο της αγοράς.

 

Τώρα το 2013 θέλει να της το μεταβιβάσει. 

 

Τί ποσό μπορώ να βάλω στην υπεύθυνη δήλωση??????? 'Οτι θέλω??????

 

 

 

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα...

 

Έχω μια ίδια περίπτωση, όπου πατέρας θέλει να αγοράσει ΙΧ για την κόρη φέτος (γιατί εκείνη με τα εισοδήματα δεν καλύπτει την αγορά) και να της το μεταβιβάσει αργότερα -ίσως και του χρόνου.

Φαντάζομαι ότι στην Υ/Δ δε θα μπορεί να βάλει ό,τι ποσό να'ναι, σωστά???

Τι μπορεί να γίνει σε τέτοια περίπτωση...???

Να το κρατήσει πχ κάποιο διάστημα στην κυριότητά του αυτός (εφόσον δεν έχει θέμα και με τεκμήρια κλπ) και να της το μεταβιβάσει αργότερα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρθρο 31 του νεου κφε,αυτό ισχύει.

 

Αν μεταβιβασθεί ή αποκτηθεί εικονικά αυτοκίνητο από περισσότερα πρόσωπα, η ετήσια αντικειμενική δαπάνη του ισχύει αυτοτελώς στο σύνολό της για καθέναν από τους συμβαλλομένους. Εικονική θεωρείται η μεταβίβαση ή η κτήση που πραγματοποιείται ιδίως μεταξύ συγγενών εξ αίματος ή εξ αγχιστείας κατ' ευθεία γραμμή ή εκ πλαγίου μέχρι και τον τρίτο βαθμό, επιτρέπεται όμως η ανταπόδειξη. Όταν η συγκυριότητα είναι πραγματική, η ετήσια αντικειμενική δαπάνη επιμερίζεται κατά το λόγο των ιδανικών μεριδίων καθενός συγκυρίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...